İstanbulda Konut Fiyatları Reel Olarak Düştü Mü?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

1. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Son dönemde özellikle bilinen markaların ÇADIR GÜNLERİ adı altında % 30 civarında indirim yaptıklarını tüm medyada dile getiriyorlar. Yine bir çok mecrada konut fiyatlarının düştüğü, konut almak için tam zamanı temalı mesajları çok görüyoruz. Aynı şekilde kentsel dönüşümün 2-3 yıl önceki havası ve hızı da yok. Acaba gerçekten konut fiyatları düştü mü? Yada düşüyor mu?

2. osiris666

osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

Dap, Sinpaş Yapı şerefiyesi düşük, m2 si büyük (geniş), stok maliyeti (paranın zamanın değeri açısından) artmış vs gibi özellikleri olan konutlarda böyle bir kampanyaya gittiler. Ancak "bindirip" indirmek stratejisi ile. Ama bizim insanımız outlet-çadır ilişkisini sever. Ne kadar reel olduğu tartışılsa da b-indirim söz konusu kanaatimce:D:D

malkara lordu ve Admin bunu beğendi.
  3. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Aslında benim gözlemim yatırımlarını sürekli olarak gayrimenkulde değerlendirmek isteyen iyi gelir sahibi beyaz yakalı bir kitle var. Bu kitlenin toplam nüfusa oranı % 5 civarında. Danışmanlık tarzında çalışan küçük şirket sahiplerini de dahil ediyorum. Tüm şirketler bu % 5 lik kesime iletişim yapıyor aslında. İşin mantığı, metematiği, fiyatı vs makul seviyelerde olduğunda bu insanlar alım yapıyor. Gayrimenkul yatırımı uzun soluklu yatırımlar ve zaman zaman durgunluk olabiliyor sektörde, şu anda yaşadığımız da biraz bu. Kısa vadeli yatırımlar sermaye piyasası araçlarında yada nakit olarak kalmak daha akıllıca. Satış sıkıntısı yaşayan projelerde % 25 civarında fiyatta bir esneme söz konusu, bu da projeyi alınabilir yapıyor bence. Burada bazı projelerde kira çarpanı olması gerekenin çok üzerinde, bence balon dedikleri bu köpüktür ve orta vadede fiyatlar dengelenecektir. İstanbulda üretilen konutlar ile talep örtüşmüyor. M2 birim fiyatı 5.000.-TL ye kadar olan projeler sorun yaşamaz, bunun üstü daha yavaş ve taviz vererek satılmaya mahkumdur.

osiris666 bunu beğendi.
  4. pınarkonak

pınarkonak Yeni Üye

Kesin olarak bir düşüş söz konusu, önceden kabul etmiyorlardı şimdi herkes kabul ediyor

5. DOĞANÖ

DOĞANÖ Yeni Üye

Reel olarak da düştü, dolara göre de düştü, her şekilde düştü ama yine de yüksek fiyatlar, alım gücünün düştüğü yerde fiyat artıyorsa mantıksız bir durum var demektir

6. IzakG

IzakG Yeni Üye

Kesin olarak düştü ama stokları eritmek için, maliyetler tam tersi düşüş yok artış var. Tonu 1.300 TL olan demir bugün 2.800 TL. Maliyetlerin düşmesi ve uygun fiyata konut üretilebilmesi için arsa fiyatlarının düşmesi lazım ki bizim arsa sahiplerine bakarsan çok zor. Ölür o arsaya gömülür yine de kafasındaki rakamın altına vermez.

7. pırlanta

pırlanta Yeni Üye

Daha nasıl düşecek, resmen yerlerde denebilir.

8. müstecab

müstecab Yeni Üye

Bence % 20-30 aralığında bir köpük daha var, ben önümüzdeki 1 yılda düzeltme bekliyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş