Ev Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında emeltulun tarafından paylaşıldı.

 1. emeltulun

  emeltulun Yeni Üye

  Öncelikle güvenilir aracılarla çalıştığınıza emin olun. Zemin kat yada çatı katının avantajlarını bilin, bilmiyorsanız öğrenin. Zemin ve Çatı katı geç ısınır, geç soğur. Kışın donup yazın kavrulma ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca su basar, çatı akar, gerek yok, ortalarda yer bulun kendinize. Rutubet konusuna da dikkat edin, kapora vs gibi para kaptırmayın, işinizi yazılı yapın. Ödemeleri mümkünse banka üzerinden gönderin. Hadi hayırlı olsun.
   
 2. alihan

  alihan Yeni Üye

  Nem önemli, evin nemli olup olmadığını kokudan anlayabilirsiniz. Bir de v görmeye genelde gece gidiyorlar, gündüz gidin, gece fark edemediğiniz bir çok şeyi görmüş olursunuz.
   
 3. Uzman

  Uzman Üye

  Ev genelde 4 mevsim farklı özelliklerini fark ettiğiniz bir ürün. Yani kışın farklı yazın farklı taraflarını keşfedebilirsiniz ve bu keşifler sizi mutlu etmeyebilir. Evi kiralarken mevcut eşyalarınızı göz önünde bulundurun, gerekirse ölçüp biçin. Internet bağımlısı yada internette çok işi olan bir insansanız evin bulunduğu bölgedeki altyapıyı sorgulayın. Alt katta kim oturuyor, üst katta suriyeliler mi var anlamaya çalışın. Emin olmadığınız bir ev için ödeme yapmayın, iade almak çok zor yada imkansıza yakın oluyor zira.
   
 4. Evin yada binanın yapısal bir sorunu olup olmadığını anlamaya çalışın, bu konu başınızı çok ağrıtabilir.
   
 5. Berat

  Berat Aktif Üye

  Evi gidip yerinde görün, Türkiyede mesafe kavramı kişiye göre çok değişiklik gösterebilir, Adam Mecidiyeköye 5 dakika der, ama senin Honda Racer motorun yoksa 25 dakika yürüsen ulaşamayabilirsin.
   
 6. kurt

  kurt Yeni Üye

  Her konuda olduğu gibi lokasyon önemli. At hırsızı gibi tiplerin olduğu semtler can sıkıcı olabilir. Isıtma/Soğutma konusu önemli, kira avantajlıymış derken ısıtma yada aidattan gol yiyebilirsiniz. Emlakçı komisyonu, kira, depozito, taşınma masrafı vs. derken 3-4 maaşı buraya gömüyor olabilirsiniz. Gürültü takıntınız varsa ona dikkat edin.
   
 7. subayf

  subayf Yeni Üye

  Aidatı ne kadar ve geçmiş dönem aidat, elektrik, su, doğalgaz borcu var mı bakılmalı.
   
 8. galipderviş

  galipderviş Yeni Üye

  Isıtma sistemi doğru çalışıyor mu, kaçak var mı? Otopark durumu nedir? Önceki oturan neden çıkmış vs. vs.
   
 9. selimeren

  selimeren Yeni Üye

  Tadilat gerekiyor mu, gerekiyorsa ne kadar gerekiyor, kiradan düşülebilir mi? Kombi sorunlu mu, çalışıyor mu? Onu hallederiz diyenlere emlakçı da olsa ev sahibi de olsa aldırmayın, halledin öyle diyin.
   
 10. shinsengumi

  shinsengumi Yeni Üye

  Kapı pencere gibi sizi rahatsız edebilecek malzemelerde sorun var mı? Rahat açılıp kapanıyor mu? Asansör durumu nedir? Evi su basma, deprem, yangın gibi durumlarda kendinizi kolaylıkla dışarı atabilecek misiniz, tedbir alabilecek misiniz?
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş