Kira Çarpanı Nedir?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında hodor tarafından paylaşıldı.

 1. hodor

  hodor Aktif Üye

  Gayrimenkulün değerinin yıllık brüt kira getirisine oranıdır. Değeri 500 bin TL olan konutun aylık kira getirisi 2000 TL ve yıllık kira getirisi 24 bin tl olsun. Bu durumda 500 bin / 24 bin = 21 yıl olarak hesaplanır.
   
 2. hodor

  hodor Aktif Üye

  Şu ana kadar hep 20 yıl yani 240 ayı konuştuk. İstanbulda konutta bu oranlar kaldı mı? Kaldıysa hangi bölgeler şu anda 240 ay civarında?
   
 3. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Kira çarpanının mantıklı olmadığı yerlerde üreticilerin bir argümanı var. Maliyetlere bakın diyorlar, yani biz şimdi yapsak aynı rakama mal edemiyoruz, arazi maliyetleri çok değişti diyorlar, bu nedenle kira çarpanına bakmayın alın geçin diyorlar :)

  Yani 2 yanlışın bir doğru etmemesi gibi, çarpan mantıksız ve maliyetler de doğru değilse bir yerde bir hata var ve bunun düzelmesi, yada piyasanın düzeltmesi gerekiyor. Demekki biri mantıksız ve matematiği olmayan bir taleple geliyor.
   
 4. erdal

  erdal Yeni Üye

  Şu anda Ticari 16 yıl civarında, kurumsal markaların kiralamaları ile 20-21 yıl civarında dolaşır. Konutta 2008 yılında 16 yıl civarında idi, şu anda 24 yıl civarında, 22 yıl ve altı iyi kabul edilir. Bu anlattıklarım İstanbul için geçerli, Eskişehirde 12 yılda dönen ev bulursunuz yoksa.
   
 5. salih

  salih Yeni Üye

  İstanbulda ev almanın mantıksız olduğunu gösteren katsayı. 300 ay kira çarpanı mı olur.
   
 6. denizkaya

  denizkaya Yeni Üye

  En sağlıklı analizi yöntemidir gayrimenkul fiyatını belirlemede, klasik ama mükemmel çalışır.
   
 7. Gayrimenkulün değerinin yıllık kira getirisine oranı olarak özetlenebilir. Değeri 500.000 TL olan bir evin kirası 2.000 TL ise, 500.000/2000=250 ay kira çarpanıdır, onu da 12 aya bölerseniz size yıl hesabından 20.8'i verir ki İstanbul için mantıklıdır.
   
  Admin bunu beğendi.
 8. engin

  engin Yeni Üye

  Alacağınız evin fiyatı hakkında hiç bir fikriniz yoksa evin kira değerinden yaklaşık olarak hesaplama şansı veriri size kira çarpanı. Tek başına ev değerini belirlemede yeterli değildir ama yine de fikir verir. Evin prim değerini ve potansiyelini de dikkate almak gerekir gerçek değerini hesaplayabilmek için.
   
  Admin bunu beğendi.
 9. hodor

  hodor Aktif Üye

  Tek başına kira çarpanı yetmez, evin ve bölgenin ortalama primlenme miktarı, yıllık enflasyon, evin kira getirisi gibi değerlerle birlikte kullanılmalıdır.
   
 10. engin

  engin Yeni Üye

  825.000 liralık ev 2800 lira kira getiriyorsa, amortisman ve kira gelirinden ödenecek vergi gelirini de düşersek 2500 TL gibi kira gelirini kabul etmek daha doğru bir hesap olur. 2500 X 12 = 30.000 TL aylık getirisi olan evin 27 yıl gibi bir kira çarpanı oluyor vergiler ve diğer masraflar düşüldükten sonra. Ancak burada dikkate almanın gereken diğer bir konu 5 yıl sonra bugün 825.000 TL olan evin ne kadar olacağı ve alıcı bulup bulamayacağı. Kıyaslamak gerekirse ev eğer 3 katı fiyata da çıksa diğer yatırım araçlarının getirilerine de bakmak lazım. Yani ev 3 katına çıktı ama dolar, altın, borsa sabit mi kaldı, onlar kazandırmadı mı? Dünyada genel olarak bir kaos bir dalgalanma vari bu sadece bizim ülkemize özel bir durum değil ve para puslu havayı sevmiyor, istikrarlı ortamlara kaçıyor. Bizdeki 7-8 yıllık bol para ve nakit dönemi bitti. Herkes yatırımını buna göre yapmak zorunda. İnşaat nihai bir üründür ve evi alıp oturursun, tekrar üretime girmez. O nedenle bir an önce üretim ağırlıklı bir politika belirlemek gerekiyor, konut ihtiyaç kabul ama ekonominin tüm dinamikleri konut üzerinden dönerse bir süre sonra tıkanma kaçınılmaz olacak.
   
 11. Berat

  Berat Aktif Üye

  Çok uluslu fonlar yada yabancı büyük yatırımcılar kira çarpanından ziyade dolar bazında ülkenin tahvillerini inceler. Yani tahvil dolar bazında % 6 ve üstü yıllık getiriye sahipse onlar için kira çarpanı 20'dir, 20 yıldır. Kurumsal yabancı yatırımcılar bir ülkede gayrimenkul satın alırken, o ülkenin dolar bazlı tahvillerini baz alıyor. Projeye ortak olmak isteyen körfez ülkeleri menşeeli fonların yöntemi daha ilginç. Dolar bazında yıllık % 15 getiri bekliyorlar, yani gayrimenkul 2 yıl sonra satılacaksa % 15 + % 15 getiri sağlayacak sonra kalan para bölüşülecek, beklentileri bu şekilde. Bizde dolar riskini kimse almadığı için şu sıralar fonlarla pek ilerlenemiyor ne yazık ki.
   
 12. lami

  lami Yeni Üye

  İstanbulda ev kiraları 23-24 yıl çarpanı civarında 2018 yılı itibariyle. Olması gereken bana gire 200-240 ay arası.Bu konuyu irdelemek lazım
  İ
   
 13. SELMİNA

  SELMİNA Yeni Üye

  İstanbul özelinde konuşursak kiralar uygun sayılabilir evin fiyatına göre. Oturduğun evin kirası 4000 lira almak istesen ev 2.5 milyon lira.
   
 14. MERVET

  MERVET Daimi Üye

  Eve, semte, lokasyona, toplu ulaşım kolaylığına göre değişebilien kiralardır. Semtin bir rayici vardır, bunun üzerine evin durumu gelir ve kira bedeli ortaya çıkar
   
 15. kıner

  kıner Yeni Üye

  1 milyon liralık evde 3000 TL kiraya oturursunuz, aynı oranda paranızın banka faizi 17 bin lira civarındadır. Karar sizin
   
 16. SAVAŞT

  SAVAŞT Yeni Üye

  Satış bedeline göre uygun görünse de milli gelire göre yüksek olan kiralardır.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş