Bu ortamda ev almak mantıklı mı?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Uzman tarafından paylaşıldı.

 1. Uzman

  Uzman Üye

  Dolar 3,41 seviyesinde, Gayrimenkul piyasası sıkışmış durumda. Bu ortamda ev alınır mı? Yada nereden ne alınır?
   
 2. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Peşin paranız yoksa, yani paranız dolarda değilse, satılan gayrimenkulün fiyatı da makul ve mantıklı ise alınabilir. Ödeme planı ile alınması (banka kredisi yada firma bünyesinde vadeli) daha mantıklı olabilir. Zira toplu para bağlamadan ilginç ödeme planı sunan firmalar var. Piyasa sıkışmış ama konut aynı zamanda yatırım aracı, dolar karşısında dolar performansını göstermesi zor ama vadeli alabileceğiniz bir yatırım aracı, yani ürüne erişim mümkün toplu paranız olmasa da.
   
 3. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  satılabilir m2 fiyatlarında üretildiği sürece alınabilir ancak m2 birim maliyetleri firmalar içinde artmış durumda m2 sini 3000 -4000 tl arasında mal edemediklerinden satarken ortalama 5.500-6.500 bandından çıkıyorlar hal böyle olunca yıllardır sürekli aynı kitleye sunum yapılıyor gibi bir durum var. aslında konut geliştiricilerinin arazi geliştirme birimlerinin çok kapsamlı çalışamadığınında bir göstergesidir. üretim yapılan arsaların daha önce şirket adına ar-ge si yapılmış ve uygun m2 fiyatına satın alınmış olması gerekirken anlık olarak planlanıp arsa alınmasından kaynaklı yüksek fiyat yüksek kat karşılığı yada hasılat paylaşımı veriyorlar. bu da müşteriye şişmiş bir fiyat olarak yansıyor genelde. pendik-tuzla-bahçeşehir- esenyurt bölgelerinde nitelikli konutta m2 sini 3.000tl 3.500 tl arası bulmak mümkün. uygun finansman seçenekleri ile alınabilir
   
 4. Niko

  Niko Yönetici

  Vadeli alıyorsanız ve TL ile borçlanıyorsanız mantıklı tabiki neden alınmasın. SurYapı'nın sahibi Altan Elmas'ın bir sözü var, 0,98 oran ile kredi versinler tüm İstanbulu satın alırım diye. TL olarak sabit borçlanmak şu ortamda mantıklı.
   
 5. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  muhafazakar olan bir firmaya göre iddialı bir cümle. günümüz Türkiyesinde şaşırmıyorum. Şu anda pek satın almadan ziyade kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı iş yapıyorlar. büyük ihtimal 3 proje aynı anda çıkmasalar finansal zorluğa girerler. yinede cümle iddialı :)
   
  Son düzenleme: 21 Kasım 2016
  OMURU, EmrullahC, RenginB ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 6. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Dolar son bir kaç yıldır en çok performans gösteren yatırım aracı. Aslında tam yatırım aracı denemez ama maalesef bu şekilde kullanıyoruz. Sadece bizim ülkemizde değil dünyada gelene olarak kıymetleniyor. Türk Lirası ve Meksika Pezosu (pezo Trump'un seçilmesinden dolayı değer kaybetti) Dünyadaki en kırılgan iki para birimi. Ama diğer para birimleri de doların yükselişinden nasibini almış durumda. 2008 yılında dolar - euro paritesi 1.60, 2014 yılında 1.40 idi. Şu anda 1.05'lerde. Yani bu çerçeveden bakarsak Avrupalı da yatırım anlamında ciddi kaybetmiş durumda. Gayrimenkulüm dolar bazında prim yapmadı diyenlere duyurulur.
   
  OBENS, YADİGARK, ahdi ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 7. Uzman

  Uzman Üye

  Konut güvenli liman, yani gayrimenkul kabul. Menkul olanlara (bankadaki döviz gibi) hesaplar dondurulabilir, el konabilir, daş düşebilir, ayı çıkabilir bunu da anlıyorum. Konutun tapusunu aldıysan korkma ülkede savaş çıkmazsa. Savaş çıkarsa da Kerkükten elinde koçan koçan tapularla kaçan gayrimenkul zenginleri durumuna düşmek var.
   
 8. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  İstatistiklere bakıldığında Türkiyede son yıllarda konut fiyatlarındaki artış net % 20 olmuş. Ancak bu getirinin hep bu şekilde gideceği anlamına gelmez. Yani gavurun mean reversion dediği döneme girdik bence. Yatırımlardan çok büyük getiriler yada sıçramalar beklemek doğru değil. Mutlaka bir kaç yıldız proje yada lokasyon çıkacaktır ama ortalamaya bakıldığında seyir daha durağan olacaktır. Bu nedenle kullanım amaçlı ve uygun fiyatlı evler her zaman alınabilir. Beklentiye yönelik satın almalar hayal kırıklığı yaratabilir. 2017 ikinci yarısında normalleşme bekliyorum her anlamda.

  Mean reversion: Ortalamaya dönüş, bir finansal değerin belirli bir süre sonunda eski ortalama değerlerine dönmesi.
   
 9. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Oturacak evinizi alacaksanız mantıklı, kredi oranları uygun fiyatlar gevşemiş durumda, fiyatların gevşemediği yerde pazarlıklar gevşemiş durumda, öncesinde peşin % 8 iskonto veren yerler % 20 lere kadar esniyor. Kredi faiz oranları ile ev fiyatları ters orantılıdır, faiz düşerse ev fiyatı artar. Eğer bütçeleyebiliyorsanız şu dönemde ev alınabilir. Alım için doğru dönem bence.
   
  SİBELE, OZKANC, LemiG ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 10. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Sıcak para istikrarı sever. Fed faiz oranlarını artırırsa (ki öyle görünüyor) tüm dünyada dolar yükselmeye devam eder, çünkü para merkezine dönecektir. Türkiye bir kaç yıldır istikrarsız bir tablo çizmesine rağmen aslında Dünyada genel anlamda dalgalı bir konjonktür mevcut. İngiltere AB'den çıkıyor. İtalyada hükümet düştü, ABD de Donald Trump seçildi, komşuları ve ABD halkı tedirgin, ABD enteresan günlere gebe. Rusya ve Çin işbirliği yapıyor, Hindistanın da onlara katılma durumu var. Ortadoğuda kaos 20-25 yıl daha sürecek gibi, çünkü petrol bu süre zarfında tükenecek yada petrole olan ihtiyaç bugüne göre çok daha az olacak gibi görünüyor. Bmw 2023 yılından sonra fosil yakıtlı araç üretmeyeceğini söylüyor. Yani kaos ve krizler bize özel değil ama bizim ekonomimiz biraz daha kırılgan olduğu için daha çok etkileniyor. Bence bunu normal kabul edip planları buna göre yapmak gerekiyor. Evet maalesef bombalar patlıyor, alışık olmadığımız bir ortamda yaşamaya zorlanıyoruz ama İsrail 70 yıldır bu şekilde yaşıyor ve ticaretine devam ediyor. Normalleşmeyi önümüzdeki 20 yıl boyunca beklemiyorum açıkçası. Ülkenin normalini bu kabul etmek gerekiyor ve ona göre pozisyon almak gerekiyor. Konut piyasası da bu dalgalanmalardan çabuk etkileniyor malum. Ama konut talebi için en önemli parametre nüfus. Dolayısıyla doğru hedef kitlesine üretim yapılırsa sorun yaşanmayacağını düşünenlerdenim.

  "Ev alınır mı" dan başlayıp Genel Konjonktürü değerlendirmişim tekrar okuduğumda, ama bu durum biraz böyle. Birbirinden (Ekonomi ve milli gelir) bağımsız düşünmek pek mümkün değil.
   
  ERGUNN, şekime, NAZLIÇ ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 11. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  offshore hesabımı kontrol edip bir yatırım yapabilirmiyim bi bakim :)
   
  YASIND, muaviye, telmize ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 12. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Tam ev alınacak dönem. Yatırım biraz da böyle dönemlerde yapılıyor. Her şey normalken (iktisatta ceteris paribus diye geçer :)) şartlar bu kadar esnek olmayabiliyor. Fiyatlar ve ödeme planları gevşemiş, firmaların guardları düşmüş durumda. Ayrıca dolardan kar satışı yapan bir sürü vatandaş var. Gerçi onlar vatan millet aşkına bozdurduk diyorlar, yersen. Kar satışından gelen paralar gayrimenkule yönelecektir ki bence de en doğrusu bu olur.
   
  gzdkts, cezayir, DERYAA ve 6 kişi daha bunu beğendi.
 13. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Referandum sonucu kimseyi memnun etmemiş gibi duruyor, sanıyorum kimsenin beklentisi tam anlamıyla karşılanmadı. Referandum öncesi sanki daha hareketliydi, 240 ay vadeler, "0" faizler vs. Şimdi yine reklam basılıyor ama firmalar umduğunu pek bulamıyor gibi sanki.
   
  GÖKALPG, PERİHANM, SABRİG ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 14. Niko

  Niko Yönetici

  Yemek Sepeti'nin kurucusu Nevzat Aydın Bey'in girişimciler için söylediği bir söz var; Girişimci için her zaman doğru zamandır der. Bence konut işi de böyle, mantığı matematiği tutuyorsa girilir.
   
  ILHANK, MUHAMMEDE, pembegül ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 15. Berat

  Berat Aktif Üye

  Herkesin geleceğe dair beklentileri konusunda kendince güvende hissettiği zamanlar vardır. Sonuç olarak, para harcıyorlar. İnsanlar daha fazla yemek yiyor, yeni araba alıyor ve cv satın alıyorlar. Sonra, bir nedenle ya da başka bir şekilde, ekonomi yavaşlıyor. Şirketler çalışanları işten çıkarıyor ve tüketiciler para harcadıkları yerden daha dikkatli oluyorlar, belki de her zamankinden daha fazla tasarruf sağlıyorlar. Sonuç olarak ekonomi daha da yavaşlıyor. Yeterince yavaşlarsa bir durgunluk yaşanıyor. Gayrimenkulün iş döngüsünde, alıcıların piyasaları ve satıcıların piyasaları ve bunların arasındaki bazı pazarlar var. Her şey arz ve / veya talep üzerine kuruludur.
   
 16. vahideddin

  vahideddin Yeni Üye

  Her ortamda ev almak mantıklı, paranız varsa, yüksek faiz yükünün altına girmiyorsanız, ihtiyaç fazlası değilse, fiyat mantıklıysa ev her zaman alınır kardeşim
   
 17. emelorhan

  emelorhan Yeni Üye

  Aslında en uygun ortam ev almak için, ev gibi atsa gibi yatırımlar zaten böyle dönemlerde yapılır, fiyatlar düşmüş, senetle satış vadeleri artmış, millet paraya sıkışmış tam alınacak dönem
   
  inak, tüzünalp, şaziment ve 9 kişi daha bunu beğendi.
 18. GodefrıdusH

  GodefrıdusH Yeni Üye

  Ya şimdi alırsak ve fiyatlar daha da düşerse ne olacak, aradaki farkı sen mi ödeyeceksin?
   
 19. OyaN

  OyaN Yeni Üye

  Bu kafayla bir şey sahibi olunmaz, biraz mantık biraz da cesaret. 400 lük eve 600 vermeyin, mantıklı fiyatlar daha fazla düşmez kardeşim, balon olan fiyattan alırsan ona bir şey diyemem
   
 20. sevgikartal

  sevgikartal Yeni Üye

  Mantıklı, tam da bu artamda ev almak mantıklı. 1.550 bin dolara satılmış evleri 1.700.000 TL ye alabiliyorsunuz, bu zaman almayacaksınız da ne zaman alacaksınız
   
 21. ÖzhanK

  ÖzhanK Yeni Üye

  Tam ev alınacak dönem (M. Kurum/Emlak Konut)
   
 22. CAHİTE

  CAHİTE Yeni Üye

  Ev alın ev, taş mı yiyecek bu insanlar. (T.Kireççi/filizof emlakçı)
   
 23. SEMİHAÖ

  SEMİHAÖ Daimi Üye

  Ev almayın komşu alın, sonra komşu prim yaparsa satıp ev alırsınız.
   
 24. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  bu konuyada bu ortamda yatırım yapmak mantıklımı diye bakmak gerek. barınma ihtiyacı olan zaten alacak bir şekilde geri kalan yatırım olarak alacağından sadece konut bazlı bakmak yanılgıya düşürebilir.
   
 25. nağme

  nağme Yeni Üye

  Dolar 7,20'yi görüp 5,55'e geri geldi, uygun şartlar oluştuysa ev her zaman alınır bence. Yeterki makul ve mantıklı olsun.
   
 26. SAFİNAZK

  SAFİNAZK Yeni Üye

  Evine göre değişir, erenköyde 115 m2 daireyi 675 bin liraya veriyorlarsa alınır, bu dairenin normal şartlarda fiyatı 1.100.000 (yazıyla bir milyon yüzbin lira) lira. Eğer talep buysa alınır tabi neden alınmasın.
   
 27. FATIHE

  FATIHE Yeni Üye

  Mart 2018'de Audi A5 alacaktım ve Doğuş Oto bana 220.000 TL fiyat verdi, 4 kapı 1.4 tsi modeli için. Şimdi aynı arabanın etiket fiyatı 500.000 lira. Geçen yıl 430.000 lira istenen 1+1'in fiyatı 300.000 lira seviyelerinde. Tabiki alınır bence, yeterki alırken kazanın.
   
 28. ağgül

  ağgül Daimi Üye

  3.500 liralık iphone 8.000 lira olmuş, ev fiyatları geri gelmiş. eğer uygun fiyatlı bir şey yakaladıysanız alıp geçin.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş