Günlük kiralama yapılan konut satın alınır mı?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Uzman tarafından paylaşıldı.

 1. Uzman

  Uzman Üye

  Bu tip çok konut var, aylık kiraları satın alma bedeline göre oldukça yüksek görünüyor. Kira çarpanı çok düşük bir hale geliyor bu şekilde, böyle bir konut alınmalı mı, bu durum sürdürülebilir mi? Yoksa yarın bir gün birileri buna engel olur mu?
   
 2. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Komşuluk hukuku çerçevesinde kat maliklerinin belirli hakları vardır. Konutların tapuda tescil edildiği nitelikten farklı şekilde kullanılması (otel, ofis, işyeri, imalathane, dükkan, mağaza depo vs.) kanuna göre yasak olup aksi durumda kat maliki diğer kat maliklere karşı sorumluluklarını yerine getirmemiş sayılır. Kısa dönem kiralamalar otelcilik faaliyeti olarak sayılabilir ki bu da mevcut duruma aykırı bir hal teşkil eder. Kat malikleri böyle bir durumu ispatı halinde durum dava konusu olur ve sulh hukuk hakiminden bu duruma müdahale etmesini isteyebilir. Hakimin müdahalesi için davacının bu yasak kullanımdan zarar görmesi şartı aranır. Zararın ispatı komşuluk hukukuna aykırılık oluşturuyorsa ispatlanabilir. Dairenin otel gibi işletilmesi nedeniyle meydana gelen güvenlik zaafiyeti, gürültü, kirlilik gibi nedenler örnek verilebilir.
   
 3. Mert

  Mert Yönetici

  Business insider'a göre Avrupa ülkelerindeki günlük kiralık dairelerin fiyatları incelendiğinde en ucuz 25 Avrupa şehrinin belirlendiği sıralamada Türkiye ikinci.
  Son dönemde tatilciler otel yerine Airbnb gibi sitelerden ucuz konaklama fırsatlarını tercih ediyor. Dünya üzerinde günlük kiralık evlerin yer aldığı siteden edinilen verilere göre İstanbul, Avrupa şehirleri arasında ucuzluk bakımından ikinci sırada yer alıyor.
   
 4. Berat

  Berat Aktif Üye

  Bu konu iç güvenlik meselesi olarak değerlendirilmeye başlandı, bence yakın dönemde ciddi tedbirler ve yaptırımlar uygulanacaktır. 300 bin civarı ve boş görünüyormuş kaydı vs. olmadığı için.

  Star Gazetesinin Haberi:
  Günlük kirası 100 TL’den başlayıp bin TL’ye kadar çıkan bu evler, özellikle İstanbul’un Fatih, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Beylikdüzü gibi kalabalık nedeniyle ‘dikkat çekmeyecek’ ve kolayca halkın içine karışılabilecek ilçelerdeki binalarda yer alıyor. Günlük kiralık evlerin Türkiye’deki sayısı hakkında kesin bir bilgi bile bulunmuyor. Ancak, internet üzerinden verilen ilanları değerlendiren polis, rakamın 15 ila 25 bin arasında olduğunu tahmin ediyor. Bu evlerin yüzde 60’ına yakını İstanbul’da bulunuyor. Başka bir deyişle megakentte 9 ila 15 bin arasında kiralık ev var.

  300 bin ev boş görünüyor

  Emniyet yetkililerine göre, genellikle gizlenme ihtiyacı duyan sabıkalı kişiler ve suç örgütleri bu evleri tercih ediyor. Son kayıtlara göre İstanbul’da 2 milyon 291 bin konut var. Bu konutlardan 300 bini boş olarak görülüyor. Sürekli kiralık evlerin, emlakçılardaki günlük sirkülâsyonun ise 90 bin olduğu tahmin ediliyor. Bu rakamlar tehlikenin boyutunu anlatmaya yetiyor. Bu evler, kimler tarafından kiralandığı hiç bir şekilde kontrol edilemiyor.
   
 5. trgy

  trgy Yönetici

  Günlük kiralama işini yapan kişi iyi bir gelir elde edebilir ama bu tarz bir evi almak iyi bir yatırım olmaz. Kime kiralandığını kontrol edemediğiniz evlerde bir olay olduğunda ev sahibi olarak sizin de bazı sorumluluklarınız var ve bu durum başınızı ağrıtabilir.
  Genel olarak kısa vadede çok kazanmaya çalışmak iyi bir yatırım yöntemi değildir. Gayrimenkulde doğru kararlar verdiğinizde orta ve uzun vadede iyi kazanabilirsiniz.
   
  Admin bunu beğendi.
 6. tarik

  tarik Daimi Üye

  Hürriyet - Ahmet Karabıyık'ın yazısı;

  “İstanbul’da kayıt dışı kiralanan konut sayısının 15 bine ulaştığını, bu konutların Esenyurt, Beylikdüzü, Küçükçekmece-Halkalı, Bakırköy-Ataköy, Ataşehir ve Kadıköy’de yoğunlaştığını” söylüyor.

  İşin ekonomisine ilişkin rakamlar da ilginç...

  15 bin konuttan ayda 45 milyon liralık bir kira geliri. Doğal olarak; bir konuttan aylık kiralama ile 1.500 – 2.000 lira gelir elde ediliyorsa, günlük-saatlik kiralamada aynı konuttan üç-beş kat fazla kazanç hiç de zor olmasa gerek. Riskler mi? Mülk sahibinin kazancıyla beraber risklerindeki artış da kaçınılmaz.

  Önce kriminal (adli) risklere bakalım. Günlük- saatlik kiralamalarda kiralayanın kimliği bilinmiyor çoğu zaman. Konutu; mülk sahibi kendisi de kiraya verebiliyor, aracılar vasıtasıyla da kiraya verilebiliyor. Fark etmiyor, kayıt dışı kiralamalarda aynı riskler devam ediyor. Terör örgütleri ve fuhuş çetelerinin de bu konutları kiralama riski var.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kayıt dışı kiralamaya yönelik bir düzenleme yapılacağından da bahsediliyor haberde. Özellikle kiracının kimlik bilgilerinin bildiriminin zorunlu hale getirilmesi planlanıyor. Mülk sahipleri için bir de vergisel boyutu var. Maliye; günlük-haftalık kiralamalara nasıl bakıyor? Günlük-haftalık kira gelirlerinin diğer konut kiralamalarına göre vergisel farkı var mı? Daha da önemlisi; bu tip kiralamaların vergi cezası riski nedir? Bu soruları cevaplamadan önce normal (aylık veya daha uzun süreli kira bedel alınan) kira gelirlerini açıklayalım. 2016 için; yıllık 3.800 liraya kadar konut kira gelirleri için vergi istenmiyor. Aşan kısımdan da götürü/gerçek gider ve yasal indirimler düşülerek, kalan tutar üzerinden vergi alınmakta. Mükellefler bu tip kira gelirlerini ertesi yıl mart ayında Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) olarak beyan ediyorlar.

  VERGİLEME NASIL
  Günlük- saatlik kiralamalara Maliye nasıl bakıyor? Mülk sahipleri için vergi cezası riski nasıl oluşuyor?

  Maliye, günlük-haftalık kiralamaları; tipik kira geliri (GMSİ) olarak değil, ‘ticari kazanç’ olarak görüyor. Ticari kazanç olunca mülk sahibi için ne değişiyor?

  Çok şey değişiyor. Çünkü GMSİ’de yılda bir kez Gelir Vergisi (GV) beyannamesi vermek yeterli. Ticari kazanç da ise (gerçek usulde) defter tutma zorunluluğu var, düzenli olarak KDV beyannamesi (ve işlemlere bağlı olarak muhtasar beyanname) verme zorunluluğu var. Tabii ki yıllık GV beyannamesi zorunluluğu da var...

  Dolayısıyla kira geliri ticari kazanç olarak görülünce mülk sahibi için yükümlülükler oldukça artıyor.

  Peki, günlük kiralamaları Maliye neden ‘ticari kazanç’ olarak görüyor?

  “Uzun süreli kiralamaya göre daha fazla gelir elde edildiği, süreklilik arz edecek şekilde her kiracı ayrıldığında tekrar kullanıma hazır tutulduğu” yaklaşımıyla ticari kazanç olarak görülmekte. Ayrıca Maliye, bu tip kiralamalar için organizasyon gerektiğini dolayısıyla kira geliri olarak değil ‘ticari kazanç’ olarak vergilendirilmesi gerektiğini belirtiyor. (Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, B.07.1.GİB.4.06.16.01-120 [37- 12/10]-928 13/09/2012 sayılı Özelge)

  YAZLIK KİRALAMADA DURUM
  Yazlık konutlarda da kiralamanın süresi ve şekline göre vergileme değişiyor. Beyan edilecek gelirin; kira geliri mi (GMSİ) yoksa ticari kazanç mı olacağı yine yukarıdaki kriterlere bakılarak belirleniyor. Yani aylık-sezonluk olarak kiralama varsa ertesi yıl mart ayında (istisna tutarı olan 3.800 lirayı da aşıyorsa) tek bir beyanname verilmesi yeterli.

  Ancak; eğer günlük-haftalık kiralama varsa, her defasında yeni müşteri için yazlık tekrar kullanıma hazır hale getiriliyorsa (bu tip kiralamalar için bir organizasyon gerektiğinden de yola çıkılarak) ticari kazanç olarak görülüyor.

  Elde edilen kira geliri ‘GMSİ’ sayılmıyor, ‘ticari kazanç’ sayılıyor. Ticari kazanç sayılınca da; -devamlı vergi mükellefiyeti olmadan gelir elde edenler için- hem cezalı vergi kesiliyor hem de mükellefiyet (defter tutma, düzenli beyanname verme gibi yükümlülükler) tesis ediliyor.
   
 7. Uzman

  Uzman Üye

  OHAL kapsamında yayınlanan son KHK ile, günübirlik kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Bu evleri kiralayanlardan, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek.

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, günübirlik ev kiralayanlara da kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Buna göre, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'nun ikinci maddesinin birinci fıkrasına, "bekar odaları" ibaresinden sonra gelmek üzere "günübirlik kiralanan evler" ibaresi eklendi.

  PARA CEZALARI GETİRİLDİ

  Söz konusu düzenleme ile kanunun ikinci maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda.
  Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

  Söz konusu tesisler, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmak için gerekli işlemleri bugünden itibaren iki ay içinde tamamlayacak.

  678 sayılı KHK ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 75'inci maddesine, "Afet, kitlesel göç ve teröre maruz kalan yerleşim birimlerinin belediyeleri ile bu kanunun 45'inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyelerde, vali veya belediye başkanı, aksayan belediye hizmetinin başka bir belediye tarafından yerine getirilmesini talep edebilir. Yardım istenilen belediye, meclis kararına gerek olmaksızın İçişleri Bakanının izniyle bu talebi yerine getirebilir." fıkrası eklendi.

  -hürriyet-
   
 8. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  İstanbul Anadolu Yakası’nda da İstanbul’un diğer bölgeleri gibi konaklama sektöründe aşırı arz riski oluşurken, bölgedeki kayıt dışı ve kontrolsüz günübirlik kiralık evler sektör için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Hem güvenlik hem de mali açıdan devlete büyük zararı bulunan bu tip evler, hükümetin hayata geçirdiği yeni uygulamalar ile kontrol altına alınmaya başladı. Ancak yine de bu bölgede günübirlik kiralık evler geniş bir faaliyet alanı buluyor. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), İstanbul Anadolu Yakası’nı kapsayan araştırmasına göre, bu bölgede 45 adet müstakil bina ‘günübirlik kiralık’ adı altında otelcilik faaliyeti yapıyor. Bu 45 binada toplam yatak kapasitesi 1.800 adet düzeyinde bulunuyor. TÜROB’un araştırmasına göre, Anadolu Yakası’nda bu 45 müstakil binanın haricinde 1.732 adet de ‘günü birlik kiralık daire’ yer alıyor.
   
 9. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  RAKAMLARLA ANADOLU YAKASI’NDA KONAKLAMA SEKTÖRÜ
  1. İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan toplam konaklama tesis sayısı 190, toplam yatak kapasitesi 22.220 adet düzeyinde bulunuyor. Bu otellerin dağılımına bakıldığında; Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli tesis sayısı 48 olup toplam yatak kapasitesi 13.630.
  2. Bu tesislerin, 19 adedi 5 yıldızlı (yatak kapasitesi 9.000)
  3. 14 adedi 4 yıldızlı (yatak kapasitesi 3.000)
  4. 12 adedi 3 yıldızlı (yatak kapasitesi 1.490)
  5. 2 adedi 2 yıldızlı (yatak kapasitesi 110)
  6. 1 adedi özel belgeli (yatak kapasitesi 30)
  7. Belediye belgeli tesis sayısı 97 (yatak kapasitesi 6.290)
  8. Hostel sayısı 8 (yatak kapasitesi 500)
  9. Bunların haricinde İstanbul Anadolu yakasında 45 adet müstakil bina günübirlik kiralık adı altında işletiliyor. Bunların toplam yatak kapasitesi 1.800.
  10. 45 adet müstakil binanın haricinde 1.732 adet günübirlik kiralık daire ilanları da Anadolu Yakası’nda gözlemleniyor.
  Türob
   
 10. temirtaş

  temirtaş Yeni Üye

  Güvenlik nedeniyle devletin sıcak bakmadığı bir kiralama modelidir. Halbuki dünyada airbnb ile herkes evini kullanmadığı dönemde kiralayabiliyor, Türkiyede amacı dışında kullanılma ihtimali nedeniyle komple yasaklıyorlar
   
 11. davut

  davut Yeni Üye

  Otelcilerin lobisi olmasın o, otelcilerin baskısı nedeniyle yasaklıyorlar, aynı şekilde yurtdışında tatil yapan türk vatandaşlarını da engellemek istiyorlar, zihniyete bak.
   
 12. dumlu

  dumlu Yeni Üye

  Amacı dışında kullanıldığı doğrudur, hatta bir çoğunda gizli kamera olduğu söyleniyor
   
 13. erdoğmuş

  erdoğmuş Yeni Üye

  Tecrübe mi konuşuyor nedir :) :)
   
 14. ALTANT

  ALTANT Yeni Üye

  konut her türlü alınır, kira çarpanı ve diğer parametreler uygunsa alınır neden alınmasın
   
 15. ReşitD

  ReşitD Yeni Üye

  Günlük kiralama yapmak amacıyla yada bu kira çarpanı ölçü alınarak satın alınmaz tabiki. Bu evlerin günlük kiralamaları bir süre sonra mümkün olmayacak ve kanuna aykırı zaten. Belki airbnb sistemi gibi bir sistem ile kiralamak mümkün olabilir, o zaman da gelir vergisi vs çıkacaktır. Ancak günlük kiralama yapılan ev taksi çıkması araba gibi bir şey değil, ev evdir. Alırsın, gerekirse dekorasyonunu yenilersin tadilat yapar kullanırsın, yoksa günlük kiralama yapıldı, bu evin namusuna halel geldi gibi bir durum saçma olur.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş