Türkiyede Gayrimenkul Sektörü ve Emlak Balonu

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

 1. sırat

  sırat Yeni Üye

  Ocak 2013 - Eylül 2017 arasında 3.549.720 adet daire için iskan (yapı kullanma izni) alınmış. İlk kez satış yapılan konutlarda satış adedi ise 2.777.725 adet olmuş. Bu demek oluyorki; 771.995 adet stok var. 2013 Ocaktan daha eski yapılmış olup da satılmayan varsa bilemiyorum, o zaman bu sayı daha da artar. Şimdi balon var mı yok mu siz karar verin.
   
 2. uğurtabak

  uğurtabak Yeni Üye

  Yabancılara satış fena gitmiyor, önceki yıla göre % 21 artmış, 2.152 konut satılmış yabancıya geçen yıl. Yabancıların toplam satışlar içindeki payı %1,7. Yine de az bence.
   
 3. nurver

  nurver Yeni Üye

  Milli gelir kritik bence. 2018 daha sıkıntılı geçer bu verilere göre. Gelir, faiz oranları ve satış fiyatları satışın ivmesini belirliyor. Yatırım talebi de önemli ama bu öncelik değil, nihayetinde yatırımcı farklı yatırım alternatiflerini de değerlendirebilir. 2018 yılı niye sıkıntılı diyorum çünkü zaten gelir tahmininde bir artış görünmüyor. Faiz oranlarının düşmesi de pek mümkün değil çok özel bir durum olmazsa. Enflasyon etkisi ortada, üreticiler indirim yapsa da zaten enflasyonun altına bir fiyat artışı seyri var. O nedenle fiyatlarda gerileme çok büyük oranlarda olmayacak diye düşünüyorum. Bu anlattıklarımdan dolayı da talebin gerileyeceğini düşünüyorum açıkçası. Bir de konut yatırımın algısı bozuldu açıkçası. Artık kimse ciddi fiyat artışları ve yatırım avantajları beklemiyor, bu da konutu yatırım aracı olmaktan çıkarıyor. Umuyorum Konut satışlarındaki yavaşlama ekonomik anlamda kelebek etkisi yaratmaz.
   
 4. hüsün

  hüsün Yeni Üye

  Gayrimenkul balonu bugünlerde çok konuşuluyor. Popüler olmasının sebebi biraz siyasi bence. İktidar ekonomik istikrarın göstergesi olarak gayrimenkul sektörünü kullanıyordu ama şu anda durgunluk yaşıyor, muhalefette buradan vurmak istiyor. Sonuç yine ekonomiye dayanıyor özetle. Gayrimenkul sektör verileri bence aynı kaynaktan besleniyor ve ciddi bir şekilde manüple ediliyor. Bir çok yazar kendi görüşü gibi aynı kaynaktan alıp sunuyor ve insanları yanlış yönlendiriyorlar. TÜİK istatistikleri bu konuda bir daralma olduğunu gösteriyor.
  2014 yılına göre konut satışları 2013'e göre% 20 azaldı. Buna Türkiye'nin risk algısını da eklerseniz piyasada ciddi bir balon olduğu sonucuna ulaşırsınız. Hükümetin faiz konusundaki kafa karışıklı ve dolardaki sıçramalar da cabası.
   
 5. minepolat

  minepolat Yeni Üye

  Balon biraz finansla ilgili, bankalar kredi konusunda domuzluk yaptığı için patlaması da zor gibi. Fiyatların yüksek olduğu konusuna katılıyorum, ama serbest piyasa ekonomisinde bu durum dengelenir zamanla. Fiyatların yüksek olması balondan ziyade satın alma gücü ve gelirle alakalı bir konu, kriz yada depresif bir durum olarak tanımlanamaz
   
 6. necmeddin

  necmeddin Daimi Üye

  Bu da kriz değilse neye kriz diyeceğiz merak ediyorum.
   
 7. BalcicekP

  BalcicekP Yeni Üye

 8. RECEPD

  RECEPD Yeni Üye

 9. BELGİNE

  BELGİNE Yeni Üye

  Konutta balon olduğunu düşünmüyorum ama sektörde ciddi firma balonu var. Saçma sapan firmalar bu sektörde, projeyi satar parayı iç eder projesini bitirmez, verdiği sözü tutmaz, personelinin maaşını ödemez vs vs. O nedenle bu tiplerden kurtulmak adına doğru bir dönem olabilir memleket için
   
 10. BEYAZITK

  BEYAZITK Yeni Üye

  Beyaz yakalının konutla imtihanı :)
   
 11. CUNEYTB

  CUNEYTB Yeni Üye

  Bir kaç yıldır düştü düşecek derken sıkılıp 500.000 lira ile dahil olduk biz de balona. Düşmedi gitti fiyatlar, bizim de kira ödemekten imanımız gevredi. Eğer biz aldıktan sonra patlar ve fiyatlar düşerse dramatik olur bizim için ama yapacak bir şey yok, başa gelen çekilir.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş