Türkiyede Gayrimenkul Sektörü ve Emlak Balonu

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

 1. tarik

  tarik Daimi Üye

  Konutta balon var mı yok mu? Let's the game begin..
   
 2. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Balondan kasıt fiyatlardaki hızlı artış ise balon olup olmadığına dolar yada döviz bazında bakmak lazım. 10 yıl önce döviz bazında 200 bin dolar karşılığı aldığınız ev bugün dolar olarak ne ediyor. Eğer gerçekten birkaç kat fark ediyorsa balondan söz edilebilir. Ama bir çok örnek varki dolar bazında geride kalmış fiyatlar. Gayrimenkulde bir yatırım enstrümanı olduğuna göre her enstrümanın aynı performanı göstermemesi doğal.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 3. repeatafterme

  repeatafterme Aktif Üye

  Patlayacak demediniz mi lan!!

  TÜİK verileri: Kasım ayında konut satışı yüzde 25 arttı

  Türkiye'de 2016 Ekim ayında 130 bin 274 konut satıldı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2016 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 oranında artarak 130 bin 274 oldu.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Konut satışlarında, İstanbul 21 bin 94 konut satışı ve yüzde 16,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 14 bin 449 konut satışı ve yüzde 11,1 pay ile Ankara, 7 bin 889 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 10 konut ile Hakkari, 28 konut ile Ardahan ve 34 konut ile Şırnak oldu.
   
 4. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Türkiyede Emlak Balonu ile ilk konuşulmaya başlanan sene 2007 yılı. Üzerinden 9 yıl geçmiş değil patlama sönme eğiliminde bile değil. Dolar karşısında değer kazanmamış gibi görünse de gayrimenkulün kullanım ve kira getirisini es geçmemek lazım. Kaldıki dolar karşısında hangi yatırım aracı performans gösterebilmiş Euro da dahil?
   
  osiris666 bunu beğendi.
 5. İstanbul özelinde ve Türkiye Ekseninde bir daralma olduğu kesin. Bu fiyatlara yansır mı göreceğiz. Piyasada yaprak kıpırdamıyor ama bizim millet inatçıdır. Yakar o malı yine de fiyat kırmaz.
   
 6. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Türkiyede konu milli gelir ile alakalı. Milli Gelir son yıllardaki gibi artmaya devam ederse sorun olmaz, milli gelir düşerse üst gelir grubu için üretilen projeler sorun yaşayabilir. M2 bazında 4.000 - 4.500 TL ye kadar satılan projelerin sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Konut talebini etkileyen en önemli unsur nüfus, Türkiye her yıl ciddi bir konut üretimine ihtiyaç duyuyor. Sadece doğru segmente doğru üretim yapmak gerekiyor bence.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 7. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Kira çarpanı 200 ay civarı olan (+-%10) projeler sorun yaşamaz, diğerlerinin var haline.
   
 8. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Bu 10 yıllık bir tartışma, sektördekiler (betoncular) balon yok diyor, sektör harici olanlar balon var diyorlar, yaşayıp göreceğiz.
   
 9. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  %44 geriye giden gelir ile %60 artan konut arzı ilginç bir istatistik
   
 10. Berat

  Berat Aktif Üye

  Arz ile talep uyuşmuyor bence. Konut ihtiyacı C ve B gelir grubunun ihtiyacı, üretilen projeler B+ ve A sınıfı projeler. Yani millet ford, fiat, opel almak istiyor, sen sürekli volvo, audi, bmw satmaya çalışıyorsun.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 11. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Konut satışının ağırlıklı olarak kredilerle finanse edilmesi ekonomiyi ve bankacılık sistemini tehdit ediyor. Bankalar şu dönemde inşaatçıları finanse etmeye pek sıcak bakmıyor, çünkü riski çok yüksek. Biraz metazori bir durum var, yukarından baskıyı yiyince mecbur faizleri düşürüyorlar. Ama kredi kullandırılan tutarlar ekonomik büyüklükle örtüşmüyor. Biraz açığa satın alma gibi bir durum, zira konut nihai bir ürün ve ekonomiye tekrar geri dönüşü yok temelde. Evet beslediği sektörler var ama para yatırıma değil de mercedese gidiyorsa ekonomiye yarardan çok zarar veriyor.
   
 12. Google

  Google Üye

  Amerikada balon aldıkları kredileri ödeyemeyen garibanlar (düşük gelir grubu) yüzünden patladı, Türkiyede kredibilitesi olmayan zaten kredi kullanmıyor. Kredilerin ödenmeme oranı % 1 'in altında.
   
 13. beatrix kiddo

  beatrix kiddo Aktif Üye

  Dolar bazında bakarsanız bence patlamış durumda, sadece etkilerinin hissedilmesi 6 ayı bulacak, geçmiş olsun.
   
 14. Google

  Google Üye

  Bence balon değil dönemsel bir daralma söz konusu, nüfusun bu kadar hızlı arttığı bir coğrafyada doğru ürünü üretemeyen sorun yaşar, başkası değil.
   
 15. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında daralma konut sektörüne özel değil, ekonomi genel anlamda durgun (yada kriz adına ne derseniz). Ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörünün bu durumdan en çok etkilenmesi normal bence.
   
 16. tarik

  tarik Daimi Üye

  Bizim millet alternatif yatırım araçlarını pek bilmez, al mis gibi evi, akmaz, kokmaz, ister otur ister kiraya ver, riski yok, karışan soran olmaz. O nedenle ben yakın döneme talebin azalacağına ve büyük bir sıkıntı yaşanacağına ihtimal vermiyorum.
   
 17. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Ben de deprem gibi savaş gibi force major bir durum olmazsa bir patlama beklemiyorum, balon olduğu da şüpheli bence. Deprem vs gibi bir şey olursa da geçici bir düşüş olur, sonra tekrar yükselir.
   
  Son düzenleme: 14 Aralık 2016
 18. Cemil

  Cemil Yeni Üye

  Göçebelikten yerleşik hayata geçmiş milletiz biz, ev bizde önemli, evin duygusal bir tarafı var bizim için. Adamın sahip olduğu ev adamın evladı gibi, hatta büyük oğlu, yaşlılığı için sigortası vs. vs. O nedenle çok özel bir durum söz konusu olmazsa ben de kriz/patlama beklemiyorum. Batan çıkan olacaktır, her zamanki gibi piyasa boşluğu kaldırmaz, birileri doldurur, para ve piyasa el değiştirir.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 19. Cemil

  Cemil Yeni Üye

  Şöyle bir sorun olabilir, son 5 ayda memuriyetten 100-150 bin civarı insan uzaklaştırıldı. Bu insanların kredi ödemeleri, kredi kartları, çocuklarının okul taksitleri, kiraları gibi ödemeleri bir süre sonra yapamaz hale gelecekler. Bu da ekonomi için domino etkisi yaratabilir. Bahsedilen force major duruma bu da girebilir.
   
 20. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Yabancıya yapılan satışlar (ve satılması planlanan) da ciddi daralma var. 1/3 azaldı, bu da etkili olabilir.
   
 21. hodor

  hodor Aktif Üye

  Zaten beklenen Büyük İstanbul Deprem olursa memlekete yıkılacak Allah korusun, konut fiyatı düşmüş çıkmış kimin umurunda.
   
 22. tarik

  tarik Daimi Üye

  Habere göre Fiyatlar düşüşe geçmiş, hadi buyrun.

  "İstanbul’da kentsel dönüşüm ile stokların arttığı bölgeler ve lüks konutlarda fiyatlar düşüşe geçti. Özellikle Anadolu yakasında konut satış ve kira bedelleri yüzde 20’yi aşan oranda düştü. Geçen yıl piyasanın canlı olduğu bölgelerde bugün boş evler alıcı bekliyor. Uzmanlara göre konutta arz-talep dengesi bozuldu."


  http://www.hurriyet.com.tr/ev-fiyatlari-dususe-gecti-40306005
   
 23. Niko

  Niko Yönetici

  Toplam satışların içinde ipotekli satış oranı artıyor. İpotekli satış demek banka kredili satış demek. Bir nevi kaldıraç etkisiyle satın alma yapılıyor. Bugün ekonomik olarak evi alacak gücü yok, geleceğe dönük borçlanarak bu evi alıyor. Haliyle risk banka sisteminin üzerine yıkılıyor. Bankalar son dönemde bu riski almak istemiyor ama hükümetin şimşeklerini de üzerine çekmek istemiyorlar. Daha çok kamu bankaları bu riski alıyor çünkü yıl sonunda onların görev zararı yazma şansı var, özel bankaların bu şansı yok. Konut sektörü diğer sektörleri direkt ve dolaylı olarak etkileyen bir sektör. Yukarıda arkadaşlar belirtmiş, milli gelir, istikrar ve ekonomik büyüklükten bağımsız düşünülemez. Her şey kötü giderken konut iyi gidemez, yada tam tersi.
   
 24. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Sayı olarak olmasa da fiyat olarak Balon olduğunu düşünüyorum. En azından bazı projeler ve bazı bölgeler bu şekilde. Sadece konut olarak da düşünmemek lazım. Konutun hammaddesi Arsa, arazi de 5 yıl ileride seyrediyor fiyat olarak.
   
 25. Niko

  Niko Yönetici

  Türkiye deprem kuşağında. Konut üretmesi zorunlu, kentsel dönüşüm yapması zorunlu. Ama bizde kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönmüş durumda.
   
 26. CONSULTANT

  CONSULTANT Yeni Üye

  Bir bölgede enflasyon, kur farkı, arz talep dengesi, diğer faktörler (kamu yatırımları, şerefiye vs) sabit iken konut fiyatları reel olarak artış trendinde ise o bölgede ileri bir zamanda mutlaka balon oluşacaktır. İstanbulda böyle bir bölge var mı ona bakmak lazım. Enflasyon, kur farkı, arz talep dengesi vs. faktörleri arındırarak bir hesaplama yapmak lazım ki, bu hesap yapılabilir ama o kolay bir hesap değil. Özellikle arz talep dengesi ve İstanbul'a yapılan kamu yatırımlarının konut fiyatlarına etkisine dair henüz bilimsel bir çalışma yapılamadı.
   
  Admin bunu beğendi.
 27. hodor

  hodor Aktif Üye

  Türkiyenin Bölge itibariyle farklı dinamikleri var. Körfez ülkelerinde yaşayan kişilerin bölgedeki kaos nedeniyle ikinci bir adres arayışı var. Bu adres yakın kültür ve dini nedenlerle Türkiye oluyor. Mart-Nisan aylarında konut alana vatandaşlık verileceği konuşuluyor. O nedenle enteresan gelişmelere gebe konut pazar. Bekleyip göreceğiz.
   
 28. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

 29. hodor

  hodor Aktif Üye

  Tek ev örneğinden genelleme yapıp patlasa da yarı fiyatına ev alsak diyenler bence daha çok bekler.
   
 30. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Fiyatların bu kadar şişmesinin sebebi Rant. Rant dediğiniz şey benim paramla bugün 300 eden Gayrimenkul' ün, yarın senin paranla 500 etmesi. Nüfus ve talep arttığı sürece sorun yok. Talep düşerse kurgu tamamen değişir.
   
 31. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında belki de balonu tanımlamak lazım. Balon patlayacak deniyor, bence balonda bir hafa kaçırma olabilir ama patlama Türkiye gibi gerekirse ekmek-soğan yiyip gelirini konuta yatıran bir millet için zor görünüyor. Fiyatların % 20'ye kadar düşmesi de normal değil ama doğal kabul edilebilir şu ekonomik konjonktürde. Onun dışında balon patlayacak, müteahhitler sürünecek gibi bir durum bence olmayacak. Arz talep bir şekilde dengeye geliyor. Fiyatı 500.000 TL olan bir ünite 200.000 TL ye düşmeyecek. 500.000 olan 420.000 leri gördüğü zaman kıpırdanma olacak, 400.000 gördüğü gibi alıcı bulacak. Zaten kimse 500.000 TL olan malını (ki satan da o malı asla yarı fiyatına vermeyi kendine yediremez) yarı fiyatına vermeyecek.
   
 32. hodor

  hodor Aktif Üye

  Dolardan kar satışı yapanlar gayrimenkule dönecek gibi görünüyor. Bir de fiyatlar düştü haberleri yapılıyor, bu haberler bilinçli yaptırılıyor, gel gel yapıyorlar kapalı çarşı ağzıyla.
   
 33. Niko

  Niko Yönetici

  osiris666 bunu beğendi.
 34. Edebali Akdeniz

  Edebali Akdeniz Yeni Üye

  Kendi bölgemden bende bir şeyler karalamak isterim..
  Bodrum karakteristik yerel mimarisi ile ön plana çıkan önemli, özel bir coğrafyadır. İklimi, denizi, bitki örtüsü, evleri, değirmenleri, sarnıçları ile bambaşka bir doku. Bodrum’da yaşayan mimarlar olarak kendi alanımızda yaşadığımız ve üretimde bulunduğumuz alana karşı sorumluluk taşıyoruz.

  MİMARİ VE BODRUM
  Dünya üzerinde bir çok farklı coğrafyada bir çok farklı kültür yapısına sahip halklar yaşar. Her bir kültür iklimden doğa yapısından etkilenir, din, dil, yaşama biçimi ilk olarak bu iki öğeden: ilkim ve coğrafyadan kök alır ve gelişip renklenir. Tüm bu renkler yapılarına da yansır.Farklı bir coğrafya ve mimari dokuya sahip yerler dikkat çeker, o bölgelerde turizm gelişir ve zaman içinde geçim kaynakları Bodrum’da olduğu gibi turizm olur.Başlangıçtan beri olağanüstü çekiciliği sayesinde adından çokça bahsettiren Bodrum; birçok düşünürü, sanatçıyı, yatırımcı ve turisti kendisine çekti, oldukça kısa bir zaman içinde gözde tatil ve yaşam alanı haline geldi.Bu süreçte, sempatinin gerçek sahibi olan Bodrum’un yerel taş evlerinin binlerce yılda oluşan yapı kültürü unutuldu. Başlangıçta büyük kooperatifler, bilinçsizce yapılan oteller, pansiyonlar derken kontrolsüz mimari bir doku oluşmaya başladı. Taş evler terk edildi, yıkıldı. Bodrum’u koruma amacıyla yapılan özel imar uygulaması binaların iki kattan daha yüksek ve rengarenk olmasını engelledi ama kimliksizleşmeyi engelleyemedi. Yüksek talep, arsa simsarları derken arazi fiyatları olması gerekenin çok üstüne çıktı. Arsa maliyetlerinden dolayı konut fiyatları yükseldi. Krizler, enflasyon derken arz sahibinin alım gücü düştü. Arsa fiyatları gerilemeyince, satılabilir evler yapı kalitesi düşürülerek konut fiyatlarının düşürülmesi sağlandı.
  NELER KAZANDIK
  Bu hızlı değişimin bize kazandırdıkları da var elbet. Bodrum’un dünyadaki bilinirliği arttı. Karayolu ulaşımı, yat limanları, uluslararası havalimanı ulaşım kolaylığını sağladı. Yatak kapasitesi arttı. Bölgede turizm ile geçimini sağlayanların yaşam kaliteleri arttı. Süper hatta hiper marketler, alışveriş merkezleri, hastaneler açıldı. Kolejlerimiz hatta üniversitemiz var. Alt yapısı geriden de geliyor olsa oluşuyor. Bodrum; büyük şehirlerdeki yaşamlarına alternatif arayanlar için şehir insanının alışkanlıklarına karşılık verecek hale geldi.
  NELER KAYBETTİK
  Bodrum özgünlüğünü kaybetti. Başka bir hale dönüştü. Elbette günümüz yaşam alışkanlıkları farklılaştı. Değişen ihtiyaçlara karşılık veren mekanlara ihtiyacımız var. Ancak bu binlerce yılın tecrübesiyle oluşan yerel mimariyi ezip geçerek olmamalı. Çünkü bu coğrafya değişmedi, iklim aynı iklim. Bizlere şehirlerden kaçıp Bodrum’da yaşamak veya tatil yapmak isteği uyandıran doğal olan hiç bir şey değişmedi. Değişen yapı kültürümüz. İnsan eliyle yapılan kafası karışık, günlük moda malzemeler ile üretilen yapılar…
  NEDİR YEREL MİMARİNİN ÖZELLİKLERİ
  Taş; öncelikle Bodrum mimarisinin ulaşılabilir tek yerel malzemesidir. Geleneksel yöntem ile; taş ve ahşap ile oluşturulan ana yapının ısı izolasyonu deniz eriştesi denilen bir çeşit yosun, bu yosunun serilebilmesi için kullanılan kargı(bir çeşit saz), su geçirimsizliği için çatıya serilen geren toprağı (kil) ile yapı bitirilir. Yerel mimari yöntemleriyle barınma ihtiyacı yöreden temin edilen malzemeler ile ihtiyacı sağlayacak kadarıyla yapılan evler ile sağlanır. Evlerin içinde sergenler ocaklar abdestlikler son derece sade ve ihtiyaca yöneliktir. Evi yaptıran kişinin ekonomik olanakları geniş ise bezemeler yapılır. Bodrum geçmişte ekonomik olarak zayıf bir yerleşim olduğu için yapılarda bezeme yoktur. Ancak iç mekanda yer alan sergenler, kapılar ve yüklüklerde ahşap işçiliği dikkat çeker. Dış görüntüsü son derece sade olan bu evlerin içinde naif ahşap işçiliğinin büyüsüne kapılırsınız.Yumuşak bir iklime sahip olan Bodrum’da hayat daha çok dış mekanlarda yaşanır. Bu nedenle evler geniş teraslara sahiptir. Teraslar mutfak ve oturma odasının gereği olan her türlü olanağa sahiptir. Bahçelerde yapılan kubbeli taş ekmek ocakları vardır. Tuvaletler evin uzağında karakteristik küçük yuvarlak yapılardır. Yüksek avlu duvarları yaşamın büyük bir kısmının geçtiği bahçeleri yabancı gözlerden sakınır.Evlerden başka diğer yapılar; yağmur suyunu biriktirmek için yapılan gümbetler ve değirmenlerdir. Son derece sade formlardan oluşan, estetik yapılardır.Bodrum mimarisi ilk görüşte büyük sempati toplar. İster konut, ister gümbet isterse de değirmen olsun; en basit formda (kübik, silindir veya küre) ve ihtiyaç olan en az boyutta yapılmıştır. Günümüzün moda akımlarından olan minimalist akımın en iyi örneklerinden biridir.Bu evlerin yanaşarak bir araya gelişiyle oluşan dar sokakların koyu gölgesinden yaşam alanlarına akan serinlik yazın yaşamı kolaylaştırır. Her evin avlusunda yine koyu gölge oluşturan dut, çitlembik veya harnup ağacı vardır. Kışın yaprak döken bu ağaçlar bu kez evlerin güneşini açar. Bu yöntemler son derece basit, enerji ihtiyacına gereksinimi azaltan yöntemlerdir.Bodrum’da yaşayan yerli taş ustası kalmamıştır. Günümüzde genellikle taş ev de yapılmamaktadır. Bodrum’a vasıfsız işçi olarak gelen taş ustalığı hakkında deneyimsiz kişilerin eline kalan taş işi ise yapılan betonarme binalara taş kaplama biçiminde yapılmaktadır.
  NE YAPILABİLİR
  Yok olmaya terkedilmiş taş evler restore edilebilir. Bunun bilincinde olan birkaç kişinin sayesinde bu evler yeniden hayat bulmakta ve Bodrum ruhunu canlı tutmaktadır.Günümüzde değişen yaşama biçimimiz ve konfor ihtiyaçlarımızı karşılayan, coğrafyası ile barışık, yerel mimari ile örtüşen yeni taş binalar yapılabilir. Bu sahiplerine, ilk yatırımı yüksek gibi görünse de uzun vadede büyük bir ekonomi sağladığı gibi Bodrum’a katkıları tartışılmaz. Üstelik taş evler sadece yüzey dokusu ile değil, avlu duvarları, ocak, baca, söve, kapı gibi detayları ile çevrelerine değer katar. Estetik hatlarıyla, iyi bir müzik veya güzel bir sanat eseri gibi ruhumuzu okşar.Doğru planlanmış bir taş ev nefes alır, ısı kaybı yaratmadan sağlıklı hava akımının mekanda dolaşımını sağlar. İzolasyon katsayısı yüksek olduğundan kışın soğuk, yazın sıcaktan korur. Dolayısıyla enerji tasarrufu sağlar. Ne kadar eziyet ettik ki Bodrum’a hala bir ümit var mı bilmiyorum, bildiğim tek şey aklı başında kalanların son bir hayat öpücüğü vermesi …. Bu öpücük hem bizim Bodrum’a olan borcumuz hem de yaşamak için seçtiğimiz bu güzel yarımadanın yaşanamaz hale gelmesinin, yokluşunun durdurulması için tek ihtimal…

  Mimar
  Ebru Erol
  www.ebruerol.com.tr
   
  osiris666, hodor ve Admin bunu beğendi.
 35. Behzat Ç

  Behzat Ç Üye

  Patlayacak ve evler 20 bin TL olacak diye bekleyenler var, kafalar güzel tabi.
   
 36. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Aslında bu balon bir nevi müteahhit ve sektöre giren bir çok vasıfsız girişimcinin balonudur. Bu daralma silkelenmelerine ve biraz da piyasanın gerçek oyuncularına yarayacak gibi görünüyor. Birleşmeler, batmalar, bataklar, kayıplar olacaktır mutlaka. Orta-uzun vadede sektördeki oyuncu sayısı azalacak ve kalanların kalifikasyonu artacaktır, artmak zorundadır. Bu sayede daha nitelikli iş üretilebilecek, müşteri beklentilerine daha iyi servis verilebilecektir.
   
 37. Uzman

  Uzman Üye

 38. Admin

  Admin Admin Yetkili Kişi

  Sinpaş Çadıra bekliyor, % 30 İndirim yapıyormuş.

  [​IMG]
   
 39. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  eren çadır gibi olmuş . geçen açıldı gitmedim şimdi üst düzey biri denk gelir benimle aynı çadırda olmayı hazmedemez alışverişini rahat yapsın dedim. ne kadar düşünceliyim yaw :))
   
  yazan bayan bunu beğendi.
 40. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Sinpaş çadırı kurmuş bekliyor, tövbe tövbe :)
   
 41. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  türkiyede patlaması pek mümkün olmayan balondur. memlekette bu kadar kriz oldu, emlak fiyatları geriye gitmedi aksine yükseldi.

  deprem dışında pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum. zaten balon olarak nitelenen projeler deprem yönetmeliğine uygun yapıldığı için deprem sonrası talebinin artacağı bile varsayılabilir.

  1+1 500.000 tl mi olur diyenlere de konut maliyetinin % 50 sinin arsa maliyeti olduğunu, başka istanbul ve şehir merkezinde başka arsa olmadığını hatırlatmak istiyorum. londrada m2 fyatları 40 bin pounda kadar çıkarken türkiyede de 20.000 tl leri görecektir 10 yıl içinde. yani sen 1+1 daireye 2 milyon tl veren adamları da göreceksin maalesef.
   
 42. Niko

  Niko Yönetici

  tek örnekten genelleme yapılan, bu nedenle bir türlü üzerinde uzlaşılamayan balondur. tamam sosyal bilimlerden matematik gibi fizik gibi net sonuçlar beklemiyoruz ama 180 derece farklı sonuçlar da çıkmaz ki. bizim millet takım tutar gibi bakıyor ekonomik göstergelere. kaynımın bir evi vardı, emlakçı şöyle dedi, bizim dayıoğlu biliyor bu işleri ile ölçmeye çalışıyoruz.
   
 43. Berat

  Berat Aktif Üye

  2007 yılından beri dile getirilen emlak balonu hala patlamadı. Deprem bölgesinde yer alan ülkenin konut stoğunun % 70'i depreme dayanıksız yapılardan oluşan bir emlak piyasasında patlamaması da doğal olan balondur, çünkü balon yoktur, ihtiyaca göre planlanmayan bir konut üretimi vardır.
   
 44. cafers

  cafers Yeni Üye

  Aslında bu durum herkesin keyfinin yerinde olduğunun net kanıtıdır. Herkes yeterince kazanıyor ihtiyacına göre harcıyor buna göre
   
 45. zuhalözgül

  zuhalözgül Yeni Üye

  Bakış açısına göre değişir aslında. Bence çoktan patlamıştır. Hadi gönlünüz olsun patlamadıysa da ciddi anlamda daralmıştır. 2013 yılında 250.000 Dolara tekabül eden fiyatla alıcı bulan bir konut bugün 140.000 dolar karşılığı Türk Lirası etmiyor maalesef. Gayrimenkul diğer yatırım araçlarının çok gerisinde kalmış, yani aynı dönemde gayrimenkule değil de döviz, borsa gibi alternatif yatırım araçlarında değerlendirilseydi şu anda aynı daireden iki adet almak mümkün olabilirdi. Gayrimenkul uzun dönem yatırım aracıdır masallarını bırakın kardeşim, hesap ortada.
   
 46. subayf

  subayf Yeni Üye

  Balon yoktur, o nedenle patlamayacaktır, daralma konusunu tartışabiliriz.
   
 47. didemöz

  didemöz Yeni Üye

  Birkaç yılda birkaç daire almış satımış biri olarak fiyatların istikrarlı bir şekilde arttığını söyleyebilirim. Dalgalanmalar olmuyor değil ama mutlaka yukarı yönde bir hareket var, talep var, konut almak için insanların motiviasyonu da var.
   
 48. Komutan Logar

  Komutan Logar Yönetici

  Bu olay kaynımın evi var, dayımın konutu satılmıyor durumuna indirgenmemeli. Konuyla ilgili bir çok yerli yabancı kuruluşun raporları analizleri var. İstanbul merkezinde böyle bir balon yok, çevre lokasyonlarda da arz fazlası var. Böyle bir durumda emlak balonu var deyip patlamasını beklemek gobi çölünde kar beklemek gibi bir şey, size burdan ekemk çıkmaz.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 49. deryaturan

  deryaturan Yeni Üye

  Türkiye şartlarında emlak ve gayrimenkul yatırımı hala en mantıklı yatırım şekli. İnsanların geneli bu kafada olduğu için patlamayacaktır, ayrıca konutun ihtiyaç kısmını da unutmayalım
   
 50. Berat

  Berat Aktif Üye

  Emlak Balonu patlarsa Türkiye komple patlar, o nedenle patlamaması daha hayırlı bence
   
 51. cemkaya

  cemkaya Yeni Üye

  Emlak Balonu patlayamaz çünkü Devlet Politikasıdır Emlak Sektörünü ayakta ve canlı tutmak. Firmalar desteklenir, krediler sübvanse edillir, konut alımı teşvik edilir. Tüm bunlara rağmen tüketicide oluşan güven sorununu sektör tamir edemiyor.Yatırımcı yatırım amaçlı konut almak istemiyor, nakitte özellikle dövizde kalarak fırsat kovalıyor, bankalar tereddütlü vs. vs. Özetle sektör sıkıntılı ama dediğim gibi Devlet Politikası nedeniyle patlamaz, patlayamaz.
   
 52. cemald

  cemald Daimi Üye

  Konu İstanbul özelinde dönüyor ama Ankara'nın kuzeyinde deli gibi inşaat yapılıyor. Başlangıç fiyatları 160-170 Bin TL seviyesinde. İnşaat başlamadan maketten satışa geçiyorlar. Bizim millete göçebelikten geldiği için konut de donunu satar gider konuta yatırır, o nedenle zor patlar emlakl balonu.
   
  malkara lordu bunu beğendi.
 53. tanrıkut

  tanrıkut Yeni Üye

  Bu sadece Türkiye özelinde olan bir sorun değik Global bir sorundur. Gayrimenkul sektörü bir çok parametreye bağlıdır ve bu parametrelerin büyük kısmı da yurt dışı kaynaklıdır. Yine sektörler birbiriyle bağlantılıdır, bir sektör krizdeyken diğerinin etkilenmemesi söz konusu olamaz.
   
  osiris666 bunu beğendi.
 54. hodor

  hodor Aktif Üye

  Yeterince şişmemiş demekki, şişince patlayacaktır :)
   
 55. shinsengumi

  shinsengumi Yeni Üye

  Ülkenin nüfusu 80 Milyon, sürekli de artıyor. Dünyadaki en kalabalık 19. nüfusa sahibiz. Konut adedi 20 milyon civarında, bu demek oluyorki 4 kişiye bir ev düşüyor. Aile olarak düşündüğünüzde normal gelebilir ama bu çocuklar evlenecek, evden ayrılacak, boşanacak yeni ev ihtiyacı doğacak. Balon olduğu yalandır, bir kaç örnekten genelleme yapmakta bize has biri durum sanırım. Adam gelmiş 1+1 daire 1 milyon demekki balon var diyor. Kardeşim 1 Milyona da araba satılıyor araba balonu var demiyorsun. 1 milyonluk 1+1 daire sayısı toplasan 2000 tane vardır yoktur, bunu genellemek ne sana yarar ne bize fikir verir. Kel satıcının kör alıcısı olur, o kadar daireyi de bi zahmet alan bulunur sen merak etme, zaten sen al diye üretilmiyor onlar, nasıl ki aferrari sen alırsın belki diye ithal edilmiyor aynı şey, rahat ol o yüzden
   
  osiris666 ve malkara lordu bunu beğendi.
 56. şuleekinci

  şuleekinci Yeni Üye

  Para kazanan insanlardan hoşlanmayan hatta nefret eden bir kesim var, ısrarla ekonomi yansın bitsin diyor. Aynı kesim bu balonun patlamasını isteyen grup. Zannediyorlarki balon patlarsa 15-20 bin liralara ev alabilecekler. Aç tavuk ve buğday ambarı olayı.
   
 57. Patlamaz ancak bir miktar hava kaçırabilir
   
 58. Berat

  Berat Aktif Üye

  Araplar da artık ev almıyor ama yine de patlamadıysa artık zor patlar.
   
 59. malkara lordu

  malkara lordu Yönetici Yetkili Kişi

  Emlak balonu ekolojik denge ile orantılı. Yani üreme ve ölüm döngüsü olduğu sürece böyle bir patlama olamaz. Pazarda ihtiyaç olmayan malı yada telebi olmayan mali fazla uretiyorlar o kadar. Sorsan yola çıkarken bölgeye göre proje yapicaz bestuse analizini swotlarini yaptik vs diyorlar . Yav he he
   
  osiris666 ve Admin bunu beğendi.
 60. osiris666

  osiris666 Yönetici Yetkili Kişi

 61. ahmetdurdu

  ahmetdurdu Yeni Üye

  Emlakta balon vardır ve 2 yıl içinde patlar bence, nakitte kalıp fırsat kollanmalıdır.
   
 62. aksu84496

  aksu84496 Yeni Üye

  Ankara özelinde 100. Yıl, Çukurambar, Ümitköy, Çiğdem, Bağlıca lokasyonlarında kira çarpanı 23-25 yıl civarında, bunların altında bir yer bulmak zor. Yeni bina olması ve ilk katlarla son kat olmaması şartı ile tabiki. Emlak da balon var deniyor ama satıcılar çok indirim yapmıyor, 675.000 TL evin bedeli, 2.250.-TL kira getirisi var. Kira getirisi nedeniyle konuta yatırım kararı aldık ama fırsat bir şey bulmak zor.
   
 63. alatlı

  alatlı Yeni Üye

  Ankara Gayrimenkul Pazarı İstanbul'un yarısı bile değil, hatta kıyaslanamaz bile. Ne getirisi ne prim potansiyeli İstanbulun hızına yetişemez. Bence birikim yapıp fırsat bir şey kollanmaya devam edilmeli.
   
 64. alişanver

  alişanver Daimi Üye

  İzmir için ne diyorsunuz? İzmir'e yatırım yapılabilir mi? Yada hangi bölgeler tercih edilmeli?
   
 65. alialat

  alialat Aktif Üye

  Ankara için düşünüyorsanız Çayyolu tarafı hızlı gelişiyor, oralara bakın derim.
   
 66. alpay

  alpay Yeni Üye

  Gayrimenkul konuşuluyor ama gayrimenkulü ekonomiden ayrı tutmak mümkün değil. O nedenle gayrimenkul inecek yada çıkacak demek ekonomiden bağımsız düşünülebilecek bir konu değil. Yine ekonomide siyasi istikrardan bağımsız düşünülemeyeceği için yapılan ve planlanan icraatler önem arz ediyor. Bence bir çok parametreye bağlı ve bunların birbirleriyle etkileşimleri doğru okunabilirse doğru yatırım yapılabilir.
   
 67. anılpolat

  anılpolat Daimi Üye

  İzmir süper bir yer, tam yaşamalık. Ancak şimdilik hayal etmeyle yetiniyoruz, İstanbulla kıyaslandığında konut fiyatları çok uygun, belki ilerde, kim bilir.
   
 68. armağançelebi

  armağançelebi Yeni Üye

  Hayalleri verilerden bağımsız kurmak çok doğru değil, yatırım bu şekilde yapılmıyor
   
 69. arzukaya

  arzukaya Yeni Üye

  Ekonomi ve Gayrimenkul tartışıyoruz, Siyaset değil. Tabi ki bunları doğru okumak için siyaset de gerekli ama makul ve objektif bir şekilde olursa tartışmanın amacı siyasete sapmaz, gayrimenkulü konuşabiliriz.
   
 70. battalçetin

  battalçetin Daimi Üye

  Yaşamak için konut alırken sadece ucuz olmasına bakılmaz. Bir çok kriter var, sırf ucuz diye dağın başından ev alırsanız sosyalliği ve İnsani gereksinimleri unutursunuz. Yatırım konusu farklı tabi
   
 71. bedirçelebi

  bedirçelebi Yeni Üye

  Balon ve kriz ortamı sistemin gereği bence. Ülkede 7 yılda bir kriz oluyor be bu kriz o dönemde bir sektörü biraz daha fazla vurabiliyor. Kapitalimz krizi üretir ve sonrasında bu krizin çözümünü de üretir. Bu kadar güçlü bir sistem olmasının sebebi de budur. Yatırımcı için önemli olan krizin zamanını öngörebilmek. Abd gibi, Japonya gibi ekonomik büyüklüğü inanılmaz olan ülkeler bile krize girebilir yada İspanya gibi siyasi risk taşımayan ülkeler kriz yaşayabilir. FED 100 yıllık tarihinde para bastığı kadar son beş yılda para bastı, neden olabilir? Arz çok olunca balon olması normal değil mi? Aynı şeyi gayrimenkul için düşünemez miyiz? Balon olduğu ancak patladığında anlaşılır bana göre daha önce değil
   
 72. begümbektaş

  begümbektaş Yeni Üye

  Her ne kadar siyasi istikrar da olsa, ekonomin süper de olsa savaşlar nedeniyle mültecilerin bir anda gelip her şeyi yerle bir etmesi mümkün. Türkiyede 4 milyon suriyelinin yaşadığı varsayılıyor. Bunlarında kalıcı olduğu düşünülüyor. Bu mülteciler her anlamda ortalamayı aşağı çekecektir, eğitim, gelir, kültür, yaşam konforu vs. vs. Bu durum kutuplaşmayı doğuracak ve gerçekten üreten insanların ülkesinden uzaklaşmasına neden olacak orta vadede.
   
 73. Google

  Google Üye

  Ekonomik veriler çok kötü değil demek siyaset yapmak değil bir tespittir bence. İlla olumsuz veriler üzerinden mi konuşacağız konuları, hiç olumlu senaryodan bahsedemez miyiz? Gayrimenkul Sektörüne yönelik genel eleştiri nedir; bütün kaynaklar buraya aktarılıyor, her şey beton üzerinden dönüyor, bunun yerine teknoloji ve üretime aktarılmalı bu kaynaklar. Aslında teknoloji ve diğer alanlarda da yatırımlar var ülkede. Yemeksepeti bunun bir örneğidir bende. Sahibinden.com da bir örneğidir, Gönül istersi ülkemizden bir samsung çıksın ama olmuyor maalesef. Kıt kaynaklar inşaata harcanmış ve müteahhitler devlet eliyle zengin edilmiş gibi bir hava yaratılıyor. İnşaat sektörü bir talebin karşılığıdır yani. Bakkaldan sigara alırken bile düşünün bir milletin 20 yıllık gelirini tek kalemde konuta harcarken kandırıldığını, kendi hür iradesi ile hareket etmediğini söylemek doğru değil, yada bu insanlara gerizekalı muamelesi yapmak külliyen yanlış.
   
 74. belkısçakır

  belkısçakır Yeni Üye

  Tebernüş gibi yazalım, neyin nasıl olacağına piyasalar karar verir :)
   
 75. betülşanlı

  betülşanlı Yeni Üye

  Konu gayrimenkul olunca mutlaka bizim insanımız kulak kabartır. Göçebelikten geldiğimizden midir nedir bilemiyorum. Kredi ödemelerinin patlamasının krize yada balonun patlamasına neden olacağını düşünmüyorum. Çünkü ne kadar kredili de alınsa sektörde hala çok büyük bir kredi yükü yok kümülatifte. Bizim ekonomik büyüklüğümüz bunu tolere edebilir ama ciddi sıkıntı yaşayacağı da kesin. En başta güven endeksi yerlere inecektir. Ev fiyatlarının düşme eğilimine girmesi arzın aynı tipte konutta artması nedeniyle olabilir. Nihayetinde herkes inşaat işine girdi, karlılığın aynı oranda sürmesi mümkün değil. İnşaatın sonuç olması konusuna katılmakla birlikte teknolojik yatırımlara devlet öncü olmalıdır, halk bunları kendi başına yapamaz, bilmez çünkü. Bizim millete kalırsa her yer inşaat olur çünkü kısa vadeli getirisi yüksektir, kim gidip de teknolojiye yatırım yapacak, 15-20 yıl sonra ekmeğiniyerim diye. Bizim millete uymaz o iş. Bir diğer konu da nitelikli iş gücü konusu. Sen eğitim konusunu düzeltmezsen ne kadar yatırım yaparsan, ne kadar teşvik veririsen ver çalışmaz o model. Mantıklı bir bakış açısıyla ne inşaat firmalarına kızmak doğru değil, yanlış iler yaparlarsa cezasını çekerler, aynı şekilde yapılan inşaatla övünmek de mantıklı değil, objektif olmak gerekir.
   
 76. bilgefinike

  bilgefinike Yeni Üye

  Vakti Zamanında 1 araba parasına 1 ev alınabiliyordu, şimdi ortalama bir araba 80.000 TL ise 800.000 TL ye bir ev alınabiliyor 3+1. Yani yaklaşık 10 araba parası, üstelik araba dövize endeksliyken, balon bunun neresinde birader
   
 77. burakb

  burakb Yeni Üye

  Ben olsan İzmirden alırım, kimseye de bunu alın şunu almayın demem. İmkanım olsa Türkiyede yaşamam ama ne yaparsın buradayız.
   
 78. cafers

  cafers Yeni Üye

  Emlak Konutun "0" faizli kredilerinde mevduat faizi 13'lerdeyken 9 lara kredi kullandırıldı. Üst tarafta 9'a al 13 le bağla, risksiz, emeksiz kolay para. Mümkün olmadığını yada kimsenin yapmadığını söylemeyenin kalbini kırarım.
   
 79. canpınar

  canpınar Daimi Üye

  Vakti zamanında amcamın bir mağazası vardı, o dönemde 2 adet E serisi Mercedes alabiliyordunuz satınca. Şimdi S serisinden 4 tane alabiliyorsunuz. Uzun vadede gayrimenkul hiçbir yatırım aracına benzemez, tur bindirir tur. ÖTV ve Döviz konusuna girmiyorum dikkat ettiysen
   
 80. tahirvarlı

  tahirvarlı Yeni Üye

  Gayirmenkul piyasası çok parametreye bağlı doğrudur ama Avrupanın ekonomik anlamda sıkıntılı olması da bu durumu etkiler, umuyorum tez zamanda düze çıkarlar.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş