Türkiyede Gayrimenkul Sektörü ve Emlak Balonu

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

1. sırat

sırat Yeni Üye

Ocak 2013 - Eylül 2017 arasında 3.549.720 adet daire için iskan (yapı kullanma izni) alınmış. İlk kez satış yapılan konutlarda satış adedi ise 2.777.725 adet olmuş. Bu demek oluyorki; 771.995 adet stok var. 2013 Ocaktan daha eski yapılmış olup da satılmayan varsa bilemiyorum, o zaman bu sayı daha da artar. Şimdi balon var mı yok mu siz karar verin.

2. uğurtabak

uğurtabak Yeni Üye

Yabancılara satış fena gitmiyor, önceki yıla göre % 21 artmış, 2.152 konut satılmış yabancıya geçen yıl. Yabancıların toplam satışlar içindeki payı %1,7. Yine de az bence.

3. nurver

nurver Yeni Üye

Milli gelir kritik bence. 2018 daha sıkıntılı geçer bu verilere göre. Gelir, faiz oranları ve satış fiyatları satışın ivmesini belirliyor. Yatırım talebi de önemli ama bu öncelik değil, nihayetinde yatırımcı farklı yatırım alternatiflerini de değerlendirebilir. 2018 yılı niye sıkıntılı diyorum çünkü zaten gelir tahmininde bir artış görünmüyor. Faiz oranlarının düşmesi de pek mümkün değil çok özel bir durum olmazsa. Enflasyon etkisi ortada, üreticiler indirim yapsa da zaten enflasyonun altına bir fiyat artışı seyri var. O nedenle fiyatlarda gerileme çok büyük oranlarda olmayacak diye düşünüyorum. Bu anlattıklarımdan dolayı da talebin gerileyeceğini düşünüyorum açıkçası. Bir de konut yatırımın algısı bozuldu açıkçası. Artık kimse ciddi fiyat artışları ve yatırım avantajları beklemiyor, bu da konutu yatırım aracı olmaktan çıkarıyor. Umuyorum Konut satışlarındaki yavaşlama ekonomik anlamda kelebek etkisi yaratmaz.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş