Sıfırdan Ev Yapma Rehberi - Kendi evini kendi yapanlar

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tunch07 tarafından paylaşıldı.

 1. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese merhaba. Ben Tuncay eğitim sektöründe çalışmaktayım. Bu gün itibarı ile yeni bir arsa aldım ve üzerine kendi zevkime uygun büyük olasılıkla ömrümün kalan kısmını tamamlıyacağım triplex bir inşaat kurma arefesine girmiş bulunmaktayım. Bunun için siz değerli forumdaşların değerli fikirlerine ihtiyacım olacak. Öncelikle sormak istediğim bi inşaata başlamadan önce bu inşaatın belediyeye , inşaat mühendisine , mimarına, yapı denetim şirketlerine vs. ne kadar bütçe ayırmam gerektiği kalem kalem ne ücret ödeyeceğim ve bunlardan hangilerinin pazarlığa taabi olacağıdır . İnşaatı müteahhite vermeyim kendim yapma düşüncesindeyimdir. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  İLKNURM, FarukN, tur ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 2. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Bu arada almış olduğum arsa 434 m2 olup %25 imarlıdır.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  HÜMEYRA, TARIKK, MEMİŞD ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 3. Google

  Google Üye

  Merhaba aramıza hoşgeldiniz.

  Öncelikle hayırlı olsun. Bu tip konular ilçe belediyesine göre değişlik gösterir. emsalin dışında yükseklik sınırının da ne kadar olduğu önemlidir. Bazı yerlerde yükseklik 6.50 dir ama siz bodrum ve çatı arasını da iskan edip kullanabilirsiniz.

  Burada büyük maliyet kalemlerinden biri ruhsat harcıdır. onun haricinde inşaat maliyetlerini m2 si 2000 tl gibi hesaplayabilirsiniz ama bu yine ne yapacağınıza ve ne kadar lüks yapacağınıza göre değişir
   
  aykutadoran, BozkurtS, Z.M ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 4. Niko

  Niko Yönetici

  Çok güzel prefabrik villalar var, bunları düşünmez misiniz?
   
  cemK, FARUKF, TezcanY ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. Niko

  Niko Yönetici

 6. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  İnşaat m2 ile kullanım m2 si ayrı şeyler. Yani siz 100 m2 brüt taban oturumlu bir villa yaparsanız ve triplex olursa 300 m2 brüt eviniz olur, merdiven boşlukları 28 m2 olsa X2 56 m2 buradan kaybınız olur, 300 m2 evin bodrumu, garajı, teknik alanları derken 400 m2 inşaat çıkar. 400 m2 x 2000 dersek 800.000 tl mi yani maliyet. Bence gerçekçi değil
   
  NAMIKÇ, SeldaH, hızlan ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 7. Google

  Google Üye


  müteahhit yaparsa 2000 tl den daha düşüğe maal eder ama bireysel yapılırsa rakam bu civarda olur. sadece ruhsat harcına 40-50 bin tl ister belediye. triplex diyoruz, ısıtma soğutma sistemi, temeli, çatısı, merdiveni vs bu rakam olur
   
 8. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Merhaba, hoşgeldiniz, triplex olması konusunda özel bir ısrarınız yoksa simplex yada en fazla dublex yapmanızı öneririm, triplex tipi evler arsadan düşük pay alması amacıyla planlanır. Çok kullanışlı değildir, çocuklu ve 50 yaş üstü aileler tercih etmez, yeni projelerde özel bir durum yoksa planlamıyoruz ve önermiyoruz. Ancak manzara, teras gibi avantajları varsa ve arsayı maximum kullanmak istiyorsanız olabilir de, tercih meselesi.

  Maliyet konusu göreceli sayılır, sizin ne yapmak istediğinizle çok orantılıdır. TOKİ projelerinde toplu konutlar 500-600 tl/m2 ye üretilebilir. Yine toplu villa yada ikiz villa projelerinde düşük profilli villalar 800-1200 tl bandında üretilir, bunlara arsadan gelen maliyet eklenip üzerine karını koyup satarlar. Haliyle siz bitmiş "0" villaları 350-400 bin bandında bulabilirsiniz şehir dışı yerlerde.

  Siz ne yapmak istiyorsunuz onu söylerseniz daha doğru yorum yapabiliriz sanıyorum,
   
  AlpayO, masun, şeraze ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 9. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  3,5 kat verilmiş arsaya kaç metrete tekabül edyor pek anlamıyorum. Ama 2000 tl biraz yüksek değilmi sizce.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 10. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Yaşım daha 30 larda muhtemelen son evim olacak allah ömür verdikçe burada yaşayacağım tabi olağan üstü bir durum olmazsa (malum bende herkes gibi yarınımı göremiyorum ) bu sebepten prefabrik tercihim değil.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 11. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Triplex konusunda ısrarlıyım arsam pek küçük olmasada oturum alanının küçük bahçemin maksimum büyüklükte olmasını ve bahçeye ileriki yıllarda planladığım havuzuda inşa edebilmek için.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 12. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese ilgilerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Bilgisizliğimden dolayı umarım sorularımla kimsenin başını ağrıtmam. Sormak istediğim sorulardan biride mimarlık ücretleri. Şu an bi mimarla iletişime geçtim ama henüz çizim için fiyat konuşma aşamasına gelmedim. Sizce M2 için ortalama ne ücret isterler ve pazarlık söz konusu olur mu?


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  İPEKS, EGEK, KAHRAMANA ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 13. Google

  Google Üye

  katı 3 metre gibi düşünebilirsiniz, 3,5 kat 10,5 metre yüksekliğe tekabül eder, triplexi de yaparsınız bahçe dublex üstüne çatı dubleks bile yaparsınız
   
  SULEYMANC, sungun, ŞULEU ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 14. Niko

  Niko Yönetici

  Pazarlık her zaman yapılır, bence belediye süreçlerini de takip edecek bir mimarla anlaşın, fiyatlar konusunda pek bilgim yok açıkçası
   
  SEVALC, ŞEBNEMB, SABRİÖ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 15. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Bence internetten isteğiniz planı bulun, mimara sadece AutoCAD e aktarmak kalsın
   
  ERKAYD, KÜBRAU, ŞEHMUZÖ ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 16. Tuco

  Tuco Daimi Üye

  Mimarları gömmüşsün, taş mı yesin bu adamlar :)
   
 17. Berat

  Berat Aktif Üye

  Çok zor bir işe soyunmuşsunuz, evdeki küçük tadilatlarda bile ustalarla uğraşmak bu kadar zorken komple ev yaptırmak cesaret isteyen bir iş.

  Farklı kademelerde bir çok müellif ile çalışmak zorundasınız. Öncelikle mimari proje çizilmesi, sonrasında belediye görüşmeleri ve yapı ruhsatının alınması, sonrasında inşaata başlanması, kaba yapı, inçe yapı, dış cephe, iç dekorasyon, iklimlendirme sistemi, mekanik, elektrik, statik sistemler, peyzaj ve bahçe düzeni, doğramalar, iskan ve abonelikler vs. vs

  Bunların tamamında kalifikasyonu en düşük sektörde olduğunuzu unutmayın, sözle iş yapmayın, mümkün mertebe işi yazıya dökün ve imza alın, yaptığınız protokollere mutlaka işin başlama ve bitirme tarihlerini koyun. Yine çok bir işe yaramayacaktır ama biz öyle dememiştik diyemezler en azından
   
  ESRAA, BİLALÇ, KamileG ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 18. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Haklısınız bütün bunların üzerine benimde bu işe tamamen yabancı olmam en büyük handikap tabi ama ne yapalım araştırıp her bişeyi yavaş yavaş öğreneceğiz. Amacım inşaatı sürece yaymak yani oldu bittiye getirmemek zaten hali hazırda oturduğum kendime ait bir evim var bu sebepten acelem yok. Protokol konusuna gelince en iyi protokolun ustaya malzemeyi kendimin getirip paranın büyük kısmını iş bitince ödemem olacağı düşüncesindeyim. Bide babamın geniş bir çevresi var kendiside zaten ahşap doğrama ve mobilya ustası ve böyle bir işletmenin sahibi durumunda. En azından ahşap mutfak dolabı çatı vs. gibi kalemlerde bi giderim olmayacak yada olsada sadece malzeme parasını ödeyeceğim.

  Amacım adım adım herşeyi bu forumda yazarak hem sizlerin tecrübelerinden yararlanmak hemde tecrübelerimi sizlere aktarmak. Günün birinde böyle bir işe kalkanların ne zorluklarla karşılaşacağını ve bu zorluklara karşı nasıl tedbir alacaklarını bilmeleri iyi olur düşüncesindeyim.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 19. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Mimar işi için bi fikri olan yokmu acaba?


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  AlevÜ, ŞükranG, MeleknurF ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 20. Niko

  Niko Yönetici

  Nerede yaşıyorsunuz?
   
 21. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Hatay ın Arsuz ilçesinde


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 22. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Forumun genel kullanıcı profili İstanbul ağırlıklı gayrimenkul sektörü profesyonellerinden oluşuyor, belki takip edenlerden yazan olur ama siz kendi çevrenize bakarsanız daha hızlı ilerlersiniz sanıyorum.

  Süreçleri resimlerle birlikte burada paylaşırsanız hepimiz bilgi sahibi oluruz ve kendi evini yapacaklar için de güzel bir kaynak olur
   
  RanaG, SerenB, MÜNEVER ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 23. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese iyi akşamlar bu gün ya allah diyip kendi dublexsimizi yapma işine giriştik hayırlısı ile. Amacım bütün aşamaları sizlerle paylaşarak foruma bi katkı sağlamak ve değerli fikirlerinizi öğrenmek.

  Parselim daha önce de dediğim gibi denize yakın 434 m2 ve %25 imar payı 3,5 kat müsadesi olan bi yer. Hal böyle olunca mimarım tek dublex veya triplex yaparak arsayı öldürmememi ileriye dönük olarak projenin üstüste iki dublex olarak ayarlanmasını ve ikinci dublexsi ilerleyen zamanlarda yapabileceğimi söyledi. Mantıklı bi fikir olduğundan kabul ettim.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  dinçsel, SİNEMF, ErdalI ve 9 kişi daha bunu beğendi.
 24. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  İlk aşama okarak lisanslı harita mühendisi tarafından aplikasyon krokisi çiziliyor yarın hazır olacak ücretide 430 tl.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 25. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Hayırlı olsun, mimar doğru söylemiş, işi bilen adamın hali başka tabi
   
  FERDAD, aybegüm, SELİMK ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 26. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Hayırlısı olsun Tunç Bey. Gelişmelerden bizi de haberdar ettiğiniz için teşekkür ederiz. Süreci sizin sayenizde daha kolay takip ediyor olacağız. Kolay gelsin.
   
  SERTANF, BERKTUĞE, affe ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 27. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Sırada imar çapı için belediye ye müracaat var. Yarın sabah ki ilk işim bu. Bu arada güncel demir fiyatı 2160 tl c30 beton m3 giyatı 145 tl ama beton için pazarlıkla 140 yapılacak.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  KarunK, ZERRİNB, ÜstünÖ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 28. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Projenizi çizdirdiğinizde ölçüleri ile de paylaşabilirseniz hesaplama şeklinde maliyetleri görmek herkes açısından daha kolay olacaktır. Profil fotonuzdaki ev ise oldukça hoş gözüküyor bilginiz olsun


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 29. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Bu arada bilginiz olsun yakın bir zaman içerisinde demir fiyatlarını 2000 tl altına getirilmesi ile ilgili söylemler oluşmuştu ve fiyatların revize edildiğine dair çok haber yazıldı. ( Dolar kuru daha yukarıda olduğu zamanlarda) demirci ile pazarlıkta belki küçük bir faydası olur bilginiz olsun


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  ERDİNÇÖ, SERAP&, ALKASB ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 30. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Buralardaki söylem tam aksi yönde yani fiyatın daha da artacağı hatta demiri şimdiden alıp olası bi yükselmeye karşı kendimi koruma altına almamı diyen çok kişi oldu. Yükselmenin sebebide 10 güne kadar bi ihraç olacağı imiş buda piyasadaki demiri azaltacağı ve fiyatları yukarı çekeceği. Bide demirciler kar marjlarının çok dşük olduğundan pazarlığa hiç yanaşmıyor.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  ŞENERM, HATİPB, GüldemH ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 31. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Son dönemdeki haberler de sizin söylediğiniz yönde zaten. Ama emtia olan demir de diğerleri emtialar gibi dolar üzerinden fiyatlandığı için temel fiyat belirleyicisi aslında kur (dolar paritesidir). Tüm dünyada dolar endeksi aşağıya doğru gelmiş durumda. İktisadi kurallara göre fiyatın bağlı olduğu para birimi ile aynı korelaayona sahip olması beklenirken içerdeki talebin yarattığı "spekülatif" hareketler demir fiyatlarını ister istemez yukarı yönde hareket ettiriyor.
  Piyasa da genelde "demiri erken bağlamak" kavramı vardır sizde aldıysanız hayırlısı olsun. Yeni bilgilendirmelerinizi bekliyor olucağız.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  IŞIKE, MÜMTAZB, börü ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 32. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Demiri almadım daha herkesten farklı duyumlar alıyorum bu sabah bu işten anlayan bi arkadaşla konuştum demir çıkabileceği en yüksek fiyatları şu aralar görüyormuş zaten diye söyledi demir almak için inşaat sektörünün en durgun döneminin yaşandığı kış aylarının beklenmesini söyledi karasız kaldım.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  GÜLTENA, İNCİG, IMREÇ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 33. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Toplamda ne kadar farkeder buna bakmak lazım, sizin tek konut için alacağınız miktarda çok ciddi fark etmeyecekse beklemeye değmeyebilir
   
  BURÇİNS, TARAGAYT, arısal ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 34. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Ne durumdasınız var mı ilerleme?
   
  RitaH, izboğa, özgebay ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 35. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  En son belediye ye baş vurmuştum imar çapı için daha beklemedeyim bu sırada mimarla irtibattayım çizime başladı.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  hafizetürköz, SABRİM ve muvaffak bunu beğendi.
 36. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  İmar çapını aldım üzerindeki nota göre çatı piyesi yapılamazmış . Kafamdaki plana göre üst üste iki dublex yapmaktı üst dublekside çatı katlı yapacaktım bu plan suya düştü şimdi yeni plan düşünmek gerekli. Bu arada imar çapı için 326 tl verdim.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  MelahatA, NurşinO, RubenH ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 37. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Sıradaki iş zemin etüdü için jeoloji mühendisi. Ne çıkacaksa artık etüdde bu işlerden tam anlamam ama bi tür resmi dolandırıcılık gibi gelyo bana bu iş , arsanın üç cephesinde mustakil evler kurulmuş zaten ne çıkacak yani zemin elverişli değil siz ev yapamazmısınız diyecekler nerden vatandaşı dolandıracağız diye çok düşünülüyormu acaba bahsedilen ücret 1.500 tl civarı boş bir iş için.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  IlgazÖ, ŞafakE, müşküle ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 38. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  İnşaattan bağımsız olarak arazinin röntgenini çekiyorlar, türkiyede ne kadar ciddiyetle yapıldığını bilemiyorum ama Depremden sonra bu işi ciddiye alıyorlar bildiğim kadarıyla.
   
  AbidinÜ, Ertuğrul, PetekA ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 39. Niko

  Niko Yönetici

  Resmi dolandırıcılık konusuna katılmakla birlikte, zemin etüdü zemine göre temel genişliği hesabı yapmaya yarıyor aslında. Yan taraftaki bina ile sizinki aynı olmadığı için size özel yapılması gerekiyor. Yürüdüğünüz toprağın çamur olduğunu varsayarsanız ona göre ayakkabı giyersiniz ya zemin etüdü de böyle birşey.
   
  eyüpatay, ABDULLAHB, Edipİ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 40. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese iyi akşamlar yaptırmakta olduğum ev proje aşamasında. Evi tripleks olarak düşündük büyük ihtimallede son kararımız gibi duryo muhtemelen 2 veya 3 ayımızı evin mimari projesi için ayıracağız birşey yaptırıpta sonra pişman olmaktansa işleri ağır almak daha mantıklı.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  balıbaş, BaşbuğB, NailT ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 41. furkan

  furkan Yeni Üye

  Hayırlı olsun, umarım içinize sinen bir proje olur.
   
 42. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Hayırlısı olsun Tunç Bey. Projenizin görsellerini, mimari planını merakla bekliyor olacağız. :)
   
  SEVGİÖ, SenaK, ayterim ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 43. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese iyi akşamlar. Anlaştığım mimarın iş bilmezliği ve işleri ağırdan alması sonucu yolumu kendisiyle ayırmak durumunda kaldım bu kadar zamanımda boşuna geçti bu yüzdende biraz sinirliyim de. İyi bir mimar arayışı içindeyim umarım kısa zamanda bulurum.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  SEDAS, ŞÜKRÜB, FM ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 44. serhatarslanargın

  serhatarslanargın Yeni Üye

  Geçmiş olsun, umarım telafi edersiniz kısa zamanda. İnşaat sektörü bir garip mimar bile olsa sorun yaşayabiliyorsun.
   
  RANAY, OğuzV, bariz ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 45. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

  Tunç Bey hiç üzülmeyin. Bu sektör de her yere işlenmiş (belediyeye, tapuya, imara vs vs) bir binanın yerinde yapılan tespitte var olmadığı, binanın aradaki bir katının veya asansörünün unutulup da bitirildiği projeler var. Sizin ki en azından başlamamış. Daha iyisi içindir demek lazım. :) Geçmiş olsun ve bence hayırlısı da olsun. Yeni evinizin planlarını bekliyoruz merakla görüşmek üzere
   
  GAYEE, ÖMÜRE, cebel ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 46. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Ne durumdasınız, gelişme var mı?
   
  GirayÖ, ScottD, güvem ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 47. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Malesef beklemedeyim akıl aldığım bir büyüğüm yapı dnetim şirketiyle anlaşıp paket olarak tüm projeleri çıkartmamı söyledi şimdilik bu arayış içindeyim. Ama anlaşılan o ki bu iş beni baya yoracak daha işe başlamadan bile bir sürü olumsuzlukla karşılaştım.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  ESİG, akben, dilbent ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 48. erengül

  erengül Yeni Üye

  Ev ne durumda, yoksa sizi de bıktırdılar mı?
   
 49. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese uzun bir aradan sonra merhaba. Aslında ara uzun değil görüşmeyeli hepi topu bir kaç ay. Ancak bu birkaç ayda başta demir fiyatları dolar avro ... aldı başını gitti olanda herzaman ki gibi sizin bizim gibi kılı kırk yararak namusuyla şerefiyle çalışıp ardına geleceği için ufakta olsa bir mal varlığı bir birikim bırakmak isteyene oldu. Bu konuda konuşacak çok şey vardır da yeri burası değil.

  Neyse biz gelelim asıl konumuza yapmayı düşündüğüm ev uzun arayışlar sonunda sağlam diye düşündüğüm fikirleri ile beni yönlendiren ( ki diğer mimar arkadaştan bu sebepten vaz geçip dosyayı elinden almıştım) bir inşaat mühendisine teslim edildi ve bir kaç taslakta çizilip üzerinde düşünülüp taşınılmaya başlandı . Evi tripleks olarak düşündüğümü daha önce de dile getirmiştim ki nitekim bu yönde kararımız sabitlenmiş durumda. Bi bodrum kat ve kapalı garajda yapılması iyi olur diye düşünmeme rağmen malesef maddi olarak beni aşacağından vaz geçmek zorunda kaldım. Ev de olmazsa olmazım zeminde büyük salon yanında küçükte olsa bir oturma odası ve salonun üstünün boş olması yani galeri diye isimlendirilen bölge. Şimdilik çizimler bu yönde ve gelişmelere göre buradan sohbetimize devam edeceğim.

  Tabi bu arada değerli fikirlerinizi öğrenmek beni mutlu edecek.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  afşin, semraanıl, ÇAĞILÇ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 50. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese iyi geceler. Merak eden arkadaşlara son durumdan bahsedeyim. Proje çizilme aşamasındayım hala. ikidir çizildi ama kafama göre olmadı malesef bir iki haftaya son hali hazır olur diye düşünmekteyim. Bu arada maliyet olarak yaklaşık 450 bin civarı bi para gideceği söylendi umarım o kadar gitmez çünkü düşündüğümün üstünde bir rakam.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  VURALÖ, goncater, dilefruz ve 13 kişi daha bunu beğendi.
 51. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  maliyet fazla bence yinede kullanıcağınız malzeme vs bilemediğimden bişi diyemem. bence çizilmiş ve beğendiğiniz konut projelerinin kat planlarına ulaşabilir iseniz işiniz kolaylaşır.
   
  tunch07, maksume, TUBAK ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 52. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  IMG_4225.JPG IMG_4224.JPG IMG_4223.JPG


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 53. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Taslağımız şekildeki gibi tamamlanmış olup ufak tefek değişiklikler yapıldıktan sonra hayırlısıyla en kısa zamanda temel atma işine başlayacam. Değişiklik olarak orta kattaki çamaşır odasını kaldırmayı yerine sadece bi çıkıntı ile çamaşır makinesi yeri yapmayı düşünüyorum. Kalan alanıda banyo ve yatak odasına eşit paylaştırmayı düşünmekteyim. Diğer bi değişiklikte olası pek mümkün olmayan ortta kattaki diğer iki yatak odası arasındaki eşitsizliği bir nebzede olsa kaldırıp küçük olan odayı birazcık büyütebilme çabası.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 54. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Resimler 2. 1. Ve zemin kat olarak dizilmiş. Taslak için değerli fikirlerinizi bekler herkese iyi günler dilerim.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 55. MehmetR

  MehmetR Yeni Üye

  Güzel olmuş, inşallah tamamlayıp güle güle oturursunuz.
   
  tunch07 bunu beğendi.
 56. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  Güzel bir plan sinpaş lagün villalarını anımsattı bana. ebeveyn biraz fazl büyük sanki ama yinede tercih meselesi :) Hayırlısı olsun
   
 57. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Isıtma/Soğutma nasıl planlıyorsunuz?
   
 58. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  2. Kattaki ebeveynden bahsediyorsunuz heralde. Bu gün ani bir kararla o odayı böldüm ya bölmek dediğim ebeveyn banyosu gitinme odası olmayan sade bi oda olacak banyoyuda ortak olarak tasarladım. Zaten orta katınkullanma düşüncesindeyim ben. İleriki zamanlarda kalabalık misafirleri üst katta ağırlamayı düşünüyorum. Yada çocuklar büyüyünce ayrı bi aoda olarak kalacak.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 59. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Öncelik tabiki iyi bi ısı yalıtımı. Zamanı gelince umarım forumda bu işlerden iyi anlayanlar bana yardımcı olacak. Projenin bulunduğu konuma yakın zamanda doğal gaz gelmesi planlanıyor çok yakınlarına gelmiş durumda zaten. Ben tesisatını hazır edecem.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 60. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Büyük mekanlar planlamışsınız, bu büyük cam yüzeyler demek. Bu nedenle ısıtma ve soğutma maliyetli olabilir. Yalıtım ve doğrama seçimi önemli. Yine cam önlerinde yerden ısıtıcı çözüm olabilir. Siz hacim için bir hesaplama (ısıtma/soğutma) hesabı yaptırın yine de.
   
  tunch07 bunu beğendi.
 61. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Proje iyice somutlaşmaya başlayınca yapılacak masraflarda bir bir ortaya çıkmaya başladı. Bu gün itibarı ile
  Proje 17.000 tl
  Ruhsat harcı 2.000 tl
  Su 59 tl
  Otopark harcı 750 tl
  Hafriyat harcı 240 tl
  olmak üzere daha kazmayı vurmazdan önceki masraflarımız hayırlı olsun.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 62. sünter

  sünter Yeni Üye

  Kolay gelsin
   
  tunch07 bunu beğendi.
 63. sarpkın

  sarpkın Yeni Üye

  Allah içinize sindirdin ağız tadıyla oturmak nasip etsin İnşallah
   
  tunch07 bunu beğendi.
 64. ErbilÜ

  ErbilÜ Yeni Üye

  Zor bir iş bu dönemde, kolay gelsin
   
  tunch07 bunu beğendi.
 65. DURSUNİ

  DURSUNİ Yeni Üye

  Asıl maraton şimdi başlıyor, ustalarla uğraşmak adamı ya usta yapar ya da hasta :(
   
  tunch07 bunu beğendi.
 66. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  İyi dilekleriniz için teşekkür edyorum. Babam bulunduğumuz yörenin sağlam ve iyi tanınmış esnaflarındandır bu sebepten usta çevremiz çok geniştir bu konuda problem yaşayacağımı zannetmiyorum umarım aksi bi durumla karşılaşmam.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 67. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Bu gün kalıpçı ile görüştüm kerbiç dahil metresini 45 tl ye yapabieceğini söyledi yaklaşık 600 m hesap çıkardı bu da 27 bine tekabül edyor. Bilmiyorum uygun bir fiyatmı bilgisi olan paylaşabilir mi


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 68. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Ama kesin metre hesabı için statiği bekliyoruz tabiki  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  MUTLUT, ŞERİFEB ve gökçül bunu beğendi.
 69. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Malzeme dahilse fiyat normal
   
  cerir, neyzen, yakub ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 70. NevgülB

  NevgülB Yeni Üye

  35-50 TL arası fiyat normal kabul edilebilir, yine de pazarlık sünnettir :)
   
 71. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Malzeme dahil değil ben yanlış yazmışım demek istediğim sıfırdan kerbiç örmeye kadar ki fiyatı bu


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 72. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Tuncay Bey, nedir son durum?
   
 73. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese merhabalar iç yoğunluğundan malesef çok yazamadım ama en kısa sürede şimdiye kadar neler yaptığımı neye ne kadar ödediğimi en ince detaylarına kadar yazacam. Bu arada inşaatımın tüm tabliyeleri döküldü duvar örme aşamasındayım.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 74. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  Herkese iyi geceler bismillah diyip şu ana kadar neler yaptığımı yavaş yavaş yazmaya başlayayım.
  Öncelikle belirtyim ki demir ve betonu mayıs ayında bağladığımdan dolayı kurdaki ani yükselme beni çok etkilemedi neyseki. Bu sebepten dolayı kendimi yarı şanslı hissediyorum. Yarı şanslı diyorum çünkü inşaatın daha yarısı tamamlanmış sıvaya hazır durumda. Bundan sonraki ince işlerde kur farkı beni çok etkileyecek. En basitinden bir temeke boyanın 250 tl den 350 tl seviyelerine çıktığını görmek beni şimdiden çok korkutmaya başladı.  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  BURHANE, dilay, mekin ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 75. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  İnşaatın bimsleri örülene kadarki olan kısmı tamamen otomatik olarak beni hiç uğraştırmadan (tabi ki burda ustalarıma çok teşekkür edyorum) demirci kalıpçı su tesisatçısı elektrikçisi ve duvarcısının son derece koordineli çalışmaları sonucu gram aksamadan ve hiç bir aksiliğe sebep olmadan bitti.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 76. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  [​IMG][​IMG]


  Paletlimiz iş başında. Saati 250 tl den yaklaşık 5 saat çalıştı.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  MRL ve yalkı bunu beğendi.
 77. HAKKIE

  HAKKIE Yeni Üye

  Maaşallah, Allah içinize sindirsin
   
  tunch07 bunu beğendi.
 78. müşfik

  müşfik Yeni Üye

  Fiyat değişimleri ile ilgili biraz Bilgi verebilir misiniz?
   
 79. tunch07

  tunch07 Daimi Üye

  [​IMG]


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 80. SusanI

  SusanI Yeni Üye

  Üstadım neye mal oluyor şimdi yaklaşıl olarak? Kendin yapmaya ve uğraşmaya değecek mi?
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş