Kim Alıyor Bu Evleri?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında EylemK tarafından paylaşıldı.

1. EylemK

EylemK Yeni Üye

İstanbul ve Türkiye de son 10 yılda ciddi bir patlama yaşamış konut sektöründe fiyatları görünce kendi kendime soruyorum ister istemez. Kredi kullanılsa aylık 5000 TL ödemesi olur, verilen peşinatı saymıyorum bile. Ortalama hane gelirinin 10.000 TL ve üzerinde olması gerekir bunu alabilmek için, zor bir bilmece.

2. BilsevM

BilsevM Yeni Üye

Yani kamuda çalışan bir doktor 5000 TL civarında maaş alırken bunları tatışmak gerekir bence de. 1+1 daireler 300.000 TL den başlıyor, bence bu normal değil, matematikle açıklayamıyorum.

3. tümenbay

tümenbay Yeni Üye

Kayıt dışı ekonomiye bulaşmamış dürüst insanlar bunu sürekli olarak sorguluyor, mantıklı gelmiyor.

4. TARKANK

TARKANK Yeni Üye

Son yıllarda kimin servetinde artış varsa onlar alıyordur, toplam hane geliri 3000 TL olan bir ailenin alacak hali yok herhalde. Bu ailenin ayda 3000 TL kazanırken 2000 TL sini kredi ödemesi düşünülemez.

5. perinur

perinur Yeni Üye

Birikimi olmayan birinin bu evleri alması zor. Adamın ya atadan dededen kalma arazisi geliri vs var. Ya bu evleri almak için basamak yapabileceği bir gayrimenkulü var. Bunları kullanıp gayrimenkule yöneliyor. Gayrimenkulün sadece yatırım tarafını da düşünmemek lazım, nihayetinde ihtiyaç da var.

6. baykara

baykara Yeni Üye

7. sonuç

sonuç Yeni Üye

Türkiyede parasının hesabını bilmeyen ciddi bir kesim var, 2.500 TL maaş alan adamın anlayamayacağı bir servet ve gelire sahipler, mantıkla açıklanamaması normal.

8. AyçaE

AyçaE Yeni Üye

Enteresan kitleler özellikle beyaz yakalılar güvenlik gibi endişeler nedeniyle bu projelere yöneliyor, o zaman da talep kendi arzını yaratıyor, aynı zamanda fiyatları şişiriyor.

9. ifakat

ifakat Yeni Üye

Hızlı şehirleşme rant ekonomisini doğuruyor. Adam gelmiş boğaz gören yere gecekondu yapmış, her seçimde kopardığı tavizlerle hırsız gibi devletin arazisine konmuş, gelen imarla da haksız bir zenginliğe ve serbete kavuşmuş. Sen köpek gibi çalışıp doğru yollardan başını sokacak bir yer alamazken o şark kurnazı apartmanlar sahibi oluyor ve senin yaşam tarzını beğenmiyor, eleştiriyor. Böyle bir sistemde bireyin kendisini güvende hissetmesi pek mümkün değil. Hızlı büyüyen ve şehirleşen yerlerde rant ekonomisinin önüne geçecek tedbirler alınmalı bir an önce.

10. GÜRBÜZH

GÜRBÜZH Yeni Üye

İstanbul birkaç bin yıllık bir şehir ve insanların buradan bir şey sahip olmak istemesi normal geliyor bana. Nüfus faktörünü söylemiyorum bile. Üstelik Anadoluda harcayamacağı kadar para kazanan da bir kitle var. Bu adam bir süre sonra yatırımını gayrimenkule yönlendiriyor. Zaten bizim milletin yatırımdan anladığı gayrimenkulden almaktır. Yada döviz alır, başkasını bilmez, bilse de riskli bulur girmek istemez. Eğitimlisi de eğitimsizi de aynı. Burada bir sürü eleştiri getiren entellektüel üniversite mezunu arkadaşlara da sorsak eline para geçince hemen gayrimenkul yatırımı yapmak ister, konu bu kadar basit aslında.

11. TalhaG

TalhaG Daimi Üye

İstanbul özelinde konuşursak merkezi lokasyonlarda kiralar almış başını gitmiş. Merkezden uzaklaştığınızda daha makul rakamlara yer bulmak mümkün ama bu seferde trafik ve mesafe olayı söz konusu oluyor.

12. İLKERT

İLKERT Yeni Üye

Birikimi olmayan beyaz yakalı uygun ödeme planları ile bu evlere talip oluyor ve bu evleri alıyor. Adamın para biriktirmek için zaman ihtiyacı var ama bu süreyi boş geçirmemek adına taksit ödemeye razı oluyor ve bir miktar şişik fiyat da razı oluyorlar.

13. gönülden

gönülden Yeni Üye

Aslında sektör inkar etse de bir balon oluştuğu doğru. Sitelerin büyük bir kısmı boş duruyor. Vaad edilen kira ve prim değerlerine ulaşmadığı için insanlar düşük rakamlaradan kiralamak istemiyor, bu sitelerin aidatlarının yüksek olması da cabası. Aynı şey ofis yatırımcısı için de geçerli.

14. KARAKURKCUK

KARAKURKCUK Yeni Üye

Şehrin her yerinde mantar gibi dikilen, birbirinin kopyası, sıkıcı, boğucu, İstanbul Silüetinin içine eden bir sürü süper lüks site yapılıyor. Bunların büyük bir kısmı da daha proje halindeyken satılıyor. Bu evleri kimler alıyor diye soranlar acaba sokakta gördüğü değeri 1.000.000. TL (Bir milyon TL) civarındaki arabalara yada bir kaç milyon TL değerindeki yatları da aynı şekilde sorguluyor mu bunları kim alıyor diye. Yada bu kadar pahalı kıyafetleri kimler giyiyor, kimler Nusrette yemek yiyor diye soruyor mu? Saf olmanın alemi yok, bu evleri gayet kafası çalışan, parasının değerini bilen, yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı müşeriler alıyor. Hatta bumüşterilerin talepleri bu sitelerin şekillenmesinde rol oynuyor.

15. NEZİHEB

NEZİHEB Yeni Üye

Ayda 5000 TL taksit ödeyemeyecek, peşinatı ve ara ödeme için birikimi olmayan kişilerin alması mümkün değildir, net.

16. BERATİYEE

BERATİYEE Yeni Üye

Sadece İstanbulda değil, Anadolunun bir çok yerinde mantıksız bir şekilde tırmanan fiyatları görünce şaşırıyorum. Bizim nesilin ev alma ihtimali gittikçe azalıyor, çocuklarımıza daha zor bir ortam kalacak gibi görünüyor maalesef

17. tosunbey

tosunbey Daimi Üye

Eskişehirde Öğrenci talebinden dolayı tavan yapmış durumda fiyatlar. Kira çarpanları 10 yılın altında neredeyse, böyle bir yatırım değeri sanmıyorum ki hiçbir yerde olsun.

18. REŞATÇ

REŞATÇ Yeni Üye

Zamanında birkaç tane müstakil ev dışında tarla olan bir çok alan şimdi lüks projeler ve sitelerle dolmuş durumda. Bu siteler yaşam başladı ve doluluk neredeyse % 100 civarında. Şehir merkezinde de durum aynı. Ben çok fazla boş yer olduğunu düşünmüyorum ve gözlemlemedim. Bence eski arabalardan yeni arabalara ve ürünlere geçiş gibi evler de yenileniyor, güncelleniyor. Bu evlere talep de eski evlerde yaşayan insanlardan geliyor. Yine Ülkenin ciddi bir göç aldığını, nüfusun sürekli arttığını unutmamak lazım.

19. yeşimpekşen

yeşimpekşen Yeni Üye

Adam 25 yaşında, evi var, yazlığı var, arabası var, bu adamın bunları çalışarak aldığını düşünmüyorsan bu evleri de kimlerin aldığını sorgulamayacaksın. Birikimi olanlar, aileden varlıklı olanlar alıyor.

20. genco

genco Yeni Üye

Anadolu kaplanları denen bir gerçek var. Adam Adanalı, Antepli, Bursalı, Trabzonlu, Kayserili, Diyarbakırlı bir şekilde parayı bulmuş. Bu şehirler gelişmiş, organize sanayisi olan yerler. Para burada kazanılıyor ama aynı bölgede harcanamıyor, o nedenle de bu paralar gayrimenkul yatırımı olarak özellikle İstanbul'a akıyor.

21. vecahettin

vecahettin Yeni Üye

İnşaat ülkenin lokomotif sektörü, alt kolları ile birlikte 400 civarında sektöre can veriyor. O nedenle bu işin Devlet politikası olması normal. Uygun krediler, peşinatsız ödeme seçenekleri vs. hep bunun için. Nihayetinde kazanan bankalar ve arsa sahipleri oluyor. Yine uygun şartlarda ev alan bir kısım müşteri de bu işin kazananı sayılabilir. Müteahhit tabiki kazanıyor ama sürdürülebilir bir model değil pnlarınki, orta vadede birleşmeler, küçülmeler, kapanmalar, iflaslar olacaktır. Kumarı oynatan kazanırmış bu işin en büyük kazananı bankadır. Çünkü bu operasyonda taviz vermeyen tek taraf bankadır. O faizini bir şekilde alır, ister firmadan ister müşteriden, onun için farketmez.

22. ÇAĞRIH

ÇAĞRIH Yeni Üye

Ülkede göz önünde olmayan ciddi bir isimsiz zengin grubu var. Ne iş yaptıklarını tama bilemezsiniz, yada çok bilinmesini terch etmezler. Kayıt dışı ekonominin yoğun olduğu bir coğrafya burası ve bunu kayıt içine almak istediğinizde para kendisine başka bir yok buluyor ve buralardan uzaklaşıyor. O nedenle pek ses etmiyorlar bu çarkın dönmesine, alan memnun satan memnun özetle.

23. tara

tara Yeni Üye

Ekonomik bir kriz patlak verecekse tam da bu konudan patlak verecek, aha da buraya yazıyorum.

24. SERAPO

SERAPO Yeni Üye

Oturduğum evin ederi 900.000 TL. Ben kiracıyım. Evin sahibi Ayşe Teyze Tokatlı. Telekomdan emekli olmuş, emekli maaşı ile birlikte benden aldığı kira ile yaşıyor mutlu mesut. Şimdi bu Ayşe teyze telekomdan aldığı maaşla bu evi nasıl almış. Yani birileri mi söylemiş şu evi al diye, yoksa kendi kendine mi akıl etmiş, bu evi almalıyım, bu ev benim olmalı diye. Evin kirası 3.000 TL, evin ederi 900.000 TL, dolar bugün 3,45. Ayşe teyze mutfakta biri mi var?

25. seren

seren Yeni Üye

Bu projelerin reklamlarında oynayan kitle var ya, hani Kuzey Avrupalı Fit Adamlar, mankenden bozma karıları, brad pitt'in çocukluğu gibi çocuklar vs, işte onlar alıyor bu evler. Yoksa senin benim gibi, Yozgatlısı, Konyalısı değil :) Şaka şaka, senin benim gibi tipler alıyor ama bizim 15 katı para kazananımız ve haryamayanımızı düşün, o nlar da mezar vadeyle :)

26. Veysel

Veysel Yeni Üye

Ben senin İstanbuldan ev alabilme ihtimalini sevdim

27. ARMENDY

ARMENDY Yeni Üye

Arz böyle devam ederse kimse almayacaktır bana göre. Nüfus ile orantılı bir üretim yok şu anda. Bölgesel planlama "Allah ne verdiyse" yani bir nevi taktik maktik yok, bam bam bam. Böyle plnlama yapılırsa bir yerde patlayacağını görmek için müneccim olmaya gerek yok. Doların birden yükselmesi bunlara öyle bir tokat attı ki hala kendilerine gelemediler, % 25 iskontoyla ev satıyorlar, bankaya da % 25 komisyon ödüyorlar,evi de hemen teslim ediyorlar sonra da para kazandıklarını sanıyorlar. Finanstan, matematikten bihaber adamlar, beter olsunlar.

28. öztuna

öztuna Yeni Üye

Parası olanlar alıyor tabiki, buradaki züğürtlerin de çenesini yoruyor bu alımlar.

29. MUHİDDİNM

MUHİDDİNM Yeni Üye

Devletin inşaat sektörünü canlandırmak adına kamu arazilerini uygun bir şekilde kullanıma sunması proje arzını ciddi bir şekilde artırmıştır. Tabi bu esnada kayrılan bazı gruplar yada şirketler olması kaçınılmazdır. Konutta en büyük maliyet arazi maliyetidir. Doğal olarak uygun elde edilen arazilerde konut maliyetleri düşük seyretmiştir. Bu durum kar marjını artırmış ve bu işlere daha geniş bir kitlenin daha iştahla saldırmasına yol açmıştır. Maliyetin düşmesi ise müşteri tarafında fiyatlara yada kiralara yansımamıştır, garibim müşteri yine firmanın belirlediği fiyattan alım yapmak zorunda kalmıştır. Gelecekte kazanacağı karın bir kısmını da aç gözlü müteahhite bırakmıştır. Bu nedenle kurulan bu düzenin bozulması ne Devletin, ne bankaların, ne müteahhit firmaların, ne reklam alanların, ne de bu işten nemalananların işine gelmeyecektir. Üretmeden tüketen toplumların gelecekleri pamuk ipliğine bağlıdır. Geleceğini harcayan bir toplumuz ve kazanmadığımız paraları harcıyoruz, yada borçlanıyoruz. Bu düzenin sürdürülebilir bir yapıya devşirilmesi elzemdir kanaatimce.

30. TUNCAYD

TUNCAYD Yeni Üye

Sina Ankaradaki projelerinde ağırlıklı beyaz yakalıya yönelik reklam yapıyor. Ankaradaki projesinde yanlış bilmiyorsam daireler 400.000 TL den başlıyor. Bana bu insanların buralardan bu kadar rahat ev alabilmesi mantıklı gelmiyor, Sinpaşın da tüm satış kurgusunu buna göre yaptığına inanmıyorum. Karı koca çalışsa ve hane geliri 10.000 TL bile olsa yine de zor.

31. GülenC

GülenC Yeni Üye

Birkaç yıl öncesine kadar fiyatlar bu kadar şişmemişken bir çok kişi ev aldı, hatta bu iş bir moda gibiydi. Bu evleri alan kişiler nispeten daha normal kişilerdi. Bugün ev almak ciddi bir zenginlik göstergesi gibi. Saçma sapan lokasyonlarda yıllık gelirinin 10 katı rakamlara ev almak cesaret işi yoksa.

32. NazmiN

NazmiN Yeni Üye

Kesin ip var :)

33. KORAYK

KORAYK Yeni Üye

Bu sermaye nereden, vergisi algısı nedir, maliyeti nedir, karı nedir? Banka, Devlet, Müteahhit, Vatandaş bu işin ne kadar neresinde. Yatırım bankaları bu işi körüklüyor ve soğumasına izin vermiyor mu yoksa gerçekten talep ve ihtiyaç var mı? Kriz var deniyor ama fiyatlar aşağı inmiyor, olmayan şey mi alınıp satılıyor, açığa işlem mi yapılıyor, arz ve talep dengeli mi? Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi :) Kafamda deli sorular.

34. ANILÖ

ANILÖ Yeni Üye

Ali Bey'e (Ağaoğlu) sorsanıza yılda birkaç bin ev satıyor, kim abi senin müşterin kime satıyorsun bu kadar evi diye :)

35. Hüseyinİ

Hüseyinİ Yeni Üye

Eğer emlak balonu haberleri gerçekse durum vahim. Amerika ve İspanya emlak krizlerinin nedeni banka kredisi üzerinden dönmeleri yani mortgage kaynaklı idi. Türkiyede henüz bu seviyede olduğunu düşünmüyorum. Ancak sektör deli gibi üretmeye devam ettikçe bankalar sistemin içine daha çok girmek zorunda kalacak ve risk artacak. Krediler ödenmemeye yani geri dönmeye başladığında ise bankalar bu riski yönetemeyip vadesi gelmemiş kredileri de geri çağırmaya başlayacak. Böyle bir hakları var maalesef. Bu durum sistemin patlamasına neden olacak ve bahsedilen kriz ortaya çıkacak. Lokomotif kabul edilen ve bir çok sektörü beslediği söylenen inşaat sektörü bir çok sektörle birlikte geri döndürülemeyecek bir yola girecek. Kötü bir senaryo gibi görünüyor ama çok uzak değil.

36. SONGÜLÖ

SONGÜLÖ Yeni Üye

Son bir yıldır anlatıldığı kadar satılamıyori yani alınamıyor diyelim. Krizin habercisi sayılabilir bu durum, keşke alımlar devam etse ama İnşaat sektörü haricinde de piyasalarda ciddi durgunluk var. Bu sektöre özel bir durum değil yani.

37. NURTENY

NURTENY Aktif Üye

Sabit gelirli kişiler uzun vadeli borçlanmaya daha kolay girebiliyorlar. Bu kişiler özel sektör çalışanı ise iş garantilerinin olmaması büyük risk. Gerçi artık devlet memurlarının da iş garantisi yok. Umuyorum ilerleyen dönemde krediler ödenmezse devlet banka yada firmalara ödeme taahhüdü vs vermiyordur da bu yükte bizim sırtımıza binmez.

38. EMIRS

EMIRS Yeni Üye

Seviyoruz bu evleri alanları, sektör onlara duacı :)

39. NecipG

NecipG Yeni Üye

Organize İşler Filminde Yılmaz Eerdoğan'ın bir repliği vardı; "etrafına bak süpermen, evlere bak ! herkes haketti de öyle oturuyor öyle mi ? hiç arak yok yani ? herşey tertemiz ? uyan süpermen daha uçucan!" diyordu. Yine Balzac abimiz "her büyük servetin altında bir suç yatar." diyor. Özetle herkes hakkıyla almıyor olabilir..

40. TANSELS

TANSELS Yeni Üye

Emlak Balonu konusunda bu konu detaylı tartışılmıştı aslında.

41. ILKERF

ILKERF Yeni Üye

Bir zamanlar Araplar alıyordu, artık onlar da ortada yok. Zaten öyle çok bir satışta yok, özel durumlar hariç

42. benay

benay Yeni Üye

Konut alanlar neyse de İstanbul'un EsAngeles'ı tabir edilen Esenyurt bölgesinde kim konut alıyor onu anlamış değilim. Bunu bilen varsa anlatsın hep birlikte öğrenelim.

43. NagihanM

NagihanM Yeni Üye

Ev fiyatlarının kim tarafında belirlendiği muamma. Ciddi bir dengesizlik ve adaletsizlik söz konusu. Lokasyona göre değişebilecğeini biliyorum ama şu anda Bağdat Caddesinde Caddeye 50 metre mesafede 2+1 daireyi 750.000 TL ye almak mümkün iken, Sancaktepede (Levander) Projesinde aşağı yukarı fiyatlar aynı. Yani iş maliyet hesabından öteye geçmiş bence yaşam mücadelesine dönüşmüş durumda. Bağdat Caddesinde uzun süredir satışlarda yaşanan durgunluk fiyatları bu seviyelere çekti. Üstelik dolar artı ve maks terine açıldı. Yani dolara 2,20 civarında iken 950.000 TL lere satılan evler Dolar 3,45 iken 750.000 TL lere alıcı bulamıyor. Bence konut yatırımcısı başta olmak üzere herkes şapkasını önüne koyup düşünmeli.

44. RagıpA

RagıpA Daimi Üye

Eskişehirde minimum evler 250.000 TL den başlıyor. Bu alt limit gibi, biraz düzgün bir şey olsun derseniz 450.000 Tl yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Millet aldığına göre demekki piyasalar sıkıntılı değil, memlekette kriz yok, herşey yolunda. Yani matematiğin bittiği yerde olabiliriz, Pisagor'a Öklit'e selam olsun.

45. yümin

yümin Yeni Üye

Kredi işi sıkıntılı ve geleceğinizi ipotek altına alıyor ama kredi nihayetinde TL. Bir süre sonra enflasyona yenik düşeceği aşikar. Evin yatırım değerini düşünüyorsanız kira getirisi ile 20-22 yılı geçmeyecek bir tercih yapmalısınız ki zarar etmeyin. Ev ihtiyaçtır, alınır, prim yapar, değerlenir, kira getirisi olur. Kira bitmeyen borç gibidir. En iyi yatırım gayrimenkule yapılan yatırımdır. Siz yine de bütçeleyebilirseniz ev alın, alınmış alınmıştır.

46. BÜLENTİ

BÜLENTİ Yeni Üye

Memur yada sabit gelirli kişilerin aileden birikimi yoksa zengin bir aileye gelin/damat olmadıysa kiracı olmaları kadermiş gibi görünüyor. Zaman geçtikçe fiyatların daha erişilmez bir hale gelmesi de oldukça yüksek bir olasılık. Bu nedenle sosyal devlet anlayışı gereği birileri hiç ev alamazken birilerinin birden çok ev sahibi olması aslında sadece sabit gelirli kişilerin sorunu olmamalı. Toplumda eğitimli ve okumuş kişilerin gelirleri hızla düşerken kimse bu alana meyil etmeyecek ve cazibesini kaybedecek gibi bir risk oluşuyor. Belki dengeler zamanla değişir, kimbilir.

47. suad

suad Yeni Üye

Yoğun ziyaretçi alan bir ofiste pusuya yatarak öğrenilebilir aslında:) Şu anda peşinat ödemesini hariç tutarsak minimum kredi ödemesi 3000 TL civarında. İki kişilik bir ailenin 5000 TL para kazandığını düşünelim, mutfak masrafı gibi asgari geçim masraflarını düşünürsek bu krediyi ödeyebilmeleri için fotosentez yapmaları ve ot gibi yaşamaları gerekir bana göre, yada bizim ufkumuz çok dar hane gelirini 5.000 TL nin üzerinde hayal edemiyoruz :)

48. AyşimG

AyşimG Yeni Üye

Mutlaka bizim bilmediğimiz bir şeyler var, dış mihrakların işi olabilir, yani yabancı satışı gibi.

49. görker

görker Daimi Üye

Benim göremediğim bir şeyi görüyor olabilirler.

50. SEYHAN

SEYHAN Yeni Üye

İstanbul'u özellikle incelemek gerekir bence. Ailenin toplam geliri 5000 TL iken sürekli kredi çekip ev alması yönünde baskılar ve teklinler geliyor. Önümüzdeki 10 yılın ne olacağını bilemeden gelirinin büyük bir kısmını krediye başla diyorlar. Buna kim cesaret edebiliyor gerçekten anlamak güç. Tamam sonuçta ev sahibi olacaksın, biraz sınıtı çekmek normal kabul edilebilir ama sosyal hayatından vazgeçeceksin, daha kısıtlı bir hayat süreceksin, hobilerinden ve zevklerinden vazgeçeceksin, çocukların bile bu durumdan etkilenecek. Çektiğin kredi tutarının iki katına yakınını geri ödeyeceksin. Ödediğin faiz kadar evin değerlenmeyebilecek ve zarar edeceksin, psikolojin bozulacak.Yani bilemiyorum nereden baksan çok kolay bir karar gibi görünmüyor

51. özlenstern

özlenstern Yeni Üye

Kayıt dışı ekonomiden gelen gelirleri kayıt içine aktarmak için kullanılıyor olabilir, bir dönem otelcilik işi böyleydi, karanlık abilerin mutlaka bir oteli olurdu, kimsenin günahını almayalım tabi.

52. RASIMB

RASIMB Yeni Üye

Konut nihayetine bir ihtiyaç, adam da kendi bütçesine göre ihtiyacını görüyor. Sen ayakkabıyı mahmut paşadan alırsın, 60 TL verirsin, o adam Prada'dan alır 1.500 TL verir. İhtiyaç boyutu ve gelirle alakalı bir konu. Bu evleri alanlara geri zekalı muamelesi yapmaya gerek yok. Bir şeyleri senden benden doğru yapıyorlar demekki bu evleri alacak parayı çıkarabiliyorlar.

53. bengisu

bengisu Yeni Üye

Bankaların bir çoğu projeleri kredilendirmiş ve bir nevi ortak olmuş durumda. Sektöre çok sıcak bakmamakla birlikte fazla alternatifleri de yok. Nihayetinde bankalar piyasa faizini sunuyorlar firmaların sübvanse etmesi ile foran makul seviyelere geliyor. Yine bankaların elinde ödenmeyen kredilerden dolayı ciddi bir stok oluşmuş durumda. Bu stok anları da tedirgin ediyor nihayetinde sektörün riskini paylaşmış oluyorlar.

54. GÖKKUŞAKLARI

GÖKKUŞAKLARI Yeni Üye

İsmi lazım değil en kıytırık projelerde bile daireler 300.000 TL den başlıyor, 3.000.000 TL'ye kadar çıkıyor. Bunlarında deli gibi satıldığını söylüyorlar, yok % 80'ni satıldı, yok % 200'i bitti falan filan. Yani bu evlere 700-800 bin TL veren yüzlerce insan var o halde. Kim kardeşim bunlar. Hani piyasa sıkıntılıydı, hani para dönmüyordu? Ocak ayından bu yana % 13 artmış satışlar konutta. Üst düzey beyaz yakalı 10.000 TL maaş alsa yine işin matematiği oturmuyor, 20.000 TL maaş alsa ki bu kadar maaş alan kişi sayısı oldukça sınırlı onlar bile 10.000 TL kredi taksidi ödese bir yılda 120.000 TL ödeyebiliyor. İki üniversite bitirdim benim mantığım almıyor.

malkara lordu bunu beğendi.
  55. ARTUNÇK

ARTUNÇK Yeni Üye

Sanıyorum artık kimse almıyor

56. sazan

sazan Yeni Üye

Durgunluk doğru ama yıl sonunda yine görürsünüz 600 bin tapu el değiştirdi diye

57. mebrure

mebrure Yeni Üye

600 bin tapunun el değiştirmesi ekonomik bir büyüklüğü göstermezki, ne olacak 30 yıllık evlerin aliden veliye geçmesi, 150. kere el değiştirmesinin ekonomiye ne katkısı var? Alinin cebindeki para velinin cebine giriyor, katma değer yaratıyor mu? Geçin kardeşim bu işler

58. vehbiye

vehbiye Yeni Üye

Şu anki sorun konut yada emlak balonu mevzuu değildir. Sadece finansal sorundur, bankacılık sektörünün oyuna girmek istememesinden kaynaklanıyor. Bunu da daha küresel düşünmek lazım, faiz oranları ile konut satışı (fiyatları) arasında ters orantı vardır, biri artarsa diğer düşer. Faiz oranları %'1 lerin altında olsa bugün bu daralmayı konuşmuyor olurduk. Yani sorun konutun ihtiyaç boyutu ile ilgili değil, finanse edilmesi ile ilgili. Ucuz para yok, konut finansmanı sağlanamıyor o nedenle konut satılamıyor, bu kadar basit.

59. MALİHS

MALİHS Yeni Üye

Bu mevzu üzerinden siyasete vurmaya çalışan dangalakları anlayamıyorum, sanki konut satılamayıp kriz olursa her şey düzelecek, ekonomi daha iyi olacak, bu kadar gerizekalılık ancak eğitimle mümkün olur herhalde.

60. yarkın

yarkın Yeni Üye

TL nin değeri neden düşüyor bunu açılayabilen var mı? Yani dolar neden bu kadar yükseliyor. Basit bir mantıkla eğer ülkede hizmet ve üretim mevcut para miktarının gerisinde kalıyorsa paranın değeri düşüyor, buna çözüm üretmek yerine hamaset edebiyatı yapıyorlar, Sonra gelmiş diyorsunki siyaseti karıştırmayın, siyasetle ekonomi kardeştir, bir birlerini ayrı düşünemezsin. Kaldı ki Türkiyede iktidarları getirip götüren çoğu zaman ekonomi olmuştur bunu unutmayın.

61. seva

seva Yeni Üye

Tarımı, hayvancılığı, üretimi bitir, herkesi her şeyi inşaata yönlendir, sonra siyaset konuşmayın, ne güzel İstanbul be.

62. AYŞENB

AYŞENB Yeni Üye

4 milyon suriyeli'yi besliyoruz, bu yükü neden Türkiye tek başına alıyor, ekonomiye büyük yük, bence bu durum yeterince iyi yönetilemedi.

63. BAŞARÇ

BAŞARÇ Yeni Üye

Ekonomimizin temel sorunu tüketim çılgınlığına kapılıp gitmemiz kardeşim. Biraz tasarruflu olun, Tekirdağda 2 dönüm tarla fiyatına aldığınız telefonları her yıl değiştirmeyin, ithal ürünlerin ikamesi varsa yerliyi tercih edin, müsriflikten kaçının, her şeyi devletten beklemeyin.

64. IBRAHIME

IBRAHIME Yeni Üye

Bankaları yurtışı fonlarını dövizle borçlanarak buluyorlar, sonra bunları inşaat sektörüne 1 koyup 5 almak için yatırıyorlar, kredi kullandırıyorlar. Dolar yükselince ellerinde patlıyor tabi. Doğuş'un yapılandırma istemesinin temel sebebi kur farkı. Geçmiş olsun.

65. IRFANY

IRFANY Yeni Üye

......

memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.

........

K.Atatürk

66. kavas

kavas Yeni Üye

ehonomi çoğ eyi :)

67. FEYZAA

FEYZAA Yeni Üye

İnşaat maalesef reel bir üretim değildir, bunu yukarıdakilere anlatmak lazım, ama çok zor bu saatten sonra.

68. risale

risale Yeni Üye

IMF'ye borcu ödedik dediler ama dış borç sadece IMF'den alınmıyor ki güzel kardeşim, bunu yiyen 30 milyon çmr bulabilirim sana, seçim zamanı göreceksin yine.

69. alime

alime Yeni Üye

Memlekette liyakata göre görev verilse sorun çözülür. İşi ehline vermek lazım, torpil, adam kayırma, rüşvet çarkını bozmak lazım.

70. sepid

sepid Yeni Üye

Teknoloji üretimi yok, ihracat yok, verimlilik yok, tasarruf yok. Turizm vardı iyi kötü onu da komşularla kötü olup hiç ettik, Allah sonumuzu hayretsin.

71. uçarlı

uçarlı Yeni Üye

Yine başlıktan alakasız bir yere giden içerik

72. bahar

bahar Yeni Üye

Şu anda kimse almıyor

73. OKYANUSE

OKYANUSE Yeni Üye

Bu dönemde fırsatçılar alır kim alacak, fiyatlar dip yapmış durumda, bu fiyatlara normal şartlarda almanın mümkün olmadığı yerlerde bu işin farkında olanlar alıyor

74. RinaB

RinaB Yeni Üye

doları yukarıdan bozduran ve konutu dipte yakalayanlar alıyor

75. uğanbike

uğanbike Yeni Üye

76. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

ihtiyacı olan ve imkanı olan alıyor diyebiliriz

77. malkara lordu

malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

borçlanabilme kriterine uygun herkes alabiliyor.

78. RanaÇ

RanaÇ Yeni Üye

fırsat gören yada yaklayan alıyor

79. Sektörü takip eden fiyatların dip yaptığını bilen aklı başında hesabını kitabını bilen insanlar alıyor

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş