İstanbulda Konut Fiyatlarının Çıldırması

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında ebrusağır tarafından paylaşıldı.

 1. sevginaz

  sevginaz Daimi Üye

  Gayrimenkulde yatırımın geri dönüşü önemli, fiyatın doğru fiyat mı olduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz. Eğer kira çarpanı 300 ay civarı ise fiyat yüksek denebilir, 240 ay ve altı ise fiyat uygun denebilir. Bunu şu şekilde hesaplayabilirsiniz; Ev Bedeli/Aylık Kira Bedeli. Konut arzı fiyatı direkt olarak etkiler 200 dairenin olduğu proje ile 2000 dairenin olduğu projede fiyatlar aynı olmaz. Tabi aidat, sosyal donatılar, yaşam değeri gibi parametreler de var, tek kriter sayı değil. Emlak her zaman kazandırır tezi doğrudur ama alırken kazanmak tezi daha doğrudur.
   
 2. karyağdı

  karyağdı Yeni Üye

  1 Yıl önce esenyurtta 2+1 110 m2 daire baktık. 290.000 lira istediler, 1.100 liraya kiraya gidiyor dediler. Aynı projede aynı tipte ev bugün 340.000 lira üzerinden sadece bir yıl geçmiş, dolar artmış, sektör yavaşlamış hatta durma noktasında, enflasyon % 10 civarında. O halde bu neyin artışı anlayan beri gelsin. Aynı şey beylikdüzü içinde geçerli, yani ortada fiyatı artıracak ekonomik bir argüman yok, yeni bir yatırım yok, talep yok ama fiyat artmış, ama alan da yok. Bu hesabı ben anlayamıyorum.
   
 3. ülmen

  ülmen Yeni Üye

  Gayrimenkulün en büyük maliyeti arazi maliyeti ve fiyatlardaki artışın tek sebebi de aç gözlü müteahhitler değil. Müteahhit 3'e mal edip 10'a satmıyor. Bilinenin aksine böyle bir kar marjı yok. Arsa sahipleri kat karşılığı sözleşmeler yapıyor ve % 50 civarında bir pay ile belki bir miktar para vs talep ediyor. Yapılan konut sayısı 80 ise bunun 40'ını arsa sahibine veriyor, kalan 40 dairenin parası ile 80 dairenin tamamını yapıyor, para kazanıyor. Her geçen gün yeni arsa üretilemediği için arsa fiyatları artıyor. Bağdat caddesinde % 80 ile iş alan müteahhitler vardı hala var mı bilmiyorum. % 20 ile apartmanı yapacak ve üzerine de para kazanacak, kazanıyordu da ölme eşşeğim ölme. İstanbulda çevre ilçeler dahil 3000 Tl ye m2 si konut bulabiliyorsanız alın çünkü bunun 1200-1500 TL si arsa, 1200 TL si inşaattan gelir, diğer giderleri de koyarsan zaten maliyeti 3.000 liraya yakındır. m2'si 8.000 TL den başlayan konutları alan kesim toplam nüfusun % 5' değildir. O nedenle bu segmentte arz fazlası var, sıkıntı burada. Yani daha anlaşılır bir örnek vermek gerekirse milletin talebi ağırlıklı polo iken sen sürekli olarak passat üretiyorsun ve satmaya çalışıyorsun.
   
 4. eğrek

  eğrek Yeni Üye

  Aslında Sektörün sürekli olarak konuşulan bir konusudur emlak balonu. Varlığı yokluğu tartışılır ama her zaman bir şekilde dile getirilir zamandan bağımsız. Newyork'da 1930'lu yıllarda da arzın fazla olduğunda bahsediliyormuş düşünün yani. Ülkeye 4 milyon mültecinin gelmesi ve kentsel dönüşüm hamlesi ile birlikte kiralar ciddi anlamda yükseldi. Evleri yenilenen insanlar kiraya çıktı, kirayı müteahhit ödeyincede üçe beşe bakılmadı evler kiralandı. Aynı şekilde bizim ev sahiplerimiz 10 kişi mi 15 kişi mi kalacak önemli değil diyerek Türk'e 1000 liraya kiralayacağı evi 10 kişi kalan suriyeliye 2000 liraya kiraladı. Kira çarpanları şahane, ev fiyatları arttı, satışlar canavar, herkes hayatından memnun yani. Kimse balon malon konuşmuyor tabi o dönem. Sonrasında bir koyup 8 alacağını düşünen herkes konut işine girdi. Arz arttı. Ancak talep aynı ölçüde artmadı. Talep durunca birden sektör dondu. İnsanlar büyük karlar beklerken zarar etme endişesi ile fedakar satışlar yapmak isteği oluştu. Nihayetinde zararın neresinden dönersen kardır derler. Bu sefer satışa çıkarılan bir sürü ev var ama aynı oranda talep yok, üstelik fiyat yerlerde vadeler mezar vade. İstanbulda ben konutların boş kalacağını düşünmüyorum, olsa olsa fiyatlar % 30 civarı geriler ve olması gereken noktaya gelir. Bu durumda kimine göre balon patlamış olur, kimine göre balon hiç olmamıştır, kimine göre ekonomik durgunluktur. Görecelidir yani.
   
 5. Toplam ticaret hacminin % 70'i İstanbulda ve toplam nüfusun da % 25'i daracık bu alanda toplanmış durumda. Türkiyede satılan mercedes, bmw, rr Almanya'da satılmıyordur emin olun. Haliyle ciddi bir gelir ve satın alma gücü var, bu satın alma gücü de ciddi bir talep yaratıyor. Haa ilerde birden fazla evi olana ciddi bir vergi sistemi getirilir (çıkmaz ayın son çarşambası) ki imkansızdır o zaman yatırımlar başka bir yere kayabilir. Eğer bir balon varsa ve bu balon patlarsa olan yine gariban vatandaşa olur, zararlı yine onlar çıkar. Çünkü ekonomik gücü olan malını yok pahasına satmaz, bekleme ve dayanma gücü de vardır.
   
 6. tandoğan

  tandoğan Yeni Üye

  Eğer İstanbul özelinde bir balon varsa Esenyurt, Beylikdüzü ve biraz da Fikirtepede olabilir. Bu bölgeler devlet eliyle şehirleşme için planlanmış ve yerleşime açılmış alanlardır. Diğer lokasyonlardan farklı avantajları vardır. Emsali yüksektir, H serbesttir, başka yerde 100 konut yapmaz izni alabilirken bu bölgelerde aynı arsaya 300 konut izni verirler, müteahhitler için çöpsüz üzümdür yani. Ama bu alanlar konut ormanına dönmüş durumda. Beylikdüzünde satılmayı bekleyen 40.000 civarı konut var. Esenyurtta bu rakam 50.000 civarı, fikirtepeye yapılması planlanan 60.000 konut var, bir kısmı yapıldı ve boş duruyor. bu rakamlardan yola çıkarsanız her bir dairede 3 kişi yaşasa ortalama, 120 bin kişi beylikdüzüne taşınacak, 150.000 kişi esenyurta ve 180.000 bin kişi fikirtepeye taşınacak. Sizce burada bunu kaldıracak bir altyapı var mı? Metrobüsün hali malum, toplu taşıma yada mevcut yollar bu nüfusu kaldıracak mı? Yaşam kalitesinden ve konforundan daha ne kadar taviz verilebilir ki?
   
 7. SİNANY

  SİNANY Yeni Üye

  Gelişmekte olan ülkelerin genel sorunu kira çarpanlarının bir ayarının olmaması. Türkiyede şu anda bunu yaşıyor, 5 yıl sonra bu kadar dağınık bir piyasa olmaz. Aynı şey ev fiyatları içinde geçerli. Şu anda buyers market değil renters market daha mantıklı. Ev satın almaktan ziyade kiralamak kira çarpanı uçmuş yerlerde daha akıllıca olabilir. Ev fiyatı artabilir ama kiraların aynı oranda artması zor görünüyor. Bunun olabilmesi için milli gelir ile birlikte sosyokültürel beklentilerin de zaman içinde değişmesi gerekiyor.
   
 8. sair

  sair Daimi Üye

  Son vergilerden emlak etkileniyor mu? MTV'ye % 25 çaktıkları yerde emlağı es geçerler mi sizce? Yurtdışında emlak vergileri uçuk, sadece bu nedenle yabancıların Türkiyeyi tercih ettiklerini biliyorum. Amerikada yanlış hatırlamıyorsam % 2,5 civarında bir emlak vergisi var, her yıl ödenen. Yani 1 milyonluk bir evin varsa 25 bin TL paşa paşa ödüyorsun. Bu anlamda ülkemiz avantajlı (şimdilik)
   
 9. DuçemG

  DuçemG Yeni Üye

  Bizde rayiç değer diye bir şey var, evin satış bedeli 500.000 TL, belediyeye gidiyorsun 70.000 TL görünüyor. Gerçi bunu düzelttiler, büyük ihtimalle vergiye hazırlık, buraya yazalım takip edelim.
   
 10. FATİHU

  FATİHU Daimi Üye

  Betoncular buna arıza yapar, inşaat lobisi izin vermez böyle bir şeye. Bir de milletin yatırımı gayrimenkulde, isyan çıkar arabaya mtv ye benzemez valla.
   
 11. rekine

  rekine Yeni Üye

  Adamın babadan dededen evi var beşiktaşta, satsa 1,5 milyon TL ediyor ama adam emekli, 3000 TL geliri var, bu adam nasıl ödeyecek % 2,5 vergiyi. Bence sosyal devlet gereği bu iş vergilendirilecekse de 1. evden alınmamalı, 1. ev ihtiyaçtır, sonrasında alınmalı. O zaman da gayrimenkul yatırımcısını ürkütürsünüz, iki ucu simli değnek.
   
 12. yalın

  yalın Daimi Üye

  İstanbul’da ev fiyatı düşmez kardeşim
   
 13. SEFERÖ

  SEFERÖ Yeni Üye

  Konut fiyatının artmasının sebebi arsa maliyeti değil mi? Arsaya vergi koyun bakalım kafalarına göre fiyatları şişirebiliyorlar mı?
   
 14. mağrur

  mağrur Yeni Üye

  Tebrikler Aynştayn..
   
 15. meltemgüvenir

  meltemgüvenir Yeni Üye

  Sakinleşti biraz abisi
   
 16. ertunga

  ertunga Yeni Üye

  Kendisini 2013 yılında sananlar yok değil, 30 bin tl den proje çıkıyorlar, anlaşmayı böyle yapmış kafa hala doların 2 tl seviyesinde olduğunu sanıyor dolarla satmaya çalışıyor
   
 17. gürkankarpuz

  gürkankarpuz Yeni Üye

  Ya arkadaş biri bana anlatabilir mi satılmayan evin fiyatı hangi mantıkla yükselir?
   
 18. naşit

  naşit Yeni Üye

  Hayatın sırrını istemişsin sen de :)
   
 19. Erenİ

  Erenİ Daimi Üye

  Ev satılmıyor fiyatı neden yükseliyor doğru bir yaklaşım değil, çünkü koca bir sektör tek ev üzerinden irdelenemez. Adamın evidir adamın keyfidir yükseltir de indirir de. Bu örnek doğru örnek değil. Bu evi satan kişinin kendi gerçekleri ile alakalı bir durum. Evin fiyatı klasik arz talep dengesi ile irdelenmelidir, yine evin yatırım kadar ihtiyaç boyutu da vardır. Adamın evi boğazda ve uniq bir evse satılmasa da fiyatını kendi algısına göre yükseltebilir, adamın satmaya ne kadar ihtiyacı var bu da önemli tabi.
   
 20. NEZİR

  NEZİR Yeni Üye

  Son gelişmelerle arsa sahiplerinin elinde patlayacak gibi görünüyor. Adamlar Bağdat caddesinde %80/20 oranlara burun kıvırıyorlardı, şimdi popoları tutuşmuş durumda, binlerce inşaatın yarım kalma durumu var. Müteahhiti gömerken iyiydi tabi.
   
 21. ZIYAA

  ZIYAA Yeni Üye

  Faiz oranlarının uygun olması, yabancı talebi ve kentsel dönüşüm nedeniyle kira fiyatlarının uçması (yatırımcıyı iştahlandırması ve konut satın almaya yöneltmesi) talebi ciddi oranda artırdı. Şimdi bu parametreler tersine döndü, haliyle fiyatlarda gevşemeye başladı. Herkesin inşaata girmesi de cabası, biraz yatay seyirde devam eder, sonra yıllık artış enflasyonun 1-2 puan üzerinde artmaya devam eder. İstisnalar hariç.
   
 22. hilkat

  hilkat Yeni Üye

  Ülkede İstanbul'a olan göçün sebebi tercihten çok bir zorunluluk sonucu oluyor. İstanbul'da bulunan iş imkanları vb sebeplerle göç arttıkça konutların fiyatı da artıyor.
   
 23. sabıka

  sabıka Daimi Üye

  İstanbul'da konut fiyatları alabilen ve satabilenler tarafından belirlenir. Geçen yıl 400 bin TL'ye alınan konut bu yıl 600 bin TL'ye satılırsa o mevkiinin fiyatı da yükselmiş olur. Kira için de aynı durum geçerlidir. Evinizin üst katındaki dairenin kirası artarsa ev sahibiniz sizden de kira artışı talep ediyor artık. Mahkemeye vermeye kalkarsanız alabileceğiniz fazla bir şey yok. Ev sahibi her halükarda evi istediği fiyattan başkasına kiraya verebilecek.
   
 24. nasri

  nasri Yeni Üye

  İstanbul emlak piyasasında %30 balon bulunuyor.
   
 25. DÜRNEVO

  DÜRNEVO Yeni Üye

  1+1 evler arasında uçurum olan fiyatlardır. Ücra bir semtte 100 bin liraya alabilecekken, lüks yerlerde ise 1+1 evler 1 milyonu bulabilir.
   
 26. HALİMEM

  HALİMEM Yeni Üye

  Uzun süredir devam eden saadet zinciri nihayet kopuyor, fiyatlar da daha makul seviyelere geri dönüyor, olay budur.
   
 27. RMÜNİRM

  RMÜNİRM Yeni Üye

  İstanbul'un temel problemi nüfus. Nüfus azalmadan hiç bir sorun tama anlamıyla çözülemez. Nüfusu azaltacak ve farklı lokasyonlara yönlendirecek tedbirler yerine cazibe merkezi olmasını artıracak yatırımlara deli gibi devam ediyorlar. Bu yatırımları takip eden iş gücü ve nüfus da haliyle artmaya devam ediyor. İnsanlık tarihi boyunca insanlar kaynaklara yakın olmayı seçmiştir. Hala yeni üniversite açıyorlar, daha geçen hafta bakan bu kadar öğretmene ihtiyaç yok başka alanlara yönelsinler dedi. O halde yeni üniversiteleri neden açıyorsun diyen yok kendisine. Olay tamamen gösterişe dönmüş durumda, nitelik önemli değil herkes nicelik peşinde.
   
 28. BAHRİD

  BAHRİD Yeni Üye

  Konu her zaman olduğu gibi arz/talep konusudur. Adam m2 si 3000 TL den konut satıyor, abi bu bittiğinde 8000 TL olur kaçırma diyor. Bizim fırsatçılığı seven milletimiz de ortasından dalıyor. Sonrası hüzünlü bitiyor tabi. Sahtekarla tamahkar birbirini dakkasında bulmuş oluyor.
   
 29. TAHSİNŞ

  TAHSİNŞ Yeni Üye

  Adam zamanında devlet arazisine gecekondu yapmış, kentsel dönüşümde 4 milyon lira istiyor ve alıyor da. 2 üniversite bitiren adam bir ömür çalışsa bu rakamı kazanamıyor, sonra gidip bu hacı abiye kiracı oluyor, yaşasın adil ve sosyal düzen.
   
 30. BİNNAZU

  BİNNAZU Yeni Üye

  İşte yatırım böyle yapılır, afferim hacı abiye, bitcoin gibi maden bulmuş zamanında yapmış yatırımını :)
   
 31. nurdoğan

  nurdoğan Yeni Üye

  Vakti zamanında akmerkezin arkasındaki gecekonduların sahiplerine 1-2 milyon dolara civarında para vermişlerdi, insanın fakir olası geliyor valla.
   
 32. BESTEK

  BESTEK Yeni Üye

  Kanyonun arkasında kentsel dönüşümde 2-3 residence daire veriyorlar bu arkadaşlara, sonra bu fuckerlar bu daireleri satıp yiyorlar 1-2 senede, aynı lokasyona geri dönüyorlar eskisinden daha fucker olarak, yani sistem bir şekilde kendisini koruyor :)
   
 33. seteney nurakman

  seteney nurakman Yeni Üye

  Gerizekalıya anlatır gibi anlatmak gerekirse; konutun fiyatı onu alan kişinin ödeyebileceği fiyattır, yani arz ve talebin birleştiği noktadır. Bu fiyatın konutun maliyeti yada finansmanı ile alakalı değildir. Yani adamın parayı nereden bulduğu önemli değil, bulup bulmadığı önemlidir. Yani ben bitmiş bir evi alıyorsam yapan kişinin onu nasıl finanse ettiğinden banane, ben kendimi ilgilendiren kısma bakarım, ipotek var mı, şerh var mı, krediye uygun mu? Temiz tapu verecek mi vs. vs.
   
 34. algış

  algış Yeni Üye

  Şu anda ciddi anlamda gevşemiş durumda, sıkıntı banka faiz oranları, bence konut fiyatları normalleşiyor ama faiz çıldırmış durumda
   
 35. ALICED

  ALICED Yeni Üye

  Fiyat algısı göreceli, bize göre çılgın olan başkasına göre ucuz sayılabilir
   
 36. OMURA

  OMURA Yeni Üye

  İstanbul Türkiye içersinde ayrı bir cumhuriyet ayrı bir devlet denebilir çünkü İstanbul dünyadaki bir çok devletten ülkeden daha büyük bir nüfusa bir ekonomiye sahiptir bu nedenle İstanbul’un göç alması kaçınılmaz Türklerden Kürtlerden değilse Araplardan düşüncelerden uzak doğudan ve hatta Avrupa’dan göç olacaktır görüş nüfusu artıracak nüfusta de bir tetikleyecek tarif fiyatları yükseltecektir konu kilit
   
 37. MÜRSEL

  MÜRSEL Daimi Üye

  İstanbul’da toplantıda on %30’u balon balığının olduğu yerde fiyatlar eryada geç düşecektir bence biraz bilimsel olarak konulara bakın karşılaştırma ve kıyaslama yapın gayrimenkulle ilgili makaleler okuyun
   
 38. OKAYÖ

  OKAYÖ Yeni Üye

  İstanbul’dan ev alanların ya parası çok ya matematiği zayıf
   
 39. kemalökke

  kemalökke Yeni Üye

  Birkaç ay önce Bahçelievler soğanlı Tarafında 130 140.000 liralara 2 + 1 ev alabilirken şu anda bu evler 160.000 TL’den başlıyor talep olmasa fiyatların bu seviyeye gelmesi pek mümkün değil gerçi maliyetlerde ciddi anlamda değişti bir yıl önce demirin tonu 2200 tle iken bugün 4300 tl civarında bu sadece inşaatdaki bir kalemdeki değişiklik ilerleyen dönemde maliyetler nedeniyle fiyatların düşmesi pek olası görünmüyor
   
 40. ERTUGRULA

  ERTUGRULA Yeni Üye

  Birkaç ay önce Bahçelievler soğanlı Tarafında 130 140.000 liralara 2 + 1 ev alabilirken şu anda bu evler 160.000 TL’den başlıyor talep olmasa fiyatların bu seviyeye gelmesi pek mümkün değil gerçi maliyetlerde ciddi anlamda değişti bir yıl önce demirin tonu 2200 tle iken bugün 4300 tl civarında bu sadece inşaatdaki bir kalemdeki değişiklik ilerleyen dönemde maliyetler nedeniyle fiyatların düşmesi pek olası görünmüyor
   
 41. özyuva

  özyuva Yeni Üye

  Sahibinden com bu işin Kompedanı İstanbul’da ilan sayısına bakıyorsunuz yaklaşık 400.000 civarında satılık ev var bunlardan üst limiti 500.000 olarak belirlersiniz 350.000 civarında yılan bulunuyor 200.000 TL limiti nde belirlersiniz 80.000 civarında ilan var Beşiktaş’ta yaklaşık 4750 adet satılık ev var bunların 4000’in üzerindeki evlerin fiyatları 500.000 TL ve daha üzerinde derlenmiş kadıköy’de yaklaşık 17.000 civarında satılık ev var bunların 12.000 adedi minimum 500.000 TL ve üzerinde derlenmiş yani bu bize neyi gösteriyor Beşiktaşla da İstanbul’da oturmak için minimum 500.000 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor ki 500.000 TL civarında bir paraya da istediğiniz standartta bir ev almanız pek mümkün değil türkiye’deki gelir seviyelerini düşünürseniz para biriktirerek kredi olarak bu evlerin taksitlerini ne peşinatları ne ara ödemeLerini Yapmanız mümkün görünmüyor ya mirasa konacaksınız ya da banka soyacaksınız
   
 42. göksu

  göksu Yeni Üye

  İstanbul’dan ev almak için ya bir ömür birikiminizi görmeyeceksiniz ya bir ömür borçlanacaksınız hayatınızı ipotek ipotek edeceksiniz karar sizin
   
 43. SADIKA

  SADIKA Yeni Üye

  İstanbul’dan ev almak için ya bir ömür birikiminizi görmeyeceksiniz ya bir ömür borçlanacaksınız hayatınızı ipotek ipotek edeceksiniz karar sizin
   
 44. MOİZM

  MOİZM Yeni Üye

  Yeni evliyim karım ve ben çalışıyoruz gelirimiz fena sayılmaz satın almak için İstanbul’un merkezinden yaklaşık bir saatlik uzak yerlere bakıyorum 250.000 TL’nin altında ev bulamadım bulduğumuz evi de açıkçası biz beğenmedik
   
 45. SAMİT

  SAMİT Yeni Üye

  2007 yılından beri birazda Amerika’daki krizin etkisiyle bir emlak balonu geyiği dönüyor Son birkaç aya kadar fiyatların fark edilir ölçüde düştüğünü görmedik aksine emlak tarafında ciddi para yapan insanlar var kimse malına haraç mezat satmıyor fiyatların yarıya düşmesi bırakın yarıya %30 %40 düşmesi bile pek mümkün görünmüyor bunun nedeni artan nüfus ve türkiye’deki göçmen sayısı yine Ortadoğu’daki kaotik durum türkiye’ye özellikle İstanbul’u cazibe merkezi yapıyor ben önümüzdeki dönemde talebin artarak devam edeceğini düşünüyorum basit iktisat kuralıdırTalebin olduğu yerde fiyatları artar
   
 46. FAHRETTINF

  FAHRETTINF Yeni Üye

  İstanbul yaklaşık 5000 yıllık bir şehir yine İstanbul türkiye’nin ekonomik anlamda başkenti cazibe merkezi fiyatların düşmesi için ya deprem olacak ya savaş çıkacak ülke ve İstanbul yerle bir olacak başka türlü fiyatların düşme şansı yok bir ekonomik kriz olsa dahi kaymak tabaka yani geliri Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan insanlar merkezleri daha çok tercih edecek İstanbul’un merkezine talep daha da artacak bu nedenle yüksek diye tabir ettiğimiz balon fiyatları ödeyebilecek kişiler bu evleri ya da kiralayacaklar ama talep devam edecek malum 2008 yılında Amerika’da bir emlak kriz oldu merkezi yerler haricindeki çok lüks malikaneler bile neredeyse yarı fiyatına inmişken şehir merkezinde newyork’ta merhatın da küçük dairelerin fiyatları yükselmiş durumda çünkü cazibe merkezi ve şehrin kalbi burası buralar her zaman canlı olmuştur ve ilerleyen dönemde de canlı kalacak yerlertır eğer türkiye’de kriz deprem savaş gibi bir durum olursa İstanbul’un şehir merkezindeki 7.08 tane Semt ve ilçesinde fiyatlar düşeceği yerde yukarı doğru seyreder bence eğer İstanbul’da bir balon varsa bu şehir merkezinden uzakta merkez gibi satılan ancak merkezle alakası olmayan yerlerdir Beylikdüzü bahçeşehir esenyurt Kartal Maltepe tuzla Kurtköy buralarda yapılan dengesiz ve talep gözetilmeksizin üretilen projelerde ya da uydu kentlerdır fikirtepe konusuna hiç girmiyorum bile burası şehir merkezinde olmasına rağmen gerçek bir ucube ve rantsal dönüşüm örneğidir inşaat sektörü maalesef türkiye’nin lokomotif sektörü ve yaklaşık 400 sektörü besleyen bir iş koludur inşaatın etkilenmesi krizin etkilerini artırır ve konumu bizi daha iyi akıcı bir şekilde tehtid eder o nedenle inşaat sektöründe daha yapısal çözümler ve kurallar getirilmesi şarttır
   
 47. BELMİNM

  BELMİNM Yeni Üye

  İstanbul’da kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm yapılıyor bu şehir fiziksel olarak 20 milyon insanı kaldıracak bir yapıda değil ne zaman ki götür azalır fiyatlarda daha makul seviyelere iner göç bu şekilde devam ettiği sürece fiyatların düşmesi iktisat bilimi açısından pek mümkün görünmemektedir
   
 48. GOKCENA

  GOKCENA Yeni Üye

  İstanbul’da evlerin beş yıldaki yapacağı primler bugünden fiyatların üzerine eklenmiş durumda bu gerek bölgedeki yatırım planları olsun gerekse ödeme planlarından kaynaklanan fiyat finansal maliyetlerin fiyatların üzerine eklenmesi olsun fiyatları bu hale getirmiştir ben de fiyatlarda bir miktar düzeltme ya da amiyane tabirle patlama bekliyorum İstanbul’da farklı lokasyonlar bilinen semtlere Evrilmeye çalışılıyor adam Ferahevlerde ev satıyor Tarabya diyor Tantavi de ev satıyor Çamlıca diyor Örnek Mahallesi’nde ev satıyor Göztepe diyor aslına bakarsanız bu sosyo-ekonomik anlamda azgelişmişliğimizi gösteriyor
   
 49. NaciyeA

  NaciyeA Yeni Üye

  İstanbul’da evlerin beş yıldaki yapacağı primler bugünden fiyatların üzerine eklenmiş durumda bu gerek bölgedeki yatırım planları olsun gerekse ödeme planlarından kaynaklanan fiyat finansal maliyetlerin fiyatların üzerine eklenmesi olsun fiyatları bu hale getirmiştir ben de fiyatlarda bir miktar düzeltme ya da amiyane tabirle patlama bekliyorum İstanbul’da farklı lokasyonlar bilinen semtlere Evrilmeye çalışılıyor adam Ferahevlerde ev satıyor Tarabya diyor Tantavi de ev satıyor Çamlıca diyor Örnek Mahallesi’nde ev satıyor Göztepe diyor aslına bakarsanız bu sosyo-ekonomik anlamda azgelişmişliğimizi gösteriyor
   
 50. Yİ

  Yeni Üye

  Kardeşim İstanbul’da o paraya eve verilir mi ya 300.000 TL paranız olsun Bigadan bayram içten Çanakkale civarından 50 dönüm 60 dönüm badem bahçesi zeytin bahçesi ya da ne biliyim cevizi aşılarının olduğu bir arazi satın alın hem geliriniz olur hem de ortalama 40 50 yıl yaşayacağınız dünyada bir nebze huzuru bulursunuz
   
 51. GÖKSENY

  GÖKSENY Yeni Üye

  Yine elmayla armut’u kıyaslayan bir sürü güldüm sırf konuya üşüşmüş ev fiyatları para birimi ya da fiyatların birbiriyle karşılaştırılması saçmalık ev fiyatının bir çok parametresi ve kaliteli var evin fiyatı belirlenirken lokasyonu cephesi inşaatın kalitesi mimarisi erişim kolaylığı toplu ulaşım avantajları gibi bir sürü kritere bakılır o nedenle 1 milyon TL’ye 1 + 1 mi olur ya da 4 milyon TL’ye ev mi olur diye saçma sapan yorumlar yapmamak lazım mantıklı olan ev fiyatlarının aylık kirasını 240 katı evin satış fiyatı olmalı ancak bu dengenin bozulduğu semtler vardır mutlaka eğer 240 250 oyunu üzerinde bir kira çarpan varsa o dairenin fiyatının üzerinde bir miktar kıtlık olduğu söylenebilir örnekle anlatmak gerekirse diyelim ki Bebek’te 2 milyon TL’ye satılan bir evin kirası 8000 TL olsun bu durumda 2.000.000 ÷ 8000 = 250 kira çarpan olur İstanbul için makul sayılabilir aynı şekilde Tuzlada 400.000 TL olan bir evin kirası 1200 TL olsun 400.000 ÷ 1200 = 333 kira çarpan olur dolayısıyla Bebek’teki evin yatırım açısından pahalı olmasına rağmen daha makul olduğu söylenebilir Kurtköyden yatırım amaçlı beş daire alacağına bebekten bir daire almak daha mantıklı görünmektedir olay özetle budur İstanbul’daki ev fiyatlarına gelirsek arsa hep yukarda yazıldığı gibi fiyatı belirler tercih edilen lokasyonlarda fiyatlar yüksek olur tercih edilmiyor lokasyonlarda satış ve kira fiyatları daha düşük olur yine İstanbul’da makro yatırım planları fiyatları çok etkiler metro gelecek büyük bir yatırım yapılacak kanal İstanbul yapılacak gibi söylemler fiyatlara direkt olarak yansır İstanbul’u ankarayı kıyaslamak gerekirse kira çarpan İstanbul’da 220 İla 300 arasında Ankara’da ise 300 ila 400 çarpan arasında değişiyor bu şekilde baktığınızda Ankara’nın daha mantıksız bir kira çarpan matematiği var evler olması gerekenden daha pahalı bu konuyu çözemedim neden böyle
   
 52. oktayönal

  oktayönal Yeni Üye

  Fiyatların son yıllarda mantıklı bir şekilde arttığı aşikâr 1990’ların ortalarında yapılmış halkalı atakent evleri nde üç artı birler 150.000 TL civarındaydı bundan yaklaşık beş yıl önce ancak şu anda bölgeye yapılan yatırımlar Marmaray’ın açılacak olması semtin talep görmesi Kanalistanbul söylentileriyle bu dairelerin fiyatları 400.000. Lira civarına gelmiş durumda bunlar bir de 20 sene öncesinin teknolojisi ile yapılmış TOKİ standardında evler Türkiye insanının ev alıp başını sokmak gibi bir rüyası var çocukluktan itibaren genlerine işleniyor normal göçebe bir toplumdan geliyoruz barınacak yer önemli
   
 53. zehrevan

  zehrevan Yeni Üye

  Satış fiyatıyla kira arasında mantıklı bir korelasyon yok dolayısıyla şu ortamda satın almaktan ziyade kiralamak daha mantıklı görünüyor mevduat faizleri yıllık %24 TL yaklaşmış 1 milyon TL mevduatı olan yani parası olan kişi aylık 24.000 TL civarında bir faiz geliri elde edebilir halbuki 1 milyon liralık bir evin kirası 3000 TL civarında olur İstanbul özelinde bahsedersek bu işin matematiği böyle olduğu sürece-her zaman avantajlı zaten almakta mantıksız gibi görünmektedir
   
 54. MümtazG

  MümtazG Yeni Üye

  3-5 yaşındaki site içinde ankastre’li ebeveyn banyolu kapalı otoparklı 120 130 metre² daire iki Sultanbeyli bağcılar gaziosmanpaşa Eyüp gibi yerlerde 400.000’lere civarında güngören Ümraniye ayarında yerlerde 500.000 TL bostancı gibi Kadıköy gibi fındıkzade gibi lokasyonlarda 700.000 TL Bakırköy Kadıköy ayarında hatta şişli diyelim bu yerlerde 900.000 TL Florya olur bebek etiler erenköy bağdat caddesi standardındaki yerlerde de 1.500.000 tl eden başlayacak şekilde ucu açık olmalı, bulmanız mümkün. kiraları da Bu ünitelerin satış fiyatını üç yüze bölerek bulabilirsiniz hadi hayırlı olsun
   
 55. ŞaziA

  ŞaziA Yeni Üye

  Dünya üzerinde herhalde İstanbul o kadar dengesiz bir şehir daha yoktur İstanbul eski türk filmlerinde ki gibi 30 40 yıl önce gerçekten çok güzel bir şehirdir nüfusu bu kadar yoğun değildi bu kadar kirlenmiş bu kadar suistimal edilmiş durumda değildim güvenlik zaafiyeti bu kadar yoktu insanlar birbirine karşı daha saygılıydı dolayısıyla daha yaşanılası bir şey gördüm ancak şu anda herkeze İstanbul’a geldik İstanbul’da yaşamak istiyor sonunu düşünen yok bence İstanbul’da yaşamak 60 70 yıllık ömrü olan bir insan için gerçekten işkenceBırak böyle bir şehirden ev almaya gezmek için bile gelmek için on kere düşünmek gerekir
   
 56. behaullah

  behaullah Yeni Üye

  Memlekette 5 milyon Suriyeli var kardeşim senin memleketinin nüfusunun yüzde 7-8 i göçmen. bu insanların barınma ihtiyacı yok mu arz talep dengesi son birkaç yıldır ciddi anlamda bozulmuş durumda dolayısıyla ne kiraları ve fiyatlarının belli bir yerden sonra düşmeyecek kanaatindeyim hatta nüfus böyle artmaya devam ederse korkarım ki yine enflasyonun üzerinde bir artış söz konusu olacaktır
   
 57. Ayhan

  Ayhan Yeni Üye

  Bence asıl talep dengesi gayet güzel kurulmuş burası öyle bir memleket ki insanlar on yaşından itibaren ev almaya programlamıyor tek bildikleri yatırım aracı ev almak ev aldıktan sonra bir tane daha bir tane daha bir tane daha almak talebinde o kadar yoğun olduğu bir yerde ve fiyatların düşmesini beklemek hayal olur
   
 58. tuğyan

  tuğyan Yeni Üye

  Beyaz yakalının para biriktirerek İstanbul’dan ev alma şansı sıfıra yakın hatta sıfırın altındadır özellikle birikim olmayan yeni mezun çiftler Karıkoca çalışıp para biriktirse dahi İstanbul diye tabir edilen yerden bir ev alması imkansızdır bu gerçekten gençler için umut kırıcı ve geleceğe dair güvensiz bir ortam yaratmaktadır
   
 59. kılıçalp

  kılıçalp Yeni Üye

  Haznedar Sütlüce alibeyköy güngören bağcılar civarında fiyatlar yine saçma sapan bir yere doğru seyrediyor almak isterseniz evler 400.000 TL civarında emlakçısı tapu masrafı Komisyonu vs derken 450.000 liralık oluyorsunuz
   
 60. baykır

  baykır Yeni Üye

  Beşiktaş Abbasağa dikilitaş Fulya ve civarında 100 metre² ya da daha küçük 2+1, 70 80 metre² evler 1700-1800 TL arasında, 3 + 1 evler ise 2000 202.500 aralığında değişiyor bu evler herhalde 30 40 yıllık evlerdir daha yeni evler yapılmıştır ama kiralık olarak bulma şansımız çok düşük satılık fiyatları da uçmuş gitmiş durumda
   
 61. müdebber

  müdebber Daimi Üye

  İstanbul’da söylenene göre 300.000 civarında konut fazlası var bu konu Stone’un erimesi gerekiyor iktisadın temel kuralıdır arz ve talep dengede buluşmak zorunda artık fazla talep asla fiyatlar düşer talep fazla ağırdı azsa fiyatlar yükselir dolayısıyla yakın dönemde fiyatların düşeceğini öngörmek için savcı olmaya gerek yok
   
 62. yusufyalçın

  yusufyalçın Yeni Üye

  İstanbul’da özellikle şehrin çeperlerinde 300.000 TL’den başlayıp birkaç 1 milyon liralara kadar ev bulmak mümkün uç örnekleri saymazsak onun haricinde daha düşük fiyat sunan bir yer varsa mutlaka bir sorun vardır heleki şimdi maliyetler saçma sapan bir yere gitti bugün alacağınız gibi mütahitin aynı rakamlara mahal etmesi bile pek mümkün görünmüyor ancak faiz oranları da yüzde uçları dayanmış durumda bu ortamda uzun vadeli kredi kullanmak mümkün değil o Nedenle ev fiyatlarının bir miktar gevşeyeceğini düşünüyorum ama yine yukardaki arkadaşın söylediği gibi orta vadede ev fiyatları sürekli ve düzenli olarak artacaktır
   
 63. RafiP

  RafiP Daimi Üye

  İstanbul’da fiyatların bir ayağı bir dengesi yok bana göre Ortaköyde iki artı 1.01 daire fiyatına dünyadaki bir çok yerden villa almanız mümkün özellikle Amerika’da gayrimenkul fiyatları İstanbul’da kıyaslandığında 1 ÷ 10 oranında daha ucuz Rezidans diye satılan 100 metre²’nin altında bir daire almaktansa Amerika’nın meşhur eyaletlerinden havuzlu bir villa alma şansını da olabilir İstanbuldaki fiyatların orta vadede çok yükselecekğini düşünmüyorum yinede bu iş asalet meselesi ne olacağını öngörmek çok mümkün değil
   
 64. natuvan

  natuvan Daimi Üye

  İstanbul Küçüksu’da 250.000 TL civarında bir apartman dairesi satın alabilirsiniz bunun kirası da 1000 TL civarında baktığınız zaman suçu diye tabir edilen İstanbul’un boğaz hattına yakın olup en uygun satış ve kiralama fiyatlarına sahip center küçüksu bana göre
   
 65. İNCİD

  İNCİD Yeni Üye

  Heplik zorluklar verilmiş Beylikdüzü nde 140 metre² site içinde ailenin yaşayacağı bir daireyi 300.000 TL civarında bulabilirsiniz İstanbul gibi bir yerde bunun daha altında satılması pek mümkün de değil
   
 66. hakkı birkanyavuz

  hakkı birkanyavuz Yeni Üye

  Sürekli bir balon muhabbeti almış gidiyor sürekli olarak fiyatları balon bir gün patlayacak diyorlar newyork’ta 50 li yıllarda aynı şekilde bu ev fiyatları balon patlayacak diye bir söylem vardı 2000 li yıllarda 40 metre daire 3 milyon $ para istiyorlar yani Amerika’dakidi troid gibi ülke ya da eyalet patlamazsa emlak fiyatları orta uzun vadede her zaman yükselir kardeşim ben bunu bilir bunu söylerim İstanbul’da fiyatların düşmesi için ya göç azalacak ya savaş olacak ya ciddi birSalgın hastalık ya da deprem başka türlü fiyatların düşeceğine ihtimal vermiyorum
   
 67. NURTENS

  NURTENS Yeni Üye

  Bence fiyatlar pik yapmış ve reel ortamdan gereksiz bir şekilde şişmiştır bu nedenle ben bir süre sonra fiyatların patlayacak anı düşünüyorum 1 milyon TL’ye apartman dairesi mi andır kardeşim amerikan filmlerinde 1 milyon $ tüm filmin amacı oluyor insanlar birbirini öldürüyor 1 milyon TL param olsa büyük konuşmuyorum herhalde Datça’ya düşündüm İstanbul kimin elinde kalıyor onun olsun
   
 68. MUHAMMETF

  MUHAMMETF Yeni Üye

  İstanbul hadi neyse de Ankara’ya ne demeli kardeşim İstanbul’da boğaz var deniz var 5000 yıllık İstanbul Ankara bozkırın ortasında Çorak topraklarda 3 + 1 normal bir apartman dairesi 700.000 TL olmuş ya biz geç kalmışız ya bazıları erken gelmiş bu dünyaya
   
 69. yalgınay

  yalgınay Yeni Üye

  Para biriktirerek ev sahibi olmak İstanbul’da pek mümkün değil buna inanan şimdiden biriktirmeye başlasın emekliye doğru belki
   
 70. ZANGAT

  ZANGAT Daimi Üye

  Kurtköy’de site içinde güvenlikli peyzaj ile çevre düzenlemesi yapılmış açık yüzme havuzu olan kapalı otopark olan halı sahası basketbol sahası ve bilimum sosyal tesisi olan 3 + 1 daireye 650.000 TL istiyorlar vallahi mübarek olsun Allah herkesin malına pazar versin ben almam alanada sevmem
   
 71. NursenG

  NursenG Daimi Üye

  Beşiktaş’ta saçma sapan berarti bir dairelerin kira fiyatı 1000 1500 TL arasında hatta 1000’lere bulmanız çok zor eğer biraz daha yeni bir daire istiyorsanız 2000 TL civarında bir rakama el gözden çıkarmanız gerekecek bunu satın almak isterseniz 8000 TL civarında bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor başını sokacak bir yer olsun derseniz de 500.000’e yakın bir bedeli olur o yüzden şu dönemde İstanbul’dan ev almak bana göre kafayı yemekle eşdeğer
   
 72. NihatP

  NihatP Yeni Üye

  Şu dönem tam alım dönemi, Bu fiyatları bir daha yakalamak çok mümkün olmayabilir
   
 73. ilknurtufanoğlu

  ilknurtufanoğlu Yeni Üye

  İyi semtlerde fiyat çok düşmez haliyle fırsatta zor bulunur. Yeni gelişen yerlerde gerçekten Artı iş potansiyeli çok yüksek daireler mevcut bunlara bakılmasını öneririm
   
 74. muhammer

  muhammer Yeni Üye

  Şu anda öyle çok da çıldırmış gibi değil sanki, satın alma için doğru dönem gibi, kredi kullanmayacaksanız tabiki.
   
 75. YAŞARİ

  YAŞARİ Daimi Üye

  Bunu araplara sorsana delikanlı :)
   
 76. NEŞEC

  NEŞEC Yeni Üye

  Patron çıldırdı, maliyetinin altında satıyor
   
 77. T.GüngörU

  T.GüngörU Yeni Üye

  Bağdat caddesinde 690 bine 3+1 var, bence fiyatlar makul, bundan daha düşük olması eşyanın tabiatına aykırı
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş