Emlakçı

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Dersu Uzala tarafından paylaşıldı.

1. Türkiyede, Taksici ve Galerici Esnafı ile birlikte en çok suistimal edilen ve repütasyonu düşük meslek grubu mensuplarıdır. Son dönemde belirli sertifika programları ile birlikte kalifikasyonları yükseltilmeye çalışılıyor ama zaman alacak gibi görünüyor.

malkara lordu bunu beğendi.
  2. HOUSE LANNISTER

HOUSE LANNISTER Yeni Üye

Suistimal edilmesi çok normal. Çünkü ne yazık ki işini doğru yapan emlakçı sayısı çok az. Emlak konusunda eğitim 0 denecek kadar. Kendilerine broker diyen emlakçılar broker'ın anlamını bilmemekte. Emlak sektörüyle alakalı konulardan ve eğitimlerden bihaber. 2 kiralama, 1 ev sattığında kendilerini emlak gurusu sanıyorlar. Başlıyorlar çakallıklara....

Kendilerini emlakçılık, emlak danışmanlığı ya da broker olarak adlandıran arkadaşlar ne yazık ki en önemli noktayı atlıyorlar. AHLAKLI OLMAK.

Ahlaklı olmak diyorum çünkü bu işle uğraşan arkadaşlar sebat etmeyi bilmemekle birlikte Voliyi vurma peşindeler. Bir satış işleminden %3+alıcıdan %3 satıcıdan alınan komisyonla yetinmemekteler. Örnekleyerek anlatacak olursak. ( Yaşanmış bir olay). İlana bakıyoruz ev 500.000 TL emlakçı arkadaşı arıyoruz konuşuyoruz bizde sizden %3 alıyoruz diyorlar. Buraya kadar her şey tamam. evi geziyoruz, Ev sahibi ile de % 3 üzerinden anlaştığını varsayarak evin Tapu vs hariç maliyetinin 515.000 TL olduğunu düşünüyoruz. Tapu günü geliyor Ev sahibi ile karşı karşıya geliyorsun laf lafı açıyor ve ev sahibi bombayı patlatıyor. İhytiyacım olmasa bu kadar düşük fiyata satmazdım bu ev 430.000 TL ye satılacak ev değil diyor. 430.000 mi ????? %3 Emlakçı ev sahibinden aldığını var saysak ev ortalama 485.000 TL olur yani emlakçı benden ve ev sahibinden 15 erden 30.000 TL kazanıyor. Peki bu 55.000 TL lik geçirme ne iş? Toplam komisyon 85.000 TL .

Yapmayın arkadaş insanlar bu Evlerini alırken dişinden tırnağından arttırarak çocuğunun eğitim parasından kısarak alıyorlar. Sen ahlaklı ol, çalışkan ol zaten gerisi gelir. İnsanları salak yerine koyup kazıklamaya çalışırsan ne yazık ki Mesleki konumun dolandırıcıdan hallice olacaktır.

Yukarıda yazdıklarımı işini iyi yapan Emlakçı arkadaşları dışarıda tutarak kaleme aldım. amacım polemik yaratmak değil. Sadece bu mesleğin neden gerektiği saygıyı görmemesini anlatmak istedim. Umarım bir gün düzelecektir.

MSBorsem ve osiris666 bunu beğendi.
  3. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

Modern ülkelerde, alıcı ve satıcıyı buluşturan bir aracıdır. Ancak tek görevi bu değildir, olmamalıdır. Gayrimenkul'ün emlak borçları, vergileri, tadilatı, bakımı gibi konularda hizmet vermeli, sektör ile ilgili bilgi sahibi olup yatırımcısını yönlendirmeli, uygun kredi imkanlarını araştırmalı, yeri geldiğinde müşavirlik hizmeti de vermelidir. Bizde yatırım yapmadan (yatırımdan kasıt sadece sermaye yada para değil, bilgi seviyesini geliştirmeli, araştırmalı vs.) para kazanmak moda olduğu için genelde bir işi yada uzmanlığı olmayan kişiler bu işi yapıyor. İşini iyi yapanları tenzih ediyorum, bir çok örneği vardır hem alıcıyı hem satıcıyı koyup bilgilendiren, doğru yönlendiren. Emlakçı gibi aracılar genelde bir çok ülkede sorun yaşıyorlar ve yaşatıyorlar. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesinde direkt ve dolaylı etkileri olduğu da söylenir.

osiris666 bunu beğendi.
  4. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Eğitim ve denetlemenin şart olduğu, suistimale açık meslek grubu. Yakın dönemde ciddi bir düzenlemeye tabi olacaklar diye biliyorum.

5. Uzman

Uzman Üye

Donald Trump'ın babası Fred Trump da emlakçıymış, (inşaat+emlak). Doğru zamanda doğru yerde olanların emlakçılıktan Müteahhitliğe geçtiği çok örnek vardır İstanbulda. Hatta kapıcılık, emlakçılık, müteahhitlik çok uzak değil.

Saçlar babadan oğula problem.

Fred Trump

6. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

"Emlak pazarlama uzmanlığı kursu" nu tamamladıktan sonra Gayrimenkul Danışmanı ünvanını alacaklardır.

7. osiris666

osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

Yurt dışındaki sistemi getirseler Türkiye'ye (denetim mekanizması ile birlikte) heralde mevcut emlakçı sayısının %1 kadar çalışan sayısı kalır. Bir arkadaşım anlatmıştı, İngiltere'de gidip konut almak istesen hafta sonu emlak ofisleri çalışmaz demişti. Orada bu meslek ciddi bir itibara sahip. Alım satım işlemlerinde (gerçek anlamda broker) "gayrimenkul danışmanı" ile işlemleri yapma zorunluluğu var. Yani ben gideyim sahibinden pazarlık yapar alırım "emlakçıyı aradan çıkarırım diye bir şey söz konusu değil. Ayrıca alım - satım sözleşmelerini sadece yetkili avukatlar düzenlemekte. Yok %3 yerine düz .....vereyim vs demen mümkün değil. Çünkü fiyatın içinde herşey dahil anahtar fiyat mümkün. Bunların yanısıra bir gayrimekulün n yıl içindeki "gerçek" alım satım değerlerinin saklandığı kayıtlar mevcut ve bunlara ulaşım şeffaf.
    Durum bu haldeyken diyeceğim o ki "eğitim şart!"...

HOUSE LANNISTER bunu beğendi.
  8. ebrusağır

ebrusağır Yeni Üye

Emlakçı sanki bizim ya da projenin ortağı. Alıcıdan %3 satıcıdan yüzde 3 mantığı nedir Bir türlü anlayamıyorum. Ama bu konu yasayla çözülecek bir problem değil vatandaşla alakalı. Derenin taşıyla derenin kuşunu vuran bu adamlara sizde fazla para kaptırmayın. Gelirlerinin büyük bir kısmında kayıt dışı vergi yok Oh ne ala.

9. canyanık

canyanık Yeni Üye

Emlakçı konusunda ben biraz farklı düşünüyorum sizlere çok katılamıyorum. Emlakçıların hepsi zengin olmuş gibi bir algı var. Insanla uğraşmak gerçekten çok zor hele gayrimenkul sektöründe. Gayrimenkul müşterisinin beklentisi çok yüksek. Satış ya da kiralama süreçleri de çok uzun. Tüm bunlarla uğraştıktan Sonra aradan çıkarılma riski de var. Yani müşterisi de çok düzgün değil bu sektörün. Emlakçıyı aradan çıkarıp direkt ev sahibine ulaşmaya çalışıyor. Kurumsal ya da ticari çalışan emlakçıları ayrı tutabiliriz. Her işin kendine göre bir zorluğu var.

MSBorsem bunu beğendi.
  10. begümbektaş

begümbektaş Yeni Üye

Aslında sorun yaşamamak adına her şeyi en başta konuşmak gerekiyor komisyonda buna dahil. Hatta yazılı hale getirirseniz neredeyse hiç sıkıntı yaşamazsınız. Baştan Komisyonu Konuşmayıp Nasılsa sonra düşürürüm derseniz buna herkes itiraz eder. Bir de netleştirmediğiniz konuda yada emin olmadığınızda kapora vermeyin kardeşim sonra Başınız ağrır.

11. cafers

cafers Yeni Üye

Emlakçılar mı diyeyim emlakçıların Kadim dostları mı diyeyim bunlarla ilgili yazılacak çok şey var. Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır kabul. Yerine göre ödeme alamamışlardır Yerine göre mağdur olmuşlardır bunları da anlıyorum. Ama biz parayı zor kazanan insanlarız Bizim günahımız ne. Satışta Yüzde 6 komisyon kiralamalarda yıllık kiranın yüzde 12si mantıklı mı sizce. Ben böyle bir para kazanamıyorum. Ne gibi ne gibi bir masrafı var ki emlakçının. Lütfen bu oran normal deyip de bunları savunmayın. Emeklerini vermeyip aradan çıkarmaya çalışanlarda ayrıca etik değil gayri ahlaki. Hakkını vermek lazım

12. alişanver

alişanver Daimi Üye

Emlakçı konusuna Ben de çok katılmıyorum. Bir tek satış ya da kiralamak için 100 kişiyle muhatap oluyorlar. Konut müşterisi diğer müşterilere nazaran ekstra kaprisli. Talepleri beklentileri tükenmiyor. Peşinatı yok Kredi kullanamıyor ama Ev almaya kalkıyor. Ciddi para kazanan mutlaka vardır ama emlakçıların büyük kısmı ay sonunu zor getiriyor. Özetle insanla muhatap olduğun her iş zordur kardeşim.

13. alialat

alialat Yeni Üye

Emlakçılarla ilgili yazılanları okuyunca gerçekten çok üzüldüm. neredeyse ağlayacağım emlakçılar Yılda bir iki ev satıp birkaç ev kiralarsa birçok orta düzey beyaz yakalı dan daha fazla para kazanıyor hele iyi bir semtte ticari ya da kurumsal çalışıyorsa doktorlardan çok daha fazla para kazanır. Hiç de öyle acınacak halde değiller insanla uğraşan tek meslek grubu emlakçılar mı? geçin bunları.

14. olcar

olcar Yeni Üye

Birader Madem emlakçılık bu kadar cazip Sen neden emlakçılık yapmıyorsun. Halep oradaysa arşın burada buyur sen de. Emlakçı olup çok para kazanmak Bu kadar basit ve sizi de emlak ofisi açmaya davet ediyoruz

MSBorsem bunu beğendi.
  15. bedirçelebi

bedirçelebi Yeni Üye

Her mesleğin zorlukları var emlakçılık da böyle. pazarlığa da çoğu açık. Yeter ki doğru iletişim kurabilin

MSBorsem bunu beğendi.
  16. Google

Google Üye

Bazı meslek grupları vardır, ya belirli karakterde kişiler bu mesleği seçer yada bu meslek bir süre sonra kişinin karakterini etkiler. taksiciler, galericiler, emlakçılar apzıyla kuş tutsa ön yargıyı kıramazlar

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş