Kayaşehirde m2'si 5000 liraya ev almak mantıklı mı?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında repeatafterme tarafından paylaşıldı.

 1. repeatafterme

  repeatafterme Aktif Üye

  Fiyatlar ortalama 5000 TL civarında, buradan ev alırsak ilerde prim yapar mı?
   
 2. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Son dönemde gayrimenkul yatırım araçları arasında pek revaçta değil. Bunun sebebi dövizin hızlı artışı. Ancak gayrimenkul uzun soluklu bir yatırım aracı. Uzun vadede (min 10 yıl) gayrimenkul hala çok karlı bir yatırım olacak, bu gerçek. Kayaşehir hızlı gelişen bir bölge. Başakşehir için de aynısı söyleniyordu 120.000 TL lere 3+1 140 m2 daire satılırken bu paralara ev alınır mı deniyordu başakşehirden. Şimdi bakış açısı biraz farklı haliyle. Konutun ihtiyaç boyutunu ıskalamamak lazım, 5000 TL ye depreme dayanıklı, planlı, otoparklı, sosyal tesisl,, güvenliği olan bir konut alınır İstanbuldan. Orası İstanbul mu derseniz, biraz bekleyin derim. Toplu taşıma araçları ve metro tamamlansın İstanbul'un yeni merkezi reklamlarını görmeye başlayacağız.
   
 3. UĞUR ÜNLÜ

  UĞUR ÜNLÜ Yeni Üye

  Emlak Tescil Png.png
  20 Yıldır Arnavutköy semtinde yaşayan biri ve emlak sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak size Başakşehir' den değil daha ziyade bu yıl içerisinde Arnavutköy' den ev almanızı öneririm. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi önümüzdeki yıl (2018) 3 ncü havalimanının birinci fazzı faaliyete başlayacak. Böyle bir faaliyet ise yoğun bir çalışma temposunu ve talebi beraberinde tetikleyecek. Daha bu yıl bile ofis telefonlarımız sürekli daire talepleri ile karşı karşıya kalmakta. Genellikle pilot, hostes ve yer ekibi olarak çalışan bireyler daire talebinde bulunuyor. Bu yoğun talep ise her geçen gün fiyatlara yansımakta ve yukarı doğru fiyat artışlarına sebep olmaktadır. Önümüzdeki yıl bu hacim katlanarak her geçen seneye yayılacak. Havalimanı tam faaliyete geçtiğinde ise konut, daire ve arsa fiyatları hiç beklenmedik seviyelere ulaşacak. Kaldı ki diğer projelerin fiyatlara etkisinden bile bahsetmiyorum.

  Hakkımızda
  4 yıllık İşletme bölümünü bitirdikten sonra ikinci üniversite olarak Emlak ve Emlak Yönetimini okudum.
  Şuan ise SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) 'da gayrimenkul değerleme uzmanlığı bölümünde eğitim alıyorum. Yakın bir zamana kadar Değerleme Uzmanlığı Sertifikası' nı almaya hak kazanacağım. Daha detaylı bilgi edinmek isteyecek olursanız konu yada konular ile ilgili bana yazabilirsiniz.

  Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
  Uğur ÜNLÜ
   

  Ekli Dosyalar:

  osiris666, Berat, tarik ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 4. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Önereceğiniz projeler var mı? Yada yer?
   
 5. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Komutan da sormuş gerçi ama bölgenin gelişimi ile ilgili bilginiz varsa bizimle paylaşabilirmisiniz? Özellikle henüz planlama aşamasında olacak yatırımlar hakkında. (yeni yapılacak projeler, alt yapı , ulaşım, hastane, okul, avm, kısacası kentleşmeye dair herşey olabilir)
   
 6. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Arnavutköy çok büyük bir yer, önereceğiniz lokasyonlar yönlendirme açısından faydalı olur
   
 7. TURKANB

  TURKANB Daimi Üye

  Konut fiyatlarında genel bir düşüş söz konusu, 4000 TL bandında bir çok yerden ev almak mümkün, kartal, halkalı, Beylükdüzü gibi. Ben Kayaşehir'in bu rakamların daha altında olması gerektiğine inanıyorum, fiyat yüksek bence.
   
 8. FahriY

  FahriY Yeni Üye

  değil
   
 9. şahan

  şahan Yeni Üye

  Tamam da Hocam ne kadara kadar alınabilir, yardım lütfen??
   
 10. biltaş

  biltaş Yeni Üye

  Neden olmasın?
   
 11. mantıklı şeyler öneriyorsunuz sayın admin ama benim misyonum bunları kabul etmemek yoksa büyüyemezyiz
   
 12. ilkerbozatlıoğlu

  ilkerbozatlıoğlu Daimi Üye

  İnşaat m2 fiyatları 3000 liralara dayanmış durumda, arsa maliyeti hariç. Arsa maliyetini de koyarsanız 5000 liralara geliyor. Şu anda maliyetinin altında satılan bir çok yer var. İstanbulda 5000 TL bence her yerde mantıklı ama şu dönemde şehir merkezine daha yakın fırsat yerlere bakmanızı öneririm. Benim favorim Halkalı, özellikle yatırım amaçlı çok uygun şeyler bulunabilir, aynı şekilde Basınexpress de mantıklı gibi, arz çok ama bölge değerli, 5 yıl içinde aldığınızın 3 katı fiyatı görmeniz mümkün olabilir.
   
 13. GYF2018

  GYF2018 Daimi Üye

  Halkalıda doğup büyüyen birisi olarak söylüyorum ; 2002 den önce burası,kayaşehir,arnavutköy ve başakşehir dahil, hatta beylikdüzü de dahil ismi az bilinen ve çoğu kamu arazisi olan ; in cinin genel olarak top oynadığı yerlerdi. Ama inşaat yatırımlarıyla, istanbul da artık nerede yaşadığınızın önemi kalmadı. Sonuçta iş alanı nerede ise orada yaşarsınız. Buraların avantajı, geniş arazilerin olması idi, halkalı da da öyleydi ama son boş arazi de bizim mahalle projesi ile dolmuş olacak. Kayaşehir'e konut yapıldığını duyunca, ilk başta inanmamıştım, çünkü araçla bile oradan geçmek korkutucu gelirdi yıllardır. Fakat herşey değişti. Kısaca bana göre, iyi düşünmek lazım. Benim param olsa ben alırım ama herkes kendi kararını kendi vermeli
   
  Ekinter bunu beğendi.
 14. Ekinter

  Ekinter Daimi Üye

  Halkalı lüks konut projelerinin çokça yer aldığı bir lokasyon, İstanbulda bir çok yerin aksine gecekondulaşma zayıf, bu nedenle planlı ve altyapısı düzgün projeler inşaa edilebildi. Havalimanın etkisi de yadsınamaz zira burada 18000 kişi civarında çalışan var. Halkalı bu insanlardan ciddi beslendi ve büyüdü. Şu anda beyaz yakalılar tarafından ciddi talep gören bir yer oldu. Atatürk Havalimanı kalkarsa durum tersine dönem mi, sanmıyorum çünkü basın expressle birlikte hem güzel projeler cenneti oldu hem de merkezi bir yerde kaldı sayılabilir.
   
 15. FERYALE

  FERYALE Yeni Üye

  M2'si 5000 lira demek 2+1 100 m2 dairenin 500.000 lira olması demek. Bu dairenin kira getirisi 1200 lira olsa 416 ay yani 35 yılda geri dönüyor. 500.000 lirayı bankaya koysanız bugünkü getirisi 12000 - 13000 lira civarında olur. Bu evi %20 peşin % 80 kredi ile almak isterseniz, 400 bin lira krediye 2,5 oranla 120 ayda 865.000 + 100.000 peşinat 965.000 liraya gelir. Aylık taksidi de 400 bin lira için 10.500 lira olur, yine 120 ay için.

  Durum böyleyken kim gider de 1200 liraya oturabileceği eve 500 bin lira para bağlar, soruyorum size.
   
 16. SEYDIB

  SEYDIB Yeni Üye

  Sizin mantığınızla kayaşehir değil hiç bir yerden ev alınmazki?
   
 17. ilçi

  ilçi Yeni Üye

  Doğru, şu dönemde kim ev alıyor ki zaten??
   
 18. KemalU

  KemalU Daimi Üye

 19. AyhanU

  AyhanU Yeni Üye

  Ortam çok güzel sen de gelesene :)
   
 20. öniz

  öniz Yeni Üye

  Bizim millet göçebe millet, biz orta asyadan bu yana göçebeyiz, bir kaç yüz yıldır yerleşik hayata geçmeye çalışıyoruz. Evin bizim milletimiz tarafında duygusal bir yanı ağır basar. Evi olmayana kız vermek istemezler. Bir tane ev alan bir tane daha almaya çalışır. Eve garanti gözüyle bakar, başımızı sokacak evim olsun ekmek soğan yer muhanete muhtaç olmadan yaşar giderim diye düşünür. Hatta imkanı okursa bir tane daha alıp kiraya vereyim yaşlılığımda rahat ederim diye düşünür. Bizim milletin evi, evin büyük oğlu gibidir, sigortasıdır bir nevi.

  Bizim millet ev ve dolardan başka da yatırım bilmez maalesef. İşte bu evleri kim alıyor diye soruyorsunuz ya, bizim millet alıyor kardeşim kim alacak.
   
 21. bedri

  bedri Daimi Üye

  İstanbul dolar bazında bedavaya yakın bir yerde Dünya Metropolleriyle kıyaslayacak olursak. İlla ki prim yapar ama ne kadar sürede yapar, bu süre beklenir mi, buna değer mi bunları konuşmak lazım.
   
 22. barım

  barım Daimi Üye

  Evi diğer yatırım araçları gibi peşin para ile almıyorsunuz. Yani sen 100 bin dolar alacaksan 100 bin doların olacak ve alacaksın. Ev böyle değil, mütayit Hacı Abiye 30 bin lira ateşlersin, temelden eve girersin, paran olduğunda bir 50 bin daha verirsin. Teslime yakın hanımın arabasını verirsin Hacı Abi'ye, teslim ve tapu durumunda da hanımın altınları bozdurur, evi hanımın üstüne yapar ve ev sahibi olursun. Gavurun doları öyle mi ya, nakitin olmasın dolar sana selam vermez.
   
 23. OZLENK

  OZLENK Yeni Üye

  İşte bu, çok güzel özetlemişsin bizim yatırımcı profilini :):)
   
 24. Hesap güzel ama evin prim potansiyelini değerlendirmemişsiniz hesap yaparken. Evin değeri minimum enflasyon oranında artar, keza kira da öyle, bence bunları da hesaba katmak lazım.
   
 25. EMRAHE

  EMRAHE Yeni Üye

  Kayaşehirde 100 m2 daireye 500 bin lira verenin aklına şaşarım.
   
 26. kurtaran

  kurtaran Yeni Üye

  Yaklaşık 20 bin kişi var aklına şaşacağın o zaman
   
 27. UTKUS

  UTKUS Daimi Üye

  100 m2 500 bin liralık dairenin fiyatının içinde finansman maliyeti de var. Bu fiyat vadeli fiyat ve firmalar senetle satış yapıyor, parası olmayan ama ödeme gücü olan (aylık taksitleri ödeyebilecek) kişiler tercih ediyor. Bu adam yeni evli olabilir, birikmiş parası yok, karı-koca çalışıyorlar ve kiradalar. 3 bin lira kira ödeyeceğini 5000 lira ödüyor ve kendi evini almak/oturmak istiyor, işte hedef kitle tam olarak bu.
   
  gülümşen ve sevengün bunu beğendi.
Yüklüyor...
Benzer Konular
 1. hodor
  Cevaplar:
  1
  Okunma:
  208

Sayfayı Paylaş