Mortgage Nedir?

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında repeatafterme tarafından paylaşıldı.

 1. repeatafterme

  repeatafterme Aktif Üye

  Gündemimizde yer alan konulardan biri, uzun vadeli konut kredileri
   
  Admin bunu beğendi.
 2. tarik

  tarik Daimi Üye

  Yeni yönetmelik 28 Kasım 2015 günü itibariyle yürürlüğe girdiyse de getirilen en önemli yeniliklerden, “Ön Bilgilendirme Formu”, “Sigorta yaptırılması” ve “Erken Ödeme” ile ilgili hükümler 28 Mayıs 2014’te hayata geçen 6502 sayılı yeni Tüketici Yasasında da yer almış olduğundan yaklaşık bir buçuk yıldır zaten hukuken geçerli durumdaydı.
   
  Admin bunu beğendi.
 3. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  İngilizce karşılığı ipotek demek, uzun vadeli konut kredisi anlamında kullanılır, morgıç diye okunur. Şekerbank ve Vakıfbank bildiğim kadarıyla 240 aya kadar kullandırıyor. DD Mortgage de 240 ayı veriyor sanıyorum ama kredi faiz oranları Amerikadaki gibi düşük olmadığı için makas tersine açılıyor. Şöyleki 10 yıllık kredide örneğin 1.000.-TL taksit ödüyorsan, 11 yıllık kredi de 985.-TL ödüyorsun. Müşteri de diyor ki enayimiyim 1 yıl fazla ödeyeyim 1.000 TL öderim. Türkiyede şu ana kadar kullanılan kredi ortalaması 7 yıl yine bildiğim kadarıyla. En mantıklı olanı da 60 ay kullanmak, vade uzadıkça paranın maliyeti çok artıyor.
   
 4. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  İspanya ve Amerikada'ki krizin temel sebebidir, zira burada gayrimenkul satın almalarının % 75 bu şekilde yapılır. Risk ve yük tamamen finans kurumlarının üzerindedir. Türkiyede bu durum biraz farklıdır. İstanbul özellikle kayıt dışı ekonominin yoğun yaşandığı bir şehir. Adam Gaziantepten gelir, İstanbuldan 3 tane ev alır yatırımlık, onu da peşin alır, matematik ve mantık iflas eder. Kredi kullanımı inançlardan (faiz haram) dolayı da düşüktür, diğer taraftan yatırım amaçlı alanlar konutun primini faize vermek istemez vs. vs.
   
 5. Uzman

  Uzman Üye

  Türkiyede kullanılan tam anlamıyla mortgage değil, uzun vadeli konut kredisidir. Amerikada 30 yıllık bir vadede mantıklı olabiliyor. Şöyle ki; konutun kirası 1600 TL iken Mortgage kredisi 1400.-TL gibi oluyor, o nedenle insanlar kendi evini almayı tercih edebiliyor. Türkiyede gerek faiz oranlarının yüksekliği, gerekse kredi vadesinin 10 yıl civarında olması nedeniyle 1.600 TL kirası olan evin satış fiyatı 400.000 TL civarında olup, 10 yıllık mortgage kredisi de aylık 4.300 TL civarında olur, yani yaklaşık 3 katı. O nedenle sistem farklı çalışır birbirinden.
   
 6. kuter

  kuter Yeni Üye

  Aslında kelime karşılığı ipotektir, sektörde alınan evi ipotek ederek kredi kullanmaya karşılık gelecek şekilde kullanılır.
   
 7. Vefa

  Vefa Yeni Üye

  uzun vadeli konut kredisinin gelen kullanımdaki adıdır, Türkiyede 10 yıl vade yapılırken, amerikada 30 yıla kadar çıkabilir, Türkiyede bir ara 20 yıl vade yaptı bankalar ama oranların yüksek olması nedeniyle tercih edilmedi diye biliyorum.
   
 8. İLHAMİB

  İLHAMİB Yeni Üye

  Sizin ev almanızdan ziyade evin sizi alma durumu bir yerde. Ölene kadar ödersiniz, yine de borç bitmez.
   
 9. kazan

  kazan Yeni Üye

  Ev fiyatlarının artmasının yegane sebebidir, mortgage talebi artırır talep de fiyatı.
   
 10. ErkutK

  ErkutK Daimi Üye

  Türkün kredi kartı ile imtihanından sonra ikinci baş belası bankacı icadı.
   
 11. SENNURÖ

  SENNURÖ Yeni Üye

  Bankaların bir şekilde kazanmaya devam ettikleri sistemin adıdır. Yurtdışında ve faiz oranları düşük lokasyonlarda uygun olabilir ama Türkiyeye çok uygun olduğu söylenemez. Peşin parası olmayan ancak kredi ile bir şeyler alabilecek kesimin ev alabilmesine yardımcı olur sadece.
   
 12. abdelwahabg123

  abdelwahabg123 Daimi Üye

  Herkes halk tipi tanımlar yapmış. Biz biraz daha akademik takılalım. İşin aslı konut kredisi kullandıran bankaların mevduat fon gibi aldıkları teminatı ayrı bir piyasada (borsa) alım-satım yaparak riski azaltmaları ve kendilerini garantiye alma esasına dayanan, vadesi uzun, faizi düşük konut kredilerinin genel adıdır. İngilizce kelimenin türkçe karşılığı yoktur ama ipotek anlamı taşır ingilizcede. Normalde Türk İnsanının konut sahibi olma sorununa çözüm bulabilecek bir sistem gibi gözükürken ne hikmetse bankaları semirtme aracı haline dönmüştür canım ülkemde. Kredi faizi uzakdıkça vatandaşın cebinden çıkan taksit azalacakken bizim çakal müteahhit ve banka sistemi sayesinde ev fiyatı artar vatandaş açısından değişen bir şey olmaz. Yani faiz oranı 1,10 ken 100 birim olan ev, faiz oranı 0,89'a düştüğünde 130 birim olur, senin sırtındaki yük değişmez, kapiş?? Ben böyle sistemin...
   
 13. FAHRETTİNŞ

  FAHRETTİNŞ Yeni Üye

  Akademisyen gibi başlamış recep ivedik gibi bitirmişsin :)
   
 14. nurcanantükenmez

  nurcanantükenmez Daimi Üye

  Türkiyede kullandırılan kredilerin tamamına yakını yurt dışı kaynaklı fonlardan gelir. Yani Amerikalı bir fon kendi ülkesinde %2-3 yıllık faiz kazancına geleceğine Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere % 10-12 ile para satmayı çok karlı görür. Bu durum eğer siyasi istikrar ile desteklenirse oranlar biraz daha düşer. Karlılık bu derece yüksek olunca ne kadar rekabette olsa daha aşağı düşmesini istemezler çünkü karlılık azalır. Ne zaman ki farklı bir kaynak bulunur, o zaman oranlar bizim kontrolümüzde ve istemizde olur, o nedenle yakın dönemde çok zor.
   
 15. albeni

  albeni Yeni Üye

  Mortgage sisteminde banka satın alınmak istenen gayrimenkulü almanız için size kredi verir, kredi karşılığında alınan gayrimenkule ipotek koyar, sonra bu borç ödenmezse gayrimenkulü kendi üzerine alabilir. Yada vermiş olduğu kredi sözleşmesini de kendi riskini bertaraf etmek için farklı bir fona da satabilir. (Amerika 2007 yılında bu nedenle patladı malum) Bu son yazdığım mortgage ile konut kredisi arasındaki farkı gösterir aslında.
   
 16. VEDATE

  VEDATE Yeni Üye

  Tartışılan bir kredi modelidir. Gayrimenkul sektörünü besleyen ve canlandıran bir modeldir, kabul. Bu sayede gayrimenkul sektörü ciddi bir ivme yakalar, evler satılır, kiralar artar, gelir dağılımındaki adaletsizlik artar, bu anlamda sadece inşaatçıları ve bankaları mutlu eder.
   
 17. SEDA

  SEDA Yeni Üye

  Türkiyede uygulanan mortgage değil uzun vadeli konut kredisidir. Aylık 1,30 faizle mortgage mi olur bre kendinize gelin.
   
 18. RUHİÜ

  RUHİÜ Yeni Üye

  Kira öder gibi ev sahibi olmak yalan diyorsun yani.
   
 19. nihai

  nihai Yeni Üye

  Türkiyedeki Mortgage değildir, Aylık %2 oranlı olan mortgage mi olur
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş