Dövizini boz gayrimenkule yatır

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

1. tarik

tarik Aktif Üye

Türkiyede pek tutacağını düşünmediğim kampanya.

'Doları olan bozdursun, gayrimenkule yatırım yapsın'
    Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum: Dolar yatırım aracı değil. Vatandaş elindeki dövizi bozdurarak gayrimenkul gibi reel ekonomiyi canlı tutacak Türk piyasasına yatırım yapmalı.

2. Kemal

Kemal Aktif Üye

hee şuraya da uzanayım şöyle çıplak

balkoç, sevgen, temürlenk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. malkara lordu

malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

m.vekilleri ve bakanlar iş adamları ile birlikte bozdurup bizi düzlüğe çıkarsınlar ozaman. borsadan, dolar kurundan, avrodan ve hatta 6 sıfır olayından bir b*k anlamayan şahsımı derin düşüncelere salan kampanya. abd'ye tepki olarak, satın aldığı kolaları kaldırıma dökmek gibi bir şey mi oluyor bu? cahilliğim için kusuruma bakmayın para ilgimi çeken bir konumda değil sadece.

SAFAA, DERENT, SebahattinY ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. malkara lordu

Türkiye’nin toplam döviz yükümlülüğünün yılda 160 milyar dolarlık bölümünün vadesi geliyorsa ve her yıl 40 milyar dolarlık da cari açık için finansman ihtiyacı varsa en ufak öksürükte kur yükselir.Türkiye’de yurttaşların döviz tutma gerekçelerini ortadan kaldırmadan, ‘dövizini bozdur’ türü kampanyalar işe yaramaz. Tersine durumun ‘vahametini’ vatandaşın zihnine altı kalın çizgilerle vurgular, kaygı yaratabilir.Sosyal medya gündemi önemli ölçüde etkiliyor. Önceki gün orada troller eliyle yükseltilen “dövizini bozdur” kampanyasını görünce ilk baktığım şu oldu; ekonomi yönetiminden herhangi bir bakan buna bir şey demiş miydi? Buna itiraz etmiş miydi?
    Çünkü böyle bir kampanyanın vereceği ilk mesaj, ilk soru, ‘durum vahim de iş vatandaşa mı kaldı?’ Bu tür kampanyaların halkta uyandıracağı soru işareti tam da budur; ‘Neden böyle bir kampanyaya ihtiyaç duyulmuş olsun ki?

OĞUZC, MELAHATD, TANSELC ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. ahmetdurdu

ahmetdurdu Yeni Üye

Bu kadar panik olduklarına göre zor durumdalar ve milleti pahalı pahalı sattıkları gayrimenkule yönlendirmeye çalışıyorlar.

6. shinsengumi

shinsengumi Yeni Üye

Doların durumu belirsizliğini korudukça bu evlerin satılması biraz zor görünüyor. Devlet dolar almayı yasaklasın!

SEDATN, gizemgüler, SERTAÇP ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. aksu84496

aksu84496 Yeni Üye

Ev almayı yatırım aracı olarak daha ne kadar özendirecekler. Ev prim yapan bir yatırım aracı oldukça fiyatlar bu hale geliyor ve insanlar ya kiracı olarak kalıyor ya da ömür boyu kredi ödüyor.Müteahitleri ve büyük firmaları kurtaracağız diye bu kadar konuşacağınıza üretimi teşvik edici birşeyler yapılsa da ülke kurtulsa.

ZEYCANK, balisoy, cansen ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  8. olcar

olcar Yeni Üye

Sana inat ev almayacağız. Prim yapacak durumumu kaldı evlerin. Fiyatları bu kadar şişirmeden önce düşünecektiniz bunları. Su veren itfayenin hortumunu...

BS, FüsunN, TemelD ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  9. alialat

alialat Yeni Üye

İnsanlarda para var işte, ev mi alsam dolar mı bozdursam diye konuşuyor. Ben de onların yazdıklarını okuyup bende de varmış gibi hissediyorum.

10. battalçetin

battalçetin Yeni Üye

İyi güzelde bu evlerin çoğunun eldeki hazır parayla alındığını mı zannediyorsunuz. Millet biraz peşin para ekleyip geri kalanı 10 yıl kredi kullanarak alıyor hatta bazen çevresindeki insanlardan borç alarak tamamlıyor.

11. zuhalözgül

zuhalözgül Yeni Üye

Adamlar paraya sıkışmış anlaşılan, yardım kampanyası başlatıp destek olalım emlak gyo'ya.

OkanK, ZaferZ, tesnim ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. bilgefinike

bilgefinike Yeni Üye

Bi ingilizlerin bir de bunların ne derse tersine yaparsanız karlı çıkarsınız.

13. Behzat Ç

Behzat Ç Üye

Bunun böyle olacağı zaten belliydi. Şehrin dışındaki yerleri 10 yıl sonra gelecek metroya, havalimanına yakın diye satmaya çalışıp (ki bir kısmını da sattılar) elde kalanlardan da büyük kar etmeye çalıştılar ama bir kısmı ellerinde patladı. Ekonomisi üretim yerine tüketim olan bu tarz hükümetlerde biliyorki emlak sektörü krize girerse domino etkisi ile ekonomi de çok zor günler geçirir. Bu kadar feryat figan edip ev aldırmaya çalışmaları bundan.

14. alpay

alpay Yeni Üye

Adam genel müdür ama ağlıyor resmen:)

RESULG, SerapY, arda ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. cemald

cemald Yeni Üye

O kadar para kazanan biri, miras kalmadıysa, zaten az çok ekonomi hakkında birşeyler biliyordur. Bunun demesiyle mi hareket edecekler. Millet can derdince bu koyun derdinde.

16. burakb

burakb Yeni Üye

Param olsa gider dolar alırdım bu adamın lafından sonra

NAZANE, SEVİLS, kılıçhan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. tanrıkut

tanrıkut Yeni Üye

Kendi yatırımımızı bunlar gibilerin sözü ile yapacağımızı zannediyor adam. Onu da kendini kurtarmak için söylüyor yatırımla bir ilgisi yok. Sen kendini kurtar beni düşünme

HAKAN-NURİYEM, MacitY, hafi ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  18. cafers

cafers Yeni Üye

İnşaat satılana kadar yan sektörleri de etkiliyor fakat devamında ekonomiye katkı sağlayan bir durumu yok. Evi alan 40-50 yıl oturuyor orada. Bunun reel ekonomi ile ne ilgisi var. Tarım, eğitim gibi bir sektöre yönlendirse anlarım. Orta vadede dönüşü aldıktan sonra sürekli bir döngü sağlıyor ve her saman ülkenin ekonomisine ve gelişmesine fayda sağlıyor. bu beyanat büyük karlara alışmış ve şimdi az kar eden firmaları ve müteahhitleri kurtarmak için söylenmiş birşey. bunları bilmek için ekonomi uzmanı olmaya da gerek yok.

TuncaT, cemilsanal, NESRİNC ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  19. tahirvarlı

tahirvarlı Yeni Üye

Vatandaş doların yükselmesine ilişkin oynanan oyuna gelmesin demiş. Bu sıcakta nereye gitsin bu vatandaş. Oteller pahalı, AVM ler yorucu ve masraflı, televizyonda aptal diziler. Madem öyle vatandaşa gidecek yer gösterin.

fıratcebeci, KEMALD, ecir ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. cemkaya

cemkaya Yeni Üye

Yine bir oyun oynanıyormuş ve oyuna gelmemeliymişiz. biz sokakta futbolla, bilgisayarda counter ile büyümüş nesilleriz, her türlü oyuna geliriz hacı, kimse oyunlarda bizimle boy ölçüşemez!

AKIFA, TUNÇD, SEFA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  21. deryaturan

deryaturan Yeni Üye

Uyanıklar sizi. 30m2 evi o paralara satarsan o inşaatlar önünde sonunda patlayacaktı. O fiyatlardan ev alanlara üzülüyorum şimdi. Daha bunlar iyi günleriniz.

SarpM, GÖKMENY, gevan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  22. didemöz

didemöz Yeni Üye

Sıkışan herkes millete yükleniyor. Turizm sıkıntıya giirdiğinde de yurtdışına çıkacaklardan ekstra ücret alınması talep etmişlerdi. Bunlar da milletin zor günler için aldığı dolara göz dikmiş kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Şimdi ne haliniz varsa görün.

23. subayf

subayf Yeni Üye

Aslında dolar kuru biraz benim elimde. Ne zaman bozsam fırlıyor :) O yüzden biraz daha bekleyin, ben bu aralar bozdurmayacağım.

24. cemkaya

cemkaya Yeni Üye

Emlak gyo döviz bozdurun diyor ama genel müdürü olduğu şirketin döviz karı 200 milyon tl nin üzerinde. Kendileri neden tl ye geçmiyor.

dilekbayram, ADNANE, köni ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  25. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

Buradaki fiyatlar artık gerçekci değil, yurtdışından gayrimenkul almak daha mantıklı hale geldi aslında. İstanbul'un bir kısmında "araplar için " evler yapıldı. Şimdi başka şehirlerde de yapmaya çalışıyorlar. Adamların kafa pek basmıyor ama her yeri beton yapınca gelişmiş olmuyorsunuz. kızılderili atasözünü hatırlatmak lazım bunlara. "Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak."

NUSRETO, SADETK, kızılaslan ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  26. Berat

Berat Aktif Üye

Ekonomi inşaat üzerine kurulunca tabi en ufak sıkıntıda panikliyorlar. Arapların talebi arsa fiyatlarını yükseltti, müteahhitler %500 karla satmaya çalıştı ve şişirilmiş piyasa bir yerde patlamaya yaklaştı. Fiyatlar normal seviyelere gelene kadar almak mantıklı değil

resanet, semraakyol, Saim ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  27. ebrusağır

ebrusağır Yeni Üye

Biraz muallak konuşmuş adam. Kısa ve uzun vadede 3 liraya gerileyeceğini düşünüyorum demiş. Uzun vadede 3 liraya düşmeden 4 liralara çıkarsa ne olacak seni dinlersek.

HüsnaY, TUĞÇE, medeni ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  28. cemkaya

cemkaya Yeni Üye

Hem kısa hem uzun vade deyince aslında adam önümüzdeki 10 yılın analizini yapmış gibi duruyor. Bu işlerden anlamadığının belirtisi zaten kurduğu cümle. Kahvede söylese anlarım da önemli bir kurumun başındayken söylediğinde işler değişiyor tabi.

29. armağançelebi

armağançelebi Yeni Üye

Bu sözlere inanıp gayrimenkul alacak olan kaybeder. Kriz geçici olmadığı için adamlar akaryakıt ve enerji fiyatlarını yükseltti. Fed'in faiz arttırımı AP nin türkiye kararları vb diğer konuları göz önüne alınca durum daha da sıkıntılı hale gelecek. Ev, arsa almanın zamanı değil.

DURUT, HıncalU, mürüvvet ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  30. hodor

hodor Aktif Üye

Ben buna çok katılamıyorum, ev belki ama arsa her zaman alınır.

EROLU, ÖZGEG ve NecmiÇ bunu beğendi.
  31. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Bence de. Herkesin dedesinin zamanında almadığı ve buralar dutluktu diye anlattığı bir hikayesi vardır. Yemeksepeti'nin kurucusu Nevzat Aydın girişimci için her zaman doğru zamandır der. Yani kriz, piyasalar kötü vs hikayedir, girişimci için her zaman doğru zamandır, arsa yatırımı için de geçerli.

32. bedirçelebi

bedirçelebi Yeni Üye

Sırf adamın dediklerine karşı olmak için yapılmış birçok yorum. Körü körüne yorum yapmanın bir faydası yok. Adamın doğru veya yanlış söylediğini söylemiyorum ama biraz belge ve bilgiye dayalı konuşmak gerekiyor.

33. Berat

Berat Aktif Üye

50 dolarımla ne yapsam bilemedim şimdi :)

OZKANK, OSMANU, ramiye ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  34. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

Milletin çoğunun bugünkü fiyatlardan ev alma durumu yok aslında. 30 bin dolar dolayında evler olsa alabilirler. Ancak geçimlerini sağlayıp birkaç bin dolar biriktirebiliyorlar. Dolar almalarının abd ekonomisinin çok iyi olmasından ziyade bizim ekonomimizin abd karşısında çok kötü olması. Sonuçta adamlar hala süper güç, birkaç şirketinin büyüklüğü bile bizim ülkenin bütçesi kadar. Abd çok sıkıştığında doları basıp dünyada nakit bolluğu sağlıyor. Türkiye'nin yaptığı kuru kuru inşaat. Bu yüzden her zaman dolar güvenli liman diye düşünüyor insanlar.

MEHMETO, BUKETD, BilunS ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  35. belkısçakır

belkısçakır Yeni Üye

Biraz talimatla yaptırılmış bir açıklamaya benziyor. Şu anda inşaat lider sektör ülkemizde ama inşaatta kullanan birçok malzeme dövizle yurt dışından getiriliyor. Dolar artınca tabi bunların karları da düşüyor. Dolarları bozdurun ki dolar düşsün bunlar da kar etsin. yemezler. İnşaatta kullanılan çeliği, seramiği ve diğer bir çok ürünü burada üretin para dışarı çıkmasın, hep fiyatlar uygun olsun hem de o zaman bizde ev alalım/alabilelim.

SEMAA, SevalÖ, GöçayT ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  36. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Aslında inşaat alanında Türkiye ciddi bir üretici konumunda. İnşaatta kullanılan malzemenin % 30 - 40 civarı ithal malzemedir, o da o şekilde tercih edildiği için, neredeyse tamamına yakının yerli muadili vardır. Ancak firmalar tercih etmez (asansörün yerlisini kullanıyorum demek istemez) Dolardaki artış inşaat maliyetlerini % 30 civarında etkiler. Bu da yönetilebilir bir orandır ama doların sadece inşaat sektörüne değil tüm ekonomiye ciddi etkileri olduğu için stabil kalmasını istiyorlar. Yoksa zaten sıkıntılı olan dış ticaret dengesi aleyhimize ciddi anlamda bozulacak.

EGEA, ELDAS, BALKANÇ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  37. bedirçelebi

bedirçelebi Yeni Üye

Hem dolar yükselişte hem de gayrimenkul fiyatları çok yüksek. Neden doları bozalım o halde. Ev fiyatları düşünce elimdeki yüksek dolarla daha çok yer alırım zaten. Bu durumda doları boz demeye gerek kalmaz. Millet doğal olarak kendi parasına, kazancına bakar. XX yastık altı paraları çıkarın dediğinde kimse çıkarmadı.

GünizD, NurtenD, akkurt ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  38. zuhalözgül

zuhalözgül Yeni Üye

Doları ülke ekonomisi kötü gidince kazandığımız paralar erimesin diye tasarruf olarak biriktiriyoruz yatırım olarak değil. Abd ve diğer ekonomiler de kötü olsaydı altın gibi kıymetli menkulleri alırdık. Sapla samanı karıştırmış.

AslıP, ersayın, alpağan ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  39. arzukaya

arzukaya Yeni Üye

hHem doları bozup hem de kredi alalım. Bizimle beraber ailemizde sıkıntıya girsin. Bana bedavadan para mı verdinde nasıl harcayacağıma karışıyorsun. Her yeri böyle inşaat yaparsan ve fahiş fiyatlara satarsan bir gün elinizde patlar o evler, demedi demeyin.

MN, FurtunerL, SinemI ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  40. begümbektaş

begümbektaş Yeni Üye

Daha büyük sorun müteahhitler değil maalesef kredisini ödeyemeyen vatandaş ve bu evlere el koyup kredisini alamayan bankaların durumu. Bankaların batmasının hepimize ne kadar zararı olacağını hepimiz gördük sanırım.

MELİKEE, TONYA, YeldaB ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  41. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Bankaların elinde ciddi bir gayrimenkul stoğu olduğu doğru ama bunların bankaları batıracağını düşünmüyorum, bunları hızlı satmak konusunda çözüm üretmeye çalışıyorlar. Tapu.com bu konuda iyi bir alternatif.

42. betülşanlı

betülşanlı Yeni Üye

Bizim gibi az gelişmiş ülkelere özgü birşey bu dolar veya gayrimenkule yatırım yapmak. Gelişmiş ülkelerde hukuk, düşünce özgürlüğü ve demokrasi çok daha güçlü olduğu için insanlar kendilerini geliştirebiliyor. Sanatta, bilimde daha iyi noktalara geliyor. kendini güvende hisseden insanlar daha iyi fikirlerle ortaya çıkabiliyor veya bu fikirlere yatırım yapıyor destek oluyor. sadece tüketerek güçsüz ve zayıf bir ülke olarak kalırsınız.

nemrud, tezelli, TUGBAI ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  43. hodor

hodor Aktif Üye

Bence dolara yatırım yapmanın tam zamanı. Yıl sonuna kadar mutlaka kazandıracaktır. Bunların söylediğini boşverin bir an önce dolar alın.

44. canpınar

canpınar Daimi Üye

Doları bozmak yerine evi satıp dolar alın. Hem TL'nin değer kaybetmesi ile evlerin fiyatı düşecek hem de dolar yükselecek. Böylece önümüzdeki dönemde aynı dolarla daha fazla ev alabileceksiniz. Euro/dolar paritesi 1'in altına düşerse herşeyin maliyeti çok fazla yükselecek ve satış olmayınca gıda vb. zaruri ihtiyaçlar dışındaki herşeyin fiyatı düşmek zorunda kalacak. Şimdi dolar bozup gayrimenkul alırsanız sadece krizi 5-6 ay daha ertelemiş olursunuz. akıllı hareket edin elinizdeki parayı da eritmeyin. Tabi son zamanlarda bedavadan para kazanan vatandaşlar istediğini yapabilir.

HALE, SEBAHATTİNE, HC ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  45. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

Tüm karamsarlığıma rağmen ben konut fiyatlarının çok düşeceğini düşünmüyorum, bekleyip görelim.

tamereriklili, HANDET, OZKANC ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  46. begümbektaş

begümbektaş Yeni Üye

Bu devirde makam sahibi olmak istiyorsan liyakat sahibi olmayacaksın, milletin nabzına göre şerbet vereceksin demek ki. Madem o işin başındasın göremedin mi sadece inşaat yaparak, tüketerek işin patlayacağını. Dilimizde tüy bitt, üretim, üretim üretim diye siz de sadece inşaat, inşaat, inşaat dediniz.

arıl, cavid, SAADETK ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  47. TolgaH

TolgaH Yeni Üye

Yakın dönemde Murat Kurum'dan yine böyle bir açıklama bekliyoruz :)
    Ne yani dolarla gitsek satış yapmayacaklar mı firmalar. Lütfen bozdurun gelin beyefendi dolarla satış yapmak prensiplerimize aykırı mı diyecekler :) Şaka bir yana aslında paranızı gayrimenkule yatırın dolara yatırmayın demek istiyor Murat Bey. Bu demek oluyor ki ellerinde ciddi bir stok birikmiş ve bunu eritmeye çalışıyorlar.

48. zevvak

zevvak Yeni Üye

Bunlar dolar alma diyorsa tam tersini yapmak gerekir bence. Hepimiz ülkemizi seviyoruz ama görünen risklere karşı tedbir almamak enayilik olur. Dolar merkez bankası tahminlerinin çok ötesinde ve yıl sonu tahminlerini değiştireceklerini açıkladılar. İdlib operasyonu malum, abd ile vize krizi ve daha bilinmeyen kim bilir neler bekliyor bizleri. Bağımsız olduğu söylenen merkez bankasına sürekli olarak faizlerin indirilmesi yönünde baskı var. Faiz politikası bir para politikası aracıdır ve ekonomiye yön veren enstrümanlardan biridir. Bunu şahsileştirip faize savaş açarsanız sonuçlarına da katlanırsınız maalesef. Genel olarak medyada pompalanan da ev alın, ev almanın tam zamanı, böyle fırsat bir daha gelmez gibi argümanlarla piyasayı hareketlendirmek istiyorlar ama mesele fiyat meselesi değil istikrara ve güven meselesi, şu anda kimse piyasaya ve geleceğe güvenemiyor, o nedenle herkes bekleme durumunda.

DOGAM, altıniz, kavruk ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  49. topçam

topçam Yeni Üye

Bu kadar reklam pompalayan ve konut alın diyen kişiye sormak lazım; "sen bu ortamda ev alır mısın" yada "sen bu ortamda TL'de kalır mısın" diye. Adam tabiki gayrimenkul alırdım diyecek, başka şansı yok, kendi varlığını inkar eder yoksa. Ülkede baskı ile talimat ile faiz düşürüyor bankalar, bunu yapan kamu bankaları, yıl sonunda zarar edecek devlet zararı kaşılayacak, özel bankalar zarar ederse ne olacak, bu zamana kadar kazandıklarına saysınlar denecek. Gayrimenkul'e her zaman yatırım yapılacağını düşünüyorum ama bu fiyatlarla değil. Hatta daha büyük düşünmek lazım, illa yurt içinden almak zorunda da değilsiniz, euro kira getirisi olan yada siterlinle kira aldığınız bir mülk sizi daha mutlu edebilir.

50. ALPERE

ALPERE Yeni Üye

Adam bitmiş okeye dönüyor konut almayın mı diyecek, alın diyecek mecburen. Ne diyecek parayı dolara bağlayın diyecek hali yok. Adam manav olsa armut satıyor olsa armut alın diyecek bunda yadırganacak bir şey yok. Dolar uzun süredir stabil hareket görmüyor diye millet dolarla borçlandı, şimdi çapraza gelmiş durumdalar.

51. ŞinasiY

ŞinasiY Yeni Üye

Doları bozdurun gayrimenkule yatırın ama her gayrimenkule değil haa, bizim projelerden alın..

Ahmet Gülşen, ELDAS, SezgiE ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  52. OrhunY

OrhunY Yeni Üye

SPK kurallarına göre bu tip yatırım tavsiyesi vermek yasak değil mi? Yani normalda yasak da agaya beleş durumu mu var. Sms, twitter, instagram, facebook gibi sosyal medyadan yapılan yönlendirmeler yasak kapsamında ve ciddi para cezaları var. ama olsun Yaşasın Yeni Türkiye.

53. FAHRETTINF

FAHRETTINF Yeni Üye

Ekonomiyi canlı tutalım demiş Hazret. Yani diyorki dolar yatırım aracı değil, gerçek yatırım araçlarına yatırım yapın. Peki gayrimenkul gerçek yatırım aracı mıdır? Sen nihai bir ürün olan evi alıyorsun bu ev 50 yıl bir daha dolaşıma girmiyor, ikinci elde milyon kere alınıp satılsın ne fark eder. Alinin külahını veliye giydiriyorsun başka bir şey değil. Yani dolar almayın tarıma yatırım yapın dese anlarım ama gayrimenkul çok doğru gelmedi bana.

FAHRIE, TASELD, hansoy ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  54. duhter

duhter Yeni Üye

Cem yılmazın goradaki lafı geldi aklıma; "hee şuraya da uzanayım şöyle çıplak" :))

niyazimavi, ayas, elverdi ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  55. KORAYT

KORAYT Yeni Üye

bunu diyen adam şu anda bakan, çevre ve şehircilik bakanı

56. sağlam

sağlam Yeni Üye

ona bakarsan damat ferit de ekonominin başına geçti

57. azat

azat Yeni Üye

İnce diyor ya; kasada damat var, esnaf lokantası gibi diye :)

58. malkara lordu

59. Bunlar basit işler merchandising yapıp ülkeyi kurtarırdım ama ben GM yim ben mi yapıcam bu işleri.

60. sevilözcan kalkan

sevilözcan kalkan Yeni Üye

61. malkara lordu

09.08..2018 / usd 5.3917 tl

Sayfayı Paylaş