Türkiyede Gayrimenkul Sektörü ve Emlak Balonu

Konu, 'Gayrimenkul Sohbetleri' kısmında tarik tarafından paylaşıldı.

1. sırat

sırat Yeni Üye

Ocak 2013 - Eylül 2017 arasında 3.549.720 adet daire için iskan (yapı kullanma izni) alınmış. İlk kez satış yapılan konutlarda satış adedi ise 2.777.725 adet olmuş. Bu demek oluyorki; 771.995 adet stok var. 2013 Ocaktan daha eski yapılmış olup da satılmayan varsa bilemiyorum, o zaman bu sayı daha da artar. Şimdi balon var mı yok mu siz karar verin.

2. uğurtabak

uğurtabak Yeni Üye

Yabancılara satış fena gitmiyor, önceki yıla göre % 21 artmış, 2.152 konut satılmış yabancıya geçen yıl. Yabancıların toplam satışlar içindeki payı %1,7. Yine de az bence.

3. nurver

nurver Yeni Üye

Milli gelir kritik bence. 2018 daha sıkıntılı geçer bu verilere göre. Gelir, faiz oranları ve satış fiyatları satışın ivmesini belirliyor. Yatırım talebi de önemli ama bu öncelik değil, nihayetinde yatırımcı farklı yatırım alternatiflerini de değerlendirebilir. 2018 yılı niye sıkıntılı diyorum çünkü zaten gelir tahmininde bir artış görünmüyor. Faiz oranlarının düşmesi de pek mümkün değil çok özel bir durum olmazsa. Enflasyon etkisi ortada, üreticiler indirim yapsa da zaten enflasyonun altına bir fiyat artışı seyri var. O nedenle fiyatlarda gerileme çok büyük oranlarda olmayacak diye düşünüyorum. Bu anlattıklarımdan dolayı da talebin gerileyeceğini düşünüyorum açıkçası. Bir de konut yatırımın algısı bozuldu açıkçası. Artık kimse ciddi fiyat artışları ve yatırım avantajları beklemiyor, bu da konutu yatırım aracı olmaktan çıkarıyor. Umuyorum Konut satışlarındaki yavaşlama ekonomik anlamda kelebek etkisi yaratmaz.

4. hüsün

hüsün Yeni Üye

Gayrimenkul balonu bugünlerde çok konuşuluyor. Popüler olmasının sebebi biraz siyasi bence. İktidar ekonomik istikrarın göstergesi olarak gayrimenkul sektörünü kullanıyordu ama şu anda durgunluk yaşıyor, muhalefette buradan vurmak istiyor. Sonuç yine ekonomiye dayanıyor özetle. Gayrimenkul sektör verileri bence aynı kaynaktan besleniyor ve ciddi bir şekilde manüple ediliyor. Bir çok yazar kendi görüşü gibi aynı kaynaktan alıp sunuyor ve insanları yanlış yönlendiriyorlar. TÜİK istatistikleri bu konuda bir daralma olduğunu gösteriyor.
    2014 yılına göre konut satışları 2013'e göre% 20 azaldı. Buna Türkiye'nin risk algısını da eklerseniz piyasada ciddi bir balon olduğu sonucuna ulaşırsınız. Hükümetin faiz konusundaki kafa karışıklı ve dolardaki sıçramalar da cabası.

5. minepolat

minepolat Yeni Üye

Balon biraz finansla ilgili, bankalar kredi konusunda domuzluk yaptığı için patlaması da zor gibi. Fiyatların yüksek olduğu konusuna katılıyorum, ama serbest piyasa ekonomisinde bu durum dengelenir zamanla. Fiyatların yüksek olması balondan ziyade satın alma gücü ve gelirle alakalı bir konu, kriz yada depresif bir durum olarak tanımlanamaz

6. necmeddin

necmeddin Daimi Üye

Bu da kriz değilse neye kriz diyeceğiz merak ediyorum.

7. BalcicekP

BalcicekP Yeni Üye

8. RECEPD

RECEPD Yeni Üye

9. BELGİNE

BELGİNE Yeni Üye

Konutta balon olduğunu düşünmüyorum ama sektörde ciddi firma balonu var. Saçma sapan firmalar bu sektörde, projeyi satar parayı iç eder projesini bitirmez, verdiği sözü tutmaz, personelinin maaşını ödemez vs vs. O nedenle bu tiplerden kurtulmak adına doğru bir dönem olabilir memleket için

10. BEYAZITK

BEYAZITK Yeni Üye

Beyaz yakalının konutla imtihanı :)

11. CUNEYTB

CUNEYTB Yeni Üye

Bir kaç yıldır düştü düşecek derken sıkılıp 500.000 lira ile dahil olduk biz de balona. Düşmedi gitti fiyatlar, bizim de kira ödemekten imanımız gevredi. Eğer biz aldıktan sonra patlar ve fiyatlar düşerse dramatik olur bizim için ama yapacak bir şey yok, başa gelen çekilir.

12. sevinçkurtuluş

sevinçkurtuluş Yeni Üye

2000 yılında İstanbul Çiftehavuzlar da 65.000 $ seviyelerinde Bir dairemizi elden çıkardık. Bu daire on yıl zarfında 375.000 dolarları gördü. Şimdiki duruma baktığımda da aynı daire 130.000 dolarlar civarında. Böyle bakınca fiyatlar dolar bazında balomuz sayılabilir hatta ilerleyen dönemde dolar bazında bile fiyatların yarı yarıya düşeceğini bekliyorum. Evet İstanbul büyük metropollerden biridir ancak bir Avrupa şehri değildir. İstanbul boka batmış yaşamanın pek mümkün olmadığı boğazı dışında bir numarası olmayan iğrenç bir şehirdir. Dikkat ederseniz kuzey anadolu fay hattı ya da deprem riskinden hiç bahsetmiyorum

13. müştehir

müştehir Yeni Üye

Türkiyede 2018 Yılı Eylül ayı itibariyle kredi faiz oranı 3,00 olan banka var.

Bu demek oluyor ki; 500.000.-TL kredi çekerseniz 10 yılda 1.853.395.-TL geri ödüyorsunuz. Bu paranın 1.353.395.-TL'si faiz. Aylık ödemede 15.500.-TL

Başka sorum yok sayın hakim.

GüherA, baykut, denlisoy ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. Admin

Admin Admin Yetkili Kişi

Biz millet olarak abartmayı seviyoruz, pek bir ayarımız yoktur şaka yaparken de, eğlenirken de, aşırılığı severiz yani.

Paskalya Adası'nı bilir misiniz? Büyük okyanusun ortasında Şili'ye bir kaç bin km uzaklıkta bir adadır. Adanın özelliği yerlilerin atalarını anmak için yaptıkları devasa heykellerle doludur bu ada.Tüm kaynaklarını, zamanlarını, enerjilerini daha çok daha büyük heykeller yapmak için adamışlar ve bu durum kendilerini tüketmiş yok etmiştir. Adadaki tüm ağaçları kesmişler, tüm kaynağı kullanmışlar bu heykeller için. Bu durum kendi sonlarını hazırlamış. O kadar ki tekne yapıp adadan kaçacak kadar bile ağaç kalmamış. 18. yy'da Avrupalılar adayı keşfettiklerinde karşılaştıkları manzara karşısında çok şaşırmışlar ve ne gereksiz ne büyük israf diye düşünmüşler sanıyorum.

Türkiyede son 15 yılda yaklaşık 5.000.000.000.000 (Yazıyla 5 Trilyon Türk Lirası) İnşaat sektörüne para harcamışız. Bakıldığında bu rakamın tamamının doğru kullanılmadığını söyleyebiliriz. İstanbul Deprem riski taşıyan bir şehir ve 6,5 milyon bina riskli diye değerlendiriliyor. Bu binaların yenilenmesi gerekiyor ama biz bu konuyu kulak arkası ederek her seferinde daha lüks daha şaşalı binalar, projele inşaa etmeye çalıştık. Özak GYO Zeytinburnu'nda çeşmesinden maden suyu (soda) akan proje yaptı, sanıyorum bu büyük bir ihtiyaçtı!! sektör için.

Geldiğimiz noktada kaynakların büyük kısmını yanlış ve verimsiz kullandık. Şu aşamada yarım kalmış, teslim edilemeyen binlerce proje var İstanbulda. Bu insanların en azından finansal kaynakları tükenmiş, devam etmek ihtimalleri kalmamış durumda. Üstelik beton yenebilen ya da tekrar üretime katabileceğiniz bir şey değil. Şimdi herkes nerede hata yapıldığını, neyi yanlış yaptıklarını konuşup bulmaya çalışıyor. Bizim sıkıntımız planlama eksikliği, bu konuyu çözersek ciddi anlamda mesafe alabileceğimizi düşünüyorum.

çakım, CELALETTİND, ONAT ve 34 kişi daha bunu beğendi.
  15. gazal

gazal Yeni Üye

2018 yılı Eylül ayı itibariyle konut satışlarında yüzde 12.30 düşüş var. Bu kadar emlak konut seferberliği 105.000 adet konut satılmış.

İstanbulda 15.262 konu satılmış türkiye’nin %15’i yine İstanbulda

Yaklaşık %9 payla Ankara ikinci yaklaşık 9000 konut satılmış

%5 payla İzmir üçüncü 5000 civarı konut satıldı

OngunO, şahinçelik, EDAK ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  16. ziba

ziba Yeni Üye

Emlak balonu döviz bazında patlamıştır, tl için aynı şeyi söylemek çok uygun değil

Merkez bankasına bakıyorsunuz Resmi verilere göre dört yıllık enflasyon ortalaması %50’nin üzerinde

Bu demek oluyor ki emlak fiyatları yerinde saysa bile %50’den fazla tl bazında değer kaybetmiştir

NerimanG, ŞadanK, adviye ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  17. TUNALID

TUNALID Yeni Üye

Emlak piyasasını dolar ya da altında kıyaslamak bizi yanıltır

Çünkü biri menkul diğeri gayrimenkul dur. Gayrimenkul yatırımına beş yıldan daha fazla olacak şekilde planlamıyorsanız yanlış yaparsınız

Gayrimenkul orta ve uzun vade de her zaman doların altının ve faizin üzerinde bir seyir izler

18. ŞULEU

ŞULEU Yeni Üye

Konut piyasası satış anlamında yüzde atmış düşmüş tür, Aynı şekilde otomotiv piyasası da bu oranlarda düşmüştür

Bence sorun gayrimenkulden ziyade ekonomideki kriz ve milli gelirdeki düşüştür

Hangi sektör parlak ki konut sektörü olsun

19. kuddus

kuddus Yeni Üye

Faizlerin 2:50 civarında seyrettiği şu ortamda kim uzun vadeli krediye girer de konut alır, Bu insanlar deli mi aldıkları kredi miktarının dört katını faiz olarak geri ödesin

O nedenle konut sektörünün daralması normal faiz oranları birin altına düşsün O zaman da satılmıyorsa işte o zaman balondan bahsedilebilir

20. HAYRÜNNİSAB

HAYRÜNNİSAB Daimi Üye

İstanbul’da fiyatlar düşmez
    İstanbul olmayan Kayaşehir bahçeşehir hadımköy kurt köy gibi yerlerde zaten büyük oranda pirimini yaptı

Buradaki evlerin 2-3katına çıkacağını beklemeyin, İstanbul merkezinde fiyatlar çok geriye gelmez kimsede evini haraç mezat yok pahasına satmaz

21. MehtapD

MehtapD Yeni Üye

Kriz var fiyatlar kesin Düşer diyenler Enteresan bir kafa yapısına sahip

Kriz olduğu zaman maliyetler artar artan maliyetler satış fiyatlarını etkiler sattığı malı aynı fiyata mal edemeyeceğini bilen mütahit sanıyorum bu konuda daha temkinli davranacaktır

Bu nedenle üretim azalacak arz talep dengesi nedeniyle bence fiyatlar düşmeyecektir

22. HAKVERDİY

HAKVERDİY Yeni Üye

Dövizden para yapan Ya da dövizle kazanım parayı nereye koyacak sonsuza kadar dövizde kalma şansı yok

Buradan gelen kar satışları önünde sonunda gayrimenkule akar kardeşim

Ha bu konut olur arsa olur arazi olur otel olur ya da başka bir şey olur onu bilemem ama önünde sonunda menkulden kazanılan para gayrimenkule akar kardeşim

ARIFA, RIDVANY, PERTEVB ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  23. fundanitelik

fundanitelik Yeni Üye

Sürekli olarak yanlış ifade edilen bir durum var.

inşaatta kar marjının %300, %500 olduğu düşünülüyor.

büyük projelerdeki kar marji %20 ler civarındadır. bunun ekstraları ya da artı değerleri mutlaka olur ama artan maliyetler yüzde yirmilerin de üzerine çıktı. dolayısıyla şu anda satılan fiyatları konut üretmek zor görünüyor.

Adam inşaata başladığında demirin tonu 1200 TL iken bugün 4500 tl ye dayanmış durumda, Beton yine öyle diğer kalemlere girmiyorum bile

Bu durumun farkında olmayan ya da umrunda olmayan yansın kardeşim goralılar düşünsün diyenler Olacaktır tabii ki

Ama iktisat bilimi bize diyor ki fiyatlar maliyet fiyatlarının üzerinde seyretmekZorundadır yoksa kar üretemezsiniz

ASLIİ, GökberkÖ, altınok ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  24. akda

akda Daimi Üye

İnşaat sektörü krediyle dönüyor. İnşaat firmalarının neredeyse tamamı projelerinde öz kaynakları ile yapmıyor

Dolayısıyla sistem tüm yükü bankacılık sistemi üzerinden çeviriyor

Mütahit proje yapmak için bankadan kredi kullanıyor sonra yine o projeyi satmak için bankadan kredi alacak sabit gelirli ya da düzenli geliri olan müşterilere yöneliyor

Bankacılık sistemi hem mütahiti hem de müşteriyi finanse ediyor

Reis dahil tüm inşaatçıların faizin yükselmesi ile ilgili çabaları bu yüzden.

Bu sistem sürdürülebilir değil çünkü mütahit parası yok proje yapıyor beyaz yakalı parası yok ev alıyor

anargül, güngören, özmert ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  25. ertek

ertek Yeni Üye

Patlıyor iki gözümün çiçeği

HUSEYINB, SINAND, TURGUTS ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  26. AndB

AndB Yeni Üye

Sürekli olarak bizde Amerika ya da İspanyadaki gibi bir konut krizi olmaz diye yazılmış çizilmiş. Abd mortagage krizi yada konuttaki balon finansal deniyor, konutun kendisi ihtiyaç ve her aman talebi olur denmiş. Türkiyedeki sorun arsa sahiplerinin aç gözlülüğü ile mütahitinkiler bir araya gelince konut ve arsa fiyatlarının ederinin üzerinde şişmesi yazmışlar. Bana göre arz talep dengesi her zaman piyasayı bir şekilde terazide tutar. Talep varsa fiyat artar yoksa düşer, ya da arz sınırlıysa ve talep varsa fiyat artar. Ekonominin temel kanunudur.

Türkiyede konut sadece dövize endekslenemez. Özellikle İstanbulda bir çok parametre var konut fiyatlarını etkileyen. Kira çarpanı bunlardan biridir ama tek etken de kira çarpanı değildir. Türkiye konut piyasasında balon olduğunu düşünmeyenlerdenim. Bir durgunluk olduğu kesin ama balon yok. İstanbulda sayılmayan konut olmaz, yanlış fiyatlanmış konut olabilir. İstanbul'un dinamik bir şehir olduğu ve nüfusu göz önünde bulundurulduğunda kel satıcının kör alıcısı oluyor. Nüfus talebi besleyen en önemli etmen emlak piyasasında. Konut piyasası menkul piyasası gibi değil, yani dolara, euro yada Bist gibi değil. Menkul değer elinizdeki para ile alınır ve peşin satılır, konutu vadeli alıp hemen kiraya verip kira alma şansınız olur. Konut enflasyon bazında değer kazanır, düşme derdi yok, kaybetme riski yok, stress yok. Aylık geliri var, kendisi de ayrıca prim yapar. Konut alırsan % 100 kazanacağın garanti. Enflasyon bazında düşmesi ihtimali yok. Finansal piyasalarda panikleyebilirler, zarar edebilirler belki ama konut daha stabil ve istikrarlıdır. Evet belki bir gecede iki katı kazandırmaz ama kaybettirmez de.

ASLIÖ, ŞENOLD, semavi ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  27. barçın

barçın Yeni Üye

Devlet müteahhitlerdeki tüm stoğu alacak diyolla..

BORAİ, azamet, demiralp ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  28. selcan

selcan Daimi Üye

Bu bana pek gerçekçi gelmiyor, alırlarsa da tekrar vatandaşa uzak vade satmak adına alırlar, başka türlü sektörü rahatlatamazlar zaten

DİDEMB, NEŞEMG, NAZMİA ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  29. GüneşM

GüneşM Yeni Üye

Türkiyede emlak denince aklıma şu resim geliyor;

upload_2018-11-16_11-37-42.jpeg

Kat karşılığı inşaatı yapmayı mucize buluş ve ekonomik devrim gibi sunanlar şimdi neredeler? Türkiyenin en büyük sektörü dediler dediler tüm Türkiyenin ocağına incir ağacı diktiler, şimdi gelsin kurtarsın sizi o çok güvendiğiniz ağa babalarınız...

30. YaseminU

YaseminU Yeni Üye

Sat-Yap işinin bir nevi bankacılık olduğunu ve şapkadan tavşna çıkarmak olduğunu defalarca söyledik, böyle bir ekonomik model olamayacağını, bunun finansal bir temeli olmadığını bağıra bağıra söyledik bizi vatan haini ilan ettiler. Ne oldu şimdi, bu işin amigoluğunu yapanların titancılardan ne farkı var. Müstahak kardeşim fırsatçı arsa sahiplerine de müteahhitlere de bankalara da müstehak.

RevanS, MÜRSEL, ERENÜ ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  31. ülgenalp

ülgenalp Daimi Üye

Ben burada bir sektöre sitem edenleri anlamıyorum. Bu sektör büyüdü kötü mü oldu. Bu sektörün beslediği direkt ve dolaylı 400 alt sektör daha var. Bu sektörlerin tamamı ürün geliştirdi, ar-ge yaptı hem iç hem dış pazara üretim yaptı, istihdam sağladı artırdı. Bankacılar ve finansçılar yeni ürün ve kredi modelleri geliştirdi, kredi porföyü arttı. Bu büyüyen ekonomi vergi gelirlerini artırdı, devleti büyüttü, sanayi yatırımları yapıldı, kendi savunma silahlarını üretmeye başladı devletimiz. Gelen vergi artışı ile eğitim ve sağlık sektörüne yatırım yapıldı. İnşaat ciddi anlamda katma değer üretti, ülkenin gelişmesine ve büyümesine katkıda bulundu. Kafalar zihinler ufuklar açıldı, vizyon genişledi.

Ev fiyatları yüksek olabilir, ev fiyatlarının düşmemesi sizlerin canını sıkıyor olabilir ama dünyanın hangi metropolünde ev fiyatları düşük. İstanbul ortalaması şu anda 3000 TL civarında, dolar bazında 500 dolara tekabül eder. Bana nüfusu 10 milyon üzerinde olan bir dünya şehri gösterin ki m2 ortalaması 3000 doların altında olsun. Oradaki insanlarda metrolarla şehir merkezine çalışmaya gelir, sonra metro ile evlerine döner, şehir merkezinde yaşamazlar, yaşayamazlar çünkü pahalıdır. İstanbulda olması gerekenden daha hızlı bir dönüşüm olduğunu ve bazı sıkıntıların olduğunu kabul ediyorum ama neyimiz normal gelişiyor ki bu sektör normal ilerlesin. Rant var kabul ama rantın olmadığı bir işe de kimse yatırım yapmaz alternatif arar bu da kapitalizmin temek kuralıdır.

32. tarhun

tarhun Yeni Üye

Vay anasını ya, inşaat sektörü sayesinde neredeyse uzaya çıkacakmışız da haberimiz yok, meydanı boş bulunca ne yazmışsınız be kardeşim..hani bilmesek inanacağız yani. Anlat anlat heyecanlı oluyor. İnşaat sektörü ar-ge yapmış da iç ve dışa üretim yapmış. Kardeşim inşaatta işçi dışında malzemelerin çoğu ithal değil mi? Dövize endeksli değil mi, Senin o öve öve bitirmediğin inşaatçılar İtalyan parke, Amerikan doğrama, bilmem ne malı alüminyum diye satmıyor bu bu malı, kime ne anlatıyorsun sen. Devlet inşaatçıyı kurtarmak adına memleketi riske atıyor sanki başka sektörde iş yapanlar gavur tohumuymuş gibi, bunları neden söylemiyorsunuz. Yeter kardeşim artık inşaat sektörünü bu kadar ihya etmeye gerek yok, inşaatın lokomotif sektör olduğu hangi ülke ekonomisi düze çıkmış bir tane örnek gösterin bana. Önünde sonunda hep zarar ziyan, amerika dahil buna. Amerikayı yeniden keşfetmeye ne gerek var, dünyada denemiş ve patlamış bu yöntemde neden ısrar ediyorsunuz, Amerikadan daha mı zengin daha mı güçlü bizim ekonomimiz. Eşşek bile aynı çukura iki kere düşmüyor. Sektörde talep namına bir şey kalmadı, gayrimenkul yatırımcısı diye bir şey kalmadı, 240 ay kira çarpanı kalmadı, 1 milyona residans stüdyo, 1+1 daire kalmadı, aylık %2,5 faiz oranı ile kredi kullanan kalmadı, varsa gösterin yılın gerizekalı yatırımcısı ödülünü verelim kendisine.

oğurata, türabı, ZÜMRÜTB ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  33. ZERRİNM

ZERRİNM Yeni Üye

Bir sektörün bu kadar siyasileştiği ve hükümetle ilişkilendirildiği başka bir ülke var mı bilemiyorum, yandaşlar inşaat ya resullah diyor, muhalifler batsın bitsin goralılar düşünsün diyor, liberalizme inancım artmaya başladı

34. mehmet ziyauğurer

mehmet ziyauğurer Daimi Üye

Fiyat ve Kira çarpanı üzerinden giderseniz sadece fiyat/kira oranı bizi yanlış yönlendirir. Gelişmiş ülkelerle kıyaslamak da doğru değil, gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerin fiyat/kira oranı birbirinden farklı olur doğal olarak. Kira çarpanının yüksek olması sanıldığı kadar stok fazlası olmadığını gösteriyor aslında. Maketten ya da topraktan ev satışı doğrudur yanlıştır, beğenirsiniz beğenmezsiniz ama böyle bir piyasa oluşmuş durumda. Firmalar önce satıyor sonra yapıyor, Sinpaş bazı projelerinde % 40'ını satmadan projeye kazma vurmuyordu bir ara. İstanbul ve Türkiyenin genel problemi üzerinde proje geliştirecek arsanız kıt olması ve yeni arsa üretmenin zorluğudur. Arsa sahibinin eli bu anlamda güçlüdür ve pastadan aslan payını arsa sahibi alır. Kapıyı %50'den açmalarının sebebi de budur. Ben stok fazlası olduğunu düşünmüyorum. Ev fiyatlarının ciddi anlamda düşeceğini düşünenler yanılıyor, konu faiz oranı ile alakalı ve 1-2 yıl içinde yine hareketlenecek. Şu anda (KAsım 2018) ciddi avantajlar söz konusu parası olan için, 700 bin liraya (dolar 5,40, daire 130.000 dolar) erenköyde bağdat caddesine yakın daire bulmak imkansıza yakındır ve piyasa düzeldiğinde bulamayacaksınız.

35. sezginsoyluoğlu

sezginsoyluoğlu Yeni Üye

Tüm komşularımızdaki müteahhit sayısını toplayın, üzerine avrupa birliğindekileri de dahil edin bizim sayımızı ulaşamıyorlar, belgeli 304 bin müteahhit varmış Türkiyede, abi bu balon değilse ne balon ya

36. ümitçetin

ümitçetin Yeni Üye

5 binl lirayı veren müteahhit olabiliyorsa ve bu bir prestij meselesiyse Türkiyede neden olmasınlar ki

37. gizemaybek

gizemaybek Yeni Üye

2023 yılına kadar yani önümüzdeki bir kaç yıl döviz, altın, faiz, tahvil konutu döver abicim, ben olsam uzak dururum konut alımından ya da yatırımından, ha ihtiyacınız varsa kullanacaksanız onu bilemem.

38. murat cemalyaman

murat cemalyaman Yeni Üye

2013 nedir abi? Ne olacak 2013'de. Herkesin dilinde bir 2013, ne varsa söyleyin biz de bilelim, 2013 de gök taşı mı çarpacak gelişmiş ekonomilere, millet bize muhtaç mı olacak, tutturmuşsunuz 2023 2023, birilerinin zaman kazanma ve saati ileri kurma projelerine alet olmayın

39. gizemayçiçek

gizemayçiçek Yeni Üye

Emlak Fiyatları düşmeyecek diyen sevgili arkadaşlara bir örnek vermek istiyorum;

Benim 600 bin lira eden Anadolu yakasında bir evim var. Dolar 3,5 TL iken fiyatı 600 bin liraydı. Şimdi dolar 7 liraya dayandı, dairenin fiyatı 50 bin dolar seviyesine geriledi demek olmuyor mu? Yatırım için gayrimenkul uzun bir süre yatırımcının radarından çıktı, ihtiyacı olan kira ödemekten kurtulmak isteyen alır oturur, kira çarpanı mantığıyla bakarsanız ev almayı bırakın evinizi satarsınız, o derece mantıksız zaten.

40. selçukçelik

selçukçelik Yeni Üye

Lokomotif sektör denen gayrimenkul sektöründe kurgu baştan yanlış. Tüm sistem İstanbul üzerinden dönüyor ve bu şehire kaldırabileceğinden daha fazla bir yük yüklüyor. Sürekli olarak tek bir şehir lanse ediliyor ve İStanbul'un PR'ı yapılıyor. Herkes İstanbulda yaşamak İstanbulda çalışmak ve buraya yatırım yapmak istiyor. Planlı bir şehircilik söz konusu değil. Bu kadar nüfus yoğunluğunu tek bir şehire endexlemek hem stratejik hem de güvenlik açısından büyük risk. Sosyal risklere girmiyorum bile. Ortaya 5 bin yıllık şehirde iğrenç manzaralar, gettolar, fikirtepeler, uydu şehirle adı altında beton gecekondular görüyoruz. İnsan odaklı değil beton odaklı üst üste yığınlar. Bir savaş halinde İstanbul'a saldır İstanbulu bitir Türkiyeyi bitirirsin zaten, böyle kurgu olur mu?

41. JeyanA

JeyanA Yeni Üye

Hocam Konkordato ilan eden firmaların sayısına bakarsan emlakta balon var mı yok mu anlarsın...

42. raman

raman Daimi Üye

2010’dan sonra kim ev alırsa alsın zarar etmiştir. enflasyonun yüzde Kırklara dayandığı bir ortamda fiyatlarının geriye gelmesi diye bir durum yok, olmasına da gerek yok zaten. çünkü fiyat birkaç yıl sabit kalsa bile enflasyon bazında düşüyor zaten. bunu anlamamak için aptal olmak gerekir

43. SONGÜLD

SONGÜLD Yeni Üye

Benim evimi 2010 yılında 175.000 TL’ye aldık. aldığımız zaman dolar aşağı yukarı 1.6 civarındaydı yani ederi o 110.000 $ civarındaydı. şimdi baktığımızda Olması gereken fiyat 650.000 TL, 450.000 TL veren varsa hemen satacağım, balon yok diyen sivri zekalılar bunu da açıklasın bizahmet

44. ayyalın

ayyalın Yeni Üye

Sen çok yanlış gelmişsin, balon denen başka bir şey, keşke okuduğunu anlayabilen bir kitlemiz olsa..

45. ZAFERA

ZAFERA Yeni Üye

İnsanların mütahitlere kadar firmalara bu kadar kızmasına anlam veremiyorum. nihayetinde bu sistemin sorunu mütahitlerin değil, mütahitlerin şimdiki sorunu krize girmeleri ve batmaları. eğer faiz oranları düşük olsaydı bu fiyata ev bulma şansınız olmayacaktı. fiyatlar dip yapmış durumda firmalar ya da mütahitler daha ne yapsın. adamlar şimdi yapacak olsa bu fiyatlara mal edemeyecekler, bence konut almanın tam sırasıdır, balon varsa var siz kendi bireysel ekonominizi doğru yönetin

46. ATİLAB

ATİLAB Daimi Üye

Evini satıp parayı faizde değerlendirmek isteyenlere bir kaç sözüm var, hani 1 milyona evi satıp her ay bankadan 25.000 lira net para alacak olan arkaşlara. Aslına bakarsanız çok mantıklı görünmekle birlikte daha önceki kriz dönemlerinde de bu yaşandı, evi satıp faiz geliri ile geçinenler oldu, bunu çok matah bir şeymiş gibi anlattılar. Sonrasında faizler bir kaç ay sonra düşmeye başladı, gelirler azaldı, faizleri yediler ana paraları da ev almaya yetmeyecek şekilde enflasyonun gerisinde kaldı. 2-3 senede sattıkları evi alamayacak duruma geldiler, bunu de dikkate almanızı öneririm.

47. ivartheboneless

ivartheboneless Yeni Üye

Türkiyede gayrimenkul sektörünün krize girmesinin tek sebebi aç gözlülüktür. Arsa sahibi aç gözlü, müteahhit aç gözlü, banka yamyam, müşteri fırsatçı, devlet yakaladığını öpüyor bu ortamda kriz olmazda ne olur biri anlatsın bana Allah aşkına

48. ArdaB

ArdaB Yeni Üye

Ev fiyatları düşmeyecek ama değerkaybedecek, bizim sizvri zekalılar da oh be fiyatlar düşmüyor diye sevinecek, güzel tespit tebrikler

49. tekebey

tekebey Yeni Üye

Yerli banka yurtdışında fon bulup bunu inşaat sektörüne kredi olarak verecek,
    Gecekonducu zamanında çöktüğü devlet arazisini mütahite verecek, zengin olacak,
    Mütahit para koymadan arsayı alsın, barter maket derken yarısını satıp derenin taşıyla derenin kuşunu vursun cebinden para çıkmasın,
    Ahmet Bey Mehmet Bey bu evleri kredi kullanarak 10 yıl borç kullanarak satın alsın. Yapılan inşaatlar da sürekli olarak değerlensin fiyatı artsın.
    Bu sisteme de sonsuza kadar böyle devam etsin. Bu işi aklınız alıyor mu? Bu işin bir yerde patlayacağı net değil mi?

50. HüseyiinD

HüseyiinD Yeni Üye

Kaba bir hesap yaptım;
    Türkiyede bir araba aldığın zaman 2,5 adet araba da devletimize alıyorsun. Allah Devletimize zeval vermesin, başımızdan eksik etmesin. Amin.
    Konutta bu iş nasıl oluyor; diyelim ki 120 aylık bir krediye girip ev aldınız, aldığınız ev hasılat paylaşımı modeli ile ya da kat karşılığı yapılmış bir proje olsun, yani arsa sahipleri de olsun. aldığınız ev kendinize, 1 adet arsa sahibine, şu anki oranlarla kredi kullandıysanız 2 tane bankaya, 1 tane mütahit firmaya almış olacaksınız, yanlış mı?

51. dilbu

dilbu Yeni Üye

Sistem bankacılık üzerinen dönüyor ama bankalar da üzerinde kapı gibi ipotekleri olan evleri satıp paralarını neden almıyorlar bilen var mı? Bu kredinin normalde tahsil edilemeyen kredi sınıfına sokulması gerekirsen birileri bankalara sopa gösteriyor ve bankalar bu kredileri sürekli olarak yeniden yapılandırıyor. Yoksa bir yerden biri başlasa ipotekli evleri satmaya yada hacetmeye sistem komple çökecek, tam bir kelebek etkisi yaşayacağız ülke olarak. Ben net olarak biliyorum ki bu durum birilerinin başını yiyecek ve çok acayip durumlarla karşı karlıya kalacağız. Biri bu diğeri "Cebimizden 5 kuruş çıkmayacak diyerek dolar garantisiyle yapılan köprü, tünel, otoyol gibi mega projeler. Bu iki durum ömrüm vefa ederse en çok sonucunu merak ettiğim hadiselerdir.

52. Senaİ

Senaİ Daimi Üye

Merak edecek ne var alavere dalavere kürt memet nöbete, olup olacağı budur.

53. OKTAYK

OKTAYK Yeni Üye

Ya arkadaş bir ülkenin kalkınma modeli yada lokomotif sektörü temel barınma ihtiyacı üzerine kurulabilir mi? Böyle bir ekonomik model olabilir mi? Arsa sahibi çakal, mütahit rantçı, müşteri fırsatçı, belediye bilmem neci, ihale usulsüz, kara para gırla, bankacısı finançısı arsız vs. vs. işte güvendiğimiz ve bizi düzlüğe çıkaracak sektör ve model bu. Dünyada bir ekonomi gösterin ki konut yaparak kalkınmış olsun.

54. asal

asal Daimi Üye

Aslında biraz sığ düşünüyor olabilir miyiz? Belki Türkiye 10 milyon daha göç alacak, belki dış mihraklar bunu planlıyor, bu işler bu nedenle kurgulanıyor, bunları bugünden bilemeyiz

55. nurdandinç

nurdandinç Yeni Üye

Gayrimenkul uzun soluklu bir yatırım aracıdır. Dolar mevduat hesabında 100 bin dolar var diyelim. 5 yıl sonra bugün 100 bin dolara İstanbulda alabildiğin bir evi kuvvetle muhtemel alamayacaksınız. Yani gayrimenkul uzun vadede dolardan daha çok prim yapacak. Şu anda fiyatların yerlerde olması bu gerçeği değiştirmiyor çünkü yatırım için fakrlı parametreler de gerekiyor, istikrar ve güvenlik bunların başında gelir. Sizin şu anda kümes gibi diye beğenmediğiniz evler, suriyeli, afgan, kuzey ıraklı, afrikalı, yemenli için saray sayılabilir ve Türkiyenin nereden nereye geleceğini kimse bilemez. Bugün 100 bin dolara alamadığın evi 5 yıl sonra alabileceğini düşündüren nedir sana? Böyle bir şey olabilir mi? Türkiye ne olursa olsun güney amerika ülkesi değildir ve belirli bir istikrarı ve kültür yapısı vardır. İnsanalar sonsuz ve sınırsız bir şekilde borçlanmazlar, borçlandıkları zaman aile akraba dayanışması vardır. Başka milletlere benzemez.

56. ELİFEG

ELİFEG Yeni Üye

Hocam ya sen hiç kriz görmedin, ya da dayak yemedin. Sana uzun uzun Amerika ya da diğer örneklerle konuyu anlatmayacağım. Kriz dönemlerinde parası olmayanın hükmü malına geçer yani evini, tarlasını yazlığını satar, bu da arz fazlası demek olur o da fiyatları dibe çeker, kriz birileri için fırsat olur. for example yunanistan, can you understand?

57. EsterL

EsterL Yeni Üye

Haklı olmakla birlikte biraz eksik ifade edilmiş. Modern ekonomilerde Toki var mı peki, hazine arazisini emlak konuta devret, emlak konut sana 30.000 ev yaptırsın. Sadece İstanbul2A hazine arazisi üzerine 100 bin konut yapıldı. Bu arz değil mi? Yani inşaat krizi devlet eliyle tetiklenmiş olmuyor mu? Gelişmiş ekonomilerde hazine arazisine satmak üzere toplu konut yapılıyor mu? Bilen varsa söylesin, İstanbulda kentsel değil rantsal dönüşüm yapılmıyor mu? Kentsel dönüşüm yapacağız diye 4-5 katlı apartmanları yıkıp gökdelen yapmıyorlar mı? Alt yapı vs hikaye olmuyor mu? Bölgeyi kalkındıracağız diye % 100 emsal artışı yapılan yerler yok mu? İmara açılan, affedilen yok mu? Fikirtepeye 65 bin konut planlarken kimse dedi mi hangi ihtiyaca göre planladınız diye? Başakşehir taraflarına kurulan uydu kent ihtiyaç mıydı yoksa her arz kendi talebini mi yarattı? Kafamda deli sorular...

58. aktunç

aktunç Yeni Üye

Evi oturacaksan al yatıracaksan alma, yatırım tavsiyesi değildir :)

59. altıntop

altıntop Yeni Üye

Faizlerin bu kadar yüksek olduğu bir yerde kimse yatırım da yapmaz, üretim de olmaz, ev de alınmaz. Üretici neden riske girip ev alsın ki? Bu mantıklı değil onun için, yatırır parayı faize oh mis.

Ancak konut tarafında kriterler farklı; genç ve artan nüfus, alışkanlıkların ve yaşam tarzlarının değişmesi, göç dalgaları, barınma ihtiyacı gibi gerekçeler var üretim için. Yıllık konut ihtiyacına bakmak lazım, konutların da bir kullanım ömrü olduğunu unutmamak lazım. Sen hiç ev aldığı için deli gibi pişman birini gördün mü? Bizim milli sporlarımızdan biridir ev almak, dosta güven düşmana korku verir :)

60. buyrukalp

buyrukalp Yeni Üye

Abi Kayaşehir Sancaktepe yerlerdeki fiyatlar Bağdat Caddesine yakın fiyatlar, bu işte bir yanlışlık yok mu? Böyle saçma sapan fiyat politikası uygulayan firmaların krize girmesi normal. Adamların hesabı kitabı ayarı yok mu? Hani lokasyon gayrimenkulde her şeydi?

61. KUTAYM

KUTAYM Yeni Üye

Kardeşim Sancaktepede inşaat yapanla bağdat caddesinde inşaat yapada kafa aynı kafa, sen bunları farklı adamlar mı sanıyorsun? ne bekliyorsun ki?

62. dülge

dülge Yeni Üye

Lokasyon önemli ama artık her yer kendi hinterland'ını yaratmış durumda. Beylikdüzünü beğenmiyoruz ama ihtiyaç duyabileceğin ve beylikdüzünden çıkmadan 30 yıl yaşayabileceğin, okulların, avm'lerin, hastahanelerin olduğu bir yer haline geldi bir çok yer. Önceden merkeze yakın olmak bir avantajken artık kendi merkezlerini kurdular, ve lokasyon avantajı sağladılar.

63. BANUY

BANUY Yeni Üye

Türkiyedeki kentsel dönüşümdeki sorun arsa kaynaklıdır. Arsa sahibine %50 değil, % 15'ini verin fiyatlar otomatik olarak düşsün. Yukarıda biri yazmıştı açgözlülük sektörün sorunu diye, açgözlülük dünyanın sorunu ve şu ana kadar çıkan savaşların temel sebebidir bana göre.

64. lokman

lokman Yeni Üye

Emlak işi bana göre 10 yıl belini doğrultamaz. Fiyatlar enflasyon oranları kadar artmaz ve enflasyonun altında kalır. Yani reel olarak geriye gider. Dolar Türkiyede hiç bir zaman geriye gitmez, görmüş olduğu seviyeye mutlaka tekrar çıkar çok büyük bir savaş vs çıkıp Çin'in amerikanın önüne geçmesi yada doların dünyada rezerv para birimi özelliğini kaybetmesi hariç. Piyasalar yanlış işleri her zaman düzeltir, konutta böyle bir sürece girildi.

65. SAYINY

SAYINY Yeni Üye

Lokasyon işinin İstanbulda sonuna gelindi gibi, artık 1970'lerdeki gibi İstanbulde 2 merkez yok, her yer merkez. Sen Etilerden mağaza sahi olsan ne olacak her yerin kendi müşterisi ve kendi talebi var. Bahçeşehirdeki Sancaktepedeki adam Etilere senin dükkanına mı gelecek? Orada ihtiyacını görecek ve oradaki dükkan da değerli olacak. Şimdi Ataköy kıymetli idi değil mi, yeni yapılan 5 bin civarında konut var, bunların altında dükkanlar var, mağazalar ofisler var, yeni yapılan Avm'ler var, var oğlu var. Atatürk Havalimanının yerine ne yapılacağının planları açıklansın bakalım senin 40 yıllık evlerin kaç para edecek. Ne olacak sen bu kadar arzı artırırsan etiler beşiktaş bunların katları şeklinde mi değerlenecek? Rant işi yeni yerlere kayacak, çarpanlar değişecek, beklentiler düşecek. Hele İstanbulda daha imara açılmamış yerler var, bunlar devlerin insiyatifinde ve tekelinde. Devletin konut üretip rant sattığı yerde lokasyonun önemi olur mu? Adam kanal istanbul der değerlenir, üniversite kuracağım der dağın başını değerli kılar. Hazine arazisine istediğini yapabildiği sürece nereyi istiyorsa orayı değerli kılar. Ben önümüzdeki 10 yıl ciddi bir fiyat artışı beklemiyorum. Hele bir de Arnavutköy gibi yeni bir yerleri imara açmaya başlayıp oraya toplu ulaşım (metro) götürürlerse oyun tümden değişir.

66. özpınar

özpınar Yeni Üye

Şimdi bir şeyler yazacağım betoncu damgası yiyeceğim, olsun. İstanbulda merkez dediğiniz yerlere en son ne zaman toki yada emlak konut proje yapmış uygun fiyatlı satılan. Yeni gelişim alanları şehrin çeperleri dediğimiz uzak lokasyonlar. Sancaktepe, Esenyurt, Kayaşehir gibi. Buranın alıcısı zaten Etiler'in Bağdat Caddesinin alıcısı değil, bu taleplerin bir birlerinin fiyatlarını etkilemesi söz konusu değil. Çünkü biri ford fiesta müşterisi diğer audi a3, buradaki arz ve talep birbirini etkilemez.

67. iznikli

iznikli Yeni Üye

Büyük şirketler de dahil olmak üzere bir çok firma tapu vermediği halde konut satışı yapmaya devam ediyor. Evleri bitiremeyip, teslim edemeyip, teslim ettiği halde tapusunu veremeyip satış yapmaya devam ediyor olmak dolandırıcılık yada daha hafif bir tabirle milleti kandırmak olmuyor mu? Parasını aldığı evin tapusunu veremeyen firma batmış demek değil mi? Madem burada bu kadar büyük bir üç kağıt var hadi bankalar korkuyor devlet neden müdahale etmiyor, vatandaşın soyulmasına göz yumuyor?

68. Sözde döviz fiyatlarını sabit 4 yapacağız dediler. Görüyorum ki hala ederinden fazla ücret talep edilen evler var. Arkadaş bu kadar para kazanmaya aç insanlar var...
    3-5 fazla kazanacağım diye bütün işini anlık dolar kuru üzerinden yapanlar var :D
    Adamlara da bir şey diyemiyorum. Döviz fiyatını bu kadar yükseltende suç :) https://piyasa.paratic.com/doviz/ Şunlara bakın arkadaş ya -_-
    Gene biraz düşmüş hali bu yaz tatilindeki zirveleri unutmamak lazım.

69. cemboduroğlu

cemboduroğlu Yeni Üye

İş tamamen gurbetçi vatandaşlarımız ve Körfez ülkelerindeki Arapları hedefleyecek şekilde revize edildi, şu anda sadece bunlar ev alıyor Türkiye’den

70. rebia

rebia Yeni Üye

250 bin dolara vatandaşlık işi nedeniyle Araplar tercih ediyor, alternatif bir pasaport 250 bin dolara neden olmasın, üstelik evi de oluyor, bir taşla iki kuş

71. SELAHATTİNG

SELAHATTİNG Yeni Üye

Şu an piyasada Exper değerinin %40 altına konut almaya çalışan gruplar var, bu bile bize piyasanın ne durumda olduğuyla ilgili fikir verecektir.

72. nurettingürgen

nurettingürgen Yeni Üye

Televizyonlarda betoncular çıkmış vatandaş için fırsat dönemi diyorlar, kaçırmasınlar bu fırsatı diyorlar, 2019 yılında yarı yarıya artacak fiyatlar diyorlar. 2023Te ise roket uzaya çıkar diyorlar, yersen..Bu adamlara inanmadığı şeyi söyleten nedir? Para, Allah kimseyi bu şekilde satılacak kadar düşürmesin.

Yine faizlerin yüksekliğinden dem vuruyorlar, sanki o da dış mihrakların işiymiş gibi. betoncular hayal görmeye devam etsin, artık eski günlerinden çok uzaktalar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş