Ev Almak - İlk kez ev alacaklar

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında bahar tarafından paylaşıldı.

1. bahar

bahar Yeni Üye

Hayal gibi gözükse de biraz şans ve biraz gözü karartarak gerçekleştirilebilir. Benim için ev alma hayali bile komikti çünkü ne mortgage ile ne de şans oyunlarıyla elde edemeyecektim. Fakat ailem İstanbul'da sahip oldukları küçük evi ve emekli ikramiyelerini eşimle bana verince hayal gerçek oldu. Bir kısmını bankadan kredi çekmek zorunda kaldık. Bütün bunlar bir yana insanlar nasıl ev alabiliyor bilmiyorum. Bir öğretmen ve doktordan daha fazla gelirimiz olmasına rağmen biz yapamadık bunu, aileden destek aldık. Firmalar nasıl oluyor da daha maket aşamasındayken evleri satıp bitirebiliyor?

2. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

3. bahattinbiberci

bahattinbiberci Yeni Üye

İnsanın evleneceği kişinin yanı sıra onunla beraber yaşayacağı evi seçmesi daha da zor bir karar.
    Aslında kira parasına olmasa da yine de insanın kendi evine sahip olma isteği, düşmeyen konut kredileri ve kişinin kendisine yatırım olarak görmesi sebebiyle giriştiği bir eylem ev almak. Eve bakıldığında sadece ev değil aynı zamanda içinde yaşanılacak günler, anılar, güzel anlar insanın gözünde canlanıyor.

4. cemboduroğlu

cemboduroğlu Yeni Üye

Gelecek 10 yılınızı ipotek altına alarak gerçekleştirebilirsiniz. Tabii kredi almakla da bitmiyor. Anne ve babamın emekli ikramiyelerini katıp ortalama ev fiyatının altında bir ev bulmamıza rağmen sorunlar bitmiyor. Ev sahibi 6 ay daha evde oturacağını şarta bağladı. Bunun üzerine bankada dosya masrafı, ekspertiz, deprem sigortası vs. gibi birçok ücret ödedik. Satıcı kişinin ödemesi gereken masraflar da bizim üzerimize kaldı ve bütün paramız elimizden uçtu gitti. Sonuç olarak evimize alacağımız eşyalar için olan paralar da elden gidince insan en makul seçeneklere gözünü dikiyor ve evin içini döşemek konusunda bütçeyi kısıyor. Ya ödeyemezsek sorusuna cevap olarak da arabayı satmak, ek işe girmek gibi cevaplar veriliyor.

5. damlaaydın

damlaaydın Yeni Üye

Bugünlerde ciddi ciddi düşünüyorum. Ablamın birikimin varsa yarı yarıya ev alalım kirayı da paylaşırız teklifi üzerine olur dedim. Ev almak yerine dünyayı gezmek ve ve kendi hayallerimi gerçekleştirmek içindi bütün çabam. Bilemiyorum doğru mu yapıyorum.

6. deligönül

deligönül Yeni Üye

Belki göçebe bir topluluk olduğumuz için ülkemizin insanlarına özgü bir hastalıktır. Kendi oturduğum ev benim olmasına rağmen şimdiki aklım olsa asla ev almazdı. Onun yerine gidip başka yatırımlar yapardım. İstediğim yerde kirada yaşamak çok daha mantıklı bir hareket. Komşulardan, muhitten, evden rahatsız olduğunda istediğin zaman taşınıp rahat edebilirsin. Fakat kendi evin olduğunda mutsuz olsan bile o evde yaşamak zorunda kalıyorsun. Yurt dışında ev alma anlayışı pek yok ama bizim atalarımızdan kalan bir dürtü sanırım.

7. denizkaya

denizkaya Yeni Üye

Banka kredisi ile alırsanız bugününüzü ipotekleyip yarınınızı güvence altına alıyorsunuz.

8. denizkaya

denizkaya Yeni Üye

Günümüzde normal şartlarda ortalama gelirli biri için hala zordur. Ödediğiniz tutar taksit ödemenin ya da kira ödemenin çok üstünde kalıyor. Ya istediğiniz gibi ev bulamazsınız ya ödeme koşulları uymaz ya da fiyat uymaz size. Özellikle de %0 faiz, 0 peşinat gibi sloganları olan projelere yaklaşmayın derim. Bu tarz projeler satış ofisine gitmeden anlaşılmıyor ve teslim min 2 sene sonra. Sizden sürekli toplu para istenip duruyor. 2 sene sonra sahip olacağınız ev ise bir muamma. Acaba siz ne durumda olacaksınız, acaba banka size kredi verecek mi bunlar kesin değil. Bunun dışında eğer Emlak Konut yada Toki'den ev almak isterseniz de onlar da uygun fiyatlı değil. 150 bin liradan başlıyor fiyatlar. Herkesin konut sahibi olabileceği bir durum yok yani ortada. Evin %75'ini kredi çekebiliyorsunuz. Geri kalan %25'i peşin vermek zorundasınız. 10 yıl içinde kriz yaşanmaz, iktidar insanların konut edinmesini hala destekler gibi şeyler diyebiliyorsanız kredi alabilirsiniz tabii. Ama Toki'den İstanbul'da ev almak normal bir yerde almak kadar zor. Gidip Türkiye'de ücra bir köşede alırsanız o zaman uygun fiyata sahip olabilirsiniz elbette. Zor bir eylem özetle

9. dursuncinoğlu

dursuncinoğlu Aktif Üye

Dertsiz başına dert almaktır. Bir daha tecrübe etmek istediğimi sanmıyorum.

10. kurt

kurt Yeni Üye

Kişinin karşısına her zaman emeğinin karşılığını alabileceği fırsatlar çıkmıyor. Ev sahipleri, müteahhitler evleri değerinden fazlaya satıyor. Benim için mantıklı değil.

11. salih

salih Yeni Üye

Konut satın alma kararından sonra satın alma süreci 1 yıl, araç satın alma kararından sonra süreç ortalama 4 ay sürüyormuş. Nereden bakılırsa bakılsın en az 1 yıl arama ile geçecek sıkıntılı bir süreçtir ve evin fiyatı arttıkça düşünme süresi de artar.

12. selimeren

selimeren Yeni Üye

Eğer uygun bir seçenek bulunursa kira ödemek yerine biraz daha ekleyip kredi taksidi ödemek daha mantıklıdır. İstanbul'daki sitelerde ise yatırım amaçlı değil oturmak için ev alınmalıdır. Yatırım için ev alınacaksa TEM ve anayollara daha yakın merkezi yerlerde eski evler almak daha mantıklıdır.

13. emeltulun

emeltulun Yeni Üye

Komşu almak daha ucuza gelebilir :) Şaka bir yana bütçesi kısıtlı kişilerin zorlandığı bir süreçtir. Fakat benim tavsiyem sırf uygun fiyatlı diye yeni ama ücra bir köşede olan ev yerine merkezde eski bir ev almanız. Merkezde yer alan bir ev her zaman para eder.

14. engin

engin Yeni Üye

Her zaman mantıklı olmayabilir. Şu an ki faiz oranları ve ev fiyatları düşünüldüğünde pek mantıklı bir eylem değildir. Bir hesap yapacak olursak evi satın almak ve kiraya vermek yerine paramızı 10 yıllık faizle bankaya yatırırsak daha karda olduğumuz anlaşılıyor. Bu durumda da ev almak yerine kirada oturmak daha mantıklı olacaktır. Üstelik istemediğin bir semtte oturmak zorunda da kalmazsın.

15. ender

ender Yeni Üye

10 yıl sonunda da 10 yılda da mantıksız olan bir eylem. 10 yıl sonrasında ne kira ne de kredi ödenmeyeceği için ev almak mantıklı diye düşünülüyor fakat değil. Satacağınız evi neden alasınız ? Zaten satana kadar ev yaşlanıyor ve her tarafta ev yapılmaya devam ediliyor.

16. erdal

erdal Yeni Üye

Bana göre değil. Aileden miras kalmadığı sürece Türkiye sınırları içinde ev almak çok mantıksız bir eylem. Ekonomide her şey ne kadar iyi gösterilmeye çalışılsa da toz duman olmaya hazır. Konutta ciddi balon var bence, sadece tetikleyici sebepler bekleniyor. Ekonomi bu haldeyken de banka kredisine ya da borç almaya güvenerek ev almak akıl karı değildir. Ev almamak da çare değil fakat sonunu düşünüp yola çıkmak en iyisi.

17. fatihturan

fatihturan Yeni Üye

Türkiye'de birçok kişinin çalışırken yapması zor bir yatırımdır ancak kredi borcu, masrafları derken geçimi zorlaştıran bir eylemdir. Yatırım amacıyla alınması riskli olması sebebiyle saçma olan eylemdir. Kredi faiz oranları, ülkenin kriz durumu, semt halkının kültürü derken her şey fiyatı etkiler. Bunların yanı sıra aldığınızdan itibaren ev doğadaki değerini yitirir.

18. dündar

dündar Yeni Üye

Kiradan kurtulmak için yapmak uygun gözükse de bütün mal varlığını yatırmak için pek mantıklı değildir. Sabit faizle TL borçlanarak ev almak mantıklı bir yatırımdır. En güvenilir ve değer kaybı yaşanma ihtimali en az menkul değerlerdir. Bunların yanı sıra güzel bir tasarruf yöntemidir. Dünya kadar borcunun olmasına rağmen insanı yine de koltuk seçimi, renk seçimi gibi şeyler için heyecanlandıran eylemdir. Bir gün bize de nasip olur umarım.

19. mahmutt

mahmutt Yeni Üye

Biraz imkanlarla alakalıdır. Eldeki imkanlarla istediğiniz evi alamayacağınız gerçeğiyle yüzleştiğiniz an hayal kırıklığına sebep olabilir. Geliriniz iyi ise İstanbul'da düzgün bir muhitte kirada oturabilirsiniz. Fakat oturduğunuz semtte artık kiraya para vermek yerine bir evim olsun burada derseniz maksimum paranızla bile orada ev alamazsınız. Sonuç olarak yine kiracı olmaya devam edersiniz ve gerçeklerle yüzleşmeyi ertelemiş olursunuz.

20. nihalkılıç

nihalkılıç Yeni Üye

Kira bitmeyen borçtur. Kira öderken her ay maaşın yarısını çöpe atmak gibi geldiği için hayalini kurduğum eylem. Kirada evin içine istediğiniz tamiratları yaptıramazsınız ama kendi evinizde bütün istediklerinizi bir şarta bağlı olmaksızın yaptırmaz sizin elinizdedir. Fakat elinize toplu para geçmediği sürece sadece kredi alarak olacak iş değildir ev almak.

21. alihan

alihan Yeni Üye

Birikimi olmayan kişilerin 10 yıl boyunca bankalara borçlanmasına sebep olur. Prim yapacak bir yerden alınmadığı takdirde insana zarar ettirir. Evin satış fiyatı bankaya yatırıldığında yılda daha fazla faiz geliri elde edilir. Bu nedenle çok zor bir eylemdir. Kredisi maksimum 5 yıl olmalıdır. Aksi takdirde borç almış olursunuz.

22. dilaönen

dilaönen Yeni Üye

Genelde olumsuz görüş beyan edilmiş, O halde kim alıyor bu evleri? Bazen mantıklı bir seçenek olabilir. Verilen kira kredinin taksidinin tutarına denkse kredi ödemek daha mantıklıdır. Çünkü kiraya her yıl enflasyon oranında zam yapılırken maaşınıza aynı oranda zam alamadığınız için her yıl yıl kira öderken fakirleşiyorsunuz. Bunun yanı sıra kredi bedeli hep aynı kalıyor. Deprem, yangın gibi risklerin dışında verdiğiniz paranın değerini en iyi koruyabilecek yatırım ev almaktır.

23. Uzman

Uzman Üye

Bankadan krediyle değil de maket üzerinden evin satıldığı inşaat şirketiyle anlaşarak alınırsa daha iyi olacak durumdur. Birçok kişinin eğer aileden kalan bir ev yoksa gelecek planları arasında ilk üçte bulunan hayalidir. İstanbul'da deprem sonrası ve merkezi bir konumda sitede almak istendiğinde yapılması zor bir eylemdir. Ödediğiniz kira ve kredi borcu arasında ise 3 kat fark vardır.

24. fikret

fikret Yeni Üye

Biz ev alma manyağı bir milletiz. Bir evi olan ikincisini almaya çalışıyor. Yeterli paranız olsa ne yapardınız' diye kime sorsanız birkaç kişi dışında ev alır kirasıyla geçinirim der. Bu ülkede kısaca herkes başını sokacak bir ev istiyor. Ben de dahil insanların en büyük hayali evinin olması. Fakat gencecik ışıl ışıl insanların hayalinin bu olmasını anlamıyorum. Bence Hayaller daha büyük olmalı.

25. feyzaşeker

feyzaşeker Yeni Üye

Gelirle alakalı bir durum. Evli olup da eve iki maaş giren çiftler için bile İstanbul'da çok zor. Eğer maddi yönden destek olan bir aileniz gibi bir şey yoksa hayalden öteye geçemiyor bu durum.

26. melik

melik Yeni Üye

Hayal olması norrmaldir çünkü sanıldığı kadar basit olmayan, bütçenize uygun evi bulmakla bitmeyen bir süreçtir. Evi bulsanız da içine yapacağınız masraflarla ev fiyatı katlanıyor. Evin masrafını kredi çekerek halletseniz bu sefer de ev sahibi sorunu baş gösteriyor. Uygun ev, uygun fiyat, uygun ev sahibi asla aynı zamanda denkleşmiyor.

27. furkan

furkan Yeni Üye

Girişimci kişilerin yatırım aracı olarak kullanması için de orta halli insanların oturmak için alması için de mantıksız değildir. İleride değerlenip kişilere para kazandırabilir.

28. subayf

subayf Yeni Üye

Satın alma aşamasındaki masraflar; tapu harcı, kredi taksidi, hayat sigortası, DASK, konut sigortası, emlakçı komisyonu gibi şeyler. Bunun yerine emlakçı olmadan satın almanız daha mantıklıdır. Direkt müteahhitle, satış ofisleriyle bağlantı kurabilirsiniz.

29. ebrusağır

ebrusağır Yeni Üye

Emlakçılar sebebiyle daha da zorlaşan eylem. Biriktirdiğim parayı peşinat yapıp genç yaşta bir yatırımım olsun düşüncesiyle hareket ettim fakat sonunda bütün süreç bir strese dönüştü. 7 yıldır kendi ayaklarımın üstünde durmama ve birikmişimin olmasına rağmen bana göre zor bir eylem.

30. bahar

bahar Yeni Üye

Dünyanın geri kalanı gibi yeni ev olsun diye diretmezseniz yapılması gayet mümkündür. Toplam 5 bin TL geliriniz varsa 50 bin peşinat ödeyip kalan 150 bin lirasını kredi çekerek 200 bin liraya ev sahibi olabilirsiniz. bir kaç sıkışıklık yaşasanız da enflasyonla beraber maaşınız zamlanacağı için gerçekten de kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler; emlakçıdan almamak, tapusu, kat irtifakı olan bir daire almak, iç dekorasyonu yaşanabilecek kalitede ev almak.

31. bahattinbiberci

bahattinbiberci Yeni Üye

İstanbul'daki fiyatlar düşünüldüğünde çift gelirli aileler için bile yapması zor olan bir eylemdir. Üstelik çok kötü durumda olan 3+1 evler bile minimum 500 bin TL'ye satılıyor.

32. barkley

barkley Yeni Üye

Son dönemde reklamları sıkça dönen projelerden birinin lansmanına gittim ve insanları kandırıyorlar çok net bir şekilde. Evlerin metrekaresini net değil brüt olarak söylüyorlar, ulaşım aracına olan mesafeyi yanlış veriyorlar cazip gözükmesi için ve evler daha yapılmadığı için sadece maketten görmenize imkan tanıyorlar. Haliyle dikkat etmek lazım

33. cemboduroğlu

cemboduroğlu Yeni Üye

Tayinim Amasya'ya çıktığından beri kiralık ev arıyor fakat bulamıyorum. Bu durumda acaba 500-600 lira kira mı versem yoksa 700 lira fazla verip kredi ödeyerek ev sahibi mi olsam diye düşünüyorum. Bu durumda banka daha güvenilir geliyor. Ev sahiplerinin evden çık deme ihtimali mümkün çünkü.

34. damlaaydın

damlaaydın Yeni Üye

Geçen yıl gayet mantıklıyken bu yıl faizlerin %0,99 a çıkması sebebiyle mantıksızdır. Tek maaş ile alınamayak bir eylemdir. Kredi taksidinin yanında faturalar, temel ihtiyaçlar derken oldukça zorlaşır durum.

35. deligönül

deligönül Yeni Üye

1 sene sonra gelişen bölgelerde fiyatlar yarı yarıya düşecek ve normal seviyelere inecektir. Üzerine arabamı verip kredi çekerek ev sahibi olmaya yaklaştım. En fazla bir hafta aradıktan sonra ise sahibinden, komisyonu olmayan, emlakçı aracısı olmayan bir ev buldum. 800 TL kira yerine 1600 TL kredi ödeyerek alacaktım. olmadı.

36. denizkaya

denizkaya Yeni Üye

En güzeli ise kiradan kurtulmak. Krediye uygunluk konusunda bulunacağım uyarı ise şu; evlerin satış fiyatları ile bankaların eksper değerleri arasında uçurum oluyor. Bu yüzden ev alacaksanız sakın evin fiyatı üzerinden yapmayın hesabınızı. Kötü olan bir şey daha ise bankaların özel eksperler ile çalışması. Sakın evin içinin temiz olması, yenilenmesi sizi yanıltmasın. Eksper değerinde % 15-20 oynuyor. Yani elinizde %25'i kadar nakitle ev almaya gitmeyin

37. dursuncinoğlu

dursuncinoğlu Aktif Üye

Bir Türk geleneğidir. İnsanların en çok ev satın aldığı ülkeler içinde Romanya, Hindistan, Türkiye gibi ülkeler var. Çok huzurlu yaşam standartlarıyla bilinen Kuzey Avrupada, İskandinav ülkelerinde ise bu oran çok az. Bunun sebebi de oradaki insanların açıkta kalmayacaklarına, devletine, insanlara olan güveni. Bizde ise tamamen güven ihtiyacından kaynaklanıyor ev alma isteği.

38. kurt

kurt Yeni Üye

Hayat kısa, Maksimum 60-70 yıl yaşanılacak bir hayatta bana göre yapılması mantıksız bir eylemdir.

39. salih

salih Yeni Üye

Ev almak için kesinlikle para gerekli, aksine inanmayın. Kira öder gibi ev sahibi olur lafları da doğru değil. Ev almak için kredi aldığınızda faizler sebebiyle zor duruma düşüyorsunuz. Bu sebeple kredi çekerek ev almayın. Alacaksanız da her bankayı gezmekte fayda var. Emlakçı meselesine gelindiğinde ise emlakçı sizden mutlaka %3 komisyon alıyor. Emlakçıdan habersiz mal sahibiyle anlaşırsanız ve emlakçı bunu öğrenirse de %5 ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ev kısmına gelindiğinde ise evin tapusunu belediyeye kaymakamlığa göstermek deprem vs. tespitlerinin yapılasında faydalı olabilir. Bütün bunların yanında ev almak gerçekten mantıklı gelmiyor. Kısacası hangi hayatı istiyorsanız onu yaşayın. Ev sohbeti yapmak istiyorsanız ev alın, yoksa konsere gidin onu konuşun. Karar sizin.

40. selimeren

selimeren Yeni Üye

Bundan 3 sene önce 300 bin liraya alabileceğiniz evlere şu an 600 bin vermeniz gerekiyor. Ev almak artık yatırım olmaktan çıktı. 3+1 evler artık 500 bin TL'den aşağı satılmıyor. Bir ev almak istiyorsanız elinizdekini satıp üzerine kredi çekmeniz gerekiyor.

41. emeltulun

emeltulun Yeni Üye

Özel sektörde çalışıp kazanılan paranın sürekliliğinin ilerleyen yıllarda belirsiz olması ve emeklilik yaşının artması sebebiyle insanların ilk sıradaki hedefi haline gelen geleceğe yatırımdır.

42. engin

engin Yeni Üye

Borçtan korkmayan, Borç yiğidin kamçısıdır diyen kişinin orta kesim geçim kaynağı olup ev aldığını düşündüren durumdur.

43. ender

ender Yeni Üye

Uzun süredir düşündüğüm ve 6 ay önce gerçekleştirdiğim eylem. 10 yılımı banka kredisine bağladım, kafam rahat çünkü artık kredi dışında para kalmıyor. Para yok huzur var, rahat takılıyorum yani. 10 yıl ne yiyip ne içeceğim bilmiyorum ama olsun evim var.

44. erdal

erdal Yeni Üye

Ev sahibi olmak hak gibi görülse de aslında bir ayrıcalıktır. Amerika'da ev kredileri düzeni oturmuş bir ülkede bile insanlar hayatlarının sonuna doğru borçlarını kapatabiliyor. Bu sebeple bence yatırım olarak bunu yapmak pek mantıklı değil. 10 senedir kirada oturuyorum ve sanırım ev sahibi olup kendi evinde oturmak güzel bir duygu olurdu.

45. fatihturan

fatihturan Yeni Üye

Yatırım amaçlı alacağım evin eski bir binada 2+1 mi yoksa yeni bir binada 1+1 mi olacağı konusunda kafamı karıştıran konudur.

46. dündar

dündar Yeni Üye

Çevremdeki herkesin gündeminde olan konu. Uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımı gördüm ve hepsi ev almak hakkında kafa yoruyor. Ödeme planı, kredi miktarı gibi şeyler muhabbetin tek konusu olunca aslında hiç aklımda yokken şu an ev almayı düşünüyorum. Tabi işimiz piyangoya kaldı.

47. mahmutt

mahmutt Yeni Üye

7 senelik krediyle Halkalıda 100 metrekaresine sahip olduk. 0.94 ile aldık, krediyi Halkbank'tan. 550 ekspertiz, 700 dosya masrafı, 6 bin tapu harçları, 9 bin emlakçı.

48. nihalkılıç

nihalkılıç Yeni Üye

İstanbul'da güzel ve merkezi bir yerde yatırım ya da kullanma amacıyla yapılması gereken eylemdir. Aldığı şeyleri detaylı araştırma merakı olan biri için sıkıntılı olan bir süreçtir. Bir tanıdığın tavsiyesi, orada oturan bir yakının önerisi ile alınması işleri daha kolaylaştırır.

49. alihan

alihan Yeni Üye

Yaşanacak ortalama 30 sene varken bunun 10 yılını ipotek altında geçirmenin bana göre anlamı yok. Sadece güvenlik olsun, prestijli kişiler olduğunuzu kanıtlayın diye bunun yapmak mantıksız. Hayatın tadını çıkarın.

50. dilaönen

dilaönen Yeni Üye

ABD'deki milenyum kuşağının pek umursamadığı bir durumdur. 5 seneden uzun ödeme planına kesinlikle girilmemesi gerekir. Geçen yıl bu aralar ev alanların zarar ettikleri bir yatırım aracıdır çünkü dolar gün geçtikçe artmaktadır.

51. Uzman

Uzman Üye

Sosyal ve düzgün bir devlette yaşıyor olsaydık tercih etmeyeceğim bir eylemdi 500 bin lirayı betona vermek istenmese de biraz sıkıntı çekip sonra rahata kavuşmak en güzeli. Bu fiyatlar varken İstanbul'da ev almak mantıksız olsa da 30 sene boyunca kira vermek de mantıksız bir o kadar. Kredi taksitiyle ev alındığında 350 bin liralık ev 450 bin lira oluyor fakat kira ödenince elinize hiçbir şey geçmiyor.

52. fikret

fikret Yeni Üye

En büyük hayalimdir. Salıncaklı, huzurlu, sade, sevimli ve manzarası olan bir ev. Mutfağında yapacağım kurabiyeler olacak, köpeğimle bahçede oyun oynayacağım, çiçekler yetiştireceğim. Kısacası huzur dolu bir ev olması en büyük hayalim.

53. feyzaşeker

feyzaşeker Yeni Üye

Projeden ev alırken satış taahhütnameleri dikkatlice okunmalı ve öyle imzalanmalıdır. Bunun dışında evi alırken inşaat hızına, referans binalara, evin arsasına, dairenizin bulunduğu binanın tapuda belirtilen parsel bilgilerine, inşaatın projeye uygun ilerleyip ilerlemediğine, ses yalıtımına, otoparkın yapısına, binanın haczi borcu olup olmadığına bakmak önemlidir.

54. melik

melik Yeni Üye

Bu girişim komşuluğun önemini ortaya çıkartıyor. Yaşadığım bir olay şöyle ki; kirada oturduğumuz evin sokağında kardeşimin eskiden oturduğu apartmanda satılık bir ilan vardı. Kardeşim kredi çekerek o evi alabileceğimizi söyledi ve eve baktık, fiyatta anlaştık. Kredi çekmesini kardeşime söyleyip evi alacaktık kesin olarak. Sonra annem bir gün alışverişteyken oraya taşınırsak komşumuz olacak kişiyi görüyor. O kişi üst kattakilerin gürültüsü sebebiyle o eve taşınanların duramayıp evden çıktığını söylüyor. Annem bunu duyunca kredi olayını iptal edip evi almaktan vazgeçiyoruz ve sonra öğreniyoruz ki bunu anneme söyleyen kadın o evi almak için talipmiş meğer. Bu olaydan sonra ev almayı da düşünmedik. Her ay kira ödesek bile huzurlu bir evde oturmak en iyisi.

55. furkan

furkan Yeni Üye

Çift maaşla Anadolu'nun büyük bir şehrinde çok zorlanmadan 150 bin TL ile yapılabilecek bir eylemdir. Yıllarca kredi ödemeyi göze almadan çok zor gerçekleştirilecek bir eylemdir. Bunun yerine benim ciddi olarak önerim şu; Anadolu'da bir yerlerde şu an kimsenin umurunda olmayan arsaların ucuz olduğu yerlerden arsalar alıp kat karşılığı satalım. Kendi içinde küçük düzgün bir şehir kuralım. Doğa dostu olan, yenilenebilir ve Türkiye'nin en ucuz şehri olsun.

56. subayf

subayf Yeni Üye

400 bin TL'ye 120 ay sonunda 360 bin TL faiz isteyip beni sonsuz kiracılık dengesine mahkum ettikleri için yapamayacağım eylem. Çekilen kredi kadar faiz ödemeyi göze alırsam ve 100 bin TL önüme çıkarsa yapabilirim. Büyük paralar kazansaydım düşünmeden yapardım fakat hırslı bir yapım olmadığı için, kararsız olduğum için ve riskli bir yatırım olduğu için yapıcağımı sanmıyorum.

57. ebrusağır

ebrusağır Yeni Üye

Ev sahibine ödenilen kira sahip olacağınız kendi evinizi sizden uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle imkanı olan herkesin yapması gereken eylem ev almaktır. Bekarken yapmanın cesaret istediği ve kiradan kurtulmak için yapılabilir. En güzel yanı ise içine girildiğinde burası benim diyebilmektir.

58. engin

engin Yeni Üye

350.000 TL bütçe ile (400.000 TL ye çıkabiliriz) yatırım amaçlı bir ev alsak, 60 ay "0 fazi" kredi kullansak, evi kiraya versek ve gelen kira ile kredi taksidine bir miktar destek olarak ödesek, borcu bitince de evi satsak bu mantıklı bir yatırım olur mu? Bu matematikle İstanbulda hangi lokasyona bakmalıyız. İstanbul şart değil nihayetinde yatırım amaçlı alacağız.

59. hodor

hodor Aktif Üye

Bahsettiğiniz matematik çok mümkün değil, 60 ay kredi de 250 ay çarpanı olan bir dairenin kira/kredi taksidi oranı 1/4 gibi olacaktır. Yani 1250 TL kira alırsanız 5000 TL taksit ödeyeceksiniz. Bunu bütçeleyebilecekseniz ve de evin prim değeri varsa neden olmasın.

60. Uzman

Uzman Üye

İstanbul yatırımın merkezi, gayrimenkulü primlendiren şey nüfustur. Yatırımı İstanbulda yapın tabiki ama @hodor anlatmış zaten, evdeki hesap çarşıya uymaz, kira getirisi takside göre çok düşük olur, üstelik peşinat da vermeniz gerekebilir. Yine de kredi vs gibi kaldıraçlarla yatırım yapıp konut sahibi olmak güzel şey bence.

61. emeltulun

emeltulun Yeni Üye

Son dönemde sektörde ciddi dengesizlik var, fiyatları yüksek olduğu yerlerde cazip ödeme planları ile satış yapıyorlar. Ödeme planı uygun diye ev alınmaz, toplam satın alma maliyetine bakılır. Yine kira çarpanı ön plana çıkıyor, mantıksız kira çarpanı olan yerlerden alım yaparsanız üzülebilirsiniz.

62. Google

Google Üye

Konut ihtiyaçtır ayakkabı gibi, sen gider 40 tl ye ayakkabı alır giyersin adam 2000 tl lik ayakkabıyı beğenmeyip almaz, bütçe meselesi. herkesi kendi terazinizle tartmaya kalkarsanız yanılırsınız

63. gümüştekin

gümüştekin Yeni Üye

1. Öncelikle Binaya bakın uzak bir noktadan, eve bakın. Duvarlar düz ve düz gibi görünüyor mu? İçeriden, köşeler eğilmiş veya eğilmiş herhangi bir duvar var mı? Salon zemininin ortasına atlayın, esniyor veya sağlam hissediyor mu?

2. Su kontrolü yapın, kaçak var mı? Yukarından aşağıdan sızıntı yada kabar ma var mı? Zemin evin tabanından eğik mi? Çukurluklar, iniş boruları ve drenaj boruları evde fazla su taşıyor mu? Bodrumda rutubet kokusu var mı? Herhangi bir su hasarı kanıtı var mı? Boya kalkması tamirat vs gibi

3. Çatı kontrolü yapın, Çatı yeni ve iyi durumda mı? Düzgün ve düzgün bir şekilde uygulanmış gibi görünüyor mu?

4. Ayrıntılar bakın, şeytan ayrıntıda gizlidir. Süpürgelikler, Pervazlar, fayans işi, donanım ve boya gibi bitiş detaylarında kaliteli işçilik belirtileri görüyor musunuz?

5. Mutfak ve banyo armatürleri önemli, Lavabolar, tuvaletler ve küvet kaliteli ve iyi durumda mı? Düzgün çalışıyor mu? kırık dökük var mı? Muslukları tazyiki şekilde açıp kontrol edin su basıncı iyi mi? Kaçak göçek var mı?

6. Elektrik sistemi kontrolü. Haznelerin sayısı ve yerleri evin ihtiyaçlarına uygun mudur? Ana devre kesici vs

7. Su ısıtıcısı, sıhhi tesisat. Şofben veya elektrikli (gaz daha verimli) mi? Su ısıtıcısından armatürlere kadar su temin boruları bakır olmalıdır.

8. Isıtma. Ankastreler ne durumda? Fırın veya ısıtıcı nerede ve hangi tipte? Isıtmalı herhangi bir oda var mı? Kayıtlar, mekanları ısıtmak için yeterli görünüyor mu? Ev klimalı mı?

9. Yalıtım. Yalıtım için çatı katına bakın; Ilımlı iklimlerde anlaşılmayabilir dikkat edin, yazın sorunsuz görünen yalıtım kışın sıkıntı olabilir. Duvar izolasyonunu kontrol edin.
    hadi hayırlı olsun.

64. SUNAU

SUNAU Yeni Üye

Komşu almak daha mantıklı olabilir fiyatları görünce :)

65. turanşah

turanşah Yeni Üye

Almayıp pişman olacağına al ve pişman ol, alınmış alınmıştır

66. FARUKF

FARUKF Yeni Üye

Kredi oranları bu şekildeyken borçlanrak almak pek mantıklı değil, ama şu dönem fiyatlar gevşemiş durumda, para varsa alınabilir

67. süleymanhaspolat

süleymanhaspolat Yeni Üye

Kredi oranları birkaç yıl aşağı gelmez, konutun ihtiyaç tarafı da var, çadırda yaşayacak halimiz yok, o nedenle imkan varsa alınmalıdır

68. TURGAYE

TURGAYE Yeni Üye

Bir evlilik bir de ev alma kararı, bu ikisi dünyanın en zor kararları bana göre

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş