Sektörde Referans

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında malkara lordu tarafından paylaşıldı.

1. malkara lordu

malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

Merhabalar ,
    Malum hayatın her alanında referansın önemi artmakta , alışveriş ve ticarette dahi markaların tonlarca paralar harcayarak yapamayacaklari reklamı yada satışı getirebilecek bir dokunuş referans. Ama konuya gayrimenkul sektöründeki profosyonel iş hayatından bakarak sizlerin yorumlarını almak istiyorum. Örneğin A firmasının 2 yoneticisi bir diğeri işten ayrılığında farklı bir işe girecekken yada işi alacakken kötü referans oluyor neden ? Yada x firma işten ayrılan elemaninin aynı sektörde farklı firmada çalışmasını istemiyor ve bunu engellemek için kötü referans veriyor neden ? Bir yöneticiyi yada bir elemanı işe alırken eski firmasına sormak bu işi suzmekte en doğru yolmudur ? Ör; çalışma prensibini yada sistemini çok iyi bildiğim birine X firma o kişi ile ilgili hiç alakası olmayan yanlış ve yalan bilgiler vererek yeni bir işe girmesini engellemeye çalışıyor. Bu biraz ülkemizin ik sistemi ilede alakali diye düşünüyorum. Şöyle de bir gerçek var başkasının projesini kötüleyerek kendi projesini satmaya çalışan çürümüş bir sistem var bu aynı şekilde başka yöneticiyi yada elemanı kötüleyen yöneticiler içinde geçerli. Herkesin aynı gemide olduğunu en iyi onlar bilmeli. Ne yani siz yıllık kazanclariniz ile her yıl daireler jeepler mercedesler alacaksınız diye sizler ile aynı kalibrede hatta 2 tık üzerinizdeki adamlar sırf sizden daha iyi niyetliler diye aç mı kalacak ? Humanist olun asabımı bozmayin. Gücün karanlık tarafına zorla gecireceksiniz beni :) Bu yazıda burda dursun :)

2. uçma

uçma Yeni Üye

Taksiciler ile herkesin bir önyargısı vardır ya, ona benzer bir durum. Yani ya karakteri sıkıntılı tipler taksici oluyor yada taksici olduktan sonra karakterleri bozuluyor, mesleki dezenformasyon diyebiliriz buna. Bu sektörde de böyle bir dezenformasyon söz konusu olabilir, çekememezlik ve kıskançlık insanların genel sorunu

3. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Aslında soru sorup sonrasında da özetlemişsiniz çürümüş sistem diye. Genelde birlikte kazanmaktan ziyade birilerinin üstüne basarak kazanmaya çalışan bir çalışan profilimiz var.

Size ABD mortgage krizini anlatan "The Big Short" filmini izlemenizi öneririm. Film 2 sat 20 dakikadır ama inanılmaz keyifli bir filmdir ve bir ülkenin eğitimli kesimi dahil nasıl bir akıl tutulması yaşadığını anlatır. Kazanmak için her yolu mübah sayan ağırlıklı bankacıların dünyasından kesitler sunar. Kadroda Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt gibi oyuncular var. Filmde bir sahne var beni etkileyen bir sahne var; Brad Pitt daha deneyimli "rainmaker" bir arkadaş, iki acemi borsacıya koçluk yapıyor. Amerika mortgage krizinin patlayacağını önceden öngörüp ters pozisyon alıyorlar. Yani 1 koyup 5 alacaklar özetle.

Bu acemi arkadaşlar iş netleştiğinde çakıyorlar sevinç çığlıkları atıyorlar çünkü parayı buluyorlar. Brad Pitt bunları azarlıyor, ABD krize giriyor, 400 bin kişi işini kaybedecek bunların da %1'i intihar edecek diyor. Yani çok alakası olmayabilir belki yukarıdaki konuyla ilgili ama farkındalık çok önemli bir meziyet. Brad Pitt bunları söylemese o arkadaşlar kazandığı paranın keyfini sürecek belki arkalarına bakmayacaklar bile. Ama dünya öyle bir yer değil. Yaşadığımız her şeyin bir etkisi ve tepkisi oluyor. Yine Müjdat Gezen'in Metin Akpınar ile davalık olduğunda söylediği bir söz var çok beğenirim. "Onlar para biriktirdi, ben insan biriktirdim" der. Para olmazsa olmaz ama İnsan biriktirmek önemli bence. Farkında olup dengeyi bulmak gerek.

osiris666 bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş