Yönetici Koçluğu

Herkese merhaba. Yönetici koçluğu eğitimi almaya karar verdim. Sektörde olmayanların çok bilgi sahibi olmadığı bir alan. Yeterli bilgi alabileceğim bir yerde yok bu yüzden. İnternetten gerektiği kadar araştırdım. Ama tabi ki deneyimleyen insanların yorumları benim için çok daha önemli. Bu yüzden yönetici kurumsal koç ve benzeri alanlarda fikri olan yorum yaparsa çok sevinirim. Tek tek okuyacağım yorumları. Hiç bilgi sahibi olmayanlar için de ayrıca bırakıyorum aşağıya. Keyifli okumamalar dilerim..
Koçluk, yaratıcılığı uyaran, farkındalık sağlayan, motivasyon artıran bir süreç ile bireyin kişisel ve profesyonel performansını en üst düzeye çıkarmasını sağlayan, koç ile danışan arasında ortak bir çalışmadır.

Koçluk ne zaman gerekir?
Her türlü bireysel/kurumsal değişim dönemlerinde Belirli amaçlara ulaşılmak istendiğinde Belirli problemlerin çözümünde Bireysel ve kurumsal gerekli becerilerin kazanılmasında Koçluk özellikle kurumsal stratejinin uygulanması ve başarısında, kurumsal kültür değişiminde, istenen iş sonuçlarının elde edilmesinde önemli bir rol oynar. Girişimciler, küçük iş sahipleri, kendi işini kurmak isteyenler, iş veya özel yaşamlarını planlama, bir konuda karar verme, kariyer değiştirme, sağlıklı ve fit olma, yaratıcı olma gibi amaçları olan bireyler koçluk çalışmasıyla düşüncelerinin çok üstünde bir performansa ulaşmaktadır. Başarılı bir koçluk girişimi, bireyin/kurumun amaçlarını gerçekleştirmesini desteklemenin ötesinde kalıcı pozitif bir değişim ortaya çıkarmalıdır; Değişimin amacı bireyin gelişim gereksinimi / organizasyonun stratejik gereksinimlerini karşılamaktır. Koçluk aracılığıyla ortaya çıkarılan değişimin kalıcı olması hedeflenir. Koçluk ile elde edilen beceri ve sonuçların, danışanın koç olmadan da sürekli gelişiminin temeli olması hedeflenir.

Yönetici ve Organizasyon Koçluğu
Yönetici koçluğu, yöneticinin daha etkin bir lider olması ve işyerindeki problemleri daha büyük bir başarıyla çözebilmesi için belirli psikolojik ve yönetimsel becerileri geliştirmesine yardımcı olmak üzerine yapılan çalışmaları kapsar. Bu beceriler yönetimsel açıdan stratejik planlama, uygulama, proje yönetimi, amaç belirleme, delegasyon, motivasyon, çatışma çözümleme ve benzeri danışanın gerek duyabileceği becerileri içerirken, psikolojik açıdan öz farkındalık, geribildirim alma ve verme, bilişsel yeniden yapılandırma, pekiştirme, direnç yönetimi, yeniden çerçeveleme gibi becerileri içerir. Koçluk, danışmanlık hizmeti ile birleştirildiğinde şirketin stratejik ve operasyonel planlama, satış ve pazarlama, tedarik, üretim, insan kaynakları yönetimi, muhasebe ve finans, kalite yönetimi fonksionlarında yeniden yapılandırma başarıyla gerçekleştirilebilir. Vizyon sahibi kurumlar üst düzey yöneticilerinin gelişimi için zaman ve para harcamaktan kaçınmaz. Koçluk bunların başında gelir. Bilirler ki bu yatırımın getireceği bileşik kazanç çok yüksektir; organizasyon daha üst düzeyde ve daha etkin performans gösterecektir, karlılık artacaktır, organizasyon içinde yaşam herkes için kolaylaşacaktır, organizasyonun ünvanı
yükselecektir, anahtar personelin korunması kolaylaşacaktır. Özellikle, üstün teknik becerileri nedeniyle liderlik pozisyonlarına getirilmiş yöneticilerin psikolojik ve kavramsal becerilerle donatılmasının getirisi çok büyüktür. Böylece ideal bir yöneticide bulunması gereken temel beceriler (teknik,
psikolojik ve kavramsal) tamamlanmış olur. yönetici koçu köklerini atletik ve performans koçluğundan alır. Koçluk, başarılı spor figürleri ve kazanan takımlarla özdeşleşmiştir.
Koçluk bir danışmanlık veya terapi değildir. Danışmanlık, bir konuda uzman olan bir kişiden bilgi almak, bir problemin çözülmesi için yardım istemektir.
Terapi, bir alanda zayıf, hasta veya rahatsız olunduğunda yapılan tedavi veya iyileştirmedir. İyi takımların iyi koçları vardır. Organizasyon koçluğu ile spor takımı koçluğunu karşılaştırırsak takımdaki oyuncular organizasyonda ki çalışanlardır ve takım organizasyonun kendisidir. Atletik koçları şimdi büyük
ve kompleks organizasyonların genel müdürleri, başkanlarıdır. Organizasyon koçu her düzeydeki yönetici veya çalışanın
bireysel hedefleri, zihin durumu ve becerileri ile kurumsal hedeflere varılması için gereken koşulları uyumlandıran kişidir.

Son dönemde popüler olan konulardan biri koçluk, doğru kişi ile çalışmak önemli, kendi sorunlarını halledemeyip başkasına koçluk yapmaya çalışan çok kişi var maalesef.

Son gönderiler