Manisa'nın en çok kazandıracak yatırımları öngörüsü

Merhabalar arkadaşar İzmir Deniz Emlak olarak uygun fiyata arazi ve yer için bölgemizdeki insanların talebi üzerine manisa bölgesindede çalışmalarımız ve incelemelerimiz oluyor. Bu yılın 4 ayı inceleme yapıp yatırım yönlendirmelerini ona göre yapıyorum. Manisa'da bölgesel değerlenme artışları öngörümüz olacak. Bu öngörüleri ilçe yapılan projelere ve yapılacak projelere istinaden değerlendiiyorum. Ona göre manisanın ilk 3'ünü yazacağım.

1.) Kula : İlçe'de spor kompleksi yatırımları ile beraber yapılan ve yapımı süren birçok proje var. Nüfusu son 20 yıldır düşüşte olan ilçe artık nüfus artışı yönünde bir eğilim göstermeye başladı. Çünkü açılan 1000 işçi kapasiteli Akar Tekstil fabrikası ile ilçe dışa göç'ü engelledi üzerine dışarıdan göç almaya başladı. Onunla beraber Selendi yolu üzerine Selendi ile arasında Kula sınırları içerisinde bir Karma Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor. 2020'nin Son aylarında başlayan altyapı çalışmaları ile arazinin temizlenmesi ve düzenleme işlemleri başlamıştı. Bu OSB için 3-4 firma'dan yatırım sözü alıp protokoller yaptılar. Onunla beraber ilçe'ye 2021 yılında doğalgaz verildi. Doğalgaz hattı çalışmaları sürmekte ve kula merkezdeki bütün apartmanlara verilmesi planlanıyor. Bunlarla beraber TOKİ 304 Ev projesi 2020 yılında başlamıştı ve halen sürmekte. Tamamlanması ile beraber yeni nüfus artışıda beraberinde gelecektir. Ayrıca Salihli OSB 2.Etap yatırımları ile Salihli'de kurulacak yeni fabrikalar ile ilçenin iş potansiyeli artacaktır. Kula'dan Salihli OSB 25 Dakika uzaklıkta olması ile bu bölgenin tercihi artacaktır. Bundan kaynaklı yatırım 1. tercihimiz Kula ve bölgesidir.

2.) Akhisar : İlçe'de fiyatlar yüksek olmasına rağmen uygun fiyatlı yerlerin kaçırılmaması gerekli. Akhisar bir dağıtım merkezi olacak. Yeni yapılan otoban ile köy arazilerindede fiyat artışı oldu. Akhisar Akselendi 'de bulunan Askeri havalimanı sivil havacılığa açılması gündemde bunun ile ilgili kesin bir bilgi yok ancak açılırsa bütün gayrimenkul fiyatları tekrar artış gösterecek. Ayrıca Sındırgı ve Gördes yol çalışmaları ile beraber merkez bir ilçe haline gelicek. İstanbul ve Ankara'ya ulaşımı yeni otoban ile daha kolay hele gelmesi ile beraber dahada populer bir hale geldi. Akhisar-Gördes sulama projesi, Yurt projesi ve sanayiler'de yapılacak yeni altyapı çalışmaları ile sürekli gelişen bir ilçe konumunda. Büyük şehirlere yapılan gayrimenkul yatırımlarından da nasibini alan Akhisar AVM , Rezidans ve İşmerkezleri de bulunduruyor. Manisa BB projeleri arasında olan Akhisar Kültür Parkı projeside ilçeye bir değer katacak. Bundan kaynaklı olarak 2. tercihimiz Akhisar ve bölgesidir.

3.) Selendi : Belkide adını bile duymadığımız bilmediğimiz bir ilçe ama yakın zamanda özellikle 2015'den sonraki çalışmalar ile kısa sürede büyük ilerleme kaydeden ilçe dışa göz oranlarında düşüşü başardı ve yakın zamanda tekrar ivmeyi yukarıya doğru çekmeyi öngörmekte. İlçe'de son zamanlardaki Modern yüzme havuzu , gençlik merkezi , piknik alanları ve yapılan yeni baraj ile kısa sürede iyi gelişmeler oluştu. Bu gelişmelere rağmen bölgedeki arazi fiyatlarında ona oranla bir artış gerçekleşmedi. Bununla beraber yapımı devam eden kısa sürede tamamlanacak ve ülkemizin en büyüklerinden biri olacak modern cirit sahası ve kafeteryası ile beraber Selendi çayı üzerine kurulacak spor vadisi projesi ilçeye büyük katma değer sağlayacak. Son 2 yılda kurulan 2 tekstil fabrikası ve 1 yatak fabrikası ile beraber ilçedeki işşizlik önlenecek ve dışa göç engellenecek. Ayrıca Kula'da açılacak OSB ile İlçedeki iş potansiyeli artacak. Bununla beraber Yelimere Kanyonu , Yeraltı Şehri ve Peribacaları ile ilgili çalışmalar yapılacak. İlçedeki Terstepe höyüğü tescillenmiş Türkiye'nin en büyük 2.höyüğü ve bu höyükte 2021 yılı içinde çalışmalar başlamış durumda ve burasıda turizm'e kazandırılacak. Çalışmalarına başlanan Atıksu arıtma tesisi ile , Kanalizasyon ve Yağmur suyu hattı altyapı çalışmaları ManisaBB tarafından başladı. Mart'ın ortasında tamamlanan lavanta yolu projesi ile de turizm açısından son zamanlarda iyi atılımlar yapıldı. Bundan kaynaklı olarak ve İzmir'e uzak olmasından dolayı 3. tercihimiz Selendi ve bölgesidir.

Dışarıdan analizler yaparak ve nadir'de olsa bölgelere giderekde bu öngörülerimi daha da kuvvetli hale getirdim. İnşallah sizlerede yatırım konusunda ışık olur. Bir konuyada deyineyim. Bazı arkadaşlar neden diğer bölgeler değil diye soracak. Müşterimiz direk yatırım amaçlı diye gelirse bu bölgelere yönlendiriyorum ama ben burada yer istiyorum diye gelirse direk aradığı bölgede yerler sunuyorum. Ayrıca diğer ilçeler neden değil biraz bahsedeyim.

Köprübaşı : Baraj yapımı ile beraber ilçe'de baraj manzaralı araziler fiyatları çok artmıştır. Bölgesine göre arazi fiyatları çok yüksektir.
Salihli : OSB ve doğalgaz ile beraber İzmir'e yakınlığı ve nüfus yoğunluğu gibi sebeplerden arazi fiyatları yüksektir.
Manisa Merkez : Zaten il merkezi diye elindeki araziyi kimse satmak istemiyor. Satmak isteyenler ile yüksek fiyatlar istiyor.
Kırkağaç : İlçe deprem merkez üssü olduğu için çok fazla tercih edilmiyor. Ancak arazi fiyatları ideal düzeyde.
Saruhanlı : Yeni otoyol ile beraber arazi fiyatları arttı beraberinde İzmir'e yakınlığı ve istanbul otoyolununda geçmesi ile beraber arazi fiyatları yüksek kaldı.
Soma : İlçe'de hava kirliği ile beraber Ulaşımı zor olmasından kaynaklı tercih edilmiyor.
Demirci : Arazi fiyatları ideal. Ancak çok tercih edilen bir bölge değil Yine ulaşımı zor.
Ahmetli : Bölge insanı arazi satmaya sıcak bakmıyor , İzmir'e yakın olmasından kaynaklı Salihli ve Turgutlu arasında olmasından kaynaklı arazi fiyatları yüksek.

Son düzenleme:
Manisa İlçeleri 2019'da Alım-Satım adetleri ilçe merkezi endeksli

Manisa Merkez (Yunusemre , Şehzadeler) : 1561
Akhisar : 1285
Turgutlu : 1639
Salihli : 1712
Soma : 567
Alaşehir : 766
Saruhanlı : 1255
Kula : 1022
Demirci : 359
Kırkağaç : 756