Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında bahattinbiberci tarafından paylaşıldı.

 1. bahattinbiberci

  bahattinbiberci Yeni Üye

  Yatırım için alıyorsanız farklı, yaşamak için alıyorsanız farklı kriterlere dikkat edilmeli. Beklentilerinize göre değerlendirmek oturlamayacağınız ev için gereksiz olabilecek bahçe, çatı gibi teferruatların yarın size masraf çıkaracağını bilin. Kiracı bunlarla sizin ilgilendiğiniz gibi ilgilenmez.
   
 2. barkley

  barkley Yeni Üye

  Toplam satın alma maliyetine dikkat edin. Aylı 2000 Tl taksitle diye mezar vade ev alırsanız 300 lük ev size 700 e gelebilir.
   
 3. deligönül

  deligönül Yeni Üye

  Evin yada projenin size hitap edip etmediğine bakın. Seküler bir aile yapınız varsa bir anda ıraklıların, afganlarla komşu bulabilirsiniz kendinizi.
   
 4. cemboduroğlu

  cemboduroğlu Yeni Üye

  Ses yalıtımı önemli, Ataköyde evlerin ses yalıtımı sıfır, komşular komşu gibi değil ailenizden biri gibi sanki, tuvalet alışkanlıkları dahil herşeyi biliyorsunuz. Bir de semt önemli, ev geçici ama semt kalıcıdır, evin değerini semt belirler, yalıtımı zayıf olsada.
   
 5. fikret

  fikret Yeni Üye

  Lokasyon, ulaşım, toplu taşıma, semt, fiyat, ev. Bu kriterlere dikkat edin pişman olmazsınız.
   
 6. hodor

  hodor Aktif Üye

  Firmadan alıyorsanız güvenilir mi, projeyi tamamlayabilir mi, taahhüt ettiği gibi teslim edebilir mi? Daha önce yaptığı işler neler bunlara bakılmalı. Evin üzerinde ipotek var mı? Başkasına satılma ihtimali var mı? Projede bankalar kredi kullandırıyor mu önemli? Aidat belli mi? Tapu'dan önce masraflar dışında ödeme yapılmamalı, tüm ödemeler banka kanalı üzerinden geçmeli, elden ödeme yada açığa ödeme gönderilmemeli, kapora veriliyorsa bu yazılı olmalı, karşılıklı imza atılmalı. Tapuda para dışında bloke çek ile işlem yapılmalı. Aldığını projenin ruhsatı var mı? Ruhsatı olmayan konutların satışı yasaya aykırı.
   
 7. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  olaya yaşam kalitesi olarak bakmak 1. kural olmalı para kazanmak 2. kural . sosyo ekonomik olarak kişiye uygun olmalı unutmayın şehirlerin ve ilçelerin hafızaları ve kültürleri vardır. örneğin izmirli biri istanbul dan ne derce keyif alır yada sultanbeyli de tekel bayii dahi olmaması size ne düşündürür? mesela kendimden örnek vereyim bir Tekirdağlı olarak pendik üst kaynarcaya taşındım hayatımın en mutsuz günlerini yaşıyorum çünkü bir şekilde kültürel olarak bana hitap etmiyor öyle ki giydiğin kıyafetten yaptığın işe içtiğin sigara yada içkiye kadar enteresan bir mahalle baskısı var gibi hissediyorsun. bunun bir tarifi yok. evet barınma bir ihtiyaç ama kaliteli yada size uygun yaşam biçimini siz seçebilirsiniz. olayın ticari kısmı beni ilgilendirmez ben para kazanmak için hayatımdan harcadığım zamanı nasıl keyifli kullanabilirim diye bakanlardanım. :) Trakya insanı biraz gevşektir
   
  Admin bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş