Noter onayli protokol ile satis saglikli mi?

Merhabalar,

Almayi dusundugumuz arsanin sahibi il ozel idareden alinmasi gereken imar durum belgesini almadan satis yapmak istiyor.
(imar muduru bu belgenin hazirlanmasinin yaklasik 1bucuk ay surecegini soyledigi icin)
Arsanin imar durumunu il ozel idareden kendim gidip sozlu olarak ogrendim,
turizm imarli, %30, 2 kat. cevresinden de normal olculerde cekmeleri var (bina yapacak uygun bir alani var).

Benim endisem su:
Satisi yaptiktan sonra, olur da imar muduru bir sebepten degisir ve yeni mudur farkli bir gorus bildirir. imar durum belgesinde ornegin yoldan cekmesini daha buyuk gostererek bina yapilacak alani ortadan kaldirir. Benim elimde eski arsa sahibinin almis oldugu imar durum belgesi olsa, en azindan yazili kanit ile dava acabilirdim.

Ev sahibi sunu kabul ediyor, karsilikli bir protokol imzalayalim, eger imar durum belgesinde soylenenin aksine bir sorun cikarsa arsayi ayni fiyatla benden geri alacak.

bu tarz bir protokol bizi ne kadar korur?

İmar durumları her zaman değiştirilebilir planlardır. Bugün okul arazisi gözüken bir alan yarın mesken veya yeşil alana çevrilebilir. Uzun vadeli yatırım amaçlı alınacak arazilerde bu risk he zaman vardır.
Alacağınız arsanın imar durumunu resmi belgeli almanız önemlidir. Sözlü ibarelerin hukuki bir geçerliliği yoktur.
Arsa sahibi ile yapacağınız sözleşmenin hukuki geçerliliği mevcuttur. Ancak olur da belirlediğiniz süre içinde imar durumunda bir değişiklik oldu ve arsa sahibi "param yok, param olunca alırım" derse konu sürüncemede kalır.

İmar durumları her zaman değiştirilebilir planlardır. Bugün okul arazisi gözüken bir alan yarın mesken veya yeşil alana çevrilebilir. Uzun vadeli yatırım amaçlı alınacak arazilerde bu risk he zaman vardır.
Alacağınız arsanın imar durumunu resmi belgeli almanız önemlidir. Sözlü ibarelerin hukuki bir geçerliliği yoktur.
Arsa sahibi ile yapacağınız sözleşmenin hukuki geçerliliği mevcuttur. Ancak olur da belirlediğiniz süre içinde imar durumunda bir değişiklik oldu ve arsa sahibi "param yok, param olunca alırım" derse konu sürüncemede kalır.
Cok tesekkurler.

Bu tarz bir protokol hazirlama konusunda danismanlik alabilecegim birileri var mi acaba?

Son gönderiler