İstanbul Finans Merkezi

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

 1. tarik

  tarik Daimi Üye

  2020 de tamamlanması planlanıyor. 2014 yılında başlanmıştı sanıyorum.

  BDDK BİNASI

  1. BDDK parseli, 21 bin 717 metrekare büyüklüğe sahip.
  2. Burada 326 bin metrekarelik toplam inşaat yapılacak.
  3. Bina, 7 katlık bir baza üzerine oturan kulelerden oluşacak.
  4. Proje kapsamında BDDK’ya teslim edilecek ofis alanlarının yanı sıra ofis ve alışveriş merkezi de inşa edilecek.
  SPK BİNASI
  1. SPK parseli, 12 bin 530 metrekare büyüklüğe sahip.
  2. Burada yaklaşık 200 bin metrekarelik inşaat yapılacak.
  3. Proje, 20’şer katlı iki kuleden oluşacak. blok olacak.
  4. Kulelerden biri SPK’nın merkezi, diğeri TOKİ’yle gelir paylaşımı yapılacak ofis binası olacak.

  2.8 milyar TL gelir getirecek
  TOPLU Konut İdaresi (TOKİ), BDDK ve SPK binalarının ihalelerini 2014’te tamamladı. BDDK binasının ihalesini kazanan yüklenici YDA Grup, 1 milyar 861 milyon TL satış geliri, 372 milyon 200 bin TL idare payı taahhüt etmişti. SPK binası için de yüklenici Kuruluş İnşaat ile Sersim İnşaat, satış geliri olarak 915 milyon 417 bin TL, idare payı olarak 215 milyon 123 bin TL taahhüt etti. Böylece, bu iki kamu binasıyla hedeflenen gelir 2.8 milyar lira oldu. TOKİ, Merkez Bankası için binanın projesi bittikten sonra ihale sürecini başlatacak.
   
  Admin bunu beğendi.
 2. mergub

  mergub Daimi Üye

 3. girginkoç

  girginkoç Yeni Üye

 4. benek

  benek Yeni Üye

  Finans Merkezi de Kanalİstanbul projesi gibi gerçekçi değil suni. Bina yapmakla finans merkezi olmuyor maalesef. Keşke olsa. Kamu bankalarını emir vererek oraya taşıyabilirsiniz, peki finans merkezi için gerekli diğer kurumları, özel bankaları nasıl taşıyacaksınız. Bölgedeki arazi fiyatları malum üstelik bu kurumların hali hazırda genel müdürlükleri ve yatırım yaptıkları başka alanlar var. Yapı kredi bankasını gebzedeki bankacılık üssünden buraya nasıl gelmeye ikna edeceksiniz. Cazibe merkezi olursa kendiliğinden gelirler diye düşünüyorsunuz ama o iş zor. Levent ve Maslak aksı İstanbul'un doğal finans merkezidir ve yakın dönemde zor değişir, taşıma su ile değirmen dönmez.
   
 5. tağar

  tağar Yeni Üye

  Öyle bir vergi avantajı sağlarlarki tıpış tıpış gelirler siz merak etmeyin.
   
 6. pınarkaraca

  pınarkaraca Daimi Üye

  Binaların yada merkezlerin nerede olduğu artık çok önemli değil. Internetten alış veriş yapıyorsunuz firmanın merkezinin nerede olduğu önemli mi sizin için. Bankaların tüm işlemleri online yapıyor olması bir süre sonra şubeye neredeyse hiç ihtiyaç duymamasına neden olacak. Bankalar her yıl daha fazla şube kapatıyorlar. Dünyaya hükmeden bir çok şirketim merkezi Amerikada ama dünyanın her yerinde iş yapıyorlar. Finans Merkezi diyerek etrafını şehirleştirmenin bir manası yok. Finans Merkezi için önce finans ayağın sağlam olmalı, üretim temelli ekonomi politikaları, milli gelir düzeyi, gelişmişlik oranı, sanayi, tarım, teknolojik konfor vs. vs. çözerseniz böyle suni merkezlere ihtiyacınız olmaz.
   
 7. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Güngör Uras irdelemiş;

  Finans merkezi konut alanı oldu

  Derken “finans merkezi” olmaktan ümidi kestik. Finans merkezi “konut merkezi”ne dönüştü. İnşaat firmaları finans merkezini konutla doldurdu.

  Bina inşa ederek İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi haline getirebilme şansımız yok.

  Z/yen adlı küresel araştırma şirketi tarafından 2007’den bu yana yılda iki kez hazırlanan Dünya Finans Merkezleri listesinin Eylül 2017 sonuçlarına göre, İstanbul uluslararası finans merkezleri sıralamasında 78’inci sırada.

  Daha da önemlisi şu: İstanbul zaman geçtikçe finans merkezleri sıralamasında öne çıkacak yerde, sıra kaybediyor.

  İstanbul 2016 Mart ayında 45’inci sırada iken, 2016 Eylül ayında 57’nci sıraya, 2017 Mart’ında 66’ncı sıraya düşmüştü. 2017 Eylül sıralamasında gerileme devam etti. İstanbul 78’inci sırada yer aldı.

  Dünya üzerinde 92 şehirde yapılan ankette, 2 binden fazla finans ve ekonomi uzmanına çalışma koşulları, çalışma altyapıları, kalifiye eleman ihtiyacı, mali sektördeki gelişimin kalitesi konularında sorular yöneltiliyor. İş ortamı, finans kesiminin gelişmişlik durumu, altyapı, sosyal ortam, yaşam koşulları, uluslararası ilişkiler, ekonomik istikrar gibi yüzü aşkın farklı kıstas değerlendirilerek liste hazırlanıyor.

  Bina yapmakla olmuyor

  Uluslararası finans merkezleri sıralamasında ilk sıralarda Londra, New York, Hong Kong, Singapur ve Tokyo var. Bizim çevremizdeki şehirlerden listenin ön sırasına çıkabilen Dubai 18’inci sırada.

  Hükümet 2007 yılında genel merkezleri Ankara’da bulunan kamu bankaları, finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınacağını açıkladı. Adres olarak da Ataşehir’deki 300 bin metrekarelik dev araziyi gösterildi.

  Yaklaşık 5 milyar dolarlık bir bütçesi olduğu söylenen projenin açılış tarihi önce 2016’ya, ardından 2018’e ertelendi.

  Konut alanı oldu

  İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı adı verilen karar Ekim 2009’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  TOKİ arazi üzerindeki parselleri kamu kuruluşları ve bankalara sattı. Ardından Emlak Konut GYO mimari tasarımı yaptırdı ve proje hazırlama süreci başladı. Kasım 2012’de “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Özel Proje ve Rekreasyon Alanı Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesi gerçekleştirildi.

  İhaleyi 1 milyar 460 milyon liralık hasılat teklifliyle Ağaoğlu kazandı. Projenin tüm hafriyat işlerini, ortak altyapılarını, ulaşım yollarını, kapalı ve açık otoparklarını yapmayı üstlendi.

  Derken, inşaat firmaları çevreyi paylaştı. Çevrede çok sayıda konut inşa edildi, ediliyor. Finans kuruluşlarını bir araya toplamakla, uluslararası finans merkezi haline gelmek başka şeyler.

  Ataşehir, “Uluslararası Finans Merkezi” olamasa da “finans merkezi” yapılaşma alanı olarak önemli büyüklükte inşaat yatırımlarıyla hızla betonlaşıyor.
   
 8. VennasA

  VennasA Yeni Üye

  Bina yaparak olmaz..doğru söze ne denir. Aynı şey Orhan Gazi köprüsü için de geçerli, köprü süper ama pahalı
   
 9. akasoy

  akasoy Yeni Üye

  Bina yaptılar ama konut binası yaptılar, bu saatten sonra çok zor olur finans merkezi olması.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş