Arsa Satışında Aile içi anlaşmazlık

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında aliemreyldrm tarafından paylaşıldı.

1. aliemreyldrm

aliemreyldrm Yeni Üye

Herkese Merhabalar, aranıza yeni katıldım herkesi saygı sevgi ile selamlıyorum.

Şöyle bir durum karşısında müzdarip olduk...

İstanbul Başakşehir ilçesinde babama ait bir arsa var idi. Babam 2015 yılında vefat etti... Tapu dairesinde yanlış bir işlem yapılmış( nasıl yanlış işlem olur hala aklım almıyor ama ..) ve bu yanlış işlem sonrasında babama ait olan arsa kardeşlerinin üzerine geçmiş. Şimdi durum şundan ibaret, babamın kardeşleri toplamda 7 kişi ve bu 7 kişiden 6 sı imza verip babamın arsasını bize vermek istiyor ancak sadece 1 tanesi imza vermeyeceğini söylüyor ve zor durumda bırakılıyoruz... Yasalara uygun olarak bu 1 kişiye bizim 6 kişi tarafından bir yaptırımımız olabilir mi ?

Yani satış işlemine 6 kişi evet 1 kişi hayır diyorsa kanuni olarak yüzde anlamında daha iyi durumdayız ve hakkımızı arayabilir miyiz acaba?

Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum...

SAYGI VE SEVGİYLE ..

2. sevgisun

sevgisun Yeni Üye

İmza vermeme gerekçesi nedir, yani kendisinin bir payı olduğunu mu iddia ediyor? Bir beklentisi mi var bu durumdan?

3. MirayÖ

MirayÖ Yeni Üye

Eğer imza vermeyen kişi ikna edilemiyorsa dava açmak dışında bir seçenek yok, hisseli tapuda maalesef durum böyle.

4. aliemreyldrm

aliemreyldrm Yeni Üye

Alakanız için öncelikle teşekkür ediyorum.

Bu arsa normalde babamın arsası ancak tapuda nasıl bir işlem yapıldıysa kardeşlerinin üzerine geçmiş. Babamın vefatı sonrası kardeşlerden 6 sı bizim üzerimize satışa onay veriyor ancak 1 tanesi hayır diyor. Kendisinin yasal olarak şuanda payı zaten var ancak bizim üzerimize satışının gerçekleşmesi gerekiyor ama kendisi imza vermem diyor. 6 kişi evet derken 1 kişinin hayır demesine karşılık olarak çoğunluk anlamında dava açabilir miyiz acaba?

5. aliemreyldrm

aliemreyldrm Yeni Üye

Teşekkür ederim alakanız için.

İmza vermeyen kişinin YASAL olarak arsada payı var ancak arsa normalde bizim idi. Yanlış işlem sonrası onlara geçti. Manevi olarak vicdan olarak düşünüldüğünde zaten 6 kişide bize verme taraftarı ancak 1 kişi hayır diyor. Ne tür bir dava açmamız gerekir acaba?

6. malkoçoğlu

malkoçoğlu Yeni Üye

Dava ortaklığın giderilmesi davası olur. Böyle bir dava açılırsa, mahkeme kararı ile taşınmaz satılır, satış ihale yoluyla olmak zorunda Satış bedeli hissedarlar arasında paylaştırılır. Bu durum sizi mutlu etmeyebilir.

7. aliemreyldrm

aliemreyldrm Yeni Üye

Yani diyorsunuz ki çoğunluk olsanız bile karşı dava açamazsınız doğru anladım değil mi ?

8. Necati

Necati Yeni Üye

Maalesef hisseli tapu büyük sorun. Taşınmazın tamamını ilgilendiren tasarruflarda mutlaka oy birliği şarttır. Davadan ziyade ikna yoluna gitmek lazım.

9. aliemreyldrm

aliemreyldrm Yeni Üye

Necati Bey ikna yolunu defalarca denememize rağmen maalesef sonuç elde edemedik. Bu durumda nasıl biir yol izlememiz lazım bilemiyorum.

10. davud

davud Yeni Üye

Şufa yani ön alım hakkını kullanabilirsiniz, yani hisseye yabancı biri girmesin diye hisse sahiplerinin öncelikli satın alma hakkı olur, siz de değer tespiti yaptırıp 1/6'sını ödeyerek kurtabilirsiniz kalan hisseyi.

11. aliemreyldrm

aliemreyldrm Yeni Üye

Şufa hakkını pay sahibi olan bir kişi için nasıl kullanabiliriz acaba:?

12. Necati

Necati Yeni Üye

iki tip dava açabilirsiniz. Birincisi Ortaklığın Giderilmesi Davası, diğeri hisselerin geri alınması için dava açabilirsiniz. Birincisinde Taşınmazın Tamamı Satışa Çıkarılır, bu risklidir başkası da alabilir. Diğeri sulh davası olur, hakimin kararına kalır iş, burada ne şekilde kardeşlerin üzerine geçtiği netleştirilmelidir. Bir nevi mirastan mal kaçırma kabul edilebilir.

13. Necati

Necati Yeni Üye

Noterden yapılacak ihtarname sonucunda kullanabilirsiniz bu hakkı diye biliyorum.

14. nevbahar

nevbahar Yeni Üye

Son durum nedir? Çözebildiniz mi?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş