Sıfırdan Ev Yapma Rehberi - Kendi evini kendi yapanlar

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tunch07 tarafından paylaşıldı.

1. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese merhaba. Ben Tuncay eğitim sektöründe çalışmaktayım. Bu gün itibarı ile yeni bir arsa aldım ve üzerine kendi zevkime uygun büyük olasılıkla ömrümün kalan kısmını tamamlıyacağım triplex bir inşaat kurma arefesine girmiş bulunmaktayım. Bunun için siz değerli forumdaşların değerli fikirlerine ihtiyacım olacak. Öncelikle sormak istediğim bi inşaata başlamadan önce bu inşaatın belediyeye , inşaat mühendisine , mimarına, yapı denetim şirketlerine vs. ne kadar bütçe ayırmam gerektiği kalem kalem ne ücret ödeyeceğim ve bunlardan hangilerinin pazarlığa taabi olacağıdır . İnşaatı müteahhite vermeyim kendim yapma düşüncesindeyimdir. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Bu arada almış olduğum arsa 434 m2 olup %25 imarlıdır.

3. Google

Google Üye

Merhaba aramıza hoşgeldiniz.

Öncelikle hayırlı olsun. Bu tip konular ilçe belediyesine göre değişlik gösterir. emsalin dışında yükseklik sınırının da ne kadar olduğu önemlidir. Bazı yerlerde yükseklik 6.50 dir ama siz bodrum ve çatı arasını da iskan edip kullanabilirsiniz.

Burada büyük maliyet kalemlerinden biri ruhsat harcıdır. onun haricinde inşaat maliyetlerini m2 si 2000 tl gibi hesaplayabilirsiniz ama bu yine ne yapacağınıza ve ne kadar lüks yapacağınıza göre değişir

4. Niko

Niko Yönetici

Çok güzel prefabrik villalar var, bunları düşünmez misiniz?

5. Niko

Niko Yönetici

6. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

İnşaat m2 ile kullanım m2 si ayrı şeyler. Yani siz 100 m2 brüt taban oturumlu bir villa yaparsanız ve triplex olursa 300 m2 brüt eviniz olur, merdiven boşlukları 28 m2 olsa X2 56 m2 buradan kaybınız olur, 300 m2 evin bodrumu, garajı, teknik alanları derken 400 m2 inşaat çıkar. 400 m2 x 2000 dersek 800.000 tl mi yani maliyet. Bence gerçekçi değil

7. Google

Google Üye

müteahhit yaparsa 2000 tl den daha düşüğe maal eder ama bireysel yapılırsa rakam bu civarda olur. sadece ruhsat harcına 40-50 bin tl ister belediye. triplex diyoruz, ısıtma soğutma sistemi, temeli, çatısı, merdiveni vs bu rakam olur

8. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Merhaba, hoşgeldiniz, triplex olması konusunda özel bir ısrarınız yoksa simplex yada en fazla dublex yapmanızı öneririm, triplex tipi evler arsadan düşük pay alması amacıyla planlanır. Çok kullanışlı değildir, çocuklu ve 50 yaş üstü aileler tercih etmez, yeni projelerde özel bir durum yoksa planlamıyoruz ve önermiyoruz. Ancak manzara, teras gibi avantajları varsa ve arsayı maximum kullanmak istiyorsanız olabilir de, tercih meselesi.

Maliyet konusu göreceli sayılır, sizin ne yapmak istediğinizle çok orantılıdır. TOKİ projelerinde toplu konutlar 500-600 tl/m2 ye üretilebilir. Yine toplu villa yada ikiz villa projelerinde düşük profilli villalar 800-1200 tl bandında üretilir, bunlara arsadan gelen maliyet eklenip üzerine karını koyup satarlar. Haliyle siz bitmiş "0" villaları 350-400 bin bandında bulabilirsiniz şehir dışı yerlerde.

Siz ne yapmak istiyorsunuz onu söylerseniz daha doğru yorum yapabiliriz sanıyorum,

9. tunch07

tunch07 Daimi Üye

3,5 kat verilmiş arsaya kaç metrete tekabül edyor pek anlamıyorum. Ama 2000 tl biraz yüksek değilmi sizce.

10. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Yaşım daha 30 larda muhtemelen son evim olacak allah ömür verdikçe burada yaşayacağım tabi olağan üstü bir durum olmazsa (malum bende herkes gibi yarınımı göremiyorum ) bu sebepten prefabrik tercihim değil.

11. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Triplex konusunda ısrarlıyım arsam pek küçük olmasada oturum alanının küçük bahçemin maksimum büyüklükte olmasını ve bahçeye ileriki yıllarda planladığım havuzuda inşa edebilmek için.

12. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese ilgilerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Bilgisizliğimden dolayı umarım sorularımla kimsenin başını ağrıtmam. Sormak istediğim sorulardan biride mimarlık ücretleri. Şu an bi mimarla iletişime geçtim ama henüz çizim için fiyat konuşma aşamasına gelmedim. Sizce M2 için ortalama ne ücret isterler ve pazarlık söz konusu olur mu?

13. Google

Google Üye

katı 3 metre gibi düşünebilirsiniz, 3,5 kat 10,5 metre yüksekliğe tekabül eder, triplexi de yaparsınız bahçe dublex üstüne çatı dubleks bile yaparsınız

14. Niko

Niko Yönetici

Pazarlık her zaman yapılır, bence belediye süreçlerini de takip edecek bir mimarla anlaşın, fiyatlar konusunda pek bilgim yok açıkçası

tunch07 bunu beğendi.
  15. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

Bence internetten isteğiniz planı bulun, mimara sadece AutoCAD e aktarmak kalsın

16. Tuco

Tuco Daimi Üye

Mimarları gömmüşsün, taş mı yesin bu adamlar :)

17. Berat

Berat Aktif Üye

Çok zor bir işe soyunmuşsunuz, evdeki küçük tadilatlarda bile ustalarla uğraşmak bu kadar zorken komple ev yaptırmak cesaret isteyen bir iş.

Farklı kademelerde bir çok müellif ile çalışmak zorundasınız. Öncelikle mimari proje çizilmesi, sonrasında belediye görüşmeleri ve yapı ruhsatının alınması, sonrasında inşaata başlanması, kaba yapı, inçe yapı, dış cephe, iç dekorasyon, iklimlendirme sistemi, mekanik, elektrik, statik sistemler, peyzaj ve bahçe düzeni, doğramalar, iskan ve abonelikler vs. vs

Bunların tamamında kalifikasyonu en düşük sektörde olduğunuzu unutmayın, sözle iş yapmayın, mümkün mertebe işi yazıya dökün ve imza alın, yaptığınız protokollere mutlaka işin başlama ve bitirme tarihlerini koyun. Yine çok bir işe yaramayacaktır ama biz öyle dememiştik diyemezler en azından

tunch07 bunu beğendi.
  18. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Haklısınız bütün bunların üzerine benimde bu işe tamamen yabancı olmam en büyük handikap tabi ama ne yapalım araştırıp her bişeyi yavaş yavaş öğreneceğiz. Amacım inşaatı sürece yaymak yani oldu bittiye getirmemek zaten hali hazırda oturduğum kendime ait bir evim var bu sebepten acelem yok. Protokol konusuna gelince en iyi protokolun ustaya malzemeyi kendimin getirip paranın büyük kısmını iş bitince ödemem olacağı düşüncesindeyim. Bide babamın geniş bir çevresi var kendiside zaten ahşap doğrama ve mobilya ustası ve böyle bir işletmenin sahibi durumunda. En azından ahşap mutfak dolabı çatı vs. gibi kalemlerde bi giderim olmayacak yada olsada sadece malzeme parasını ödeyeceğim.

Amacım adım adım herşeyi bu forumda yazarak hem sizlerin tecrübelerinden yararlanmak hemde tecrübelerimi sizlere aktarmak. Günün birinde böyle bir işe kalkanların ne zorluklarla karşılaşacağını ve bu zorluklara karşı nasıl tedbir alacaklarını bilmeleri iyi olur düşüncesindeyim.

Berat bunu beğendi.
  19. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Mimar işi için bi fikri olan yokmu acaba?

Berat bunu beğendi.
  20. Niko

Niko Yönetici

Nerede yaşıyorsunuz?

21. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Hatay ın Arsuz ilçesinde

22. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Forumun genel kullanıcı profili İstanbul ağırlıklı gayrimenkul sektörü profesyonellerinden oluşuyor, belki takip edenlerden yazan olur ama siz kendi çevrenize bakarsanız daha hızlı ilerlersiniz sanıyorum.

Süreçleri resimlerle birlikte burada paylaşırsanız hepimiz bilgi sahibi oluruz ve kendi evini yapacaklar için de güzel bir kaynak olur

tunch07 bunu beğendi.
  23. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese iyi akşamlar bu gün ya allah diyip kendi dublexsimizi yapma işine giriştik hayırlısı ile. Amacım bütün aşamaları sizlerle paylaşarak foruma bi katkı sağlamak ve değerli fikirlerinizi öğrenmek.

Parselim daha önce de dediğim gibi denize yakın 434 m2 ve %25 imar payı 3,5 kat müsadesi olan bi yer. Hal böyle olunca mimarım tek dublex veya triplex yaparak arsayı öldürmememi ileriye dönük olarak projenin üstüste iki dublex olarak ayarlanmasını ve ikinci dublexsi ilerleyen zamanlarda yapabileceğimi söyledi. Mantıklı bi fikir olduğundan kabul ettim.

osiris666 ve Admin bunu beğendi.
  24. tunch07

tunch07 Daimi Üye

İlk aşama okarak lisanslı harita mühendisi tarafından aplikasyon krokisi çiziliyor yarın hazır olacak ücretide 430 tl.

25. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Hayırlı olsun, mimar doğru söylemiş, işi bilen adamın hali başka tabi

tunch07 bunu beğendi.
  26. osiris666

osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

Hayırlısı olsun Tunç Bey. Gelişmelerden bizi de haberdar ettiğiniz için teşekkür ederiz. Süreci sizin sayenizde daha kolay takip ediyor olacağız. Kolay gelsin.

Admin ve tunch07 bunu beğendi.
  27. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Sırada imar çapı için belediye ye müracaat var. Yarın sabah ki ilk işim bu. Bu arada güncel demir fiyatı 2160 tl c30 beton m3 giyatı 145 tl ama beton için pazarlıkla 140 yapılacak.

osiris666 bunu beğendi.
  28. osiris666

Projenizi çizdirdiğinizde ölçüleri ile de paylaşabilirseniz hesaplama şeklinde maliyetleri görmek herkes açısından daha kolay olacaktır. Profil fotonuzdaki ev ise oldukça hoş gözüküyor bilginiz olsun

29. osiris666

Bu arada bilginiz olsun yakın bir zaman içerisinde demir fiyatlarını 2000 tl altına getirilmesi ile ilgili söylemler oluşmuştu ve fiyatların revize edildiğine dair çok haber yazıldı. ( Dolar kuru daha yukarıda olduğu zamanlarda) demirci ile pazarlıkta belki küçük bir faydası olur bilginiz olsun

30. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Buralardaki söylem tam aksi yönde yani fiyatın daha da artacağı hatta demiri şimdiden alıp olası bi yükselmeye karşı kendimi koruma altına almamı diyen çok kişi oldu. Yükselmenin sebebide 10 güne kadar bi ihraç olacağı imiş buda piyasadaki demiri azaltacağı ve fiyatları yukarı çekeceği. Bide demirciler kar marjlarının çok dşük olduğundan pazarlığa hiç yanaşmıyor.

31. osiris666

Son dönemdeki haberler de sizin söylediğiniz yönde zaten. Ama emtia olan demir de diğerleri emtialar gibi dolar üzerinden fiyatlandığı için temel fiyat belirleyicisi aslında kur (dolar paritesidir). Tüm dünyada dolar endeksi aşağıya doğru gelmiş durumda. İktisadi kurallara göre fiyatın bağlı olduğu para birimi ile aynı korelaayona sahip olması beklenirken içerdeki talebin yarattığı "spekülatif" hareketler demir fiyatlarını ister istemez yukarı yönde hareket ettiriyor.
    Piyasa da genelde "demiri erken bağlamak" kavramı vardır sizde aldıysanız hayırlısı olsun. Yeni bilgilendirmelerinizi bekliyor olucağız.

32. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Demiri almadım daha herkesten farklı duyumlar alıyorum bu sabah bu işten anlayan bi arkadaşla konuştum demir çıkabileceği en yüksek fiyatları şu aralar görüyormuş zaten diye söyledi demir almak için inşaat sektörünün en durgun döneminin yaşandığı kış aylarının beklenmesini söyledi karasız kaldım.

33. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Toplamda ne kadar farkeder buna bakmak lazım, sizin tek konut için alacağınız miktarda çok ciddi fark etmeyecekse beklemeye değmeyebilir

34. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Ne durumdasınız var mı ilerleme?

35. tunch07

tunch07 Daimi Üye

En son belediye ye baş vurmuştum imar çapı için daha beklemedeyim bu sırada mimarla irtibattayım çizime başladı.

36. tunch07

tunch07 Daimi Üye

İmar çapını aldım üzerindeki nota göre çatı piyesi yapılamazmış . Kafamdaki plana göre üst üste iki dublex yapmaktı üst dublekside çatı katlı yapacaktım bu plan suya düştü şimdi yeni plan düşünmek gerekli. Bu arada imar çapı için 326 tl verdim.

Niko, Admin ve osiris666 bunu beğendi.
  37. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Sıradaki iş zemin etüdü için jeoloji mühendisi. Ne çıkacaksa artık etüdde bu işlerden tam anlamam ama bi tür resmi dolandırıcılık gibi gelyo bana bu iş , arsanın üç cephesinde mustakil evler kurulmuş zaten ne çıkacak yani zemin elverişli değil siz ev yapamazmısınız diyecekler nerden vatandaşı dolandıracağız diye çok düşünülüyormu acaba bahsedilen ücret 1.500 tl civarı boş bir iş için.

38. Komutan Logar

Komutan Logar Aktif Üye

İnşaattan bağımsız olarak arazinin röntgenini çekiyorlar, türkiyede ne kadar ciddiyetle yapıldığını bilemiyorum ama Depremden sonra bu işi ciddiye alıyorlar bildiğim kadarıyla.

tunch07 ve malkara lordu bunu beğendi.
  39. Niko

Niko Yönetici

Resmi dolandırıcılık konusuna katılmakla birlikte, zemin etüdü zemine göre temel genişliği hesabı yapmaya yarıyor aslında. Yan taraftaki bina ile sizinki aynı olmadığı için size özel yapılması gerekiyor. Yürüdüğünüz toprağın çamur olduğunu varsayarsanız ona göre ayakkabı giyersiniz ya zemin etüdü de böyle birşey.

tunch07 ve osiris666 bunu beğendi.
  40. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese iyi akşamlar yaptırmakta olduğum ev proje aşamasında. Evi tripleks olarak düşündük büyük ihtimallede son kararımız gibi duryo muhtemelen 2 veya 3 ayımızı evin mimari projesi için ayıracağız birşey yaptırıpta sonra pişman olmaktansa işleri ağır almak daha mantıklı.

41. furkan

furkan Yeni Üye

Hayırlı olsun, umarım içinize sinen bir proje olur.

42. osiris666

Hayırlısı olsun Tunç Bey. Projenizin görsellerini, mimari planını merakla bekliyor olacağız. :)

tunch07 bunu beğendi.
  43. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese iyi akşamlar. Anlaştığım mimarın iş bilmezliği ve işleri ağırdan alması sonucu yolumu kendisiyle ayırmak durumunda kaldım bu kadar zamanımda boşuna geçti bu yüzdende biraz sinirliyim de. İyi bir mimar arayışı içindeyim umarım kısa zamanda bulurum.

osiris666 ve Admin bunu beğendi.
  44. serhatarslanargın

serhatarslanargın Yeni Üye

Geçmiş olsun, umarım telafi edersiniz kısa zamanda. İnşaat sektörü bir garip mimar bile olsa sorun yaşayabiliyorsun.

45. osiris666

Tunç Bey hiç üzülmeyin. Bu sektör de her yere işlenmiş (belediyeye, tapuya, imara vs vs) bir binanın yerinde yapılan tespitte var olmadığı, binanın aradaki bir katının veya asansörünün unutulup da bitirildiği projeler var. Sizin ki en azından başlamamış. Daha iyisi içindir demek lazım. :) Geçmiş olsun ve bence hayırlısı da olsun. Yeni evinizin planlarını bekliyoruz merakla görüşmek üzere

tunch07 bunu beğendi.
  46. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Ne durumdasınız, gelişme var mı?

47. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Malesef beklemedeyim akıl aldığım bir büyüğüm yapı dnetim şirketiyle anlaşıp paket olarak tüm projeleri çıkartmamı söyledi şimdilik bu arayış içindeyim. Ama anlaşılan o ki bu iş beni baya yoracak daha işe başlamadan bile bir sürü olumsuzlukla karşılaştım.

48. erengül

erengül Yeni Üye

Ev ne durumda, yoksa sizi de bıktırdılar mı?

49. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese uzun bir aradan sonra merhaba. Aslında ara uzun değil görüşmeyeli hepi topu bir kaç ay. Ancak bu birkaç ayda başta demir fiyatları dolar avro ... aldı başını gitti olanda herzaman ki gibi sizin bizim gibi kılı kırk yararak namusuyla şerefiyle çalışıp ardına geleceği için ufakta olsa bir mal varlığı bir birikim bırakmak isteyene oldu. Bu konuda konuşacak çok şey vardır da yeri burası değil.

Neyse biz gelelim asıl konumuza yapmayı düşündüğüm ev uzun arayışlar sonunda sağlam diye düşündüğüm fikirleri ile beni yönlendiren ( ki diğer mimar arkadaştan bu sebepten vaz geçip dosyayı elinden almıştım) bir inşaat mühendisine teslim edildi ve bir kaç taslakta çizilip üzerinde düşünülüp taşınılmaya başlandı . Evi tripleks olarak düşündüğümü daha önce de dile getirmiştim ki nitekim bu yönde kararımız sabitlenmiş durumda. Bi bodrum kat ve kapalı garajda yapılması iyi olur diye düşünmeme rağmen malesef maddi olarak beni aşacağından vaz geçmek zorunda kaldım. Ev de olmazsa olmazım zeminde büyük salon yanında küçükte olsa bir oturma odası ve salonun üstünün boş olması yani galeri diye isimlendirilen bölge. Şimdilik çizimler bu yönde ve gelişmelere göre buradan sohbetimize devam edeceğim.

Tabi bu arada değerli fikirlerinizi öğrenmek beni mutlu edecek.

afşin, semraanıl, ÇAĞILÇ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  50. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese iyi geceler. Merak eden arkadaşlara son durumdan bahsedeyim. Proje çizilme aşamasındayım hala. ikidir çizildi ama kafama göre olmadı malesef bir iki haftaya son hali hazır olur diye düşünmekteyim. Bu arada maliyet olarak yaklaşık 450 bin civarı bi para gideceği söylendi umarım o kadar gitmez çünkü düşündüğümün üstünde bir rakam.

VURALÖ, goncater, dilefruz ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  51. malkara lordu

malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

maliyet fazla bence yinede kullanıcağınız malzeme vs bilemediğimden bişi diyemem. bence çizilmiş ve beğendiğiniz konut projelerinin kat planlarına ulaşabilir iseniz işiniz kolaylaşır.

tunch07, maksume, TUBAK ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  52. tunch07

tunch07 Daimi Üye

IMG_4225.JPG IMG_4224.JPG IMG_4223.JPG

53. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Taslağımız şekildeki gibi tamamlanmış olup ufak tefek değişiklikler yapıldıktan sonra hayırlısıyla en kısa zamanda temel atma işine başlayacam. Değişiklik olarak orta kattaki çamaşır odasını kaldırmayı yerine sadece bi çıkıntı ile çamaşır makinesi yeri yapmayı düşünüyorum. Kalan alanıda banyo ve yatak odasına eşit paylaştırmayı düşünmekteyim. Diğer bi değişiklikte olası pek mümkün olmayan ortta kattaki diğer iki yatak odası arasındaki eşitsizliği bir nebzede olsa kaldırıp küçük olan odayı birazcık büyütebilme çabası.

54. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Resimler 2. 1. Ve zemin kat olarak dizilmiş. Taslak için değerli fikirlerinizi bekler herkese iyi günler dilerim.

55. MehmetR

MehmetR Yeni Üye

Güzel olmuş, inşallah tamamlayıp güle güle oturursunuz.

tunch07 bunu beğendi.
  56. malkara lordu

malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

Güzel bir plan sinpaş lagün villalarını anımsattı bana. ebeveyn biraz fazl büyük sanki ama yinede tercih meselesi :) Hayırlısı olsun

57. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Isıtma/Soğutma nasıl planlıyorsunuz?

58. tunch07

tunch07 Daimi Üye

2. Kattaki ebeveynden bahsediyorsunuz heralde. Bu gün ani bir kararla o odayı böldüm ya bölmek dediğim ebeveyn banyosu gitinme odası olmayan sade bi oda olacak banyoyuda ortak olarak tasarladım. Zaten orta katınkullanma düşüncesindeyim ben. İleriki zamanlarda kalabalık misafirleri üst katta ağırlamayı düşünüyorum. Yada çocuklar büyüyünce ayrı bi aoda olarak kalacak.

59. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Öncelik tabiki iyi bi ısı yalıtımı. Zamanı gelince umarım forumda bu işlerden iyi anlayanlar bana yardımcı olacak. Projenin bulunduğu konuma yakın zamanda doğal gaz gelmesi planlanıyor çok yakınlarına gelmiş durumda zaten. Ben tesisatını hazır edecem.

60. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Büyük mekanlar planlamışsınız, bu büyük cam yüzeyler demek. Bu nedenle ısıtma ve soğutma maliyetli olabilir. Yalıtım ve doğrama seçimi önemli. Yine cam önlerinde yerden ısıtıcı çözüm olabilir. Siz hacim için bir hesaplama (ısıtma/soğutma) hesabı yaptırın yine de.

tunch07 bunu beğendi.
  61. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Proje iyice somutlaşmaya başlayınca yapılacak masraflarda bir bir ortaya çıkmaya başladı. Bu gün itibarı ile
    Proje 17.000 tl
    Ruhsat harcı 2.000 tl
    Su 59 tl
    Otopark harcı 750 tl
    Hafriyat harcı 240 tl
    olmak üzere daha kazmayı vurmazdan önceki masraflarımız hayırlı olsun.

62. sünter

sünter Yeni Üye

Kolay gelsin

tunch07 bunu beğendi.
  63. sarpkın

sarpkın Yeni Üye

Allah içinize sindirdin ağız tadıyla oturmak nasip etsin İnşallah

tunch07 bunu beğendi.
  64. ErbilÜ

ErbilÜ Yeni Üye

Zor bir iş bu dönemde, kolay gelsin

tunch07 bunu beğendi.
  65. DURSUNİ

DURSUNİ Yeni Üye

Asıl maraton şimdi başlıyor, ustalarla uğraşmak adamı ya usta yapar ya da hasta :(

tunch07 bunu beğendi.
  66. tunch07

tunch07 Daimi Üye

İyi dilekleriniz için teşekkür edyorum. Babam bulunduğumuz yörenin sağlam ve iyi tanınmış esnaflarındandır bu sebepten usta çevremiz çok geniştir bu konuda problem yaşayacağımı zannetmiyorum umarım aksi bi durumla karşılaşmam.

67. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Bu gün kalıpçı ile görüştüm kerbiç dahil metresini 45 tl ye yapabieceğini söyledi yaklaşık 600 m hesap çıkardı bu da 27 bine tekabül edyor. Bilmiyorum uygun bir fiyatmı bilgisi olan paylaşabilir mi

68. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Ama kesin metre hesabı için statiği bekliyoruz tabiki

MUTLUT, ŞERİFEB ve gökçül bunu beğendi.
  69. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Malzeme dahilse fiyat normal

cerir, neyzen, yakub ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  70. NevgülB

NevgülB Yeni Üye

35-50 TL arası fiyat normal kabul edilebilir, yine de pazarlık sünnettir :)

71. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Malzeme dahil değil ben yanlış yazmışım demek istediğim sıfırdan kerbiç örmeye kadar ki fiyatı bu

72. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Tuncay Bey, nedir son durum?

73. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese merhabalar iç yoğunluğundan malesef çok yazamadım ama en kısa sürede şimdiye kadar neler yaptığımı neye ne kadar ödediğimi en ince detaylarına kadar yazacam. Bu arada inşaatımın tüm tabliyeleri döküldü duvar örme aşamasındayım.

74. tunch07

tunch07 Daimi Üye

Herkese iyi geceler bismillah diyip şu ana kadar neler yaptığımı yavaş yavaş yazmaya başlayayım.
    Öncelikle belirtyim ki demir ve betonu mayıs ayında bağladığımdan dolayı kurdaki ani yükselme beni çok etkilemedi neyseki. Bu sebepten dolayı kendimi yarı şanslı hissediyorum. Yarı şanslı diyorum çünkü inşaatın daha yarısı tamamlanmış sıvaya hazır durumda. Bundan sonraki ince işlerde kur farkı beni çok etkileyecek. En basitinden bir temeke boyanın 250 tl den 350 tl seviyelerine çıktığını görmek beni şimdiden çok korkutmaya başladı.

BURHANE, dilay, mekin ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  75. tunch07

tunch07 Daimi Üye

İnşaatın bimsleri örülene kadarki olan kısmı tamamen otomatik olarak beni hiç uğraştırmadan (tabi ki burda ustalarıma çok teşekkür edyorum) demirci kalıpçı su tesisatçısı elektrikçisi ve duvarcısının son derece koordineli çalışmaları sonucu gram aksamadan ve hiç bir aksiliğe sebep olmadan bitti.

76. tunch07

tunch07 Daimi Üye

[​IMG][​IMG]

Paletlimiz iş başında. Saati 250 tl den yaklaşık 5 saat çalıştı.

MRL ve yalkı bunu beğendi.
  77. HAKKIE

HAKKIE Yeni Üye

Maaşallah, Allah içinize sindirsin

tunch07 bunu beğendi.
  78. müşfik

müşfik Yeni Üye

Fiyat değişimleri ile ilgili biraz Bilgi verebilir misiniz?

79. tunch07

tunch07 Daimi Üye

80. SusanI

SusanI Yeni Üye

Üstadım neye mal oluyor şimdi yaklaşıl olarak? Kendin yapmaya ve uğraşmaya değecek mi?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş