Türkiyede Gayrimenkul Sektörü ve Emlak Balonu

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

1. sırat

sırat Yeni Üye

Ocak 2013 - Eylül 2017 arasında 3.549.720 adet daire için iskan (yapı kullanma izni) alınmış. İlk kez satış yapılan konutlarda satış adedi ise 2.777.725 adet olmuş. Bu demek oluyorki; 771.995 adet stok var. 2013 Ocaktan daha eski yapılmış olup da satılmayan varsa bilemiyorum, o zaman bu sayı daha da artar. Şimdi balon var mı yok mu siz karar verin.

2. uğurtabak

uğurtabak Yeni Üye

Yabancılara satış fena gitmiyor, önceki yıla göre % 21 artmış, 2.152 konut satılmış yabancıya geçen yıl. Yabancıların toplam satışlar içindeki payı %1,7. Yine de az bence.

3. nurver

nurver Yeni Üye

Milli gelir kritik bence. 2018 daha sıkıntılı geçer bu verilere göre. Gelir, faiz oranları ve satış fiyatları satışın ivmesini belirliyor. Yatırım talebi de önemli ama bu öncelik değil, nihayetinde yatırımcı farklı yatırım alternatiflerini de değerlendirebilir. 2018 yılı niye sıkıntılı diyorum çünkü zaten gelir tahmininde bir artış görünmüyor. Faiz oranlarının düşmesi de pek mümkün değil çok özel bir durum olmazsa. Enflasyon etkisi ortada, üreticiler indirim yapsa da zaten enflasyonun altına bir fiyat artışı seyri var. O nedenle fiyatlarda gerileme çok büyük oranlarda olmayacak diye düşünüyorum. Bu anlattıklarımdan dolayı da talebin gerileyeceğini düşünüyorum açıkçası. Bir de konut yatırımın algısı bozuldu açıkçası. Artık kimse ciddi fiyat artışları ve yatırım avantajları beklemiyor, bu da konutu yatırım aracı olmaktan çıkarıyor. Umuyorum Konut satışlarındaki yavaşlama ekonomik anlamda kelebek etkisi yaratmaz.

4. hüsün

hüsün Yeni Üye

Gayrimenkul balonu bugünlerde çok konuşuluyor. Popüler olmasının sebebi biraz siyasi bence. İktidar ekonomik istikrarın göstergesi olarak gayrimenkul sektörünü kullanıyordu ama şu anda durgunluk yaşıyor, muhalefette buradan vurmak istiyor. Sonuç yine ekonomiye dayanıyor özetle. Gayrimenkul sektör verileri bence aynı kaynaktan besleniyor ve ciddi bir şekilde manüple ediliyor. Bir çok yazar kendi görüşü gibi aynı kaynaktan alıp sunuyor ve insanları yanlış yönlendiriyorlar. TÜİK istatistikleri bu konuda bir daralma olduğunu gösteriyor.
    2014 yılına göre konut satışları 2013'e göre% 20 azaldı. Buna Türkiye'nin risk algısını da eklerseniz piyasada ciddi bir balon olduğu sonucuna ulaşırsınız. Hükümetin faiz konusundaki kafa karışıklı ve dolardaki sıçramalar da cabası.

5. minepolat

minepolat Yeni Üye

Balon biraz finansla ilgili, bankalar kredi konusunda domuzluk yaptığı için patlaması da zor gibi. Fiyatların yüksek olduğu konusuna katılıyorum, ama serbest piyasa ekonomisinde bu durum dengelenir zamanla. Fiyatların yüksek olması balondan ziyade satın alma gücü ve gelirle alakalı bir konu, kriz yada depresif bir durum olarak tanımlanamaz

6. necmeddin

necmeddin Daimi Üye

Bu da kriz değilse neye kriz diyeceğiz merak ediyorum.

7. BalcicekP

BalcicekP Yeni Üye

8. RECEPD

RECEPD Yeni Üye

9. BELGİNE

BELGİNE Yeni Üye

Konutta balon olduğunu düşünmüyorum ama sektörde ciddi firma balonu var. Saçma sapan firmalar bu sektörde, projeyi satar parayı iç eder projesini bitirmez, verdiği sözü tutmaz, personelinin maaşını ödemez vs vs. O nedenle bu tiplerden kurtulmak adına doğru bir dönem olabilir memleket için

10. BEYAZITK

BEYAZITK Yeni Üye

Beyaz yakalının konutla imtihanı :)

11. CUNEYTB

CUNEYTB Yeni Üye

Bir kaç yıldır düştü düşecek derken sıkılıp 500.000 lira ile dahil olduk biz de balona. Düşmedi gitti fiyatlar, bizim de kira ödemekten imanımız gevredi. Eğer biz aldıktan sonra patlar ve fiyatlar düşerse dramatik olur bizim için ama yapacak bir şey yok, başa gelen çekilir.

12. sevinçkurtuluş

sevinçkurtuluş Yeni Üye

2000 yılında İstanbul Çiftehavuzlar da 65.000 $ seviyelerinde Bir dairemizi elden çıkardık. Bu daire on yıl zarfında 375.000 dolarları gördü. Şimdiki duruma baktığımda da aynı daire 130.000 dolarlar civarında. Böyle bakınca fiyatlar dolar bazında balomuz sayılabilir hatta ilerleyen dönemde dolar bazında bile fiyatların yarı yarıya düşeceğini bekliyorum. Evet İstanbul büyük metropollerden biridir ancak bir Avrupa şehri değildir. İstanbul boka batmış yaşamanın pek mümkün olmadığı boğazı dışında bir numarası olmayan iğrenç bir şehirdir. Dikkat ederseniz kuzey anadolu fay hattı ya da deprem riskinden hiç bahsetmiyorum

13. müştehir

müştehir Yeni Üye

Türkiyede 2018 Yılı Eylül ayı itibariyle kredi faiz oranı 3,00 olan banka var.

Bu demek oluyor ki; 500.000.-TL kredi çekerseniz 10 yılda 1.853.395.-TL geri ödüyorsunuz. Bu paranın 1.353.395.-TL'si faiz. Aylık ödemede 15.500.-TL

Başka sorum yok sayın hakim.

14. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Biz millet olarak abartmayı seviyoruz, pek bir ayarımız yoktur şaka yaparken de, eğlenirken de, aşırılığı severiz yani.

Paskalya Adası'nı bilir misiniz? Büyük okyanusun ortasında Şili'ye bir kaç bin km uzaklıkta bir adadır. Adanın özelliği yerlilerin atalarını anmak için yaptıkları devasa heykellerle doludur bu ada.Tüm kaynaklarını, zamanlarını, enerjilerini daha çok daha büyük heykeller yapmak için adamışlar ve bu durum kendilerini tüketmiş yok etmiştir. Adadaki tüm ağaçları kesmişler, tüm kaynağı kullanmışlar bu heykeller için. Bu durum kendi sonlarını hazırlamış. O kadar ki tekne yapıp adadan kaçacak kadar bile ağaç kalmamış. 18. yy'da Avrupalılar adayı keşfettiklerinde karşılaştıkları manzara karşısında çok şaşırmışlar ve ne gereksiz ne büyük israf diye düşünmüşler sanıyorum.

Türkiyede son 15 yılda yaklaşık 5.000.000.000.000 (Yazıyla 5 Trilyon Türk Lirası) İnşaat sektörüne para harcamışız. Bakıldığında bu rakamın tamamının doğru kullanılmadığını söyleyebiliriz. İstanbul Deprem riski taşıyan bir şehir ve 6,5 milyon bina riskli diye değerlendiriliyor. Bu binaların yenilenmesi gerekiyor ama biz bu konuyu kulak arkası ederek her seferinde daha lüks daha şaşalı binalar, projele inşaa etmeye çalıştık. Özak GYO Zeytinburnu'nda çeşmesinden maden suyu (soda) akan proje yaptı, sanıyorum bu büyük bir ihtiyaçtı!! sektör için.

Geldiğimiz noktada kaynakların büyük kısmını yanlış ve verimsiz kullandık. Şu aşamada yarım kalmış, teslim edilemeyen binlerce proje var İstanbulda. Bu insanların en azından finansal kaynakları tükenmiş, devam etmek ihtimalleri kalmamış durumda. Üstelik beton yenebilen ya da tekrar üretime katabileceğiniz bir şey değil. Şimdi herkes nerede hata yapıldığını, neyi yanlış yaptıklarını konuşup bulmaya çalışıyor. Bizim sıkıntımız planlama eksikliği, bu konuyu çözersek ciddi anlamda mesafe alabileceğimizi düşünüyorum.

15. gazal

gazal Yeni Üye

2018 yılı Eylül ayı itibariyle konut satışlarında yüzde 12.30 düşüş var. Bu kadar emlak konut seferberliği 105.000 adet konut satılmış.

İstanbulda 15.262 konu satılmış türkiye’nin %15’i yine İstanbulda

Yaklaşık %9 payla Ankara ikinci yaklaşık 9000 konut satılmış

%5 payla İzmir üçüncü 5000 civarı konut satıldı

16. ziba

ziba Yeni Üye

Emlak balonu döviz bazında patlamıştır, tl için aynı şeyi söylemek çok uygun değil

Merkez bankasına bakıyorsunuz Resmi verilere göre dört yıllık enflasyon ortalaması %50’nin üzerinde

Bu demek oluyor ki emlak fiyatları yerinde saysa bile %50’den fazla tl bazında değer kaybetmiştir

17. TUNALID

TUNALID Yeni Üye

Emlak piyasasını dolar ya da altında kıyaslamak bizi yanıltır

Çünkü biri menkul diğeri gayrimenkul dur. Gayrimenkul yatırımına beş yıldan daha fazla olacak şekilde planlamıyorsanız yanlış yaparsınız

Gayrimenkul orta ve uzun vade de her zaman doların altının ve faizin üzerinde bir seyir izler

18. ŞULEU

ŞULEU Yeni Üye

Konut piyasası satış anlamında yüzde atmış düşmüş tür, Aynı şekilde otomotiv piyasası da bu oranlarda düşmüştür

Bence sorun gayrimenkulden ziyade ekonomideki kriz ve milli gelirdeki düşüştür

Hangi sektör parlak ki konut sektörü olsun

19. kuddus

kuddus Yeni Üye

Faizlerin 2:50 civarında seyrettiği şu ortamda kim uzun vadeli krediye girer de konut alır, Bu insanlar deli mi aldıkları kredi miktarının dört katını faiz olarak geri ödesin

O nedenle konut sektörünün daralması normal faiz oranları birin altına düşsün O zaman da satılmıyorsa işte o zaman balondan bahsedilebilir

20. HAYRÜNNİSAB

HAYRÜNNİSAB Daimi Üye

İstanbul’da fiyatlar düşmez
    İstanbul olmayan Kayaşehir bahçeşehir hadımköy kurt köy gibi yerlerde zaten büyük oranda pirimini yaptı

Buradaki evlerin 2-3katına çıkacağını beklemeyin, İstanbul merkezinde fiyatlar çok geriye gelmez kimsede evini haraç mezat yok pahasına satmaz

21. MehtapD

MehtapD Yeni Üye

Kriz var fiyatlar kesin Düşer diyenler Enteresan bir kafa yapısına sahip

Kriz olduğu zaman maliyetler artar artan maliyetler satış fiyatlarını etkiler sattığı malı aynı fiyata mal edemeyeceğini bilen mütahit sanıyorum bu konuda daha temkinli davranacaktır

Bu nedenle üretim azalacak arz talep dengesi nedeniyle bence fiyatlar düşmeyecektir

22. HAKVERDİY

HAKVERDİY Yeni Üye

Dövizden para yapan Ya da dövizle kazanım parayı nereye koyacak sonsuza kadar dövizde kalma şansı yok

Buradan gelen kar satışları önünde sonunda gayrimenkule akar kardeşim

Ha bu konut olur arsa olur arazi olur otel olur ya da başka bir şey olur onu bilemem ama önünde sonunda menkulden kazanılan para gayrimenkule akar kardeşim

23. fundanitelik

fundanitelik Yeni Üye

Sürekli olarak yanlış ifade edilen bir durum var.

inşaatta kar marjının %300, %500 olduğu düşünülüyor.

büyük projelerdeki kar marji %20 ler civarındadır. bunun ekstraları ya da artı değerleri mutlaka olur ama artan maliyetler yüzde yirmilerin de üzerine çıktı. dolayısıyla şu anda satılan fiyatları konut üretmek zor görünüyor.

Adam inşaata başladığında demirin tonu 1200 TL iken bugün 4500 tl ye dayanmış durumda, Beton yine öyle diğer kalemlere girmiyorum bile

Bu durumun farkında olmayan ya da umrunda olmayan yansın kardeşim goralılar düşünsün diyenler Olacaktır tabii ki

Ama iktisat bilimi bize diyor ki fiyatlar maliyet fiyatlarının üzerinde seyretmekZorundadır yoksa kar üretemezsiniz

24. akda

akda Yeni Üye

İnşaat sektörü krediyle dönüyor. İnşaat firmalarının neredeyse tamamı projelerinde öz kaynakları ile yapmıyor

Dolayısıyla sistem tüm yükü bankacılık sistemi üzerinden çeviriyor

Mütahit proje yapmak için bankadan kredi kullanıyor sonra yine o projeyi satmak için bankadan kredi alacak sabit gelirli ya da düzenli geliri olan müşterilere yöneliyor

Bankacılık sistemi hem mütahiti hem de müşteriyi finanse ediyor

Reis dahil tüm inşaatçıların faizin yükselmesi ile ilgili çabaları bu yüzden.

Bu sistem sürdürülebilir değil çünkü mütahit parası yok proje yapıyor beyaz yakalı parası yok ev alıyor

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş