Konutta Vade 20 Yıl'a çıkıyor

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında Syrio Forel tarafından paylaşıldı.

 1. Ortalık karışacak gibi
   
 2. yazan bayan

  yazan bayan Aktif Üye

  2016 yıl sonu kampanyasında 0.70 vade ile 120 aylık plan sunuluyordu. 2. atakları bu oldu demek ki. Faizin 0.55 olacağı konuşuluyor. Kira ödemek yerine ev sahibi olmak isteyen alt gelir grubuna hitap eder, A segmentte iş yapmaz diye düşünüyorum. Zira insanlar 10 yıllık vadede bile borçlanmayı istemiyorken bunu 20 yıla yaymak müşteri inisiyatifinde pek mantıklı gelmeyecektir.
   
 3. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  Amerika gibi 30 yıl vade yapıp patlamasılar :)
   
 4. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Türkiye gibi 3 ayın uzun sayıldığı bir Ülke'de riskli bir girişim. Bu işin bir maliyeti var birileri katlanmak durumunda. Bu maliyete müteahhit yada Bankalar katlanmayacağına göre ya müşteri ödeyecek, yada kamu bankaları ödeyecek, kamu bankaları yıl sonunda bu maliyeti görev zararı yazacak ve dolaylı olarak yine müşteri (halk) ödeyecek.
   
 5. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Bu tip uzun vadeli kredi kullanımlarında (morgtgage için komuşuyorum) kredi kullanılan ülke enflasyonu sıfıra yakın ve faiz oranları yıllık 1-2 seviyelerinde olur. Dolayısıyla işin bir mantığı matematiği olur. Bizde oran yüksek olduğu için 10 yıl il 11 yıl vade arasında taksit çok az oynar. Müşteri de 3 kuruş fazla taksit öderim 1 yıl az öderim diye düşünür. Türkiyede kredi kullanım ortalaması 7 yıl, yani biz daha 10 yıllık krediye girmeyi içselleştirememişiz, o nedenle ben çok çalışacağını düşünmüyorum.
   
 6. Uzman

  Uzman Üye

  1 milyonluk eve 3,5 milyon ödeyecek bu şekilde müşteri, bence de mantıklı birinin girmesi pek olası değil.
   
 7. trgy

  trgy Yönetici

  katılıyorum. sanırım şekerbank öyle birşey yapmıştı bi ara. örnek 10yıl vadede 1400tl ödeme varsa 20 yılda 1200tl ye yakın bir ödeme çıkıyordu. Mantıklı birinin kabul edeceği birşey değil.
   
 8. Niko

  Niko Yönetici


  Şekerbank çok uzun süredir yapıyor zaten, bence yeni bir şey yok. Önemli olan faiz oranı, kaçtan kullandıracaklar acaba? Ve bu fark kime girecek??
   
 9. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  0,42 gibi bir oran konuşuluyor, bu oranla çıkarsa mantıklı olabilir. Ama ben yine suistimal edileceğini düşünüyorum. Eşe dosta bu şartlarla kredi kullandıran müteahhit hülleli satışlar yapacak, parayı finansman olarak kullanacaktır. Hatta yıllık faizin 12-13 olduğu ülkede düşük faizle kredi alıp yüksek faizde bankaya koyanlar ve risksiz para kazananlar olacaktır. Esnafı destekelemek için verilen 50.000 TL lik kredilerle direkt dolar alan adamlar gördü bu gözler.
   
 10. 10 yıl vadede aylık ödeme 1400 TL, 20 yıl vadede aylık ödeme 1200 TL, hmm IQ seviyesi düşük olan müşteriyi hedefleyecekler herhalde :)
   
 11. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında Amerika yada İspanyadaki mortgage krizi bizim ülkemize çok uymuyor. Yani bizimki de patlayabilir ama nedenleri farklı olacaktır. Amerikada satın almaların neredeyse tamamı mortgage ile yapılır. Sistem bu şekilde çalışır, o nedenle olası risklerin tamamı banka sitemi üzerindedir. Yani 1 yıl içinde satılan evlerin neredeyse tamamı kredi ile satılır, kayıt dışı ekonomi yoktur sistemde. Türkiyede Gaziantepli abi ev alır, kredi kullanmaz, şirket bünyesinde vade ister, krediye faize bulaşmak istemez, faizin haram olduğunu düşünür, bankacılık sitemine girmez vs. vs. Türkiyede satışların büyük hala ağırlıklı kısmı peşin yada firma bünyesinde daha kısa vadelerle yapılıyor. Mortgage'nin 30 yıl olduğunu düşünürseniz 60 ay firma bünyesinde vade vade sayılmaz. Bu nedenle risk hala bankacılık sisteminin üzerinde değil. Ancak bankanın sözleşmesinde krediyi özel bir durumda geri çağırabileceği yazıyor. Yani sen 120 ay vade ile ev aldım, ayda 3.000-3.000 ödüyorum derken birden sana bir tebligat gelebilir ve bakiye borcunu tek seferde öde denebilir. Yada evi boşalt denebilir. Ya paran ya canın gibi oldu. Böyle bir durumun şu esnada üsteki Erdoğan'a rağmen mümkün olabileceğine ihtimal vermiyorum ama dünya enteresan gelişmelere gebe. Bir kaç yıl önce asla olmaz dediğimiz şeyler oluyor ve artık bir çok şey daha mümkün geliyor.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 12. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Ağustos ayında " %20 peşin 10 yıl vade 0,70 faiz" kampanyasının (1 USD=~2,98 TL) (baz faiz oranları ile hesaplandığında) fiyatlara yansıtılan maliyeti ~15 civarındaydı. 20 yıl vade olunca faizin matematik olarak daha yukarıda olması gerekir. Tam tersi daha düşük olması halinde (mesela 0,55 olduğunu varsayıldığında) toplam yansıtılacak maliyet ~50 leri bulur. Ben bunun çalışacağını pek düşünmüyorum ama göreceğiz bakalım. Bu arada unutmadan (1 USD = ~3,82)
   
  kenan komutan bunu beğendi.
 13. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Konutta 20 yıl vade kampanyası Şubat'ta başlıyor!

  Emlak Konut GYO önderliğinde hayata geçirilecek olan konutta 20 yıl vade kampanyası Şubat'ta başlayacak.

  Emlak Konut GYO önderliğindeki kampanyanın şubat ayının ilk haftası başlaması ve mart sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Hürriyet’in önceki gün duyurduğu bu kampanya ile markalı konutlar ilk kez 20 yıl (240 ay) vade ile satılacak. Sektör temsilcileri 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bir kampanya atağı başlatmıştı. Yeni kampanyada ise faiz oranları Ağustos 2016’da yapılan ilk kampanyaya oranla daha da avantajlı olacak. Geçen yıl 120 ay 0.70 faiz oranı ile satış yapılmıştı. Bu defa 120 ayda 0.50’den düşük faiz oranı hedefleniyor. 240 ayda ise 0.70 civarı için çalışılacak.

  EN BÜYÜK AVANTAJ
  Önceki gün gayrimenkul sektörü temsilcileri ile bir araya geldiklerini ve görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Biz ülke ekonomisine destek olmak için 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası önemli bir kampanya başlatmıştık. Şimdi ikinci adımı atıyoruz. Burada vadeyi uzatıp, faizi daha da düşürmeyi hedefliyoruz. Emlak Konut, bankalar ve gayrimenkul geliştiren firmalar hepsi üzerine düşen fedakarlığı yapacak. Ev almak hiç bu kadar avantajlı olmamıştı. 45-50 gün sürmesi beklenen yeni kampanya ile alt ve orta gelirli vatandaşın da ev sahibi olmasını hedefliyoruz” dedi. Kurum, 15 bin konutun bu kampanya ile satışa çıkacağını söyledi. Kampanyayı değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “240 ay vade ile taksitler düşecek ve orta gelirlinin ev sahibi olmasının yolu açılacak. Bu kampanyaya ilk destek vermesi gereken de devlet bankaları” dedi.

  Kaynak : http://emlakkulisi.com/konutta-20-yil-vade-kampanyasi-subatta-basliyor/511582
   
 14. Mert

  Mert Yönetici

  İlk etapta 240 ay vadeli kampanyaya 15-20 bin konutun dahil olması bekleniyor. Eğer Emlak Konut dışındaki şirketler de ikinci seferberlik sürecine destek verirse sayının 50 bini bulması bekleniyor.
   
 15. Berat

  Berat Aktif Üye

  Betoncular kazan kaldırmış haksız rekabet diye.
  Emlak Konut GYO’nun konutta 20 yıl vade ve 0.50 ile 0.70 faiz oranlarıyla başlatacağı kampanya sektörde hem heyecan yarattı hem de endişe yarattı. Yükselen endişe sesleri Emlak Konut’la çalışmayan firmalardan geldi. Eleştirilerin ortak noktası kampanyanın sadece Emlak Konut’la iş yapan yüzde 10’luk dilimi kapsaması. Bu dilimdeki müteahhitler için destek verilirken piyasanın yüzde 90’ının destek dışı kalmasından şikayet ediliyor
   
 16. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  – Emlak Konut’un konut kredisinde vadeyi 240 aya çıkarma çabası mevcut faiz oranlarından hiç bir anlam ifade etmez. Zira bu faiz düzeyinde vade uzamasına rağmen aylık taksit ödemesi azalmaz ve sürekli faiz ödersiniz çünkü anaparayı itfa edemezsiniz.
  – Emlak Konut düşük faiz oranından kredi kullandırmaya kalkarsa bu alıcıları sübvanse etmek demektir. Piyasa faizi buralardayken bu hem sınırlı bir süre yapılabilir hem de kaynak sınırsız olmadığı için kalıcı olamaz Sonra bu kredinin parasal kaynağı nedir? Halka açık bir şirketin parasını böyle kullandırması basiretli tüccar tanımına aykırı değil midir? Bu küçük yatırımcının parasının istismar edilmesi anlamına gelmez mi?
  – Düşük faizle ve uzun vadeli kredi kullandırmak Emlak Konut açısından denizin bittiğinin ilanından başka bir şey değildir. Zira kaynak maliyetinin altında kredi kullandırmak ancak kafanızı suyun üstünde tutmak için yapılacak son çaredir.
  – Müteahhitlerin Emlak Konut’un peşinden gitmesi hızla batmaya adım atmaları demektir. Özel sektörde maliyetinin altında kredi kullandıracak serbest kaynak da olmadığına göre alıcıları bu şekilde finanse etmeleri imkansızdır. Zaten geçen yıl banka kredi kullanımları düştüğü için müteahhit kredilerinin oranı çok yükselmiş, vade ve tahsilat riskleri oldukça artmış durumdadır.
  – Satış rekoru kırılan bir yılın ardından piyasa faizinin altında ve ortalama kredi vadesinin 3 katı uzun bir süre için (Ortalama vade şu an 7-8 yıldır) kredi kullandırmaya kalkmanın piyasa için ne anlama geleceğini takdirlerinize bırakıyorum, piyasa ne kadar vahim durumda siz anlayın artık.

  Kürşat Tuncel
   
 17. yazan bayan

  yazan bayan Aktif Üye

  Cumhuriyet tarihinde ilk defa özel sektör 240 aya varan vadelerle konut satacak. Faiz oranları taksit sayısına göre yüzde 0.75 ile 0.85 arasında değişecek. Kampanya 31 Mart’ta sona erecek

  Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ev alımını kolaylaştırmak için “20 yıl vade ve düşük faizli kredi” kampanyasına katılacak. Geliştirici firmaların inisiyatifinde olmak üzere yüzde 0.75 – 0.85 aylık faiz ile yapılacak vadelendirme 1 Şubat ile 31 Mart tarihleri arasında geçerli olacak.

  Ağustos 2016'da başlatılan kampanyada, yüzde 20 peşinat, yüzde 0.70 faiz oranı ve 120 ay vade ile ev sahibi yapan konut üreticileri vadeyi 240 aya çıkararak bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Bugüne kadar sadece TOKİ tarafından sağlanan 20 yıl vadeli konut satışı, Türkiye'nin en büyük özel gayrimenkul geliştiricileri tarafından da uygulanacak.

  İKİ AY SÜRECEK

  Sektör temsilcileri 2016'da tüm olumsuzluklara rağmen 2015 yılına göre daha iyi satış rakamlarına ulaştıklarını belirterek, 2017 yılının inşaat sektörü açısında zorlu geçeceğini belirtiyor. Dövizdeki dalgalanma dolayısıyla, asansörden alüminyuma, izolasyondan nakliyeye kadar birçok üründe fiyatların artacağına dikkat çeken konut üreticileri, önümüzdeki dönemde faizin bir miktar yükselmesini beklediklerini ifade ediyor.

  İnşaatçılar, talep ötelenmesinin önüne geçmek için düşük faizli, uzun vadeli kampanya düzenlediklerini söylüyor. Türkiye'de ilk defa tüketicinin bu kadar uzun vadeyle konut alacağını vurgulayan müteahhitler, şimdilik 2 ay süreyle planlanan kampanyanın uzatılmasının da gündemde olduğunu kaydediyor.- Sözcü
   
 18. kenan komutan

  kenan komutan Daimi Üye

  Bu oranlarla 100.000 tl kredide 10 yılda 1.250 tl, 20 yılda 1.050 tl ödüyorsunuz. Bu şartlarda 240 ayı tercih etmek için ya ağır gerizekalı olacaksın yada para senin paran olmayacak, başka izahı yok.
   
  osiris666 ve yazan bayan bunu beğendi.
 19. madman

  madman Üye

  Şu anda 30 proje bu yeni kampanyaya yarın başlıyor.
  240 ayda 0.79
  180 ayda 0,74
  120 ayda 0,45
  60 ayda 0 faiz
  Katılan projeler
  Adım İstanbul, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark, Emlak Konut Başakşehir Evleri, Başkent Emlak Konutları, Batışehir, Büyükyalı İstanbul, Ebruli Ispartakule, Esenler Emlak Konutları, Evora Denizli, Evvel İstanbul, Gebze Emlak Konutları 3. Etap, Göl Panoroma Evleri, İstmarina, Karat 34, Karat Ofis Bakırköy, Koordinat Çayyolu, Körfezkent 4, Köy Zekeriyaköy, Maslak 1453, Park Mavera 2, Metropol İstanbul, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Sofa Loca, Tema Şehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent.

  Benim merak ettiğim gyoder,konutder ve gayrimenkulforumu.com'dan hangi projeler bu kampanyaya katılacaklar?
   
  osiris666, yazan bayan, Mert ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 20. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Yutdışından sendikasyon kredileriye döviz olarak para bulan bankalar bu parayı yurt içinde daha düşük oranlarla TL olarak satıyorlar (kredi kullandırıyorlar). Yani borç Dolar, Gelir TL. Bu işin matematiğinde bir sorun var.

  Yakın dönemde bir çok müteahhit dairelerini yakın çevresine kredi kullandırarak satıyor ve uzun vadeli düşük maliyetli para kullanıyor. Adam gelen krediyi dolara yatırıyor kısa vadede kredinin faizini çıkarıyor. Ekonomiye en büyük zararı veriyor. Ancak serbest piyasa ekonomisinde sen piyasayı belirleyen olarak bu tedbirleri almak zorundasın. Piyasa boşluğu kaldırmaz.

  Yani Sektörü rahatlatmak adına belirli maliyetlere katlanmayı anlayabilirim ama bu işin sürdürülebilir bir tarafı yok. Bu işin faturasını biri ödeyecek önünde sonunda, kuvvetle muhtemel görev zararı yazan kamu bankalarının zararını da bizler ödüyor olacağız.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 21. madman

  madman Üye

  Evet GYODER'de Kampanyaya 33 gyoder üyesi firma 75 konut projesiyle katılıyor.

  Kampanyaya katılan firmalar ve projeleri;
  • Akkuş Gayrimenkul: Alya Penta
  • AND Gayrimenkul: AND Pastel
  • ANT Yapı: Anthill Residence, Antteras, Antasya Residence, ANT Plato
  • Arıkan Yapı: Toskana Orizzonte
  • Babacan Holding: Babacan Premium, Babacan PALACE, Babacan Port Royal
  • Bak Yapı: Konya Prestij Park, Bursa Prestij Elit, Bursa Prestij Optimum, İstanbul Prestij Park
  • Cathay Group: Nivo İstanbul, Nivo Ataköy
  • Dap Yapı: Adam Kule, Teras Kule, Dalga Kule, Vazo Kule, Taksim Petek Residence, Tango Kule, Burgu Kule
  • Demir İnşaat: Demir La Vida
  • DKY İnşaat: DKY Kartal, DKY On Kağıthane
  • Ege Yapı: Batışehir, Pega Kartal
  • Extensa İstanbul: Bomonti Modern Palas
  • EYG Grup: Evvel İstanbul, Adım İstanbul
  • Gedizler Yapı: EV'RE 2
  • Hasanoğlu İnşaat: Banu Evleri Ispartakule 2 ve Banu Evleri Ispartakule 3
  • İş GYO: Manzara Adalar, İnistanbul
  • Kiler GYO: Referans Bahçeşehir, Referans Güneşli, Referans Kartal Towers, Referans Kartal Kordonboyu
  • Kuzu Grup: SeaPearl Ataköy, Kuzu Effect
  • Mar Yapı: G Marin managed by Divan
  • NEF: İnistanbul, Nef Ataköy Residence, Nef Bahçalievler, Nef Sancaktepe
  • Ortadoğu Grup: Resim İstanbul
  • Pana yapı: Brooklyn Life
  • Piyalepaşa İstanbul: Piyalepaşa İstanbul
  • Sinpaş GYO: Aydos Country, Ege Yakası, Bursa Modern, Ege Vadisi, İncek Dünyası
  • Sinpaş Yapı: Altınoran, Marina Ankara, Sinpaş Palas, AquaCity Denizli
  • Sur Yapı: Lavender Sancaktepe, Bahçeyaka Ispartakule, Gölbahçe Evleri, Marka Rezidans ve AVM , Mirage Rezidans, İlkbahar, Şehir Konakları, Exen İstanbul, Yeni Kağıthane Projesi, Yeni Maltepe Projesi , Yeni Koşuyolu Projesi, Axis İstanbul Ofis ve AVM
  • Tahincioğlu Gayrimenkul: Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı
  • Tekfen Emlak: HEP İstanbul (Sıraevler Ünitesi)
  • Torunlar GYO: 5. Levent
  • Toya Yapı: Toya Moda, Toya Vista, Toya Next, Avcılar Park
  • Akzirve Gayrimenkul: Harbiye, Strada Bahçeşehir, Zeytinburnu Ambarlar
  • Çukurova Gayrimenkul: Çukurova Balkon
  • Fuzul İnşaat: Olimpa Park Plus, Vadiyaka Başakşehir
   
  osiris666 ve Admin bunu beğendi.
 22. Mert

  Mert Yönetici

  Anlaşmalı Bankalar: Albaraka, Garanti Bankası, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası
   
 23. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

 24. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  5 günde 750 ev 605 milyon ciro yapılmış.

  Emlak Konut GYO’nun başlattığı konutta kampanya seferberliği 5 günde 750 aileyi ev sahibi yaptı. 1 Şubat’ta başlayan kampanyada 5 günde 605 milyon liralık satış yapıldı. Hafta sonu satış ofislerine yoğun talep olurken, bazı konut projelerinde kampanyaya ayrılan yüzde 20’lik kota şimdiden tükendi.

  upload_2017-2-7_11-34-54.png

  http://www.hurriyet.com.tr/5-gunde-750-ev-605-milyon-ciro-40357674
   
 25. madman

  madman Üye

  Fiyatlara kampanya öncesi %5 ile %10 arasında zam yapıldığını ve satış ofisinde peşin almak istenildiğinde %15 indirim yapıldığını da ekleyelim.
   
 26. yazan bayan

  yazan bayan Aktif Üye

  İndirim öncesi bindirim. Şaşırmamak gerek.
   
 27. madman

  madman Üye

  Evet akılma şu fıkra geldi hemen nedense:

  Köyün birinde, köylüler 3 vakit namaz kılıyorlarmış. 3 vakit çok gelmiş ve köyün ileri gelenlerinden birini şehirdeki müftüye gönderip, hocayı şikayet edip bu sayının indirilmesini istemişler.
  Köylüler, müftüye giden adamı köy dışında beklemekteymiş. Akşamüstü adam uzaktan görünmüş.
  Köylüler heyecanla: “İndirdi mi, indirdi mi?…” diye bağırmışlar.
  Adam: “Nah indirdi!… Bindirdi, bindirdi!… 5 vakit yaptı!… ” demiş.
   
  yazan bayan bunu beğendi.
 28. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Ee bu işin faturasını birinin ödeyeceği belliydi zaten.

  Batışehirde 1+1 daire 400.000 tl kampanyalı. 120 ayda 3200 tl civarında taksitleri var, 0,45 oranla. Aynı daire daha yüksek şerefiyeli ikinci elde 310.000 tl. Bu daireyi 0,90 oranla Aldığınızda aynı taksidi ödüyorsunuz. Konut milyon müşterisi bilinçli müşteridir, bu hesabı yapacaktır.
   
 29. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  kpo.jpg

  Katkı payı oranları kullanılacak kredi tutarının inşaat firması tarafından finanse edilmesi ile müşteriye sağlanabilmekte. Yani kampanya öncesi firmaların satış fiyatlarına ekledikleri ortalama oranlar. Hayırlı olsun !
   
 30. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Tüm firmalar maliyetleri (en azından büyük bir kısmını) fiyatların üzerine koymuş, yeni fiyat listelerine bakan herkes hemen anlar zaten. Kampanya stokla sınırlı diyorlar ama bence gidebilecekleri kadar gidecekler.
   
 31. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Şu ana kadar 240 ay kullanan olmamış diyorlar, doğru mu acaba?
   
 32. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  1 milyon TL ve 10 yıl vadeli kredi kullanmak isteyen bir müşterimize Banka 130 Bin TL hayat sigortasını zorunlu koştu. 240 ayda bir daire de bankaya alıp hediye ederdi herhalde. Ben 240 ay vadeli kredi kullanılacağına ihtimal vermiyorum, yada bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Şu ana kadar en çok tercih edilen 60 ay vade farksız kredi. 60 Ay sıfır faiz % 25-30 aralığında bir iskontoya tekabül ediyor. En cazibi bu, fiyatlar şişirilmediyse tabi.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 33. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Bende, " 240 ay kullanan ilk kişiye yüzyılın efsanesi (master degree (legend da olur)) ödülü" verilecek diye duydum. Haberlerde henüz efsaneleşmiş kimse yok!.. Çolpan İlhan var ama konuyla bu kadar alakalı işte :D
   
 34. Uzman

  Uzman Üye

  240 ay iletişim için bir argüman, herkes farkında mantıklı olmadığının ama 240 ayı 0,79 deyinde 120 ay'ın 0,45 olduğunu legalize edip müşteri tarafından içselleştirdiler, sorgulanmamasını sağladılar. Adam 240 ay 0,79 ise 120 ay 0,45 normal demeye başladı. Kimse bu paranın maliyetini kim karşılıyor diye sormuyor haliyle.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 35. Berat

  Berat Aktif Üye

  Borsada bu işin bir adı var ama ben burada kullanarak kimseyi rencide etmek istemiyorum :)
   
 36. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Sen şimdi 240 ay kredi kullanana keriz mi demek istiyorsun :)
   
 37. Berat

  Berat Aktif Üye

  Ben demedim sen dedin :)

  Bkz: keriz silkeleme
   
  osiris666 bunu beğendi.
 38. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Emlak Konut kendi projelerini kurtarmak adına bir sektörü ateşe attı bu kampanya ile. Sektör Emlak Konut ile iş yapan 30 şirket ve 80-100 projeden oluşmuyorki. Nasıl olacak ilerleyen dönemde, kar marjı % 20-25 iken bu finansal maliyetlere nasıl katlanacaklar. Satılan projelerin 2. el değerleri ne olacak, nasıl yönetecekler? Plansız ve yarını düşünülmeden yapılmış bir iş gibi duruyor, umarım yanılırım.
   
  ArGe, yazan bayan ve osiris666 bunu beğendi.
 39. kenan komutan

  kenan komutan Daimi Üye

  Sinpaş da katılmış.

  Sinpaş Palas, Queen Central Park, Aydos Country, EgeYakası, Altınoran, Marina Ankara, Ege Vadisi, Liva, Köyceğiz, İncek Dünyası, Aquacity Denizli veBursa Modern projeleri ile yer alıyor. Sinpaş, 1 Şubat - 31 Mart tarihleri arasında geçerli olacak 240 aya varan vadeli kampanyanın yanı sıra ev sahibi olmak isteyenlere birbirinden farklı ve avantajlı ödeme seçenekleride sunuyor.
   
 40. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Konutta kampanya üstüne kampanya başlattıran tablo işte bu!
  Geçen yıl Türkiye genelinde 1 milyon 341 bin konut satıldı ve böylece yıl bazında bir rekor kırıldı. 2015'e göre yüzde 4 oranında artış sağlandı.

  Bu veriler yeni değil, açıklanalı birkaç hafta oldu. Konut satışına açıklamanın yapıldığın günlerde değinmiştik ama üstünde özellikle durmak istediğimiz bir detaya gündemin yoğunluğu yüzünden bugüne kadar eğilme fırsatı bulamamıştık.

  O detay, satışın "ilk satış ve ikinci el satış" ayrımı... Bu ayrıma göre satışın nasıl seyrettiği, ilk ve ikinci el satışın toplamda aldığı payın seyri...

  Toplam konut satışının 1 milyon 341 bini bulmasının da, rekor kırmasının da hiç önemi yok aslında. Siz hiç ikinci el otomobil satışlarının ne kadar arttığından yola çıkılarak otomotiv sanayindeki gelişmeye vurgu yapıldığını gördünüz mü... Aynı durum inşaat sektörü için de geçerlidir.

  Yirmi yıl, otuz yıl önce yapılmış ve bunca zamandır kullanılan bir konut belki üç kez, belki beş kez el değiştirmiştir; gelecekte de değiştirecektir. Şimdi bu konutun el değiştirmesinin ekonomiye nasıl bir katkısı olabilir ki... Katkı, olsa olsa aldığı fiyatın çok üstüne satabiliyorsa satıcı için söz konusudur.

  Önemli olan ilk satıştır

  Geçen yılki 1 milyon 341 bin satışın 632 binini ilk satış, 710 binini ikinci el satış oluşturdu. 2015 yılına göre ilk satış yüzde 5.5, ikinci el satış yüzde 2.8 arttı.

  İlk satıştaki artış daha hızlı olmakla birlikte görüldüğü gibi ikinci el satış hala daha fazla. Geçen yılki her 100 satışın 47'si ilk, 53'ü ikinci el satıştı.

  İşte bizim bu dengeyi tersine çevirmemiz gerekiyor. Yirmi yıla uzayan kampanyaların amacı da bu zaten. İlk satışları olabildiğince artırmak ve en bir milyon olduğu tahmin edilen konut stokunu eritebilmek...

  Konut stokunun miktarını tam olarak bilemiyoruz; çünkü konut satışına ilişkin istatistikler 2013'ten sonrası için tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde tutuluyor. Daha önceki istatistikler yalnızca il merkezleri ve merkez ilçe bazında tutulmaktaydı.

  Dolayısıyla konut stokunu tahmin açısından belediyelerin verdiği yapı kullanma izin belgesi kapsamındaki daire sayısıyla ilk el konut satışını karşılaştırmak ancak 2013 ve sonrası için mümkün. Kullanım izni verilen dairelerin mutlaka o takvim dönemi içinde satılması elbette söz konusu olmaz ama bir fikir vermesi açısından bu karşılaştırma yapıldığında 2013, 2014 ve 2015 yılları toplamında 562 bin adetlik bir stok artışı görüyoruz.

  2016 yılının son çeyreğine, dolayısıyla yılın tümüne ilişkin yapı kullanma izni verileri henüz açıklanmış değil. Ama 2016'da da en iyi ihtimalle 100 bin dolayında bir stok artışı söz konusu olabilir. Böylece son dört yılda oluşan stok 650-700 bin arasında bir düzeye ulaşabilir.

  Bu stok, böbrek taşı gibi sancı yapar!

  İnşaat sektörü milyon dolayındaki bu stoku kaldıramaz, kaldıramıyor da zaten. Bu konutlar peynir ekmek gibi satılabiliyor olsaydı sanıyor musunuz ki böyle yirmi yıla uzayan, faizsiz dönemin beş yıla çıkarıldığı kampanyalar düzenlenirdi!

  Dağı taşı konutla doldurmanın bir faturası olacaktı ve şimdi o fatura kesiliyor. Henüz faturanın tüm boyutunu da görmüş değiliz. Umalım altından kalkmakta zorlanacağımız bir yükle karşılaşmayız...

  [​IMG]

  Türkiye, akıllara yeni mi geldi!

  Hani klasik esnaf yaklaşımıdır, bir şey almak istersiniz, hayatınızda ilk defa karşılaştığınız satıcı "Sana bir şeyler yaparız abi ya da abla" der ya; şimdi çoğu müteahhidin "Türkiye için" gibi sloganların "arkasına sığınarak" yaptığının da küçük esnaf yaklaşımından farkı yok.

  Bazı bankaların desteği alınmış ve konut satışında vade yirmi yıla kadar uzatılmış. Beş yıla kadar da hiç vade farkı uygulanmayacakmış, yani faiz sıfır olacakmış.

  Ne kadar güzel değil mi, dar gelirli vatandaş böylece kira öder gibi konut sahibi olabilecekmiş.

  Dar gelirli, örneğin asgari ücretli, haydi asgari ücretliden vazgeçtik şöyle aylık 3 bin lira dolayında gelirli ve yine varsayalım iki çocuklu bir aile 1+1 konuta "300 bin liradan, 400 bin liradan başlayan" fiyatlarla talip olsun, bu konutu alabilsin, bu konuta sığabilsin ve güle güle otursun!

  "Konutta büyük kampanya" diye lanse ettiğimiz gerçek bu. 300 bine, 400 bine biraz daha büyük konut projeleri de var elbette ama genel durum böyle. Ortalama gelire sahip Türk halkının yanından bile geçemeyeceği rakamlar söz konusu. Ama belki bu rakamlardan konut satmak isteyenler de ortalama gelire sahip Türk halkına hitap etmiyorlardır zaten...

  Alaattin AKTAŞ
  EKO ANALİZ

  http://www.dunya.com/kose-yazisi/konutta-kampanya-ustune-kampanya-baslattiran-tablo-iste-bu/349860
   
  osiris666 bunu beğendi.
 41. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Resmen çift vurup tek saymış :)
   
  osiris666 bunu beğendi.
 42. Leonidas

  Leonidas Aktif Üye

  Bilezik gibi geçirmiş çok afedersiniz..:)
   
  osiris666 bunu beğendi.
 43. Berat

  Berat Aktif Üye

  Bu nedir arkadaş ya kavgada söylenmez..:)

  "Türkiye, akıllara yeni mi geldi!

  Hani klasik esnaf yaklaşımıdır, bir şey almak istersiniz, hayatınızda ilk defa karşılaştığınız satıcı "Sana bir şeyler yaparız abi ya da abla" der ya; şimdi çoğu müteahhidin "Türkiye için" gibi sloganların "arkasına sığınarak" yaptığının da küçük esnaf yaklaşımından farkı yok."
   
 44. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Emlak Konut GYO, konutta vadeyi 240 aya çıkarıp, faizi düşüren 'Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti' kampanyasıyla 12 günde 1250 birim satışıyla 1 milyar 150 milyon lira ciro yaptı.
   
 45. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

   
  konuthaberi bunu beğendi.
 46. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Murat Kurum'un bıyıkları da İbrahim Tatlıses gibi olmuş.
   
  malkara lordu ve yazan bayan bunu beğendi.
 47. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Son dönem bakan ve bürokratlarda bıyık bırakmak mecburiyet gibi bir şey oldu :) Birinin söylemesi lazım bıyığın kendisine yakışmadığını..
   
  yazan bayan bunu beğendi.
 48. madman

  madman Üye

  Bu kampanya başladığından beri günlük 100 adet satışın altına inilmiyor.İlk beş gün 500 ,ilk hafta 700.
  Rakamlara inanmak istiyorum ama sonucu görmemiz için emlak konut'un raporunu görmemiz gerekir.
  Birde bu satışlar yapılan sözleşmelerdir yani banka kredisi onaylanan bence 1250'de 300'ü geçmez.
  Sizde çevrenizde varsa emlak konut projesi satan yerler soralım sözleşme ve kredisi onaylanan oranına bakalım.
  Ondan sonra bir şey diyebiliriz bence.
   
 49. 216

  216 Aktif Üye

  Hormonlu fiyatlarla kim alıyor diyordum ki epey bir alan olmuş.
   
 50. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Köy projesinde 22 adet satış yapmışlar, 2 yıl önce çıkış fiyatı 1.260.000 TL olan daireyi 2.200.000 TL ye satıyorlar, 2 adet satmışlar bu daireden.
   
 51. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  240 ay diye çağırıp 120 ay veriyoruz diyelim. ben 240 ay alan görmedim duymadım. bilen varsa bizede söylesin :)
   
 52. konuthaberi

  konuthaberi Yeni Üye

  Tarihi kampanya ile 12 günde 1.250 adet konut satıldı

  Emlak Konut GYO, KONUTDER ve GYODER'in 240 ay vadeyle konut sahibi olmayı mümkün kılan ikinci tarihi kampanyası yatırımcılardan büyük ilgi gördü.

  15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain darbe girişimi sonrasında ekonomiye katlı sağlamak ve konut sektörünü canlandırmak amacıyla Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılan tarihi kampanya satış ofislerini doldurdu. GYODER ve KONUTDER'in de destek verdiği kampanyanın ilk 12 gününde 1.250 adet konut satışı gerçekleşti. Emlak Konut GYO projelerinde geçen yılın ilk 3 ayında 1200 ev satılmıştı. Kampanya etkisi ile 12 günde yapılan satış 3 ayın toplamını da geride bıraktı.

  Yüzde 5 peşinatla 240 ay vade imkanı

  Yüzde 0,70 faiz oranıyla 120 ay vadeli satış kampanyasında büyük bir satış başarısı yakalayan Emlak Konut GYO, ikinci kampanyasına 1 Şubat'ta başladı. 31 Mart'a kadar devam edecek olan kampanya kapsamında, 60 ayda yüzde sıfır, 120 ayda yüzde 0.45, 240 ayda yüzde 0.79 faiz oranı ile ev sahibi olma fırsatı sunuluyor. 30 projede 15 bin bağımsız bölümü kapsayan kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşların yüzde 5 peşinat ödemesi yeterli oluyor. Kampanyaya dahil olan projeler İstanbul'un yanı sıra Ankara, Konya, Denizli, Nevşehir, Niğde gibi illerde de yer alıyor.

  Kaynak: konuthaberi.com
   
  osiris666 bunu beğendi.
 53. madman

  madman Üye

  Köy eğer bu fiyatlardan 22 adet satmışsa tebrik etmek lazım.
  Başakşehirde bir projede 40 sözleşmenin,10 adeti banka kredisinin onaylandığını duydum.
   
  malkara lordu bunu beğendi.
 54. "Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti" kampanyası kapsamında 19 günde 2 bin 40 konut satıldı, 2 milyar 180 milyon liralık da ciro elde edildi. Emlak Konut GYO'nun 15 Temmuz'dan sonra hayata geçirdiği "TÜFE'li Satış Kampanyası"nda, bir ayda (1-31 Ağustos) 2 bin 405 konut satılmış, yaklaşık 2 milyar lira da ciro elde edilmişti. Böylece bir önceki kampanyada 1 ayda elde edilen ciroya 19 günde ulaşılarak "TÜFE'li Satış Kampanyası"ndan daha başarılı olundu.

  Emlak Konut, geçen yıl ocakta 332 adet, şubatta 424 adet, martta 444 adet ve nisanda 451 adet konut ile 4 ayda toplamda bin 651 konut satışı gerçekleştirmişti. Emlak Konut'un "Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti" kampanyası kapsamında 19 günde ulaştığı satış rakamları, geçen yılın ilk 4 ayındaki rakamları geride bıraktı.

  AA
   
 55. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

 56. madman

  madman Üye

  Bu rakamlara göre evlerin ortalama fiyatı 1.068.627 TL
  benim tahminim bu adetin %20'si sadece Nidapark Küçükyalı.
   
  Admin ve malkara lordu bunu beğendi.
 57. Niko

  Niko Yönetici

  Peşin ödemede % 20 indiirim yapacaklarmış. Emlak Konut yine kendisini kurtardı, diğer üreticileri ateşe attı.
   
 58. JÖLELİ

  JÖLELİ Yeni Üye

  hmmm 20 yıl imposible
   
 59. madman

  madman Üye

  Ne diyorsak o,daha önce bu satış rakamlarının birkaç proje tarafından yükseldiğini söylemiştim.
  emlak konut 3 ayda 2883 adet konut satmış, 610 adet Nidapark Küçükyalı satmış.Yani %20 si.
  2. Dap Validebağ 219 adet
  3. Ağaoğlu Maslak1453 209 adet

  yani bu 3 proje toplam satışın %36'sı.

  http://www.dunya.com/sirketler/emlak-konuttan-28-miyarlik-satis-haberi-356555
   
  osiris666 bunu beğendi.
 60. madman

  madman Üye

  Ancak KAP'a yapılan açıklamaya da baktım.Kullanılan kredilerin dağılım tablosunda bence bilerek 240 ayı çok düşük göstermemek için 120 ayla birleştirmişler.
  60 ayın daha mantıklı olduğu zaten belliydi ancak bu tablo böyle yapılmamalıydı.

  emlak konut.jpg
   
  malkara lordu bunu beğendi.
 61. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  manupılation hahah
   
 62. oğuralp

  oğuralp Daimi Üye

  Yıllık faiz % 2 lerin altında ise olabilir, değilse mantıksız bir plan
   
 63. CANSUÖ

  CANSUÖ Daimi Üye

  Şekerbank 30 yıl vade yapıyordu, bu vade ile kullanan oldu mu acaba?
   
 64. İSLAMD

  İSLAMD Yeni Üye

  10 Yıl bile uzun bir vadedir Türkiye için, makul ve mantıklı olan 7 yılı geçmemektir, daha uzun vadelerde gereksiz faiz ödersiniz. Ha ödeme imkanı yoksa bir şey diyemem tabi.
   
 65. SATILMIŞY

  SATILMIŞY Yeni Üye

  Mantıklı değil, yukarıda yazılmış zaten, faiz oranları ne zaman yıllık % 2-3 civarında olur o zaman belki düşünülebilir.
   
 66. kotuz

  kotuz Yeni Üye

  Konuta adanmış bir ömür, yazık günah değil mi kardeşim ya, kölelik döneminden ne farkı var ömrünü ev almaya vakfediyorsun, Allah akıl fikir versin.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş