Arsa Satışında Aile içi anlaşmazlık

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında aliemreyldrm tarafından paylaşıldı.

 1. aliemreyldrm

  aliemreyldrm Yeni Üye

  Herkese Merhabalar, aranıza yeni katıldım herkesi saygı sevgi ile selamlıyorum.

  Şöyle bir durum karşısında müzdarip olduk...

  İstanbul Başakşehir ilçesinde babama ait bir arsa var idi. Babam 2015 yılında vefat etti... Tapu dairesinde yanlış bir işlem yapılmış( nasıl yanlış işlem olur hala aklım almıyor ama ..) ve bu yanlış işlem sonrasında babama ait olan arsa kardeşlerinin üzerine geçmiş. Şimdi durum şundan ibaret, babamın kardeşleri toplamda 7 kişi ve bu 7 kişiden 6 sı imza verip babamın arsasını bize vermek istiyor ancak sadece 1 tanesi imza vermeyeceğini söylüyor ve zor durumda bırakılıyoruz... Yasalara uygun olarak bu 1 kişiye bizim 6 kişi tarafından bir yaptırımımız olabilir mi ?

  Yani satış işlemine 6 kişi evet 1 kişi hayır diyorsa kanuni olarak yüzde anlamında daha iyi durumdayız ve hakkımızı arayabilir miyiz acaba?

  Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum...

  SAYGI VE SEVGİYLE ..
   
 2. sevgisun

  sevgisun Yeni Üye

  İmza vermeme gerekçesi nedir, yani kendisinin bir payı olduğunu mu iddia ediyor? Bir beklentisi mi var bu durumdan?
   
 3. MirayÖ

  MirayÖ Yeni Üye

  Eğer imza vermeyen kişi ikna edilemiyorsa dava açmak dışında bir seçenek yok, hisseli tapuda maalesef durum böyle.
   
 4. aliemreyldrm

  aliemreyldrm Yeni Üye

  Alakanız için öncelikle teşekkür ediyorum.

  Bu arsa normalde babamın arsası ancak tapuda nasıl bir işlem yapıldıysa kardeşlerinin üzerine geçmiş. Babamın vefatı sonrası kardeşlerden 6 sı bizim üzerimize satışa onay veriyor ancak 1 tanesi hayır diyor. Kendisinin yasal olarak şuanda payı zaten var ancak bizim üzerimize satışının gerçekleşmesi gerekiyor ama kendisi imza vermem diyor. 6 kişi evet derken 1 kişinin hayır demesine karşılık olarak çoğunluk anlamında dava açabilir miyiz acaba?
   
 5. aliemreyldrm

  aliemreyldrm Yeni Üye

  Teşekkür ederim alakanız için.

  İmza vermeyen kişinin YASAL olarak arsada payı var ancak arsa normalde bizim idi. Yanlış işlem sonrası onlara geçti. Manevi olarak vicdan olarak düşünüldüğünde zaten 6 kişide bize verme taraftarı ancak 1 kişi hayır diyor. Ne tür bir dava açmamız gerekir acaba?
   
 6. malkoçoğlu

  malkoçoğlu Yeni Üye

  Dava ortaklığın giderilmesi davası olur. Böyle bir dava açılırsa, mahkeme kararı ile taşınmaz satılır, satış ihale yoluyla olmak zorunda Satış bedeli hissedarlar arasında paylaştırılır. Bu durum sizi mutlu etmeyebilir.
   
 7. aliemreyldrm

  aliemreyldrm Yeni Üye

  Yani diyorsunuz ki çoğunluk olsanız bile karşı dava açamazsınız doğru anladım değil mi ?
   
 8. Necati

  Necati Yeni Üye

  Maalesef hisseli tapu büyük sorun. Taşınmazın tamamını ilgilendiren tasarruflarda mutlaka oy birliği şarttır. Davadan ziyade ikna yoluna gitmek lazım.
   
 9. aliemreyldrm

  aliemreyldrm Yeni Üye

  Necati Bey ikna yolunu defalarca denememize rağmen maalesef sonuç elde edemedik. Bu durumda nasıl biir yol izlememiz lazım bilemiyorum.
   
 10. davud

  davud Yeni Üye

  Şufa yani ön alım hakkını kullanabilirsiniz, yani hisseye yabancı biri girmesin diye hisse sahiplerinin öncelikli satın alma hakkı olur, siz de değer tespiti yaptırıp 1/6'sını ödeyerek kurtabilirsiniz kalan hisseyi.
   
 11. aliemreyldrm

  aliemreyldrm Yeni Üye

  Şufa hakkını pay sahibi olan bir kişi için nasıl kullanabiliriz acaba:?
   
 12. Necati

  Necati Yeni Üye

  iki tip dava açabilirsiniz. Birincisi Ortaklığın Giderilmesi Davası, diğeri hisselerin geri alınması için dava açabilirsiniz. Birincisinde Taşınmazın Tamamı Satışa Çıkarılır, bu risklidir başkası da alabilir. Diğeri sulh davası olur, hakimin kararına kalır iş, burada ne şekilde kardeşlerin üzerine geçtiği netleştirilmelidir. Bir nevi mirastan mal kaçırma kabul edilebilir.
   
 13. Necati

  Necati Yeni Üye

  Noterden yapılacak ihtarname sonucunda kullanabilirsiniz bu hakkı diye biliyorum.
   
 14. nevbahar

  nevbahar Yeni Üye

  Son durum nedir? Çözebildiniz mi?
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş