Modüler Konutlar Geliyor

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında nebihe tarafından paylaşıldı.

 1. nebihe

  nebihe Daimi Üye

  Ağaoğlunun bir süredir üzerinde çalıştığı, ar-ge yaptığını duyuyoruz. 59 m2 lik ev aslında 1+1 ama modüller bir yapıyla 2+1’e dönüşebiliyor. Hareketli duvarlar yarımıyla gündüz salon, gece yatak odası genişletilebiliyor. Duvarı açıyorsun salon büyüyor, itersen yatak açılıyor. Düşük gelirli için enteresan olabilir.
   
 2. müstekbir

  müstekbir Yeni Üye

  Kanada’da EXPO’67 için 158 konut kapasiteli bir yerleşim alanı modüler kutu sistemli inşa edilerek mimarlık tarihinde uzun süre konuşulacak bir eser ortaya konulmuştur. Günümüzde, modüler kutu sistemler Avrupa, ABD ve Japonya’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Konut, otel, yurt, büro, okul gibi farklı fonksiyonlu yapıların hızlı üretilmesi istenildiği durumlar için uygun bir sistemdir. Sistem açık, yarı açık ve kapalı olarak inşa edilebilmektedir. Modüler kutu sistemler, tek bir modül ile veya birkaç farklı modül ile birlikte farklı planlama alternatifleri oluşturularak esnek planlamaya ve hızlı üretime imkan veren bir yapım yöntemidir. Bu çalışmada önce modüler kutu sistemlerin tarihsel süreç içerisindeki gelişimi incelenmiştir. Daha sonra sistem statik ve mekan özellikleri, montaj ve kullanım şekilleri bakımından sınıflandırılmıştır. Çalışmanın sonunda, modüler kutu sistemin uygulandığı örnekler incelenmiştir.

  http://dergipark.ulakbim.gov.tr/nwsaeng/article/viewFile/5000066832/5000062201

  NWSA-ENGINEERING SCIENCES Banu Erturan
  Received: June 2012 Özlem Eren
  Accepted: September 2012 Mimar Sinan Fine Arts University
  Series : 1A banuerturan13@yahoo.com
  ISSN : 1308-7231 essiz@msgsu.edu.tr
  © 2010 www.newwsa.com Istanbul-Turkey
   
 3. BURÇİNA

  BURÇİNA Daimi Üye

  Bahsedilen daha farklı bir şey sanırım, burada anlatılan yapı tekniği, konuda bahsedilen dairelerin modüler olması yani odanın içindeki eşyaları değiştirir gibi 1+1, 2+1'e dönüştürülebilmesi.
   
 4. acarman

  acarman Daimi Üye

  Nef'in Foldhome dediği bu değil mi zaten?
   
 5. BIROLK

  BIROLK Yeni Üye

  Hayır değil, bu aslında lego gibi odaları takıp çıkarabildiğin, daha doğrusu iterek çekerek duvarları oynatabildiğin bir daire konsepti.
   
 6. DÖNDÜT

  DÖNDÜT Yeni Üye

  Foldhome katlanabilir ev demek ama nef'in yaptığı küçücük evler ama kullanılabilir ortak alanlar şeklinde, evin içinde katlanan bir şey yok.
   
 7. BAHRIK

  BAHRIK Yeni Üye  Olay budur..
   
 8. serhatkoçaklı

  serhatkoçaklı Yeni Üye

  Emlak konut mu yapacak bunu?
   
 9. NURSELT

  NURSELT Daimi Üye

  38 m2 ünite sadece 800.000 TL, koş vatandaş koş.
   
 10. BAQHELE

  BAQHELE Yeni Üye

  Bunun bir benzeri hareketli duvar DKY ON projesinde vardı. Kağıthane de fiyatları yüksek çıkınca elinde patlamıştı.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş