3. Havalimanı

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  İlk fazı olan yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip terminalinin ve üç pistinin 2018 yılında açılması planlanıyor.

  İstanbul yeni havalimanının inşaatını gerçekleştirmek ve 25 yıl boyunca işletmesini yapmak üzere 7 Ekim 2013 tarihinde kurulan İGA, İstanbul'un 3'üncü havalimanını, kentin kuzeyine, şehir merkezine 35 kilometre mesafede 76 buçuk milyon metrekarelik alana inşa ediyor. Dört fazda tamamlanacak olan havalimanının, ilk fazı olan yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip terminalini ve üç pistinin 2018 yılında açılması planlanıyor. Yeni havalimanı, tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya çıkabilir kapasitesi ile 350'den fazla destinasyona uçuş ve 150'den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak.

  Şu anda 21 bin 500 kişinin çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı projesinin tamamladığında doğrudan 100 bin, yan sektörlerle birlikte ise 1,5 milyon kişiye yeni istihdam sağlaması bekleniyor.
   
 2. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  bakalım pistin konumuna göre uçakların iniş için gerekli manevrayı yapabilmesi için başka ülkelerin hava sahasından geçecek olması bilet fiyatlarına nekadar yansıyacak ?
   
 3. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Bizden çok Bulgarlar bekliyor bitmesini. İhaleyi alan firmalar uyarmış buraya değil Silivriye yapalım diye ama bizim her şeyin en iyisini bilenler hayır demiş.

  Güntay Şimşek yazmış detaylı: 3. havalimanının hava sahası sanıldığı kadar geniş değil. Dolayısıyla havalimanı hizmete girdiğinde, daha önce bu köşede hatırlattığım üzere komşumuz Bulgaristan’ın hava sahasına ihtiyaç duyulacak. Normalde bir ülkenin hava sahası, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ve ücreti mukabilinde üst geçişlerde kullanılıyor. Ancak başka bir ülkenin hava sahasını, hava trafiğini yönetmede, uçakları havada bekletmelerde kullanmak özel izinler ve ikili anlaşmalarla oluyor. Yine aldığım bilgilere göre Bulgar yetkilerle bu kapsamda görüşülmüş. Bulgar hava sahasını kullanmakta bir sıkıntı görünmüyor, eğer istedikleri rakamları verip gerekli anlaşmaları yaparsak... Dolayısıyla 3. havalimanı ne kadar erken hizmete girerse Bulgarlar da buradan ekmek yiyecek. Ama bize ne kadar fatura çıkaracaklar kestiremiyorum.
   
  malkara lordu bunu beğendi.
 4. fkoca

  fkoca Yeni Üye

  3.Havaalanının (Istanbul Grand Airport) erişilebilirliği adına 2 görseli paylaşmak istiyorum.

  1. Görsel Karayolu Ulaşımını - 2. Görsel ise Planlanan Toplu Ulaşım Hatları'nı göstermektedir.

  upload_2016-12-13_18-36-34.png
  upload_2016-12-13_18-37-15.png
   
 5. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

   
 6. fkoca

  fkoca Yeni Üye

  IGA Yatırım Programı dahilinde İnşaat İş Programının öngörülen süre olan Şubat 2018'te bitmesi muhtemel gözükmektedir. Programa ilişkin bir gecikmenin olacağını sanmıyorum. Bu kapsamda ilk etap olarak bir Terminal binası ve 2 pist inşa edilecektir. Ancak havacılık faaliyetlerinin başlaması ve terminal organizasyonun eksiksiz faaliyete geçmesi aşamasında öngörülerde değişiklikler yapılabilir.
   
 7. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

 8. fkoca

  fkoca Yeni Üye

  Evet yazıyı okudum. Bu konuda endişeler her zaman dile getirilebilinir. Ama projenin %38'lik kısmının içerisinde Hafriyat, Altyapı, Zemin İyileştirme faaliyetleri yer aldığı için süre anlamında ilk dilimde yol almak daha güçtü. Hafriyat aşamasında günlük ortalama 700 bin metreküp toprak hareketi ile toplamda sanırım 250 Milyon metreküp toprak hareketi gerçekleştirildi. Bu da inşaatın yaklaşık %5-6 kısmının çok daha uzun sürelerde bitirilmesine sebep oldu. Umarım bundan sonraki imalatları sorunsuz tamamlayıp iş programlarının dışına çıkmazlar.
   
  Admin bunu beğendi.
 9. cmspaceman

  cmspaceman Üye

  Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve 100 bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan 3. Havalimanı'nın ilk görselleri yayınlandı.

  100 bin kişiye iş imkanı sağlaması planlanan İstanbul Grand Airport'un ihalesini 22 milyar 152 milyon euro teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortak girişim grubu kazanmıştı.

  İsmi henüz belli olmayan 3. Havaalanı'nda düşünceler pilot Vecihi Hürkuş'un adının verilmesine yönelik. Havaalanının ilk etabı 42 ay sonra 2016 yılının Ekim ayında tamamlanmıştı

  İstanbul'da Karadeniz'in Avrupa Yakası'nda Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında inşa edilen 3. Havaalanı'nda 3.5-4 kilometre uzunluğunda Karadeniz'e paralel 4 pist bulunacak.

  Havaalanında dik uzanan ise 2 pist yer alacak. Toplamda 6 pistin bulunacağı 3. Havaalanı'nda bu pistler sayesinde Airbus A380 ve Boeing 747-800 iniş yapabilecek.

  10 milyar 247 milyon Euro maliyetle inşa edilecek olan 3. Havaalanı'nda 3 etap bulunacak.
   
 10. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 11. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 12. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 13. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 14. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 15. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 16. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 17. cmspaceman

  cmspaceman Üye

 18. Uzman

  Uzman Üye

  Raylı sistem de geliyor, 3. Boğaz Köprüsü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu projesi toplam 63.280,49 kilometre.

  upload_2017-2-9_18-0-36.png
   
 19. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Raylı sistemin güzergahı:

  upload_2017-2-9_18-29-41.png
   

  Ekli Dosyalar:

 20. Berat

  Berat Aktif Üye

  18 ayda tamamlanması planlanan 3.Köprü- 3.Havalimanı-Halkalı Demiryolu Hattı projesinde toplam uzunluğu 33.716 metre olan 20 adet tünel ve toplam 4.950 metre uzunluğunda 15 adet viyadük planlandı.

  Ayrıca demiryolu hattının karayolu ile kesişen kısımlarında yaya geçişini sağlamak adına alt ve üst geçitler inşa edilecek. Proje kapsamında, 3. Havaalanı projesi kapsamında yeri ve konumu belirlenen, 2 adet metro istasyonu ile yan yana yerleştirilmiş 3. Havaalanı İstasyonu yer alıyor.
   
 21. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  alt_1.jpg

  Kırmızı hat planlanan asıl hat olup, alternatifler proje onayına kadar değerlendirilerek gerekçeye bağlı olarak (ihtiyaç olması halinde) değerlendirilecektir.
   
 22. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Google Earth üzerine işlediğim 4 adet hattın birlikte görüntüsü;

  Kırmızı Hat : 3.Köprü - 3.Havaalanı - Halkalı Demiryolu Hattı
  Yeşil Hat : Gayrettepe - 3.Havaalanı - Halkalı Metro Hattı
  Mavi Hat : Halkalı - Edirne Hızlı Tren Hattı
  Açık Mavi / Pembe Hat : 3 Katlı Tünel Projesi (Söğütlüçeşme - İncirli Metrosu / 3. Köprü Bağlantı Yolu Tüneli)

  lay_out3.jpg
   
  Son düzenleme: 10 Şubat 2017
 23. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  3. Bir garanti geçiş vakası geliyor. Orhangazi Köprüsünde günlük 40.000 kişi garanti verip, 5000 kişi geçince farkını devlet (biz) ödüyorduk ya, hah işte onun daha büyüğü geliyor, hazır olun.

  -alıntı-

  İstanbul’a yapılacak 3. havalimanın ihale şartnamesinin detayları belli oldu. yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan ve işletme süresi 25 yıl olacak ihalede işletmeciye 6,3 milyar euroluk 12 yıllık yolcu garantisi verilecek

  -alıntı-
   
  osiris666 bunu beğendi.
 24. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  valla bravo adamlar doğmamış torunuma bırakacakları borcun bile fizibilitesini yapmış :)) wundebah
   
 25. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Amerikalı İktisatçı Milton Friedman'ın tam da bu konuyu açıklayan bir tezi var. Literatürde Milton Friedman Matriksi diye geçer.

  Özetle;

  1- Bir kişi kendi parasını kendisi için harcıyorsa, hem aldığı şeyin ucuz olması için uğraşır, hem de kaliteli olmasını ister.
  2- Bir kişi başkasının parasını kendisi için harcıyorsa, kaliteli olmasını ister ama fiyat çok önemli değildir.
  3- Bir kişi kendi parasını başka biri için harcıyorsa, fiyat çok önemli ama kalite o kadar da önemli değildir.
  4- Bir kişi başkasının parasını, başkaları için harcıyorsa, fiyat da kalite de umurunda değildir.

  Sanıyorum bu kuram'ın 4. maddesi kamu harcamalarının ne mantıkla yapıldığını açıklar nitelikte. 3. Maddede aklımda kat karşılığı inşaat yapan firmalar, özellikle DAP geldi ne hikmetse
   
  NOGOYÖ, HAYRETTİND, Gül ve 31 kişi daha bunu beğendi.
 26. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  Ayrıca ismini cok düşünmeye gerek yok. Ya 15 temmuz falan filan yada bir padişah adı olur.:) benim önerim indiregandi havalimanı olsun :)
   
 27. AvniB

  AvniB Yeni Üye

 28. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  malkara lordu bunu beğendi.
 29. şimdi siz bilmezsiniz buna pazarlamada merchandising diyorlar. herkes bilmez ben bilirim
   
  malkara lordu bunu beğendi.
 30. SECILA

  SECILA Yeni Üye

  İstanbul Airport/İstanbul Havalimanı Vatanımıza Milletimize hayırlı uğurlu olsun inşallah...
   
 31. BEGÜMK

  BEGÜMK Daimi Üye

 32. MELTEMT

  MELTEMT Daimi Üye

  Genel olarak bu konuda inatlaşmamaları iyi oldu, herkesin kullanacağı bir alanı tepki görmesi muhtemele bir isimde ısrar etmemeleri güzel.
   
 33. tahirsaldıraner

  tahirsaldıraner Yeni Üye

  Konulması en doğru isimdi, her taşında emeği olan birinin isminin verilmesi neden bu kadar tepki görür anlamak mümkün değil, hazımsızlıktan başka bir şey değil.
   
 34. ÖMERv

  ÖMERv Yeni Üye

  Bildiğim kadarıyla yaşayan birinin adını pek vermiyorlar Havalimanlarına, belki kendisi hakkın rahmetine kavuştuktan sonra isim revize edilebilir. Ona da kimse itiraz etmez, seversiniz sevmezsinin çok büyük yatırımların mimarıdır kendileri.
   
 35. güntan

  güntan Yeni Üye

  Vizyonu konusunda kimsenin şüphesi yok, keşke toplumun tamamını kucaklayacak şekilde bir söylemi olsa kendilerinin
   
 36. iznikli

  iznikli Yeni Üye

  İstanbul Airport diye başlığı değiştirmek gerekmiyor mu artık?
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş