Emlakçı

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Dersu Uzala tarafından paylaşıldı.

 1. Türkiyede, Taksici ve Galerici Esnafı ile birlikte en çok suistimal edilen ve repütasyonu düşük meslek grubu mensuplarıdır. Son dönemde belirli sertifika programları ile birlikte kalifikasyonları yükseltilmeye çalışılıyor ama zaman alacak gibi görünüyor.
   
  malkara lordu bunu beğendi.
 2. HOUSE LANNISTER

  HOUSE LANNISTER Daimi Üye

  Suistimal edilmesi çok normal. Çünkü ne yazık ki işini doğru yapan emlakçı sayısı çok az. Emlak konusunda eğitim 0 denecek kadar. Kendilerine broker diyen emlakçılar broker'ın anlamını bilmemekte. Emlak sektörüyle alakalı konulardan ve eğitimlerden bihaber. 2 kiralama, 1 ev sattığında kendilerini emlak gurusu sanıyorlar. Başlıyorlar çakallıklara....

  Kendilerini emlakçılık, emlak danışmanlığı ya da broker olarak adlandıran arkadaşlar ne yazık ki en önemli noktayı atlıyorlar. AHLAKLI OLMAK.

  Ahlaklı olmak diyorum çünkü bu işle uğraşan arkadaşlar sebat etmeyi bilmemekle birlikte Voliyi vurma peşindeler. Bir satış işleminden %3+alıcıdan %3 satıcıdan alınan komisyonla yetinmemekteler. Örnekleyerek anlatacak olursak. ( Yaşanmış bir olay). İlana bakıyoruz ev 500.000 TL emlakçı arkadaşı arıyoruz konuşuyoruz bizde sizden %3 alıyoruz diyorlar. Buraya kadar her şey tamam. evi geziyoruz, Ev sahibi ile de % 3 üzerinden anlaştığını varsayarak evin Tapu vs hariç maliyetinin 515.000 TL olduğunu düşünüyoruz. Tapu günü geliyor Ev sahibi ile karşı karşıya geliyorsun laf lafı açıyor ve ev sahibi bombayı patlatıyor. İhytiyacım olmasa bu kadar düşük fiyata satmazdım bu ev 430.000 TL ye satılacak ev değil diyor. 430.000 mi ????? %3 Emlakçı ev sahibinden aldığını var saysak ev ortalama 485.000 TL olur yani emlakçı benden ve ev sahibinden 15 erden 30.000 TL kazanıyor. Peki bu 55.000 TL lik geçirme ne iş? Toplam komisyon 85.000 TL .

  Yapmayın arkadaş insanlar bu Evlerini alırken dişinden tırnağından arttırarak çocuğunun eğitim parasından kısarak alıyorlar. Sen ahlaklı ol, çalışkan ol zaten gerisi gelir. İnsanları salak yerine koyup kazıklamaya çalışırsan ne yazık ki Mesleki konumun dolandırıcıdan hallice olacaktır.

  Yukarıda yazdıklarımı işini iyi yapan Emlakçı arkadaşları dışarıda tutarak kaleme aldım. amacım polemik yaratmak değil. Sadece bu mesleğin neden gerektiği saygıyı görmemesini anlatmak istedim. Umarım bir gün düzelecektir.
   
  MSBorsem ve osiris666 bunu beğendi.
 3. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Modern ülkelerde, alıcı ve satıcıyı buluşturan bir aracıdır. Ancak tek görevi bu değildir, olmamalıdır. Gayrimenkul'ün emlak borçları, vergileri, tadilatı, bakımı gibi konularda hizmet vermeli, sektör ile ilgili bilgi sahibi olup yatırımcısını yönlendirmeli, uygun kredi imkanlarını araştırmalı, yeri geldiğinde müşavirlik hizmeti de vermelidir. Bizde yatırım yapmadan (yatırımdan kasıt sadece sermaye yada para değil, bilgi seviyesini geliştirmeli, araştırmalı vs.) para kazanmak moda olduğu için genelde bir işi yada uzmanlığı olmayan kişiler bu işi yapıyor. İşini iyi yapanları tenzih ediyorum, bir çok örneği vardır hem alıcıyı hem satıcıyı koyup bilgilendiren, doğru yönlendiren. Emlakçı gibi aracılar genelde bir çok ülkede sorun yaşıyorlar ve yaşatıyorlar. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesinde direkt ve dolaylı etkileri olduğu da söylenir.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 4. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Eğitim ve denetlemenin şart olduğu, suistimale açık meslek grubu. Yakın dönemde ciddi bir düzenlemeye tabi olacaklar diye biliyorum.
   
 5. Uzman

  Uzman Üye

  Donald Trump'ın babası Fred Trump da emlakçıymış, (inşaat+emlak). Doğru zamanda doğru yerde olanların emlakçılıktan Müteahhitliğe geçtiği çok örnek vardır İstanbulda. Hatta kapıcılık, emlakçılık, müteahhitlik çok uzak değil.

  Saçlar babadan oğula problem.

  [​IMG]
  Fred Trump
   
 6. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  "Emlak pazarlama uzmanlığı kursu" nu tamamladıktan sonra Gayrimenkul Danışmanı ünvanını alacaklardır.
   
 7. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Yurt dışındaki sistemi getirseler Türkiye'ye (denetim mekanizması ile birlikte) heralde mevcut emlakçı sayısının %1 kadar çalışan sayısı kalır. Bir arkadaşım anlatmıştı, İngiltere'de gidip konut almak istesen hafta sonu emlak ofisleri çalışmaz demişti. Orada bu meslek ciddi bir itibara sahip. Alım satım işlemlerinde (gerçek anlamda broker) "gayrimenkul danışmanı" ile işlemleri yapma zorunluluğu var. Yani ben gideyim sahibinden pazarlık yapar alırım "emlakçıyı aradan çıkarırım diye bir şey söz konusu değil. Ayrıca alım - satım sözleşmelerini sadece yetkili avukatlar düzenlemekte. Yok %3 yerine düz .....vereyim vs demen mümkün değil. Çünkü fiyatın içinde herşey dahil anahtar fiyat mümkün. Bunların yanısıra bir gayrimekulün n yıl içindeki "gerçek" alım satım değerlerinin saklandığı kayıtlar mevcut ve bunlara ulaşım şeffaf.
  Durum bu haldeyken diyeceğim o ki "eğitim şart!"...
   
  HOUSE LANNISTER bunu beğendi.
 8. ebrusağır

  ebrusağır Yeni Üye

  Emlakçı sanki bizim ya da projenin ortağı. Alıcıdan %3 satıcıdan yüzde 3 mantığı nedir Bir türlü anlayamıyorum. Ama bu konu yasayla çözülecek bir problem değil vatandaşla alakalı. Derenin taşıyla derenin kuşunu vuran bu adamlara sizde fazla para kaptırmayın. Gelirlerinin büyük bir kısmında kayıt dışı vergi yok Oh ne ala.
   
 9. canyanık

  canyanık Yeni Üye

  Emlakçı konusunda ben biraz farklı düşünüyorum sizlere çok katılamıyorum. Emlakçıların hepsi zengin olmuş gibi bir algı var. Insanla uğraşmak gerçekten çok zor hele gayrimenkul sektöründe. Gayrimenkul müşterisinin beklentisi çok yüksek. Satış ya da kiralama süreçleri de çok uzun. Tüm bunlarla uğraştıktan Sonra aradan çıkarılma riski de var. Yani müşterisi de çok düzgün değil bu sektörün. Emlakçıyı aradan çıkarıp direkt ev sahibine ulaşmaya çalışıyor. Kurumsal ya da ticari çalışan emlakçıları ayrı tutabiliriz. Her işin kendine göre bir zorluğu var.
   
  MSBorsem bunu beğendi.
 10. begümbektaş

  begümbektaş Yeni Üye

  Aslında sorun yaşamamak adına her şeyi en başta konuşmak gerekiyor komisyonda buna dahil. Hatta yazılı hale getirirseniz neredeyse hiç sıkıntı yaşamazsınız. Baştan Komisyonu Konuşmayıp Nasılsa sonra düşürürüm derseniz buna herkes itiraz eder. Bir de netleştirmediğiniz konuda yada emin olmadığınızda kapora vermeyin kardeşim sonra Başınız ağrır.
   
 11. cafers

  cafers Yeni Üye

  Emlakçılar mı diyeyim emlakçıların Kadim dostları mı diyeyim bunlarla ilgili yazılacak çok şey var. Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır kabul. Yerine göre ödeme alamamışlardır Yerine göre mağdur olmuşlardır bunları da anlıyorum. Ama biz parayı zor kazanan insanlarız Bizim günahımız ne. Satışta Yüzde 6 komisyon kiralamalarda yıllık kiranın yüzde 12si mantıklı mı sizce. Ben böyle bir para kazanamıyorum. Ne gibi ne gibi bir masrafı var ki emlakçının. Lütfen bu oran normal deyip de bunları savunmayın. Emeklerini vermeyip aradan çıkarmaya çalışanlarda ayrıca etik değil gayri ahlaki. Hakkını vermek lazım
   
 12. alişanver

  alişanver Daimi Üye

  Emlakçı konusuna Ben de çok katılmıyorum. Bir tek satış ya da kiralamak için 100 kişiyle muhatap oluyorlar. Konut müşterisi diğer müşterilere nazaran ekstra kaprisli. Talepleri beklentileri tükenmiyor. Peşinatı yok Kredi kullanamıyor ama Ev almaya kalkıyor. Ciddi para kazanan mutlaka vardır ama emlakçıların büyük kısmı ay sonunu zor getiriyor. Özetle insanla muhatap olduğun her iş zordur kardeşim.
   
  BesimeD, EdipK, kotuz ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 13. alialat

  alialat Aktif Üye

  Emlakçılarla ilgili yazılanları okuyunca gerçekten çok üzüldüm. neredeyse ağlayacağım emlakçılar Yılda bir iki ev satıp birkaç ev kiralarsa birçok orta düzey beyaz yakalı dan daha fazla para kazanıyor hele iyi bir semtte ticari ya da kurumsal çalışıyorsa doktorlardan çok daha fazla para kazanır. Hiç de öyle acınacak halde değiller insanla uğraşan tek meslek grubu emlakçılar mı? geçin bunları.
   
  AZİZU, ışıker, ALPO ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 14. olcar

  olcar Yeni Üye

  Birader Madem emlakçılık bu kadar cazip Sen neden emlakçılık yapmıyorsun. Halep oradaysa arşın burada buyur sen de. Emlakçı olup çok para kazanmak Bu kadar basit ve sizi de emlak ofisi açmaya davet ediyoruz
   
  SEVINCH, TanjuK, bidayet ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 15. bedirçelebi

  bedirçelebi Yeni Üye

  Her mesleğin zorlukları var emlakçılık da böyle. pazarlığa da çoğu açık. Yeter ki doğru iletişim kurabilin
   
  savaşaka, gülhan, simruy ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 16. Google

  Google Üye

  Bazı meslek grupları vardır, ya belirli karakterde kişiler bu mesleği seçer yada bu meslek bir süre sonra kişinin karakterini etkiler. taksiciler, galericiler, emlakçılar apzıyla kuş tutsa ön yargıyı kıramazlar
   
 17. selah

  selah Yeni Üye

  Sermayeleri yalandır
   
 18. buminhan

  buminhan Yeni Üye

  Emlakçı düşmanlarınca parsellenmiş buralar. Emlakçılık eskisi gibi sıfır maliyetle yapılan bir iş değil. Sadece sahibinden.com a aylık 4000 lira ödüyorlar dopingler hariç, komisyonları paylaşıyorlar arkadan dolanmalar hariç, farklı lokasyonlarda ev gösteme maliyetleri var, kira ve iletişi koyarsan 10 bin lira gideri var İstanbul’da bir emlakçının. Aynı müteahhitler için 100 bine yaptığı evi 500 bine satıyor diyen gerizekalılar gibi emlakçının maliyeti sıfır demek için ya art niyetli ya da hesap bilmiyor olmak lazım
   
 19. güzel

  güzel Yeni Üye

  upload_2018-12-21_18-4-37.png
   

  Ekli Dosyalar:

 20. N.Ç

  N.Ç Yeni Üye

  Madem bu kadar kolay para kazanıyorlar siz de emlakçı olun emlakçılık yapın o halde, konuşması kolay tabi
   
 21. balporsuk

  balporsuk Yeni Üye

  En şerefsiz insanlar bu meslekte. Dürüst çalışınini görmedim. Bir şekilde işi geçirip parayı almanın derdindeler. Ama o işte bir hata olsa cezasını tapu memuru çekiyor. Herkes sahibinden satsa ne gerek kalır? Suç vatandaşta. Bir de tapu işini bir kere kavrayıp ayaklı şekilde yapanlar var bunu. Onlar daha adi. Bulaşmayın, bulastirmayin.

  RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  babürşah, ÖZGEG, TEVHİD ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 22. sahillaleli

  sahillaleli Yeni Üye

  galiba yeni bir yönetmelik çıkmış haberiniz var mı, artık üniversite bitirme şartı olacak mı emlakçı olabilmek için?
   
 23. ahmer

  ahmer Yeni Üye

  Üniversite mezunu değil de sertifika almaları zorunlu olacak, biraz daha disipline edecekler
   
  balporsuk bunu beğendi.
 24. bayca

  bayca Yeni Üye

  Türkiye’de 300 bin civarı emlakçı var, bu sayıyı 50 bin civarına çekecekler, gerek yasal düzenlemelerle gerek sektörel şartlar nedeniyle
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş