Konut fiyatları düşecek mi?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında hodor tarafından paylaşıldı.

1. hodor

hodor Aktif Üye

Piyasa malum, emlak balonu konuşuluyor her yerde, fiyatlar düşer mi?

2. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Kira çarpanı 200 aya kadar olan konutların fiyatının düşeceğini düşünmüyorum. 200-300 ay arası olanlar biraz durağan seyredecektir, 300 ayın üzerindekiler sıkıntı yaşayabilir. Ancak bizim müşteri profilimiz ve ticaretimiz genelde fırsat algısı üzerine kuruludur. Eğer 500.000.-TL lik bir ünite 450.000.-TL'ye düşerse direkt olarak alacak biri çıkar fırsatı kaçırmamak için. Haliyle arz/talep dengesi nedeniyle fiyat tekrar 450-500 aralığına oturur, daha aşağı düşmez. Dolardan örnek verecek olursak, 3,20 den dolara alan kişi, 3,40'a gelince doları bozduruyor, piyasada dolar artmaya başlıyor, dolar satışı artınca dolara fiyatı düşmeye başlıyor, dolar 3,30 gibi bir seviyeye geldiğinde tekrar alımlar başlıyor ve dolar tekrar yükselmeye başlıyor. Özetle bu şekilde.

yazan bayan bunu beğendi.
  3. malkara lordu

malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

bu piyasayı domine eden oyuncular böyle ülkenin de ar-ge sini yapıp 5 yıllık planlamalarını yapmış olmalılar. konut bana göre 1.5 yada 2 yıl sonrasının m2 fiyatıyla satılıyor kötü bir durumda yada şartta fiyatta kar dan zarar ederek esneme yapabilirler firmalara çok zararı olacağını düşünmüyorum.en azından böyle bir öngörüleri olduğunu düşünmek istiyorum. belkide kendimi rahatlatıyorumdur :)

4. Niko

Niko Yönetici

Doların artması kısa vadede yabancıya yarar, 1 ay önce 100.000 USD ye aldığı evi bugün 88.000 USD ye alıyor olacak. Ancak daha önce almış olanlar yabancı yatırımcılar da kötü bir yatırım yapmış olacaklar. Dolayısıyla al-sat yapan yabancılar için olumsuz, alıp ikinci bir adres olarak kullanacak yatırımcılar için olumlu değerlendirilebilir. Vatandaşlık verilirse eğer Creme de la creme olacaktır bence.

malkara lordu bunu beğendi.
  5. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Sektörde daha ciddi bir daralma olursa, (ekonomik kriz, toplu işten çıkarmalar, işsizliğin artması vs.) büyük kısmı banka kredileri ile alınan konutlar bankaya geçebilir. Bankaların elinde ciddi bir konut stoğu olursa o zaman işin rengi değişir. Bu kötü senaryoda belki bir miktar fiyatlar düşebilir. Onun haricinde hammaddesi arsa olan (ki İstanbulda yeni arsa/arazi üretmek imkansıza yakın) bir malın fiyatının düşeceğini düşünmüyorum. Sadece İstanbulda Kentsel dönüşüm için gereken finansman 400 milyar dolar civarında. Haliyle bu 20 yıllık bir sürede gerçekleşecek uzun vadeli bir plan. Kiraları yükselten kentsel dönüşüm nedeniyle artan kiralık konut talepleri ve 3 milyon civarında suriyeli mültecinin ülkemize gelmesi. Yakın zamanda bu konularda değişiklik olmayacağı için radikal bir değişiklik de beklememek lazım.

osiris666, JÖLELİ ve malkara lordu bunu beğendi.
  6. Uzman

Uzman Üye

Morgan Stanley, "Orta vadede Türkiye`de konut fiyatlarında bir düzeltme olabilir" açıklamasını yaptı.

Morgan Stanley, demografinin desteğini devam ettirmesine rağmen, satın alınabilirlikte son yıllarda iyileşme olmaması, geçmişle karşılaştırıldığında getirilerin düşmesi ve arz talep dengesizliklerine dair ilk sinyallerin gelmesinin orta vadede Türkiye'de konut fiyatlarında bir düzeltmeyi gerektirebileceğini bildirdi.

Türkiye'de konut fiyatlarını 2010 yılından bu yana reel olarak yüzde 36 arttığını ve bunun 2004 yılından bu yana konut kredilerinde kayda değer artışla bir araya gelmesinin bir düzeltmeye ilişkin endişeleri artırdığını vurguladı.

Morgan Stanley, bir düzeltme yaşanması halinde, bunun esas olarak makro etkilerini GSYH ve bankacılık sektörü üzerinde görmeyi beklediklerini de vurguladı. Mortgage kredilerinin bankacılıksektörü için sistemsel problem üretmesini beklemeyen Morgan Stanley, ancak fonlama yapılarında uyuşmazlıklar olan ve çalışma sermayeleri sınırlı bazı mütahitlerin sorunlar yaşayabileceklerini belirtti.

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/ha...-fiyatlarinda-duzeltme-olabilir-/60000/60225/

7. yazan bayan

yazan bayan Aktif Üye

Konutta demir çelik gibi ithal girdiler yüksek. Şu anda arz fazlası var. Kur artışı fiyatlara yansıyacak. Önümüzdeki dönemde zamlar görülebilir, yeni yapılan konutların fiyatları yükselebilir diye düşünüyorum.

JÖLELİ bunu beğendi.
  8. Niko

Niko Yönetici

Konu bence milli gelirle direkt alakalı, milli gelir artınca fiyatlar ve satın alma gücü artıyor, düşünce durağanlaşıyor.

9. malkara lordu

10. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

İstanbulda konut fiyatları reel anlamda düşmez, ne den biliyor musunuz?

İstanbul gibi doğunun ve batının merkezinde yer alan bir metropolde nitelikli ve depreme dayanıklı konut sayısı hala yetersiz. Yapılan üst ve alt yapı yatırımları son hız devam ediyor, yurtiçi ve yurtdışından ciddi göç alıyor ve bu gelen insanlar da gayrimenkul yatırımı yapıyor. İnsanların bireysel yaşama istekleri artıyor, konut kredilerinde ödememe oranı hala % 1'in altında, milli gelirde kabul etsek de etmesek de ciddi bir artış var. Yeni arsa üretemiyoruz, kentsel dönüşüm çok yavaş ilerliyor, yatırım aracı olarak gayrimenkul hala insanların ilk tercihi. İstanbul ölçeğindeki şehirlere göre İstanbul'un hala çok ucuz olması, m2 birim fiyatlarının hala çok düşük olması. Toplumun büyük bir kısmının konut almaya aç olması ve başını sokacak bir ev almak için çırpınması. Buna benzer onlarca sebep sayabilirim, işte bu nedenlerden dolayı İstanbul özelinde fiyatların düşmesi çok ama çok zor.

11. malkara lordu

suryapı altan bey ucuz konutun zamanı geldi demiş yalnız ucuz algısı neye göre ? bana göre ucuz ile gmy yada gm ye göre ucuz algısı farklı sonuçta :)

http://www.dunya.com/sektorler/emlak/pahalida-talep-az-ucuz-konut-zamani-geldi-haberi-357319

JÖLELİ bunu beğendi.
  12. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

Nitelikli konut arzı hala yeterli seviyelerde değil, ben orta vadede düşeceğine inanmıyorum ama köpüğün çok olduğu yerlerde fiyatta düzeltmeleri olabilir, yani kira çarpanının fahiş olduğu yerlerde kira çarpanlarından dolayı bir miktar geri gelmeler olabilir, ki bence olması gereken de budur.

13. bak kira çarpanını boşver ne diyorum yeni proje m2 maliyeti sattığımız bitmiş ürün m2 fiyatından fazla. Mayolu adamlara daire villa sattım ben bunlar problem değil yine olsa yine satarım

14. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Halep ordaysa arşın burada. Dap ı sat görelim, sırça Köşk'ten inebilirsen tabi

osiris666 ve yazan bayan bunu beğendi.
  15. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

Konut fiyatları bir miktar düştü zaten. Fiyatın düşmesinden ziyade artık çok fahiş artışlar beklemiyor piyasalar, bence herkes bu duruma alışmalı. Proje çıktıktan 1-2 yıl sonra %80 e yakın fiyat artışı mümkün değil artık. Firma zaten eskisi gibi füşük fiyattan çıkmıyor, çıkarsa da 3-5 daireyi çıkıyor.

16. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Bir düzeltme olacağı kesin. Ben bu düzeltmenin müteahhitin kar marjından ziyade arsa fiyatlarından gelmesini bekliyorum, arsa sahipleri kendi marjlarından bir miktar feragat edecek, yoksa müteahhit projede % 20 ile çalışıyor, bunun finansman maliyetini ve riskini de koyarsan daha düşük işe girmeyeceklerdir. Arsa sahipleri özellikle bağdat caddesinde % 80 istemeyecekler bir zahmet.

17. malkara lordu

şimdi arsa sahiplerinin zihniyeti biraz enterasan. adam diyorki sinpaş bana %35 verdi ama azim inşaat %50 verdi azimi seçtim. hayırlı uğurlu olsun anlatamazsın. hiç unutmuyorum erenköyde starbucks ın mal sahibi , bu adamlar çay çorba satarak benim kiramı çıkaramazlar deyip adamları geri çevirmiş sonra araya giren bazı tanıdık abilerimiz zar zor ikna etmişlerdi :))) eğitim şart @osiris666 arsa sahiplerine paranın zaman değeri dersi versin :)

18. İsaD

İsaD Yeni Üye

Ben emlak fiyatlarının çok ciddi düşeceğini düşünmüyorum. % 25 civarında gerilemiş zaten, banka sübvansiyonlarını saymıyorum bile. Büyük ABD mortgage krizinde bile Newyokta ev fiyatları düşüşü % 20'yi geçmedi. Manhattan'da % 10 civarındaydı, daha aşağı düşmedi. Çünkü kriz emlak krizi değil finansal bir krizdi.

19. ismailbağdatlı

ismailbağdatlı Yeni Üye

Siyasi belirsizlik nedeniyle emlak sektöründe bir durgunluk var. Belki fiyatlarda kısmi bir gerileme de söz konusu. Ancak emlak balonu var ve patlayacak görüşüne çok itibar edemiyorum. Satışa çıkmış çok ünite var ve aslına bakarsanız ev almak için en doğru dönem bu dönem. Yatırım böyle günlerde ve böyle ortamlarda yapılır. Fiyatlar ve şartlar gevşemiş, müteahhit eskisi gibi dik duramıyor, yap teklifini alabildiğini almaya bak. Böyle dönemlerde nakitte olanlar en avantajlı yatırımcılardır. İstedikleri fırsatı değerlendirebilirler yada yeni fırsatlar yaratabilirler. Özellikle kriz döneminde ev alırsanız bunu çok avantajlı bir şekilde almanız mümkün zira kriz sonsuza dek sürmeyecek. Milli gelir % 7-8 artarken gayrimenkul % 20-25 artar, bu durumu süresel durgunluklar çok fazla etkilemez.

20. EROLK

EROLK Yeni Üye

Gayrimenkuldeki şu dönemdeki durgunluk fiyatla ilgili değil, güvenle ilgili. İnsanlar ülkeye ve geleceklerine güvenemedikleri için yatırım yapmıyor, bu sorunu çözmezseniz katlanarak diğer sektörleri de vuracak.

21. müzdad

müzdad Yeni Üye

Spekülasyon yapıp al-sattan parayı vuranlar mutlu değil gidişattan. Kendi işinden kazanmadığı parayı ev alıp satarak kazanan adam şikayetçi, projeden ev alıp teslim edilmeden 2 katı fiyatına satamıyor artık normal olarak, balon dedikleri tam olarak bu adamın yaptığı işte. Bu adamı engellerse piyasalar sağlıklı bir yere gider.

22. aykın

aykın Yeni Üye

Kira rakamları son bir yılda İstanbulda genel olarak % 20 civarında düştü. Kira çarpanları 10 yıl önce 200 ay civarında iken bugün 300 aylar seviyesinde seyrediyor. Bu çarpanlarla ev almak mantıklı değil, adam kirada oturmayı tercih ediyor. Üstelilk bir de kredi kullanıyorsa ne gerek var kirada devam ederim diye düşünüyor. Bu durumda faiz oranları da etkiliyor fiyatları. Faiz oranları düşerse insanlar borçlanmaya daha meyilli oluyor, bu da talebi artırıyor.

23. FionnvalaK

FionnvalaK Yeni Üye

İstanbulda bir çok ülkenin nüfusundan fazla öğrenci var. 11’ devlet üniversite ve vakıf üniversiteleri ile birlikte 51 üniversite var, 5 vakıf meslek yüksekokulu ile birlikte toplan var. Kentte 1.252.911 öğrenci öğrenim görüyor, bu sayı artarak devam edecek önümüzdeki yıllarda, bu çocuklar çadırda kalmayacağına göre eve ihtiyaç var, sizce düşer mi fiyatlar, hiç sanmıyorum.

24. AYDINT

AYDINT Yeni Üye

Konut ihtiyaçtır, artan bir nüfusumuz var, konut ihtiyacı bitmez, ihtiyaç ve talep olduğu sürece fiyatta düşmez, iktisatın temel kuralıdır. Bir de bu sektör zarar görürse ülke krize girer, beklentileri doğru ayarlamak lazım.

25. olcan

olcan Yeni Üye

Kahvehane muhabbetinden çıkıp biraz tanım yazalım, nedir ne değildir; herkes tutturmuş bir emlak balonu, Türkiyede kavramların içini boşaltmada üstümüze yok. O nedenle önce balon nedir ne değildir onu anlatalım. Sonra var mı yok mu bakalım.

Emlak balonu bize özgü bir terim değil, housing bubble yada real-estate bubble'dan gelen bir kelime. İki şekilde anlamlandırılıyor. Biri fiyatların belirli bir neden bağlı olmaksızın sürekli olarak artması emlak balonu olarak nitelendiriliyor. Yani senin paranla 300 eden şeye seneye bir başkasının 400 vermesi durumu. Yani geçen sene 400'e aldık bugün fiyatı 500 diyorsun, nedeni yok, öyle. Mal senin keyif senin. Olay beklenti ile alakalı. Malın alıcısının da beklentisi var satıcısının da. Burada herhangi bir fiziksel değişiklik yoksa, bir alt yapı yatırımı metro, köprü vs geçmiyorsa artışın bir mantığı yok. Yine fiyat artışları enflasyonist ortamda değerlendirilmeli. Türkiyede % 10 yıllık enflasyon varken evlerin yılda % 10 fiyat artışı normal kabul edilir, bu da balon değildir, çünkü para değer kaybediyor. Bu durumda rakamsal bazda evin değeri artmış gibi görünüyor ama değer artışı yok, değeri aynı fiyatı artmış oluyor. Diğer sebep nüfus, nüfus sürekli artıyor ve ev sayısı aynı oranda artmıyorsa arz talep dengesinin bozulmasından dolayı fiyat yine artar kaçınılmaz olarak. İstanbul nüfusu son 30 yılda 2,5 kat artmış ama nitelikli konut aynı oranda artmamış. Nitelikten kasıt depreme dayanıklı ve asgari yaşam şartlarını sağlayan konut demek bana göre. O halde İstanbulda

Şimdi balonun diğer anlamına bakalım; diğer ifade fiyatların sürekli artış göstermesinin akabinde ani bir düşüş başlamasıdır. Bunun çeşitli sebepleri olabilir ama önemli olan fiyatların keskin bir şekilde düşmesidir. Balon vardır diyebilmek için bu fiyat düşüşünü gözlemlemek gerekir. Ev fiyatlarının bir miktar düşmesi normal kabul edilebilir çünkü bu biraz da gelirle alakalı bir durudur. Ama balondan kast edilen fiyatın acınacak hale gelmesi değildir. Üzerindeki köpüğün erimesi olarak tanımlanabilir.

1+1 dairelere 1 milyon TL isteniyor, fiyat fahiştir ve bu balondur denebilir mi? O paraya Amerikadan 150 dönümlük çiftlik alınıyor ama bu evleri alan var mı?, var. Demekki talebi var ve sadece bize özel bir durum değil. Londrada, Pariste, Hong kong'da da durum bu. Ancak inşaat sektörü Türkiyeyi şu dönem ayakta tutuyor, doğruluğu yanlışlığı tartışılır ama yine bu bize özel bir durum değil. Gelişmekte olan ülkelerin tamamında durum böyle. Çünkü sıcak para hızlı dönüyor, piyasa para olunca herkes daha rahat hareket ediyor.

26. recepgür

recepgür Yeni Üye

2007 yılında beri konuşuluyor ha patladı ha patlacak diye, patladığı falan yok. Yanlış iş yapan yanlış fiyatlayan bir kaç firma sıkıntı yaşar, batar yada birleşir falan filan. Bu her dönemde olur zaten, bu döneme özel değil. Yanlış iş yapan zaten batsın piyasayı kirletmesin. % 20-25 fiyatlar düşer, uzun vadede o da toparlar değişen bir şey olmaz yani. Adam gelmiş residence fiyatını eleştiriyor. O residence zaten sana yapılmıyor güzel kardeşim. Sen tarabyadaki lüks araç mağazalarına giriyor musun, bentley'in aston martin'in yeni modelini takip ediyor musun, çıksa da alsak diyor musun? demiyorsun. Sana ne o zaman milletin residencesından. Sen git tofaşını al bin gez, vur sırtına kırbacı. Boşver sen 2 bin lira maaşında milletin parasının hesabını yapmaya kalkma. Kendi terazinle başkasını tartma kırarsın teraziyi alimallah. Sanıyorsun ki emlak balonu patlayınca müteahhitler senin kapına gelip kuyruğa girecek, sana yalvaracak. Bu dünyada bu olmayacak, reeankarnasyana inanıyorsan belki başka bir hayatta olabilir. Yani sen çamur attığın o residencı hiç bir zaman alamayacaksın, hatta arkadaşların da alamayacak ve sen misafirliğe bile gitmeyeceksin. Kusura bakma. Şu dönem av almanın tam zamanıdır, ev alacak olup da bekleyenler salaklık etmesin bir an önce alsın. Fiyatlar düşebilir ama düşeceğini düştü zaten, %20 düşmüş fiyat daha da düşmez istisnalar haricinde. Fiyat düşünce de faiz artar sen yine aynı parayı ödemiş olursun. Kapiş??

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Kasım 2017
  27. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Kırmadan dökmeden..lütfen.

28. mülteka

mülteka Yeni Üye

Eve talep olduğu sürece fiyat artar, kiralık için de geçerli, ev sahipleri kiracı bulabildiği sürece fiyat artacaktır. Diğer deyişle balon şişecektir. Ne zaman ki kiracı olmaz, talep olmaz fiyatlar düşmeye başlar. Eğer bu satın almaları banka finanse ediyorsa bankacılık krizi başlar, değilse bireysel yatırımcının elinde patlar. Bir miktar arz fazlası gelişmekte olan piyasalar için iyidir ama fazlası değil. Gayrimenkul bilinçsiz yatırımcıya göre değildir. Yine emlak fiyatları faiz ile bağlantılıdır, resi boşuna demiyor faizi düşürün diye. Genel iktisadi kuraldır ama Türkiyede yatırım için farklı parametreler var. Savaş çıkar mı, Kuzey Irak'a girer miyiz? Amerika - Avrupa vize durumu, komşulara atar gider yaptık mı? Rusya s-400 leri veriyor mu? Natodan çıkıyor muyuz? Şangay beşlisi gibi durumlar bizim normal akışımızı bozuyor haliyle. Dünyadaki para politikası da böyledir, para da bir kaynaktır ve normal şartlarda sınırlıdır. Biri kaybedecekki bir kazansın, Türkiyede 30 yıl önce sermaye kimlerdeydi bugün kimlerde, selametle.

29. volkanperek

volkanperek Yeni Üye

Türkiyede konut fiyatı düşmeyecektir. Nedenide ülkedeki herkes ev kovalıyor, yarısının ek işi teknik direktörlük diğer yarısının emlakçılık, her şeyi biliyorlar maaşallah. İnsanlar konut dışında yatırım aracını bilmiyor ve ilgilenmiyor, borsa falan zaten öcü onlar için. Herkes konuta yüklenince konut fiyatı da artıyor kaçınılmaz olarak.

30. ıldız

ıldız Yeni Üye

Tek sebep o değil, konut kaldıraçlı bir yatırım aracı, 100 bin lira paranız varsa 400 bin liralık eve talip olabiliyorsunuz kredi ile vade ile. Borsada yada dövizde ne kaa para o kaa köfte. Bizim millet sever derenin taşıyla derenin kuşunu vurmayı, herkes kendine göre uyanık.

31. süslü

süslü Yeni Üye

İstanbulda konut fiyatı düşmez, biraz düşse talep canlanır ve tekrar el değiştirir. Yani evin fiyatı 500 bin lira, (reel fiyat ama balon değil) 400'e düşünce talep oluşur ve satılır, 300'e düşmez yani, özetle böyle.

32. GÜLŞAH

GÜLŞAH Yeni Üye

Ben ekonomi konusunda çok iyimser değilim. Bence siyasi istikrarsızlık ve kutuplaşma biraz da nefret ciddi anlamda olumsuz bir algı yaratıyor tüm sektörler üzerinde. Bu ayrışma ve kutuplaşma sürdürülebilir bir durum değil. Ekonomimiz büyüyor kabul ediyorum ama siyasi risk de onunla birlikte büyüyor maalesef. Bizim lokasyon olarak herkes ile ticaret yapan bir ülkeye dönüşmemiz gerekiyor hızlı bir şekilde. Bu konuyu çözebilirsek ülkemizin inanılmaz bir potansiyeli olduğunu da düşünüyorum açıkçası.

33. CANDANG

CANDANG Yeni Üye

Düşecek, hatta düştü.

34. YiğitE

YiğitE Yeni Üye

Kanal İstanbul imar planları açıklanacak ve o bölgeye 250-300K bandında 3+1 ucuz konut yapılacak, yüksek katlı olmayacak 4-5 katlı olacak. Haliyle fiyatlar biraz daha düşme eğiliminde olabilir. Burada asıl olan arsa sahibine olur, zamanında gecekonduya çöküp zengin olma devri bitmez ama artık karun gibi para götürme devri bitti gibi.

35. HazalA

HazalA Yeni Üye

Bağdat caddesinde % 85'le müteahhite iş verip ticari olarak öldüren leş kargaları düşünsün.

36. biliş

biliş Yeni Üye

Zorla mı veriyorlar, müteahhit denen adamın kafası çalışmıyor mu, hesap kitap yapamıyor mu ki % 85'i kat sahiplerine verip kalan ile inşaatı yapıp finanse edip, satıp üzerine de para kazanmayı düşünüyor. Eğer kafası bu kadar çalışmıyorsa bence batsın zaten, doğal seleksiyon.

37. karasüyek

karasüyek Yeni Üye

Sahtekarla tamahkar birbirini dakkasında bulur derler. Kat maliki fırsatçı, arsa sahibi fırsatçı, müteahhit fırsatçı, konut müşterisi fırsatçı, bankacısı fırsatçı, belediyesi fırsatçı. Bu kadar fırsatçının fırsat kovaladığı yerde ihale birine kalacak, işin doğasında var bu.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş