İstanbulda Konut Fiyatlarının Çıldırması

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında ebrusağır tarafından paylaşıldı.

 1. ebrusağır

  ebrusağır Yeni Üye

  Beşiktaş'ta 1+1 ve 1+0 dairelerin kiraları evin durumuna göre 1200-2000 TL arası değişir. Satın alacaksanız iyi durumda olanları 800 bin, eski ama kullanışlı olanları 300-500 bin ve en kötüsü 150 bine bulabilirsiniz.
   
 2. subayf

  subayf Yeni Üye

  Kurtköy'de güvenlikli sitede halı sahası, basket sahası ve yüzme havuzu bulunan en üst kattaki daire 400 bin TL.
   
 3. olcar

  olcar Yeni Üye

  Gerçekleşmeyen metro projesi ve istasyon tabelasının dahi çıkartabildiği fiyatlardır.
   
 4. cemkaya

  cemkaya Yeni Üye

  İnsanların yapacakları çocuk sayısına kadar karışan kişiler bir an önce bu fiyatları kontrol altına almalı. Ama bu işten en çok onlar kazanıyor bu sebeple geri alıyorum isteğimi.
   
 5. deryaturan

  deryaturan Yeni Üye

  Fiyatlar son zamanlarda fazla artmış ve bir yerde patlayacaktır. Moda'da Bomonti'de yeni olduğu için daireler 1 milyon TL'ye satılıyor.
   
 6. cemald

  cemald Daimi Üye

  Fiyatların bir gün ineceğini söyleyenler haklı mı bilmiyorum ama şehri kapatıp gitmezsek fiyatlar New York'ta olduğu gibi artmaya devam edecek
   
 7. tanrıkut

  tanrıkut Yeni Üye

  Taşradaki bir çok ilden ucuz olabildiği gibi konumuna göre astronomik bir hal de alabilen fiyatlardır.
   
 8. canyanık

  canyanık Yeni Üye

  Beylikdüzü'nde 200 metrekare dubleksi 799 bin TL'ye bulabilirsiniz :)
   
 9. tahirvarlı

  tahirvarlı Yeni Üye

  İstanbul Boğaziçi bölgesindeki tek uygun kira ve satım fiyatı olan semt Küçüksu'dur. Ortalama bir daire 200-300 bin TL arasında ve kiralar 800-1250 TL arasında değişir.
   
 10. canpınar

  canpınar Daimi Üye

  Nedense hep 'k' ile ifade edilen fiyatlardır. Milyon yerine mio da diyeceğiz yakında. 'Bin TL' var 'k' yerine.
   
 11. cafers

  cafers Yeni Üye

  Çok pahalı olduğu için Bebekten'den 2+1 ev yerine Miami'den bahçeli havuzlu villa almama sebep olan fiyatlardır. Evi bir yıldır gidip göremediğim için lazım olan varsa anahtarı verebilirim gitsin kalsın.
   
 12. burakb

  burakb Yeni Üye

  300-400 bin TL'den başlayıp milyon TL'lere giden fiyatlardır. Şehir merkezine uzak evler ise 100-150 bin TL'den başlar. Şu an ki neslin ise çalışarak ev sahibi olamayacağını gösteren fiyatlardır.
   
 13. bilgefinike

  bilgefinike Yeni Üye

  Beşiktaş Dikilitaş civarında 2+1 evler kirada 1700 - 2000 TL arasında, 3+1 evler 2200-3000 aralığındadır fakat yeni daireler bu fiyata bulunamaz.
   
 14. belkısçakır

  belkısçakır Yeni Üye

  Almanya'da güzel bir kentte güzel bir eviniz olsa ve onu satıp İstanbul'a gelip ev almak isteseniz bile alamayacağınız fiyattadırlar.
   
 15. Google

  Google Üye

  İstanbul'un Soğanlı-Güngören-Hazneder-Merter-Zeytinburnu civarında almaya kalktığınız ev 325 bin TL, tapu masrafı 11 bin TL ve emlakçı komisyonu 9500 TL'dir, yersen.
   
 16. begümbektaş

  begümbektaş Yeni Üye

  Suriyelilerin ev aldığı şeklinde bir söylenti çıktığından beri kiraların da satış fiyatlarının da yanına yaklaşılamamaktadır. Fakat ev sahipleri de kiracılar da 2-3 aya kadar düşüşe geçecektir.
   
 17. bedirçelebi

  bedirçelebi Yeni Üye

  Normal olan fiyatlardır, memlekette herkesin ev alma hayali var, talep ve arz meselesi
   
 18. armağançelebi

  armağançelebi Yeni Üye

  İstanbulda ev fiyatları iyice saçmalamıştır.. Bunun sebebi ise eskiden güzel olsa bile artık şehrin güzelliğini kaybetmiş olması. Gerek güvenlik açısından gerek nüfus yoğunluğu açısından gerekse de insanların hal ve hareketleri açısından bu şehirde artık ev almayı bırakın tatil bile yapılmaz.
   
 19. anılpolat

  anılpolat Daimi Üye

  Son model ankastre mutfak, ebeveyn banyosu, kapalı garajı vs. bulunan ortalama 120 metrekare 3+1 evleri Bağcılar-Sultanbeyli'de 300 bin TL'ye, Güngören-Ümraniye'de 400 bin TL'ye, Fındıkzade-Bostancı'da 650 bin TL'ye, Kadıköy-Bakırköy-Şişli'de 850 bin TL'ye, Florya-Etiler-Ulus-Erenköy-Caddebostan'da 1.1 milyon TL'ye bulabilirsiniz.
   
 20. alpay

  alpay Yeni Üye

  Galiba devlet vatandaşın kendisini zengin hissedip daha çok alışveriş yapması için fiyatları düşürmemektedir. Bir evin alış fiyatı yerine ise 30 yıl kirada oturulması daha uyguna geldiği için ev almam. Bunun yanı sıra bir insan maaşının yarısından fazlasını kiraya veriyorsa o ülkede sorun var demektir.
   
 21. alialat

  alialat Aktif Üye

  Ev fiyatları para birimi cinsinden (TL, USD gibi) birbiriyle karşılaştırılmaz. Çünkü evin fiyatını etkileyen inşaat kalitesi, cephe, adres, ulaşım gibi birçok etmen vardır. Ev fiyatları aylık kiraya oranlanarak karşılaştırılır. 1 milyon liralık evin kirası 4 bin TL ise 1.000.000/4.000 = 250 ay kira çarpanı olur. Benzer şekilde 200 bin TL'lik evin kirası 600 TL ise 200.000/600 = 333 kira çarpanı olur. Kira üzerinden karşılaştırıldığında 1 milyon liralık evin daha ucuz olduğu görülür. Parası olan biri 5 tane 200 bin TL'lik evden alıp 3 bin TL kira kazanacağına bir tane 1 milyon TL'lik ev alıp 4 bin TL kazanır. İstanbul'daki ev fiyatlarına bakıldığında ise kira bazlı en pahalı evler henüz yerleşimin olmadığı yerlerdedir. Bunun sebebi ise yakınında bulunan büyük bir proje bulunması vb.dir. Buna örnek ise Şerifali'dir. Sokakları boş olsa da yanıbaşında bulunan finans merkezi ve Ümraniye metrosu sebebiyle fiyatları artmıştır. Son olarak Ankara-İstanbul karşılaştırması yapılırsa da İstanbul'da evler ortalama 250-300 TL kirayken Ankara'da 300-400 TL'dir. Sonuç olarak Ankara'da ya kiralar çok düşüktür ya da evler aşırı pahalıdır.
   
 22. alişanver

  alişanver Daimi Üye

  250 bin TL'ye Çanakkale'de 20 dönüm bağ bahçe alınıp çiftçilik yaparsın mis gibi
   
 23. alatlı

  alatlı Yeni Üye

  Bölgeye, evin kalitesine, inşaat firmasına, malzemelere, lüksüne göre değişir. Sanırım Anadolu Yakası'nda en yüksek fiyat Hidiv Kasrı'nda, Avrupa Yakası'nda ise Bebek'tedir.
   
 24. ahmetdurdu

  ahmetdurdu Yeni Üye

  Aşırı şişmiş fiyatlar sebebiyle kirada oturmayı daha mantıklı kılan fiyatlardır. Birkaç kuruş biriktiren ise hemen projelerden ev almaya kalkarsa fiyatlar daha da şişecektir. Eskiden insanların ıssız olduğu için gitmedikleri yerlere artık en az 400 bin TL fiyat biçilip üstüne bir de "örnek daire yok, katalogdan seçeceksiniz, gecekondu istemiyorsanız Bağdat Caddesi'ne gidin" deniliyor.
   
 25. ebrusağır

  ebrusağır Yeni Üye

  İstanbul'da ev fiyatları uçmuştur çünkü bu fiyatları vermeye gönüllü çok insan vardır. En kötü daireler bile artık 1000 TL'den kiraya verilmektedir ve bu şehirdeki her şey gibi ev fiyatları da şişirilmiştir.
   
 26. begümbektaş

  begümbektaş Yeni Üye

  Büyükçekmece'de yeni evli çift olarak 200 bin TL'den düşük fiyatta ev bulamadık, düşünün.
   
 27. battalçetin

  battalçetin Daimi Üye

  Kadıköy merkezde 1+1 evlerin kiraları ortalama 1200 TL' civarında. Burada ev alınacak fiyata egeye yerleşip müstakil bir ev alınıp yaşanabilir :)
   
 28. betülşanlı

  betülşanlı Yeni Üye

  Sahibinden.com'daki verilere bakıldığında Kadıköy ve Beşiktaş'ta oturmak için ya bir mirasa konmak ya da hayatınız boyunca çalışıp para biriktirmelisiniz. İki çocuklu orta düzeyde bir aile kredi çekmeden ancak 20 yılda buralardan ev alabiliyor. Sonuç olarak ne kadar çok para o kadar merkezde ev demek. Bu şartlarda kirada oturmak daha mantıklı.
   
 29. canpınar

  canpınar Daimi Üye

  2-3 ay önce Bahçelievler'de 90-100 bin TL olan bahçe katı 2+1 daire şu an 130 binden başlıyor. Yayla'da 160 binden aşağısını bulmak ise hayal.
   
 30. olcar

  olcar Yeni Üye

  Kadıköy'de yada Beşiktaşta kirayı eve değil semte verirsiniz. Evler minimum 30-40 yıllık. Satın almaya kalksanız 50 yıllık bina için 900 bin TL. Semtin şehir merkezinde olması sebebiyle elit bir profili olacağını düşünseniz de pek öyle olmuyor. Ulaşım açısından da oldukça zor bir yer. En yakın otopark 500 m uzakta. Alışveriş için de çok kısıtlı seçeneğiniz var. Kısacası parayı semte yatırmış oluyorsunuz boşu boşuna.
   
 31. İstanbul dışında bir yerde hayat kurma planı yapmayı bırakın, hayal bile edemeyenlerin en büyük derdidir. İstanbul da yaşıyorum ama bir kaç yıl içinde ayrılacağım. Herkese tavsiyem fırsatı varsa bu şehirden gitmesi. Zira İstanbul artık bir kasaba bile değil.
   
 32. Berat

  Berat Aktif Üye

  Hızla artmaya devam edecektir. İstanbul'da savaş, deprem vb. olmadığı sürece emlak balonu söz konusu değildir. İstanbul'a göç artarak devam edecek, nüfusun 30-40 milyona çıkışı çok zaman almayacak ve bu durumda talep ve fiyat doğru orantılı artacaktır. Satış fiyatları da kiralar da artmaya devam edecek maalesef.
   
 33. Google

  Google Üye

  Fiyatlardaki yükseliş arzın artması sebebiyle durdu. En ücra köşelerde bile değerlenecek denmesi sebebiyle fiyatlar yukarı çekilmişti. Ulaşımın olmadığı, merkezden uzak evler bile satış fiyatlarıyla kiralarını yukarı çekmişti. Arz bu kadar fazlalaşınca da fiyatların üzerinde bir baskı oluşturdu. Normalde fiyatlar aşağı inerdi ama TL'nin dolar karşısında erimesi, tekrar iki haneli rakamlara erişen yıllık enflasyon, yükselen faizler derken fiyatlardaki artış dursa da inme olmadı. Olmadı ama göstermelik kampanyalar aldı başını gitti. radyolar, bilboardlar, televizyon, her yer konut kampanyası reklamlarıyla doldu. Kimisi % 0 faizle kredi imkanı diyor, kimi düşük peşinat % 5 vb.) öneriyor ama iki tür kampanya da boş. % 0 faizle vadeli ödeme öneren inşaat firmaları faize ödeyeceğiniz farkı bir şekilde evin fiyatına ekliyorlar. Kampanyalarda da ara dönemlerde mutlaka toplu para talep ediyorlar. Bu durumda taksitin yanında bir de peşinat biriktirmek gerekiyor. Bu sebeple bana göre işe tek vasıtayla ulaşılabilecek bir yerde, site dışında, sahibinden konut almak. 280-400 bin lira aralığında bu tariflere uygun birçok ilan da şu an mevcut.
   
 34. bilgefinike

  bilgefinike Yeni Üye

  En ücra köşede bile olsa 5 km yakınından ulaşım aracı geçen bir evse fiyat minimum 300 bin TL artıyor. Toplu taşımaya daha yakın diye eve 2 kat fazla ödeyen kişinin bundan ne maddi kazancı olacak peki.
   
 35. canyanık

  canyanık Yeni Üye

  Spekülatiftir ve muhtemelen Türkiye emlak piyasası yüzünden dibi boylayacak.
   
 36. cemald

  cemald Daimi Üye

  Deprem öncesi yapılmış Bağcılar, Esenler, Güngören gibi semtlerdeki ev fiyatları 350-400 binleri buluyor. Ulaşım araçlarına, okula, caddeye yakın gibi şeyler söylenerek ise fiyat %100 artıyor.
   
 37. alialat

  alialat Aktif Üye

  İnşaat sektörü önce artıp sonra duran ve inemeyen fiyatlardır. Direkt ya da dolaylı yoldan bu sektör birçok kişiye kazanç sağlamakta ve bu nedenle nereye ev yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Özellikle Araplar İstanbul'dan ev alma konusunda daha az talepkar olsalar bile fiyatlar düşebilirdi. Fakat böyle bir durum söz konusu değil. Fakat bir yerden sonra onların talebinde de azalma olacak ve evler müteahhitlerin elinde kalacak. Fiyatlar bu kadar yüksekken de ülkenin kendi vatandaşı evleri satın alamayacak. Bütün bunlar sebebiyle inşaat sektörü bitecek. Bu da ekonominin iflas etmesine yol açacak.
   
 38. cafers

  cafers Yeni Üye

  Çok yüksektir fakat nedenleri var. İstanbul'da konutlar en çok 500 bin TL'nin üzerinde satılıyor, ülke genelinde ise en çok 200 bin TL'nin altında satılıyor. İstanbul'un böyle olmasının sebebi ise; kentsel dönüşüm, iç göç, mülteci etkisi ve yabancıların konut alması.
   
 39. alişanver

  alişanver Daimi Üye

  İstanbul'da ulaşımı rahat ve merkeze yakın bir yerde oturulmak istenirse en az 450 bin lira gözden çıkarılmalı. Yine aynı yerlerde kiralık evi 1500 TL'ye de bulabiliyorsunuz. Kısa bir matematik işlemiyle bu evleri satın almak yerine kiralamanın daha mantıklı olacağı görülecektir.
   
 40. battalçetin

  battalçetin Daimi Üye

  35 metrekare net tek odalı evin fiyatı 250 bin TL'den başlamakta. O da merkezden çok uzaksa eğer.
   
 41. Berat

  Berat Aktif Üye

  1+1 evler arasında uçurum var, Ücra bir semtte 100 bin liraya alabilecekken, lüks yerlerde ise 1+1 evler 1 milyonu bulabilir.
   
 42. Niko

  Niko Yönetici

  İstanbul'da Küçükçekmece'de Halkalıda evler 400 bin TL'den başlamakta. Bunun yanı sıra 30 yaşında olan, iskansız ve krediye uygun olmayan binalar ise 250 bin TL'den başlıyor.
   
 43. alişanver

  alişanver Daimi Üye

  İstanbul'da birçok milletten insan yaşıyor ve bu da kültürel farklılıklar, güvenlik gibi konularda sorunları ortaya çıkartıyor. İnsanlar artık ev alırken sadece eve değil aynı zamanda muhite, nüfus profiline ve insanların hareketlerine dikkat ediyor. Bu da belirli semtlerde ev fiyatlarının artmasına neden oluyor. Artık insanlar komşularının güleryüzlü olmasından çok güvenilir olmasına önem veriyor.
   
 44. canpınar

  canpınar Daimi Üye

  İstanbul'da konut fiyatları alabilen ve satabilenler tarafından belirlenir. Geçen yıl 300 bin TL'ye alınan konut bu yıl 500 bin TL'ye satılırsa o mevkiinin fiyatı da yükselmiş olur. Kira için de aynı durum geçerlidir. Evinizin üst katındaki dairenin kirası artarsa ev sahibiniz sizden de kira artışı talep ediyor artık. Mahkemeye vermeye kalkarsanız alabileceğiniz fazla bir şey yok. Ev sahibi her halükarda evi istediği fiyattan başkasına kiraya verebilecek.
   
 45. tanrıkut

  tanrıkut Yeni Üye

  Ülkede İstanbul'a olan göçün sebebi tercihten çok bir zorunluluk sonucu oluyor. İstanbul'da bulunan iş imkanları vb sebeplerle göç arttıkça konutların fiyatı da artıyor.
   
 46. tahirvarlı

  tahirvarlı Yeni Üye

  İstanbul emlak piyasasında %40 balon var, net
   
 47. erdal

  erdal Yeni Üye

  Bahçeşehir-Kayaşehir-Ispartakule bölgesinde arz biraz daha fazla diğer bölgelere göre. En büyük dengesizlik burada var aslında, stabil ve oturmuş bir piyasa yok, kira ve satış değerleri için de aynı şey geçerli. Bu bölgedeki projeler reklama abanıyor ama bu reklamlardaki vaadler tüketiciyi yanıltıyor, söylenen primler gerçekleşemez çünkü zaten primini aldı buralar, kanalistanbul gelecek, 3. havalimanı diye m2 sini 20 bin TL ye gelecek hali yok.
   
 48. ahmetdurdu

  ahmetdurdu Yeni Üye

  Aynısını Başakşehir için de söylüyorlardı, 100.000 TL ye 3+1 ev satılıyordu, bugün ne kadar olmuş bakın isterseniz. Kayaşehir gibi yerler makro yatırım planları çerçevesinde değerlendirilir. Yani burası konut bölgesi ilan edilmeden önce de altyapı ve üst yapı yatırımları planlanmıştı. Firmalar bunu bilerek buralara proje yapıyorlar, ezbere değil yani. Kayaşehir bugün 5000 TL civarında, 5 yıl içinde 8.000 TL ler konuşulursa kimse için sürpriz olmamalı.
   
 49. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Konutun matematiği biraz farklı çalışır. Sadece kağıt üzerinde hesap yapanlar, daireyi alır almak kiraya veririm, teslim edildiğinde 2 katı fiyata satarım düye düşünenler genelde üzülürler. Satış ofislerinde satış fiyatlarına yapılan zamlar dairenin primlenme miktarını göstermez, reelde alıcı var mı bu fiyatlara ona bakmak lazım.
   
 50. feyzaşeker

  feyzaşeker Yeni Üye

  Gazete ve televizyonlarda emlak fiyatlarının düştüğü söyleniyor sürekli. % 25 fiyatlar geriye geldi diye haber yapılıyor. Tam alım zamanı diyorlar, Bu ne demek, gerçekten böyle bir şey var mı?
   
 51. Bu tip haberlere itibar etmek doğru değil, sektör bilerek yaptırıyor bu haberleri, insanların alım kararını tetiklemek için yapılıyor, yemeyin yedirmeyin.
   
 52. Google

  Google Üye

  Fiyatları bire bir etkileyen döviz değil arazi maliyetidir, arazi ucuzsa konut ucuz olur değilse olmaz, bu kadar basit
   
 53. subayf

  subayf Yeni Üye

  Ben menkullerin (döviz-borsa vs) hiçbirinin gayrimenkul kadar getirisi olacağına inanmıyorum. Uzun vadede arsa, arazi, konut yatırımı her zaman kazandırır. İyi fırsat bulunca gayrimenkul almak lazım, alınmış alınmıştır. Mülk satılarak mülk alınmaz derdi babam. Bence de öyle. Şu dönemde arsa fiyatları ederinin çok üzerinde, arsa sahiplerinin beklentisi yüksek, o nedenle uygun bir şey bulmak zor gibi ama yine de imkansız değil. Ticari gayrimenkul iyi bir alternatif olabilir, şu anda ciddi fırsatlar yakalamak mümkün. Çünkü Ticari Gayrimenkulde ciddi arz fazlası var. Emlak alırken kazandırır, sahibiyken kazandırır, satarken yine kazandırır.
   
 54. alihan

  alihan Yeni Üye

  Fikirtepe hakkında ne düşünüyorsunuz, balon diyorsanız balon tam olarak burada var. Fikirtepe'yi kentsel dönüşümün simgesi olarak lanse ediyorlar ama bana göre birbirinin aynısı ve çok fazla proje var. Projelere ilgi yok, satış yok, talebin olmadığı projeler hayata geçmez, hayalet siteler bu bölgede baş ağrıtacak gibi görünüyor.
   
 55. hodor

  hodor Aktif Üye

  Aslında bu bölge konut ihtiyacını ıskalamış bir yer, yani ihtiyaca göre projelendirilmemiş. İstanbulda artan nüfusu da göz önünde bulundursanız tapu dairelerinde 600.000 (altı yüzbin) tapu el değiştiriyor. Boşanma ve evlenme nedeniyle de her yıl 300-400 bin civarında yeni konut ihtiyacı hasıl oluyor. Kel satıcının kör alıcısı olur :) İlla ki satılır ama piyasaların durumu da ciddi etkilemiş durumda.
   
 56. cemkaya

  cemkaya Yeni Üye

  İstanbulda konut fiyatlarını tetikleyen en önemli konu arsa fiyatlarıdır, arsa fiyatları konut fiyatlarını direkt etkiler. Yeni arsa üretilemediği için mevcutlar ederinin üzerinde fiyatlanıyor. Diğer bir konuda beklentiye yönelik fiyatlanması. Yani burası çok değerlenir düşüncesiyle bir nevi açığa satın alma yapıyor insanlar. Sanal ve suni bir durum bana göre. Ataşehir'in bu kadar talep görmesi Finans Merkezi olacağı algısı nedeniyle oldu. Bu beklenti bölgedeki arazi fiyatlarını artırdı. Bu da direkt olarak konut fiyatlarına yansıdı. Yukarıda yazılmış ama ben büyük bir balon olduğunu bir anda patlayacağını düşünmüyorum. Belki fiyatlarda bir miktar yumuşama olabilir (ki oldu) ve talep bir süre yatay seyredebilir.
   
 57. cafers

  cafers Yeni Üye

  Olması gereken fiyatın üzerinde fiyatlanan lüks projelerde balon denemez ama bir şişme vardır. Olması gereken fiyat nedir?Yukarı yazılmış kira çarpanıdır. Ataköy Sea pearl örneği verilmiş oradan devam edelim. 12 milyon TLye (yanlış okumuyorsunuz 4 milyon dolar karşılığı ama doları sabitlediler galiba) 4+1 daire satıyorlar. Bu dairenin 12 milyon etmesi için 48.000 lira civarında kira getirmesi lazım. Yani 4+1 daire (konut) için bu kirayı alma şansınız yok. O halde bu evi kim alıyor, kimse. Alan da kazanarak almıyor, bir şekilde bir katakulli var, başka türlüsü 10 bin yıllık ticaret kanunlarına, insanlık tarihi boyunca evrensel ahlak kanunlarına uymaz. Yada alanın gerizekalı olması gerekiyor ki bu da bir ihtimaldir.
   
 58. tahirvarlı

  tahirvarlı Yeni Üye

  Bu konutları gösteriş meraklısı, parasının hesabını bilmeyen, gelirleri sizin ufkunuzun çok ötesinde olan, haksız kazanç elde eden, birilerine büyük bir iş karşılığı hediye vermek isteyen, gayrimenkulden başka bir yatırım aracının varlığından haberdar olmayan, kayıt dışı ekonomi kayıt içine döndürmek isteyen vs. vs diye listeyi uzatabiliriz.
   
 59. bilgefinike

  bilgefinike Yeni Üye

  Biraz ağır olmuş sanki..
   
 60. ender

  ender Yeni Üye

  İnsanlar mantıklarıyla değil, duygularıyla satın alır. Konut alımı da biraz hissiyat ile yapılır. Ülkenin nüfusu ve geliri her geçen gün artıyor. Geöen bir haber vardı Çinliler Avustralyadan o kadar çok ev alıyorlarmış ki Avustralya hükümeti sınırlama getirmiş. Aynı şekilde Çin Hükümetinin de kendi vatandaşı bile olsa bir sınırlaması var emlak alımlarında. İş yani satın almalar kredi ile döndüğünde aslında bir para transferi olmuyor ve dolaşıma girmiyor. Yani sen mütahhitten ev alıyorsun, banka müteahhitin hesabına parayı geçiyor, müteahhit taşerona ödüyor vs. vs. İşin tamamı dijital bir kaç rakamdan ibaret oluyor. Ne zamanki bu paralar yurtdışına gidecek oluyor, yurt dışından ithal edilen araçlara, yatlara dönmeye başlıyor sıkıntı o zaman başlıyor. Yoksa mesele amerikanın sürekli dolar basması gibi, sadece kağıt ve mürekkep masrafı.
   
 61. erdal

  erdal Yeni Üye

  İhtiyaçlar ve beklentiler eskisi gibi değil, çok farklılaştı. Gelir modelleri iyileşti ama gayrimenkul her zaman ilk yatırım aracı oldu Türk müşteri için. 10 yıl öncesine kadar bankalar 10 yıl kredi vermiyordu, o zamanlar kira çarpanları 10-12 yıl seviyelerinde idi. Şu anda 23-24 yılları konuşuyoruz. Nereden bakarsanız bakın Türkiye çok değişti, dışarıdan bakış açısı da değişti. Fiyat olarak hala da çok uygun diğer ülkelerin finans merkezleri ve yıldız şehirleri ile kıyaslarsanız. Bizim alım gücümüzün üzerinde olması bu gerçeği dğeiştirmiyor, hayat hızla değişiyor, buna ayak uydurma çabaları yaşanan sıkıntıların ve dengesizliklerin tamamı.
   
 62. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında bizim ülkemizde her konuya analitik yaklaşmak yada herşeyin mantığını aramak çok mümkün olmuyor. Verileri tutarlı ülkelerde bu durum matematik yada istatistikle açıklanırken Türkiyede hadise daha duygusal ve hissiyata göre şekilleniyor. Bizim milletin cahil olduğunu söyleyen kişiler çıkar zaman zaman, onlara "bizim millet alim değildir ama ariftir" derler. Yani hisseder, içine doğar gibi. Biraz komik ama bir şekilde yoluna devam ediyor insanlar. İş hayatında karşılaştığınız kişiler yok mu bu adam bu kadar parayı nasıl kazanmış, hadi kazanmış nasıl elinde tutuyor kaybetmiyor dediğiniz. Evin yolunu bulamayacak, 10 koyun güdemeyecek tipler saçma sapan rakamları bir çırpıda harcayabiliyor. Bu işin bir mantığı var mı, yok. Büyük resme bakarsak Londrada Emlak fiyatları 20.000 sterlin civarında, istanbul ortalaması 2000 dolar değil. Buradan yola çıkarsanız İstanbul'un daha çok yolu var. İstanbulda bu fiyatlar farklı parametrelere de bağlı olarak 5.000 dolar ortalamasını görmeli önümüzdeki 20 yıl içinde, yani matematik bunu söylüyor, görür mü derseniz kimse bilmiyor. Hep söylenen ihtiyaca göre konut üretilmiyor, A, B ve AB segmentine üretim yapılıyor, buradaki pazar sıkışmış durumda. Konut bir ihtiyaç ama ihtiyaca göre üretmezseniz sıkıntı yaşarsınız bu kadar net.
   
 63. tahirvarlı

  tahirvarlı Yeni Üye

  Kira çarpanı 2003 yılında 12 yıl iken bugün 22 yıl civarındadır. Bunun temel sebebi projelerin donatıların artması (zorunluluklar, kalitenin artması vs maliyeti artırıyor) ile birlikte arsa fiyatlarının uçuşa geçmesidir. Şu anda İstanbulda ucuz arsa bulmanız imkansız, aksine olması gerekenin daha üzerinde fiyatlıyor arsa sahipleri. Talep ve beklentilerin değişmesi, standartların yükselmesi gibi sebepler de etkendir. 1990 yılında renault broadway araç sahibi olmak lüks sayılabilirken bugün ona karşılık gelen megane sıradan ve ihtiyaç olarak değerlendirilmektedir. Tabi nüfus faktörünü de unutmamak gerekir.
   
 64. Niko

  Niko Yönetici

  Türkiyede Konut sahibi olanların toplam nüfusa oranı %60. Yani nüfusu 80 milyon kabul edersek, 48 milyon kişi ev sahibi iken 32 milyon kiracı var. Nüfus arttıkça da konut talebi artıyor. Konutun ihtiyaç tarafı göz önüne alındığında balon yok ama üst segmente üretilen konutlarda arz fazlası olduğu söylenebilir. Daha anlaşılır bir örnek vermek gerekirse; herkes araba sahibi olmak istiyor, insanların araba almak için ayırdıkları bütçe 60.000 TL civarında diyelim. Bu rakamlara clio, polo, focus, toyota gibi araçlar almak isterken karşısına sürekli olarak +100K dana başlayan audi, mercedes, bmw gibi araçlar çıkarılıyor ve bunları alması bekleniyor, haliyle tıkanıyor piyasa bir süre sonra. Sürekli olarak yabancıların çok ev aldığı gibi haberler yapılıyor ama yabancılara şu ana kadar satılan ev adedi 140.000 civarında. Devede kulak bile denemez Türkiye pazarında. O da şu anda tıkanmış durumda. Yabancı talebi fiyattan ziyade kendi ülkesinde bulamadığı güven ve istikrar ile alakalı. Adamın can güvenliği yok farklı bir bölgede ikinci bir adres arıyor sıkışınca kaçabileyim diye. Senin ülken de güvenli değilse adam neden senin ülkenden alsınki??
   
 65. cafers

  cafers Yeni Üye

  Yatırım amaçlı değil de oturmak için ihtiyaca göre ev alınabilir şu dönemde. Fiyatların çok düşeceğini düşünmüyorum özellikle merkezi semtlerde. Yaşamak amaçlı evin fiyatı yakın dönemde inip çıkması çok sorun olmaz bence. Bence piyasadaki reel değerlerin üzerinde bir algı oluşmuş durumda. Yani evi al seneye 2 katına çıkar gibi, bu doğru değil. Beklenti bu ise sizi %80 de artsa mutlu etmez niye %100 artmadı diye. Emlak da sürekli artar asla değer kaybetmez mantığı da çok doğru değil, bu algının değişmesi gerekir. Tüm ekonomiyi konut sektörüne endekslemek ise külliyen yanlış.
   
 66. salih

  salih Yeni Üye

  Arsa maliyeti konutun temel maliyetidir. Arsa fiyatları reel piyasanın 5-6 yıl önünde gidiyor, bu kabul edilebilir değil. Arsa için istenen değere bakıyorsun, üzerine proje yapıp satsan bile arsanın bedeli kadar ediyor, bunu arsa sahibine anlatıyorsun beni ilgilendirmez diyor, hasılat paylaşımı, yada kat karşılığı diyorsun, 15 milyon isterim % 60'ını da ben alırım diyor. Uçmuş milenyum olmuş arsamın sahibi :)
   
 67. fatihturan

  fatihturan Yeni Üye

  16-17 yıl kira çarpanı olan evler her zaman satılır, bunun üzerinde çarpanı olan evler bekler, balon, kriz vs hikaye.
   
 68. hodor

  hodor Aktif Üye

  İstanbulda 22 yılın altında ev bulmak zor, bu durumda bile ciddi risk var, kiracı düzenli ödeyecek, ev hiç kiracısız kalmayacak, kiracı eve iyi bakacak, aidat borç yükü olmayacak, ev masraf çıkarmayacak vs. vs. Bu çok mümkün görünmüyor. Bunun üzerine kredi ile alınacaksa faizi var, ödemesi var var oğlu var, 3 günlük dünyada bu kadar kasmak doğru mu bilemedim.
   
 69. melik

  melik Yeni Üye

  İstanbul gibi yoğun göç alan ve sürekli artan bir nüfusa sahip olan yerlerde ev fiyatları pek geri gitmiyor. Yani çok özel durumlar haricinde ev hala çok mantıklı bir yatırım. Deprem, Savaş olursa bilemem ama 1950'den beri konut fiyatlarının düştüğünü gösteren bir istatistik bulamadım. Bazı dönemler durgun seyrediyor bugün olduğu gibi her zaman kazandırıyor. Fırsat bir şey çıkarsa zaten piyasaya düşmeden el değiştiriyor, kimsenin ruhu bile duymuyor. Bence kimse kendi terazisi ile başkasını tartmaya kalkmasın, parasının hesabını bilmeyen çok ciddi bir kitle var özellikle İstanbulda, herkes 3000 tl maaş ile çalışmıyor.
   
 70. muhibbe

  muhibbe Yeni Üye

  Zeytinburnu Sahilde Özak GYO diye tekstilci bir firmanın yaptığı emlak konut projesi var. 3+1 Daire 3,5 milyon TL. Bu daire deniz manzaralı olmayan daireler. Deniz manzaralı 4+1 daireler 8 milyon tl civarında. 8.000.000.-TL, okudumuzu anladık mı? Yani 200 m2 civarında daire 8 milyon lira. Bu projede 2000 civarı ev var. Şimdi soru şu; senin 8 milyon lira eve verecek paran varsa İstanbulda ne işin var güzel kardeşim. Yani derdin nedir 3 günlük dünyada. 8 milyon verip zeytinburnunda oturursun eyvallah da yani ne lüzumu var ki bunun, nasıl bir zevk, nasıl bir motivasyondur ben sanırım bunu bir ömür anlayamayacağım.
   
 71. veyis

  veyis Yeni Üye

  Hadi İstanbul bir şekilde kabul edilebilir fiyat konusunda ama Anadoluya ne oluyor. Denizi, gölü, metrosu, nüfusu olmayan şehirlerde bile saçma sapan bir hal almış, çadır mı kuracak bizden sonrakiler merak ediyorum. 600 bin liraya daire satıyorlar Bursada, karı koca öğretmen 7000 TL para kazanır ayda, yemeseler içmeseler 10 yıl biriktirmeleri gerek. Bazen düşünüyorum da ortalama 60 yıllık bir hayatı fazla mı ciddiye alıyoruz ne?
   
 72. zeyrek

  zeyrek Yeni Üye

  50 yıl öncede fiyat yüksek deniyordu bugün de deniyor, 50 yıl sonra da denecek. İnsanlık yok olmadıkça barınma ihtiyacı olacak ve yerleşim yerleri para edecek kaçarı yok.
   
 73. ataol

  ataol Yeni Üye

 74. cankurt

  cankurt Yeni Üye

 75. F.PınarT

  F.PınarT Yeni Üye

  Bu kadar kafa yormaya gerek yok, konu arz talep konusudur. Talep varsa ve arz kısıtlıysa fiyat yükselir. Talep yoksa yükselmez, bu kadar basit.
   
 76. ünalyazgan

  ünalyazgan Daimi Üye

  650.000 Liraya Sancaktepede 2+1 daire alacağıma Bayramiç'de 13 dönüm zeytinlik alırım, bağ evi yaparım üzerine de 200 bin liram kalır. Sorun şu ki Bayramiçdeki reklam ajanslarında iş bulabilir miyiz, yada bayramiçli kardeşlerimiz bize çiftçiliği öğretir mi?
   
 77. şıray

  şıray Yeni Üye

  220-230 kira çarpanı ile ev bulabiliyorsanız alın, bulamıyorsanız kirada takılın gereksiz yere fiyatları yükseltmeyin.
   
 78. ULVİYEB

  ULVİYEB Yeni Üye

  İstanbul Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir şehir. İstanbulda 500 bin liranın üzerinde ortalama konut satış fiyatları, Türkiye ortalaması 200-250 bin bandında. Bu bile aradaki uçurumu gösteriyor. Yabancı talebi ve mülteci göçünü düşünürseniz bu seyir normal, bu insanların İstanbul dışında bir yerde yaşama ihtimalleri zayıf. Daha doğrusu orta vadede bu insanları İstanbul dışındaki şehirlerin kabul etmesi zor, for example: Gaziantep. kapiş?
   
 79. şehzat

  şehzat Daimi Üye

  Fiyatların yüksek olmasının sebebi ne emlakçılar, ne devlet, ne mal sahipleri ne de sahibinden.com. Fiyatlar yüksek çünkü değeri bu canım kardeşim. Değeri bu olmasa bu rakamlara satılmaz, kimse gerizekalı değil, senin çeneni yoran parayı yapmış bu adam ve gidip ev alıyor, bir akıllı sen misin? Burada saçma sapan argümanlar üretip birilerine kızıyorsunuz ama durumu özetleyen bir karikatür var, sanıyorum en iyi bu anlatır durumu;

  upload_2017-10-8_2-34-39.png
   
 80. MOHAMEDP

  MOHAMEDP Yeni Üye

  İstanbul'un bu kadar tercih edilmesini nedeni ekonomik büyüklüğü ve iş olanakları. Yoksa kimse kalabalığına, trafiğine hevesli değil. Eski zamanlarda şehirler yada yerleşim yerleri su havzalarına yakın alanlara kurulurmuş, bu alanlar tercih edilirmiş çünkü su yaşamın kaynağıymış. Şimdi yaşamın kaynağı ekonomi ve para, bu durum şekillendiriyor yaşamı ve talebi.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş