Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO'lar)

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Niko tarafından paylaşıldı.

 1. Niko

  Niko Yönetici

  Bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), mülk yatırımlarını satın alan, satan, geliştiren ve yöneten dolaylı bir yatırım modudur.

  GYO'ların belli vergi kurallarından kazanç elde etmeleri avantajlıdır. 2007 yılında İngiltere'de GYO'lar piyasaya çıkmadan önce listelenen emlak şirketleri çifte vergilendirmeden zarar gördü; şirketler ve yatırımcılar vergisi temettülerinde ödeniyordu. Doğrudan emlak yatırımı ile kira gelirinde sadece bir vergi masrafı vardı. Bu sorunu hafifletmek için, GYO yapısı İngiltere'de belirli şartları yerine getirirken şirketleri muaf tutarak benimsediler.

  GYO yapısının doğuşu Amerika Birleşik Devletleri'nden geldi ve 1880'li yıllara dayanıyordu. Başlangıçta, yatırımcıların kazançlarını fayda sahiplerine dağıtarak çift vergiden kaçınmalarına neden olan basit yatırım yöntemleri vardı. Bu özünde değişmemişler, ancak bu ilk günlerden daha ağır düzenlenmiştir. Bu vergi avantajı, 1960'lı yıllarda ABD'de hızla yeniden ortaya çıktığı bir dönemde sona ermiş olsa da, bu tarihten itibaren yapıları geliştirildi. Emeklilik fonlarının yatırıma erişimine izin verilmesi gibi bazı değişiklikler, yatırım biçimini yordu.

  GYO'lar vergilendirmenin avantajlarını sunmasına rağmen, doğrudan emlak yatırım araçlarına kıyasla çok sayıda avantaja da sahiptir. Mülkiyetin heterojenliği, bazı yerlerde ince alım satım işlemleri ile şeffaf veri bulunmaması nedeniyle piyasa değerinde belirsizliğe neden olabilir. İnce ticaret, satış ve gecikme sürecinin gecikmesine neden olabilir. Doğrudan mülkiyetin bu dezavantajları likit likidite yaratır ve fon yöneticilerinin portföylerini etkin bir şekilde yönetmesini önler. Mülkiyet ayrıca, daha küçük bölünebilir birimlerde satılabilen GYO'ların kağıt varlık kalitesinden daha yüksek yönetim ve işlem maliyetlerine sahiptir. Doğrudan mülkiyet "topaklı", yalnızca en büyük finansal kurumların herhangi bir büyük hacimde satın almayı göze alabilmesi. GYO'lar, temettü gelirleriyle bağlantılı olarak büyük borsalarda işlem gören bir kağıt varlık olma avantajına sahiptir. GYO'lara ilişkin bilgiler, muhasebe politikaları tarafından serbestçe temin edilebilir ve düzenlenir. GYO'lar ayrıca, yatırımcıların portföyündeki riski çeşitlendirme fırsatı bulmaktadır. Bu, mülkiyetin yararlarına ancak doğrudan emlak yatırımlarıyla ilgili zorluklara sahip değil.

  GYO yapısında genellikle teklif edilen üç farklı GYO türü bulunmaktadır. Özkaynak GYO'ları, varlıkların% 75'inden fazlasının gelir getiren mülklerin doğrudan mülkiyetinde olduğu yatırım ortaklıkları sunar. Bunlar GYO'nun en popüler şeklidir. Mortgage GYO'ları mülkiyet ipoteklerinin mülkiyetinde ve yatırımında bulunur; mülk sahiplerine para ödünç verir veya mevcut ipotek veya ipotek menkul kıymetlerine yatırım yapar. Bunlar borçlanma araçları, ipotek kredileri ile kazandıkları faizden elde edilen gelirdi. Bir Hibrit GYO, öz sermaye ve borçlanma araçlarını birleştirir.

  GYO'lar, doğrudan emlak yatırımıyla kıyaslandığında, Birleşik Krallık'taki kışkırtmalarından ötürü, fon değerlerini büyük ölçüde etkileyen küresel ekonomik krizden büyük ölçüde etkilenmiş oldukları için, İngiltere'deki tarihçelerine kıyasla pek çok avantaj sunmakla birlikte.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 2. GYO'lar ilk başta mantıklı yatırım araçları gibi görünsede uzun vadede sektörün sıkıntıya girmesi ile birlikte beklentileri karşılamamaya başladı. Bunu bilen ve ilk kez halka açılan GYO'lar hisseleri geri alma garantisi ile satmaya başladılar. Vergi ve diğer avantajları nedeniyle başta çok tercih edilen GYO'lar şeffaf olmak zorunda ama inşaat sektörü kayıt dışının yoğun olması nedeniyle ülkemizde istenen seviyeye de gelmedi.
   
 3. feyzaşeker

  feyzaşeker Yeni Üye

  Bu GYO'lar ciddi avantaj sağlayan bir sistem değil mi? Yani vergi avantajı, finansal avantajları, stopaj avantajları yok mu? Hal böyle iken neden bir çok inşaat firması hala GYO olmuyor? Yoksa kaçak göçek bir şeyler mi var? İnşaat şirketleri GYO'lara dönse de ellerinde, portföylerinde neleri var, ne kadar mevcutları, mevduatları, borçları var görsek, herşey şeffaf olsa, hayat bayram olsa ne güzel olur :)
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş